We wtorek 30 kwietnia na Stadionie im. Franciszka Hynka w Gnieźnie odbył się po raz pierwszy w historii rozegrano Finał Mistrzostw Par Klubowych Nice 1. LŻ. Zwycięstwo i jednocześnie awans do MPPK wywalczyła Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów.
Mimo, iż impreza miała miejsce pierwszy raz w naszym kraju, to nie przyciągnęła tłumów. Nawet można śmiało powiedzieć, że frekwencja była bardzo słaba. Pogoda była wyśmienita. Zawody może nie porwały jakoś szczególnie, natomiast były biegi, które trzymały w napięciu do ostatnich metrów. Ciekawa sytuacja wytworzyła się również w punktacji, gdyż końcowe miejsca na podium wyjasniły się dopiero w ostatnich biegach. O trzeciej lokacie zdecydował wyścig dodatkowy.
Do ciekawego starcia doszło już w drugim biegu zawodów. Tarnowska Unia wyszła spod startu na 5:1, ale Adrian Gała ścigał przez cztery kółka Artura Czaję. Ostatecznie na metę wpadli równo. Sędzia zmuszony był oglądać powtórki klatka po klatce. W biegu kolejnym kibice obejrzeli prawdziwy pokaz jazdy parą. Gdański duet kapitalnie blokował rybniczan i mimo ciągłych prób nie zdołali się przedrzeć na czoło stawki. Szósty wyścig również był interesujący, a właściwie jego końcówka, gdzie Daniel Kaczmarek "na kresce" minął Adriana Cyfera.
Po gonitwie szóstej mieliśmy biegi, które raczej do historii nie przejdą, kolejność powstała po pierwszym łuku zostawała niezmieniona aż do mety. Do głównego wydarzenia dnia doszło w wyścigu dwunastym. Na pierwszym okrążeniu Krystian Pieszczek próbował atakować Grzegorza Walaska, zawodnik z Ostrowa przed wejściem w drugi łuk pokazał gdańszczaninowi środkowy palec. Przez cały bieg żużlowiec Wybrzeża walczył z Walaskiem, co jednak nie poskutkowało zwiększeniem zdobyczy. Walka była ostra ale mimo wszystko czysta. Jednak po zakończeniu biegu doszło do przepychanki pomiędzy wspomnianym zawodnikami. Sędzia zdecydował się ukarać obydwu żółtymi kartkami, w związku z czym poniosą oni karę po 500zł. Spięcie próbował zrozumieć arbiter, który specjalnie oglądał powtórki w celu wyszukania niesportowego zachowania na torze, ale takowego nie znalazł. To tym bardziej dziwi, dlaczego Grzegorz Walasek miał pretensje do Krystiana Pieszczka.
Zdecydowanie najciekawszym biegiem zawodów była gonitwa piętnasta. Gdańskie Wybrzeże wyszło na podwójne prowadzenie, następnie Rafał Okoniewski wyprzedził na dystansie Pieszczka. "Okoń" dobierał się już do Kacpra Gomólskiego, ale znowu z tyłu musiał odbierać ataki gdańszczanina. Zdeterminowany Pieszczek i można powiedzieć podbuzowany sytuacją z biegu dwunastego, minął na mecie Okoniewskiego. Zawody wygrali Ostrowianie, którzy zwycięstwo zagwarantowali sobie podwójnym triumfem z najsłabszym tego dnia Lokomotivem Daugavpils. Łódzki Orzeł miał szansę mieć taką samą zdobycz punktową i doprowadzić do biegu dodatkowego o zwycięstwo, ale nie zdołali pokonać tarnowskiej Unii w stosunku 5:1. Do dodatkowej gonitwy doszło w rywalizacji o trzecią lokatę. W niej Kacper Gomólski bez większego kłopotu wygrał z Danielem Kaczmarkiem.
Ostrowska drużyna triumfując, została pierwszym, historycznym mistrzem par Nice 1. LŻ oraz uzyskała awans do finału MPPK, który odbędzie się 11 maja w Bydgoszczy.
Wyniki:
I. Arged Malesa TŻ Ostrovia 24
3. Grzegorz Walasek (3,3,0,2*,2,3) 13+1
4. Tomasz Gapiński (0,2*,3,3,1*,2*) 11+3
16. Kamil Nowacki – nie startował
II. Orzeł Łódź: 23
1. Rafał Okoniewski (1*,2*,2*,2*,1,1) 9+4
2. Daniel Jeleniewski (2,3,3,3,0,3) 14
15. Tobiasz Musielak – nie startował
III. Zdunek Wybrzeże Gdańsk: 21+3
9. Krystian Pieszczek (2*,3,-,1,2*,-) 8+2
10. Kacper Gomólski (3,-,2*,-,3,0) 8+1 (+1. miejsce w biegu dodatkowym)
19. Adrian Cyfer (1,3,0,1) 5
IV. Unia Tarnów: 21+2
7. Artur Czaja (1,0,2,2*,2,2*) 9+2
8. Daniel Kaczmarek (3,2,1*,3,0,3) 12+1 (+2. miejsce w biegu dodatkowym)
V. Car Gwarant Start Gniezno: 15
5. Adrian Gała (2,1,-,D,1*,2*) 6+2
6. Oskar Fajfer (0,-,1,3,-,-) 4
17. Mirosław Jabłoński (0,0,2,3) 5
VI. PGG ROW Rybnik: 14
11. Zbigniew Suchecki (1,3,1,2,-,0) 7
12. Robert Chmiel (0,2*,-,1*,3,1) 7+2
20. Mateusz Tudzież (0,D) 0
VIII. Lokomotiv Daugavpils: 8
13. Oleg Michaiłow (1,0,1,1,0,1) 4
14. Artiom Trofimow (0,1,0,0,3,D) 4
Bieg po biegu:
1. Walasek, Jeleniewski, Okoniewski, Gapiński
2. Kaczmarek, Gała, Czaja, Fajfer
3. Gomólski, Pieszczek, Suchecki, Chmiel
4. Jeleniewski, Okoniewski, Michaiłow, Trofimow
5. Walasek, Gapiński, Gała, Jabłoński
6. Pieszczek, Kaczmarek, Cyfer, Czaja
7. Suchecki, Chmiel, Trofimow, Michaiłow
8. Jeleniewski, Okoniewski, Fajfer, Jabłoński
9. Gapiński, Czaja, Kaczmarek, Walasek
10. Cyfer, Gomólski, Michaiłow, Trofimow
11. Jeleniewski, Okoniewski, Suchecki, Tudzież
12. Gapiński, Walasek, Pieszczek, Cyfer
13. Fajfer, Suchecki, Chmiel, Gała (D)
14. Kaczmarek, Czaja, Michaiłow, Trofimow
15. Gomólski, Pieszczek, Okoniewski, Jeleniewski
16. Chmiel, Walasek, Gapiński, Tudzież (D)
17. Trofimow, Jabłoński, Gała, Michaiłow
18. Jeleniewski, Czaja, Okoniewski, Kaczmarek
19. Walasek, Gapiński, Michaiłow, Trofimow (D)
20. Jabłoński, Gała, Cyfer, Gomólski
21. Kaczmarek, Czaja, Chmiel, Suchecki
Bieg dodatkowy o miejsca 3-4:
22. Gomólski, Kaczmarek
źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!