⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Planowana relacja
Moonfin Magnus Ostrów Wielkopolski Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2022/03/stal-rzeszow.png Logo
31.07.2026 19:00
Planowana relacja
 Logo 1. runda półfinałowa DMPJ - grupa im. Andrzeja Pogorzelskiego w Grudziądzu
29.07.2026 17:00
Planowana relacja
 Logo Turniej szkoleniowy DMPJ w Ostrowie Wielkopolskim
29.07.2026 17:00
Planowana relacja
 Logo Turniej szkoleniowy DMPJ w Gdańsku
29.07.2026 17:00
Zakończona
 Logo 7. runda Indywidualnego Pucharu Ekstraligi U17 w Gorzowie
27.07.2026 16:00
Zakończona
 Logo 5. runda Indywidualnego Pucharu Ekstraligi 500R w Lesznie
27.07.2026 16:00
Zakończona
Polska Logo
41:49
AUS.jpg Logo
26.07.2026 19:30
Zakończona
LVBET Lokomotiv Daugavpils Logo
62:26
../../../wp-content/uploads/2025/11/obraz_2025-11-24_161035168.png Logo
26.07.2026 15:15
Zakończona
Trans MF Landshut Devils Logo
50:39
../../../wp-content/uploads/2021/12/gniezno.png Logo
26.07.2026 14:00
Zakończona
 Logo Grand Prix Challenge w Terenzano
25.07.2026 20:15
Strona główna » Szalony wyścig z czasem Artura Czai! Z końca Szwecji na koniec Polski

Żużel - Szalony wyścig z czasem Artura Czai! Z końca Szwecji na koniec Polski

  • Metalkas 2. Ekstraliga
21 maja 2019 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

Stanisław Wrona

Szalony wyścig z czasem Artura Czai! Z końca Szwecji na koniec Polski

Jednym z liderów Unii Tarnów, w wygranym 49:41 pojedynku z Orłem Łódź był Artur Czaja. Popularny „Józek” zaczął ten mecz bardzo słabo, gromadząc na koncie punkt w 2 startach. Na szczęście bardzo dobre zmiany, całkowicie odmieniły jego występ przed tarnowską publicznością.

Trzeba przyznać, że ta „przemiana” była z pewnością potrzebna „Jaskółkom”. Bez punktów naszego rozmówcy zwycięstwo byłoby mało prawdopodobne. – Po początkowej fazie meczu jestem mega zadowolony, bo później wygrałem dwa biegi. Jechałem je z nie byle kim, bo było to ciężkie spotkanie, w każdym wyścigu. Można powiedzieć, że pod taśmą ustawiały się same „kozaki”. Było się z kim pościgać, przez co mieliśmy super ciężki mecz. Szczerze, to nie wiem, co stało się z tym pierwszym motorem. Zupełnie nie miałem startu, ani trasy. „Stałem w miejscu”, po zawodach wyjechałem jeszcze zrobić jeden start, bo chciałem coś sprawdzić. Już po pierwszym biegu czułem, że coś było z nim nie tak. Nie byłem jednak do końca przekonany, pojechałem na nim jeszcze raz. Muszę się przyznać, że to było moim błędem. Nie chciałem podejmować pochopnych decyzji i szybko zmieniać motocykla. W końcu skorzystałem z drugiego, wygrałem dwa biegi, później też było dobrze. Wiadomo, że jechałem po upadku (w biegu 14. – przyp. red.), mieliśmy ścisk, ale nic się nie stało. Wszystko jest ok. Dobrze, że wygrywałem biegi po tych pierwszych zerach, bo byłoby niedobrze, a tak wyszło całkiem nieźle – mówił zadowolony, zwłaszcza z drugiej części meczu z Orłem, Artur Czaja.

Wracając do tematu sprzętu zapytaliśmy o możliwe przyczyny. Trening przedmeczowy był w końcu przeprowadzony w warunkach, zbliżonych do meczowych, wybór motocykla na pierwsze biegi okazał się jednak „pudłem”. – To jest właśnie żużel (śmiech). Sam nie wiem, dlaczego się tak stało. Może coś z silnikiem było nie tak. Wyjechałem po meczu jeszcze raz zrobić jeden start i okrążenie, bo chciałem coś sprawdzić. Po tym przejeździe widziałem już mniej więcej, o co chodziło – dodał.

Kolejnymi przeciwnikami ligowymi, będą – ponownie w Tarnowie – zawodnicy Car Gwarant Startu Gniezno. W momencie rozmowy drużyna ta okupowała ostatnie miejsce w tabeli Nice 1. Ligi Żużlowej, dzień przed wygraną w Łodzi. Tarnowianie mogą być faworytami, jednak jak widać nie można lekceważyć żadnego przeciwnika. – Ja podchodzę do każdego spotkania tak, jakbym jechał najważniejszy mecz w sezonie. Zależy mi, żeby wygrywać i dobrze się pokazywać. Nie jest powiedziane, że Gniezno jest słabe. My też byliśmy w Gdańsku „skazani” na porażkę, a tak się nie stało – przypomniał wychowanek częstochowskiego Włókniarza.

