Metalika Recycling Kolejarz Rawicz zaliczył udany sezon. Zespół z Wielkopolski awansował do play off, gdzie odpadli z późniejszym triumfatorem rozgrywek. Wielu kluczowych żużlowców z tego roku zmieniło jednak przynależność klubową.
Polscy seniorzy (Damian Baliński, Damian Dróżdż, Tomasz Orwat, Nikodem Bartoch): 3,25
Damian Baliński odkąd zasilił Rawicz rokrocznie jest najbardziej doświadczonym zawodnikiem w zespole. Nie zmieniło się to także po przyjściu Scotta Nichollsa czy Hansa Andersena, o którego transferze pisaliśmy już wcześniej. „Bally” jest niczym wino. Oglądając jego poczynania w 2. Lidze Żużlowej można odnieść wrażenie, że wiek to tylko liczba. Tegoroczne rozgrywki zakończył ze średnią na poziomie 1,900 pkt/bieg, co po wyniku w pierwszym swoim roku w Rawiczu (w 2018 roku miał 1,954), jest jego najlepszym wynikiem.
Damian Dróżdż natomiast z ostatniego sezonu z pewnością będzie dużo mniej zadowolony. W 2020 i 2021 roku po bardzo dobrych wynikach wypracował sobie pozycję bardzo dobrego drugoligowca. Cieniem na to położyły się jego rezultaty w sezonie 2022, gdy kompletnie nie potrafił „dogadać się” ze sprzętem i zakończył rok z dopiero czterdziestym wynikiem w całej lidze.
Ponadto z Metalika Recycling Kolejarzem Rawicz kontrakt podpisało dwóch zawodników, którzy mogą także pełnić rolę zawodników U24 – Tomasz Orwat oraz Nikodem Bartoch. Żaden z nich nie jest jednak dostatecznym gwarantem punktów, żeby mógł pozytywnie wpłynąć na ocenę drużyny.
Zagraniczni seniorzy (Ryan Douglas, Steven Goret, Jye Etheridge, Hans Andersen, Scott Nicholls): 3
Ryan Douglas jest już znany kibicom „Niedźwiadków”. Australijczyk dla Kolejarza pierwszy mecz odjechał w sezonie 2021, a regularnie w żółto-zielonych barwach występował w w tym roku. W barwach Metalika Recycling Kolejarza wystąpił w dziesięciu meczach zdobywając średnio 1,860 pkt/bieg.
Osoba Stevena Goret jest także znana rawickiej publiczności. Francuz w niedawno zakończonym sezonie wystąpił w siedmiu spotkaniach pełniąc funkcję zagranicznego młodzieżowca. Rozgrywki, w których po raz ostatni mógł startować jako młodzieżowiec zwieńczył przeciętną średnią 1,200 pkt/bieg. W przyszłym roku czeka go batalia o miejsce w zestawieniu Macieja Jądera z Tomaszem Orwatem i Nikodemem Bartochem.
Zespół z Wielkopolski zasiliło dwóch weteranów – Scott Nicholls oraz Hans Andersen. Dla obu jest to powrót do Polski po przerwie. Duńczyk ostatni raz na polskich torach występował w 2021 roku. Brytyjczyk jednak przerwę od rozgrywek w naszym kraju miał znacznie dłuższa. Jego ostatnim klubem była nieistniejąca już Wanda Kraków w 2017 roku. Wówczas wystąpił natomiast tylko w trzech spotkaniach. Teraz obaj mają pomóc drużynie swoim ogromnym doświadczeniem, które zebrali przez całą swoją karierę.
Ponadto z Metalika Recycling Kolejarzem Rawicz związał się Jye Etheridge. Choć w Polsce jest to nazwisko dość egzotyczne to Ci śledzący rozgrywki poza naszym krajem mogą go kojarzyć. Regularnie startował w Wielkiej Brytanii, a okazjonalnie pokazywał się także kibicom w Danii. Dla Etheridge’a nie jest to także pierwszy kontrakt w Polsce. Wcześniej miał ważny kontrakt w Rybniku, gdzie nawet mógł pokazać się kibicom, gdy wystąpił w jednym wyścigu przy okazji barażowego meczu ROW-u z zielonogórskim Falubazem. Nie wydaje się jednak, że jest obecnie bliski regularnych występów w Rawiczu.
Juniorzy (Drew Kemp, Błażej Wypior, Kacper Kłosok, Franciszek Majewski, Kacper Klimek, Hubert Gąsior): 2,25
Pięta achillesowa większości drugoligowych ekip – młodzież. Wydaje się, że pewne miejsce w składzie powinien mieć Drew Kemp. Uważany za jednego z najlepszych w swoim kraju młodzieżowców zawodnik miał okazję wystąpić już w Polsce. W eWinner 1. Lidze Żużlowej w 2021 roku wystąpił w pięciu biegach w barwach Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Błażej Wypior i Kacper Kłosok w barwach Metalika Recycling Kolejarza Rawicz startowali w sezonie 2022. Zdecydowaną większość występów zaliczyli z „Niedźwiadkiem” na piersi jednak w zawodach młodzieżowych, gdyż rzadko kiedy byli wyborem trenera w ligowym spotkaniu. Hubert Gąsior w listopadzie podpisał kontrakt z Abramczyk Polonią Bydgoszcz, lecz finalnie został on zawodnikiem rawickiej ekipy, zaś Franciszek Majewski i Kacper Klimek dopiero w 2023 roku będą mogli zadebiutować w ligowej rywalizacji.
Średnia: 2,83
Bardzo doświadczona kadra rawiczan z pewnością jest bardzo ciekawa. Baliński, Andersen czy Nicholls to są jednak nazwiska, które swoje najlepsze lata mają dawno za sobą. Całą trójkę z pewnością stać na dobre wyniki w 2. Lidze Żużlowej, lecz nie można liczyć się z tym, że nawiążą do czasów swojej świetności. W ocenie nie pomaga także pozycja U24 czy formacja juniorska. Wiele zatem zależeć będzie od postawy Damiana Dróżdża czy Ryana Douglasa. Jeśli rawiczanie chcą powalczyć o play off to Polak nie może powtórzyć wyniku z tego roku. Australijczyk natomiast pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie i w Rawiczu z pewnością liczą na to, że przyszły rok będzie dla niego jeszcze lepszy.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!