Streszczenie ostatnich dni w polskim i światowym żużlu jest nie lada wyzwaniem. Za nami pierwsze rozstrzygnięcia w walce o DMP i awanse, kolejna runda walki o IMŚ, rozstrzygnięcia na arenie międzynarodowej i kolejne elementy transferowej układanki. Działo się naprawdę dużo, a my zapraszamy na telegraficzny skrót ostatnich 7 dni.
1) Koniec leszczyńsko-gorzowskiej hegemonii
Od sezonu 2014 Drużynowe Mistrzostwo Polski dwukrotnie zdobyła Moje Bermudy Stal Gorzów, a pięć razy po złoto sięgała Fogo Unia Leszno. W tym roku będziemy mieli pierwszego mistrza kraju spoza tych dwóch ośrodków od 8 lat. W niedzielę awans do wielkiego finału zapewniły sobie Motor Lublin oraz Betard Sparta Wrocław. Zwycięstwo tych pierwszych zostało okupione poważnym upadkiem Grigorija Łaguty. Wiele wskazuje na to, że Rosjanin będzie jednak zdolny do udziału w finale.
Betard Sparta Wrocław zrewanżowała się leszczynianom za ostatnie lata
2) Wojen nie było. Ostrów lub Krosno pojadą w Ekstralidze
Krosno i Ostrów Wielkopolski to miasta, które niezbyt mocno kojarzą się fanom żużla z potężnymi klubami. W 2022 roku albo krośnieńskie Cellfast Wilki, albo ostrowska Arged Malesa zagoszczą w elitarnym gronie i awansują do PGE Ekstraligi. W sobotę klub z Krosna wyeliminował Zdunek Wybrzeże Gdańsk, a dzień później ekipa z Ostrowa rozbiła ROW Rybnik. 26 września pierwszy akt rywalizacji w finale eWinner 1. Ligi Żużlowej.
3) Czy „Diabły” zatrzymają opolski pociąg do awansu?
OK Bedmet Kolejarz Opole nie pozostawił najmniejszych wątpliwości. Potężna ekipa Piotra Mikołajczaka zmiażdżyła przed własną publicznością Optibet Lokomotiv Daugavpils 68:22 i zameldowała się w finale 2. Ligi Żużlowej. Rywalem opolan będzie zespół Trans MF Landshut Devils, który dość pewnie pokonał pozbawionego ekstraligowych wzmocnień Metalika Recycling Kolejarza Rawicz. O spotkaniu w Rawiczu było głośno z powodu wstrząsająco wyglądającego upadku Martina Smolinskiego. Lider Landshut Devils wypadł za bandę! Wideo można znaleźć TUTAJ.
Finał 2. Ligi Żużlowej zapowiada się niesamowicie ciekawie
4) Kolejarz Rawicz nie przetrwa rozwodu z Unią Leszno?
Po półfinale 2. LŻ w Rawiczu nadeszła bardzo smutna nowina dotycząca przyszłości klubu spod znaku niedźwiadka. Bez wsparcia z zewnętrz występ rawiczan w lidze w sezonie 2022 jest mocno niepewny i wielkopolski ośrodek nie ukrywa niczego – w przyszłym roku żółto-zielono-czarnych może zabraknąć na żużlowej mapie Polski. Szczegóły opisywaliśmy przed kilkoma dniami.
5) Lebiediew i Woffinden zostają
Euforia w Krośnie i Wrocławiu wzmogła się już po zakończeniu półfinałowej rywalizacji. Już w trakcie fety Cellfast Wilków Andrzej Lebiediew poinformował, że niezależnie od końcowego wyniku sezonu, zostanie na Podkarpaciu. Dla Łotysza sezon 2022 będzie drugim w Krośnie. Kibiców we Wrocławiu uradowała natomiast informacja o pozostaniu w klubie Taia Woffindena. Brytyjczyk podpisał kontrakt na kolejne 3 lata startów.
Andrzej Lebiediew to w tym sezonie lider Cellfast Wilków Krosno i kibiców z pewnością ucieszyła wieść o pozostaniu Łotysza
6) W Toruniu bez zmian
Istotną informację przekazał eWinner Apator Toruń. Przy okazji urodzin Tomasza Bajerskiego, klub z Grodu Kopernika powiadomił fanów, że menadżer pozostanie na swoim stanowisku na kolejny sezon. Bajerski dołączył do torunian po spadku Apatora z PGE Ekstraligi i najpierw wprowadził go z powrotem do elity, a potem utrzymał się w najlepszej żużlowej lidze świata.
7) Wielki Łaguta znów triumfuje. Przed nami gra o tron na Motoarenie
W Vojens nie było mocnych na Artioma Łagutę. Rosjanin pozwolił sobie na dwa słabsze wyścigi w fazie zasadniczej, ale po raz kolejny w tym sezonie był nieosiągalny dla rywali w decydujących gonitwach i sięgnął po swój czwarty triumf w SGP w tym roku. Również 4 zwycięstwa ma na koncie Bartosz Zmarzlik. W klasyfikacji generalnej prowadzi Łaguta, lecz decydujące turnieje SGP w Toruniu zapowiadają się po prostu kapitalnie.
