Kolejnym zespołem w cyklu Rzutem oka jest OK Bedmet Kolejarz Opole. Ubiegłoroczny zwycięzca rundy zasadniczej ostatecznie na finiszu musiał uznać wyższość drużyny z niemieckiego Landshut. Na sezon 2022 opolanie zbudowali silny i ciekawy skład będąc ponownie jednym z faworytów do awansu.
Polacy (Oskar Polis, Adrian Cyfer): 4
Krajowa formacja Kolejarza Opole prezentuje się przyzwoicie. To będzie piąty sezon w barwach opolskiej drużyny dla Oskara Polisa. Do tej pory wychowanek częstochowskiej drużyny bardzo często był liderem i jednym z kluczowych zawodników w zespole. Dla Adriana Cyfera rok 2021 był pierwszym, który spędził w 2. Lidze Żużlowej. Po przegranej rywalizacji o skład z fenomenalnie spisującym się w minionych rozgrywkach Grzegorzem Walaskiem wychowanek Stali Gorzów zmuszony został do znalezienia zatrudnienia w innej drużynie. Wybór padł na “Żurawie” z Rzeszowa. Początki w drugiej lidze nie były dla Cyfera najlepsze, ale z meczu na mecz się rozkręcał i finalnie można powiedzieć, że był solidnym punktem zespołu. Teraz będzie z pewnością mieć więcej spokoju, ponieważ nie powinien martwić się o rywalizację o miejsce w składzie. To przełoży się na więcej luzu w głowie zawodnika, który nie będzie musiał martwić się o to czy wystartuje w kolejnym spotkaniu. To powinno zadziałać na korzyść zawodnika, a on sam także będzie bardzo zmotywowany, żeby udowodnić, że jego miejsce jest w pierwszej lidze.
Obcokrajowcy (Pontus Aspgren, Andriej Kudriaszow, Jacob Thorssell, Jan Macek): 4,5
Opolanie rokrocznie dysponują bardzo silnymi obcokrajowcami. Nie inaczej jest w tym roku. Zarówno Kudriaszow, Aspgren jak i Thorssell to nazwiska gwarantujące bardzo duże zdobycze punktowe. Najmniejsze doświadczenie jazdy w Polsce ma niewątpliwie Pontus Aspgren. Szwed w tegorocznych rozgrywkach wystąpił w zaledwie czterech spotkaniach uzyskując średnią na poziomie 1,750 pkt/bieg. Więcej okazji do startów w eWinner 1. Lidze miał okazję w 2020 roku, gdy był podstawowym zawodnikiem Lokomotivu Daugavpils. Wówczas uzyskał średnią 1,482 pkt/bieg, a przełożyła się na to kiepska postawa Szweda na wyjazdach (1,188 pkt/bieg). Sezon 2021 był jednak najlepszy w karierze Szweda. W rodzimej lidze był liderem Indianerny oraz wraz z Fredrikiem Lindgrenem wprowadził Szwecję do finału Speedway of Nations. W samym finale jednak po upadku wycofał się z rywalizacji. Podobnie jak Aspgren w finale SoN w szwedzkich barwach wystąpił Jacob Thorssell. Niestety i on nie ukończył rywalizacji.
W rozgrywkach ligowych Szwed radził sobie jednak znacznie lepiej. W Bauhaus-Ligan zakończył sezon z niewiele słabszym wynikiem od Aspgrena, a w 2. Lidze Żużlowej sezon zakończył z czwartą średnią biegopunktową. Ostatnim elementem seniorskiej układanki OK Bedmet Kolejarza Opole jest Andriej Kudriaszow. Rosjanin po przeciętych sezonach w eWinner 1. Lidze Żużlowej zmuszony był przejść o szczebel rozgrywkowy niżej, gdyż po wprowadzeniu przepisu o obowiązku posiadania w skłądzie zawodnika do lat 24 zabrakło dla niego miejsca w pierwszoligowych składach. Zadomowił się zatem w Opolu i jego pierwszy sezon w barwach tego zespołu był całkiem przyzwoity, choć z pewnością oczekiwano od niego lepszego wyniku niż średnia na poziomie 1,973. Opolanie dali jednak Kudriaszowowi kredyt zaufania przedłużając z nim kontrakt. Jaki będzie tego skutek? Zawodnik na pewno będzie chciał zmazać plamę po swoich nienajlepszych występach, szczególnie tych najbardziej dotkliwych, bo rozgrywanych w finale rozgrywek. Z zespołem z Opola kontrakt podpisał także Jan Macek, lecz Czech prawdopodobnie nie będzie brany pod uwagę przy ustalaniu składu, o ile nie wydarzy się coś nieoczekiwanego.
Juniorzy (Oskar Stępień, Esben Hjerrild, Theo Johansson, goście: Jakub Krawczyk, Jakub Poczta): 3,5
Jeśli chodzi o krajową formację juniorską OK Bedmet Kolejarza Opole to tworzy ją Oskar Stępień oraz dwóch gości z ekstraligowej Arged Malesy Ostrów – Jakub Krawczyk oraz Jakub Poczta. O ile ten pierwszy dopiero pod koniec sierpnia zdał licencję żużlową o tyle dwóch kolejnych jest już całkiem uznanymi juniorami na krajowym podwórku. Pierwszy z nich zabłysnął pod koniec sezonu, gdy w fazie play off był kluczowym zawodnikiem ostrowskiej drużyny. Drugi z nich także miał okazję do kilku startów w eWinner 1. Lidze, jednak przede wszystkim można było oglądać go w zawodach młodzieżowych. Młodzieżowcy z Ostrowa mają na swoim koncie brązowy medal DMPJ.
Gdy natomiast patrzymy na juniorów spoza Polski to wyłaniają się dwa nazwiska. Esben Hjerrild oraz Theo Johansson. Pierwszy z nich w przyszłym sezonie skończy 20 rok życia i jest ósmym juniorem Kraju Hamleta, a ponadto zwyciężył towarzyski Międzynarodowy Indywidualny Turniej Juniorów rozgrywany w Lesznie. Niedawno otrzymał powołanie do kadry juniorskiej reprezentacji Danii. Theo Johansson to natomiast nadzieja szwedzkiego żużla. 17-latek do tej pory rozwija się na krajowym podwórku, lecz kontrakt w Opolu da mu z pewnością ogromną szansę na rozwój i pokazanie swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców.
Średnia: 4,00
Opolanie to z pewnością jeden z głównych faworytów do walki o awans. Kompletna kadra seniorska oraz bardzo ciekawa formacja juniorska może dać OK Bedmet Kolejarzowi Opole dużo radości. Biało-granatowo-bordowi muszą się mieć jednak na baczności, bo już w sezonie 2021 byli głównym kandydatem do zwycięstwa w 2. Lidze Żużlowej. Pod koniec sezonu zabrakło jednak tego czym dysponowali przez całą rundę zasadniczą – szybkości i skuteczności, przez co przegrali dwumecz z Trans MF Landshut Devils wynikiem 92:87 i swoje marzenia o pierwszej lidze musieli odłożyć co najmniej o rok.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!