Jeśli chodzi o dyspozycje podopiecznych Tomasza Proszowskiego, widać, że przy dobrej pogodzie idzie im najlepiej. Wygrana w Gdańsku i pokonanie Orła to jedyne spotkania, w których nie przeszkadzała pogoda. Czy może to oznaczać, że przy optymalnych warunkach Unia będzie jeszcze mocniejsza? – Nie chcę za bardzo wybiegać naprzód. Oby tak było. Pierwsze spotkania jechaliśmy w innych warunkach, było o wiele zimniej. Tym razem były warunki ekstremalne. Było mega ciepło, a wiadomo, że taka pogoda ma mocny wpływ na motocykle. One są słabsze. Można powiedzieć, że tor jest identyczny, a ustawienia motocykla zupełnie inne, zależne od pogody.

Na koniec zapytaliśmy o udział w ćwierćfinale Indywidualnych Mistrzostw Polski. Tak się złożyło, że nasz rozmówca po wtorkowym meczu w Szwecji ma do pokonania bardzo sporą odległość. Gdyby nie dogadanie się z kolegą z zespołu, logistycznie temat byłby nie do opanowania. Inna sprawa, że prognozy pogody na środę wskazują, że zawodów, na które miałby on zmierzać do Krosna, mogą się nie odbyć. – Ciężka podróż przede mną. We wtorek mam ligę szwedzką w Avescie, czyli na końcu Szwecji. Na drugi dzień jest ćwierćfinał mistrzostw Polski na jej końcu, czyli w Krośnie. Mogę powiedzieć tylko tyle, że mechanicy, gdy ja będę w Krośnie na zawodach – bo przylecę samolotem – będą jeszcze na Bałtyku (śmiech). Dogadałem się z Ernestem Kozą, żeby mi zabrał jeden motor i dał kogoś za mechanika, bo nie miałbym szans zdążyć – wyjaśnił porozumienie z kolegą z drużyny, kończąc rozmowę z portalem speedwaynews.pl, Artur Czaja.

źródło: inf. własna

Edycja:
W godzinach popołudniowych przekazano informację o odwołaniu ćwierćfinału IMP w Krośnie. Nie wiadomo jeszcze, na kiedy będzie wyznaczony nowy termin tych zawodów. Zapewne jednak przy powtórce Artur Czaja nie będzie musiał podróżować tak, jak planował to robić na jutrzejsze zawody.

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Artur Czaja
  • Ernest Koza
  • Orzeł Łódź
  • Unia Tarnów

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Skład Motoru już prawie gotowy! Wielki sprawdzian dla Cierniaka

Żużel: Skład Motoru już prawie gotowy! Wielki sprawdzian dla Cierniaka

Konrad Klusak

  • PGE Ekstraliga
2 lipca 2026

Orlen Oil Motor Lublin walczy o fazę play off w sezonie 2026 jednocześnie budując już skład na przyszłoroczne rozgrywki.

Motor Lublin przeniesie się do Tarnowa? Mamy potwierdzenie rozmów!

Sport żużlowy. Motor Lublin przeniesie się do Tarnowa? Mamy potwierdzenie rozmów!

Rafał Drabiniok

  • PGE Ekstraliga
1 lipca 2026

Sensacyjne wieści z Tarnowa! Prezes Motoru Lublin Jakub Kępa wraz z przedstawicielami GKSŻ przeprowadził nagłą inspekcję stadionu w Mościcach. Wicemistrzowie Polski z powodu budowy nowego obiektu szukają nowego domu na sezon 2027, a prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny oficjalnie potwierdził zaawansowane rozmowy.

Dramat w polskim żużlu. Nie żyje człowiek, który chciał ratować zasłużony klub

Żużel - Dramat w polskim żużlu. Nie żyje człowiek, który chciał ratować zasłużony klub

Rafał Drabiniok

  • Krajowa Liga Żużlowa
25 czerwca 2026

Tragedia w Tarnowie. Nie żyje Waldemar Jasiński, znany przedsiębiorca i twórca nowego projektu żużlowego Unii Tarnów. Ciało 52-latka znaleziono w domu w Koszycach Wielkich. Policja pod nadzorem prokuratury bada sprawę, wydano już pierwszy oficjalny komunikat.

„Kategoria najpoważniejszych przestępstw”. Prokuratura Regionalna przejmuje śledztwo w sprawie Unii Tarnów!

Żużel: „Kategoria najpoważniejszych przestępstw”. Prokuratura Regionalna przejmuje śledztwo w sprawie Unii Tarnów!