Artiom Łaguta jest liderem cyklu SGP i w Toruniu stanie przed szansą na życiowy sukces
8) Cud w Vojens. Lindgren wstał po wstrząsającym wypadku
Wszyscy obserwatorzy sobotniej rundy SGP wstrzymali oddech, kiedy w półfinale Fredrik Lindgren owinięty wokół kierownicy motocykla z ogromną prędkością wpadł w dmuchaną bandę, a jego maszyna wyleciała w powietrze. Kilka minut później dało się usłyszeć huk, a były to kamienie spadające z serc kibiców i zawodników. Lindgren wstał i choć wyglądał na oszołomionego, to uniknął poważniejszych konsekwencji.
9) Nie ma mocnych na Polaków
Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów to taki turniej, w którym o triumf walczy kilka reprezentacji, a na końcu i tak wygrywają Polacy. Nie inaczej było w Bydgoszczy, gdzie nasi reprezentanci sięgnęli po kolejny w historii tej imprezy triumf. Na zwycięstwo trzeba było jednak mocno zapracować, bo do samego końca w walce o złoto liczyli się Duńczycy. Brąz zdobyli reprezentanci Wielkiej Brytanii. Nas rozpiera duma, bo nasz medialny podopieczny, Wiktor Lampart był najlepszym zawodnikiem turnieju.
10) Kubera IN, Janowski OUT
Skoro już jesteśmy przy temacie reprezentacji, to znamy skład Polaków na półfinałowe zawody Speedway of Nations. Rafał Dobrucki zrezygnował z Macieja Janowskiego. Stałego uczestnika cyklu SGP zastąpiła rewelacja ostatnich tygodni, czyli Dominik Kubera. Żużlowiec Motoru Lublin będzie oczywiście partnerem Bartosza Zmarzlika. Skład uzupełnia rezerwowy młodzieżowiec, Jakub Miśkowiak.
Bartosz Zmarzlik (C) i Dominik Kubera (Ż) będą reprezentować Polskę w półfinale SoN na torze w Daugavpils
11) Koniec z losowaniem podium
Losowanie zwycięzcy? To nie loteria fantowa na dożynkach w Pcimiu, a runda Indywidualnego Pucharu Polski 250cc na stadionie w Częstochowie. Kuriozalny sposób sprawił, że szczęście uśmiechnęło się do Kevina Małkiewicza i to on zwyciężył z 13 punktami na koncie. Największego pecha miał Mateusz Łopuski, który mimo takiego samego dorobku, zajął czwartą lokatę. Robert Kościecha zapewnia, że to koniec z taką metodą rozstrzygania turniejów w mniejszych klasach.
12) Elita wróci do Gorzowa Wielkopolskiego?
Mimo wieloletniej współpracy BSI i Gorzowa, w tym roku stolica województwa lubuskiego nie doczekała się organizacji rundy cyklu Speedway Grand Prix. W przyszłym roku za organizację elitarnych zawodów odpowiadać będzie grupa Discovery. Trwają rozmowy pomiędzy Amerykanami a gorzowianami. Jeśli wszystko pójdzie po myśli tych drugich, to za rok najlepsi żużlowcy na planecie będą walczyć o IMŚ na Stadionie im. Edwarda Jancarza. Szczegóły opisywaliśmy TUTAJ.
Czy Stadion im. Edwarda Jancarza wróci do terminarza cyklu SGP?
13) Paweł Przedpełski założył koronę
Co za sezon Pawła Przedpełskiego! Wychowanek eWinner Apatora Toruń był jednym z architektów sukcesu, jakim było utrzymanie toruńskiego klubu, wywalczył awans do cyklu FIM Speedway Grand Prix, a teraz wygrał Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego na torze w Gnieźnie. Przedpełski utarł nosa Patrykowi Dudkowi, którego pokonał w wyścigu finałowym. Na najniższym stopniu podium stanął Przemysław Pawlicki. Wyniki możecie znaleźć TUTAJ.
Paweł Przedpełski założył na głowę koronę
14) Pierwszy i drugi rozbiór Polonii
W stronę Abramczyk Polonii Bydgoszcz zostały wyprowadzone dwa potężne ciosy. W ciągu dwóch dni o odejściu z klubu poinformowali Wadim Tarasienko oraz David Bellego. Rosjanin i Francuz byli w kończącym się sezonie zdecydowanymi liderami klubu, więc Jerzemu Kanclerzowi będzie niezwykle trudno wypełnić powstałą lukę. Jeśli chodzi o przyszłość obu panów, to Bellego jest już jedną nogą w Lesznie, natomiast Tarasienko ma dołączyć do ZOOLeszcz DPV Logistic GKM-u Grudziądz.
David Bellego ma być zastępstwem Emila Sajfutdinowa w Lesznie
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!