Ligowy kurz opadł już jakiś czas temu. Jeszcze więcej czasu minęło natomiast od ostatniego egzaminu na licencję. Kluby nie mają się jednak czego wstydzić.
Pierwszy z nich miał miejsce jeszcze w marcu. Wtedy jednak odbyła się jedynie część teoretyczna dla wracających po rocznej banicji Rosjan z polskim paszportem oraz Kamila Nowackiego. W późniejszej części sezonu na podobnych zasadach wyglądał egzamin Wadima Tarasienki. Cała czwórka potrzebowała polskiego certyfikatu, by ponownie móc ścigać się w rozgrywkach ligowych. Młodzi adepci tak prostej drogi nie mieli i po teorii musieli zameldować się na torze, jadąc w pojedynkę oraz w czwórkę.
Już pierwszy taki egzamin przyniósł za sobą spore grono chętnych. Zaledwie dzień po inauguracji sezonu w Ostrowie Wielkopolskim poznaliśmy pierwszych nowo licencjonowanych zawodników. Z uśmiechem na ustach ze stadionu miejskiego wyjeżdżała dziesiątka zawodników zdająca na motocykle o klasycznej pojemności. Jednym z nich był też dość nieoczekiwanie Dawid Jona, który wrócił do sportu. Późniejsze egzaminy miały trochę mniejszą frekwencję aż do tego ostatniego. We Wrocławiu bowiem z pozytywnego wyniku cieszyła się aż trzynastka w klasie 500!
Tylko trzy kluby bez nowego wychowanka
Ostatecznie polski żużel zyskał aż 39 (+6 odnowień) nowych zawodników. Największym gronem pochwalić się może Fogo Unia Leszno, gdzie kadra „Byków” powiększyła się o aż sześć nazwisk! Czwórka z nich jest dobrze znana zawodnikom, którzy śledzili poczynania w klasie 250cc, zaś Jakub Żurek i Kuba Wojtyńska zaczęli rywalizację od razu na „pięćsetkach”. Tylko o jednego zawodnika mniej pozyskano w Gorzowie, a co ciekawe wszyscy egzamin zdali w tym samym czasie, co jest dość niecodziennym wynikiem w ostatnim czasie.
Warto wspomnieć, że oba te zespoły niedawno dostały karę za szkolenie. Czterech nowych wychowanków mają w Tarnowie, zaś po trzech w Krośnie i Toruniu. Warto zaznaczyć, że z polskich ośrodków tylko trzy nie mogą się pochwalić ani jednym wychowankiem. Jest to Abramczyk Polonia Bydgoszcz, InvestHousePlus PSŻ Poznań oraz Enea Polonia Piła. U pozostałych natomiast jest to co najmniej jedno nazwisko. W Łodzi by spełnić wymogi regulaminu szkoleniowego skorzystano natomiast z pomocy GKM-u Grudziądz oraz Metalika Recycling Kolejarza Rawicz.
Licencje w klasie 500cc:
Platinum Motor Lublin: 2 – Dawid Grzeszczyk, Szymon Wierzchowski
Betard Sparta Wrocław: 1 – Nikodem Mikołajczyk
For Nature Solutions KS Apator Toruń: 3 – Jakub Breński, Antoni Kawczyński, Borys Słomczewski
Tauron Włókniarz Częstochowa: 2 – Igor Nabiałkowski, Cezary Mercik
ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski: 5 – Piotr Piotrowski-Prędki, Oskar Chatłas, Leon Szlegiel, Mikołaj Krok, Denis Andrzejczak
Fogo Unia Leszno: 6 – Marcel Juskowiak, Jakub Żurek, Kuba Wojtyńka, Krzysztof Skorczyk, Emil Konieczny, Krystian Buczyński
ZOOleszcz GKM Grudziądz: 1 – Konrad Pawłowski
Cellfast Wilki Krosno: 3 – Miłosz Duda, Jakub Wieszczak, Jakub Woźnik
—-
Enea Falubaz Zielona Góra: 1 – Maksymilian Kręcisz
ROW Rybnik: 1 – Szymon Tomaszewski
Abramczyk Polonia Bydgoszcz: 0
Arged Malesa Ostrów: 2 – Gracjan Szostak, Tobiasz Potasznik
Trans MF Landshut Devils: 0
Zdunek Wybrzeże Gdańsk: 2 – Eryk Kamiński, Bartosz Tyburski
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź: 2 – Jakub Kiciński, Tomasz Szeląg
InvestHousePlus PSŻ Poznań: 0
—-
Texom Stal Rzeszów: 1 – Kryspin Jarosz
Ultrapur Start Gniezno: 1 – Mateusz Latała
OK Bedmet Kolejarz Opole: 2 – Dastin Łukaszczyk, Kacper Sajdak
Grupa Azoty Unia Tarnów: 4 – Brajan Gromniak, Igor Gryzło, Sebastian Madej, Piotr Wardzała
Optibet Lokomotiv Daugavpils: 0
Enea Polonia Piła: 0
Metalika Recycling Kolejarz Rawicz: 1 – Marcin Nowaczyk (odnowienie)
—-
Śląsk Świętochłowice: 1 – Dawid Jona (odnowienie)
bez przynależności: 4 – Emil Sajfutdinow, Artiom Łaguta, Wadim Tarasienko, Kamil Nowacki (odnowienie)
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!