Pierwszego listopada wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Żużlowy świat przez ostatnich dwanaście miesięcy również pożegnał kilka ważnych osobowości. Pokój ich duszom.
Józef Batko (zmarł 3 listopada)
Całą karierę związany był z rzeszowskim klubem. Starty rozpoczynał w końcówce lat 50., a zakończył po sezonie 1972. W tym czasie Stal zdobyła swoje jedyne dwa tytuły Drużynowych Mistrzów Polski. Po zakończeniu kariery pracował w klubie jako trener, pełnił także rolę kierownika zawodów.
Stanisław Matwiejczuk (zmarł 5 listopada)
Były zawodnik Motoru Lublin. Słynie z tego, że należał do drużyny, która po raz pierwszy w historii awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej w 1976 roku.
Janusz Nasiński (zmarł 19 listopada)
Związany z gorzowskim klubem od roku 1961. W międzyczasie był dyrektorem sekcji bokserskiej klubu, wiceprezesem, oraz prezesem.
Jerzy Kaczmarek (zmarł 24 listopada)
Sędzia żużlowy w latach 1988-2003. Następnie został przewodniczącym Kolegium Sędziów. W ostatnich latach wspierał poznańską drużynę.
Robert Werle (zmarł 29 grudnia)
Od 1978 związany z Polskim Związkiem Motorowym. Przez wiele lat wspinał się po szczeblach kariery, aż w maju 2018 Zarząd Główny mianował go na wiceprezesa. Od 2007 roku Robert Werle pełnił również funkcję Przewodniczącego Krajowego Komitetu Organizacyjnego Turniejów Motoryzacyjnych oraz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zygmunt Koziara (zmarł 23 stycznia)
Prowadził gorzowski klub w latach 1974-1975. W tych latach Stal zdobyła złoto i srebro w Drużynowych Mistrzostwach Polski.
Wiktor Waloszek (zmarł 20 marca)
Brat Pawła, Franciszka oraz Józefa Waloszków, a także Roberta Nawrockiego. W wieku szesnastu lat został zawodnikiem Auto Mobil Klub Nowa Huta w Krakowie. W kolejnych latach punktował dla Legii Warszawa, Legii Gdańsk czy Wybrzeża Gdańsk.
Joachim Maj (zmarł 25 kwietnia)
Przez całą karierę związany był z ROW-em Rybnik. Trzykrotny Indywidualny Wicemistrz Polski. Zdobywca Złotego Kasku w 1963 roku. Wraz z rybnickim klubem dziesięciokrotnie zdobywał Drużynowe Mistrzostwo Polski, a z reprezentacją kraju – brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w 1962.
Andrzej Tanaś senior (zmarł 7 maja)
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia Andrzej Tanaś senior był wieloletnim zawodnikiem Unii Tarnów. W sezonach 1982-83 był trenerem tarnowskich Jaskółek.
Stanisław Ochwat (zmarł 15 czerwca)
Wieloletni mechanik klubowy w Tarnowie.
Waldemar Ułamek (zmarł 18 czerwca)
W latach 90. pełnił funkcję kierownika startu. Oprócz zawodów w rodzinnym mieście (Częstochowa) przy taśmie stawał na m.in. Grand Prix we Wrocławiu. Wujek Sebastiana Ułamka.
Stefan Kwoczała (zmarł 8 lipca)
Indywidualny Mistrz Polski z 1959 roku. Na żużlu startował w latach 1955-1961 jako jeden z najlepszych częstochowskich wychowanków. Jego starty przerwała poważna kontuzja, której doznał 13 maja 1961 roku w Krakowie podczas turnieju o Złoty Kask. Po zakończeniu kariery Stefan Kwoczała wrócił do żużla na krótko jako trener. W roli szkoleniowca pracował we Włókniarzu Częstochowa oraz w Gwardii Łódź.
Kazimierz Bentke (zmarł 13 lipca)
Wychowanek Unii Leszno. Na swoim koncie odnotował cztery medale Drużynowych Mistrzostw Polski – złote: 1951, 1952, 1953 oraz brązowy – 1962.
Andrzej Wyrąbkiewicz (zmarł 3 września)
Wieloletni toromistrz Polonii Bydgoszcz. Nawierzchnię przygotowywał jeszcze za mistrzowskich czasów Tomasza Golloba.
Split Watermann (zmarł 8 października)
Dwukrotny wicemistrz świata odszedł w wieku 96 lat. W swoich latach świetności 5 razy wystąpił w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Dwa turnieje zakończył na drugiej pozycji – w 1951 przegrał w Londynie z Jackiem Youngiem, a dwa lata później musiał uznać wyższość swojego rodaka – Freddie Williamsa.
Tomasz Skrzypek (zmarł 13 października)
Trener przygotowania fizycznego w Unii Leszno. Dbał o dobrą kondycję fizyczną wielu żużlowców. Oprócz zawodników mistrza Polski, pod jego okiem trenowali m.in. Przemysław Pawlicki i Maciej Janowski.
Łukasz Chojnacki (zmarł 17 października)
Bydgoski polityk, społecznik i działacz Polonii Bydgoszcz. W sezonie 2019 był kierownikiem ŻKS Polonia Bydgoszcz SA (drużyna ligowa i młodzieżowa). Wspierał opieką menadżerską Tomasz Orwata.
Władysław Biernat (zmarł w nocy z 29 na 30 października)
Przez wiele lat był bardzo aktywnym członkiem sekcji żużlowej w Rzeszowie. 66-latek od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. W ostatnim czasie przebywał na zwolnieniu lekarskim.
Jerzy Bałtrukowicz (zmarł 31 października)
Licencję żużlową uzyskał w 1981 roku. W latach 1982-1993 reprezentował barwy grudziądzkiej drużyny. Po zakończeniu kariery nie opuścił naszego klubu, będąc jego wieloletnim pracownikiem. Na H4 często spędzał całe dni, zajmując się przygotowaniem toru na treningi i mecze żółto-niebieskich.
źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!