Rafał Drabiniok

  • Krajowa Liga Żużlowa
17 czerwca 2026

Potężne uderzenie prokuratury w Tarnowie! Głośna afera wokół Żużlowej Spółki Akcyjnej z Mościc trafiła na najwyższy szczebel wojewódzki. Śledztwo w sprawie wyprowadzenia ponad 1,6 miliona złotych oraz tajemniczych pożyczek przejęła Prokuratura Regionalna w Krakowie, a w tle pojawiają się agenci CBA.

Smutne wiadomości z Tarnowa. Nie żyje były prezes

Żużel. Smutne wiadomości z Tarnowa. Nie żyje były prezes

Rafał Drabiniok

  • Krajowa Liga Żużlowa
26 maja 2026

Smutne wieści z Tarnowa. W wieku 83 lat zmarł Zbigniew Rozkrut, legendarny prezes, spiker i historyk żużla. To on w 1994 roku dokonał niemożliwego i ściągnął do Unii Tarnów Tony'ego Rickardssona.

Namawiają ich na zespół ligowy. Unia wróci do gry?

Żużel: Namawiają ich na zespół ligowy. Unia wróci do gry?

Hubert Furmaniak

  • Juniorzy
22 maja 2026

Akademia Żużlowa Janusza Kołodzieja pobija rekordy popularności na Mościcach. Krzysztof Cegielski jak pod wrażeniem mobilizacji kibiców na zawody DMPJ. Co więcej, Tarnów namawia jego i Janusza Kołodzieja na stworzenie drużyny ligowej.

Stadion doprowadzony do ruiny. Kołodziej ratuje żużel w Tarnowie!

Sport żużlowy. Stadion doprowadzony do ruiny. Kołodziej ratuje żużel w Tarnowie!

Hubert Furmaniak

  • Juniorzy
22 kwietnia 2026

To już oficjalne. Akademia Janusza Kołodzieja będzie startować na torze w Mościcach. Drużyna powalczy w rozgrywkach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów.

Nie będzie nowego klubu w Tarnowie? Działacz powiedział jasno

Żużel. Nie będzie nowego klubu w Tarnowie? Działacz powiedział jasno

Hubert Furmaniak

  • Krajowa Liga Żużlowa
18 kwietnia 2026

Waldemar Jasiński rezygnuje z tworzenia Unii Tarnów. Działacz przekazał w mediach społecznościowych, że nie jest zadowolony z obecnego podejścia władz miasta oraz PZM-u. Na słowa Jasińskiego odpowiedział Krzysztof Cegielski.

Motor Lublin wzmacnia kadrę! Nowy zawodnik potwierdzony do startów

Żużel - Motor Lublin wzmacnia kadrę! Nowy zawodnik potwierdzony do startów

Rafał Drabiniok

  • Krajowa Liga Żużlowa
4 kwietnia 2026

Wiktor Trofimow wraca do gry! Po upadku Unii Tarnów zawodnik podpisał kontrakt z Orlen Oil Motorem Lublin. Nie należy jednak się spodziewać w składzie.

Heleniak wskazał im drogę. Młodzieżowiec szuka klubu

Żużel. Heleniak wskazał im drogę. Młodzieżowiec szuka klubu

Hubert Furmaniak

  • Krajowa Liga Żużlowa
1 kwietnia 2026

Igor Gryzło szuka nowego klubu. Wychowanek Unii Tarnów został na lodzie po odebraniu licencji dla macierzystego zespołu. 19-latek liczy na zainteresowanie swoją osobą.

Galeria

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)


13 lipca 2026, zdjęć: 0

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)


11 lipca 2026, zdjęć: 0

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)


23 czerwca 2026, zdjęć: 0

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)

Idealny powrót na domowy tor. Wychowanek Stali Gorzów wygrywa


15 czerwca 2026, zdjęć: 0

Idealny powrót na domowy tor. Wychowanek Stali Gorzów wygrywa

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Dawid Piestrzyński

    Dawid Piestrzyński

    29.07.2007r. (19l.)
  • Henry van der Steen

    Henry van der Steen

    29.07.1987r. (39l.)
  • Maksymilian Kręcisz

    29.07.2008r. (18l.)
  • Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

    David Hofman

    29.07.2007r. (19l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 11 17 3 68
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 11 0 0 -238
Betard Sparta Wrocław 11 20 4 66
Stelmet Falubaz Zielona Góra 11 7 1 -96
Bayersystem GKM Grudziądz 11 14 1 17
Gezet Stal Gorzów 11 10 1 -17
Orlen Oil Motor Lublin 11 17 3 93
PRES Grupa Deweloperska Toruń 11 19 3 107

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Moonfin Magnus Ostrów Wielkopolski 11 8 2 -47
Hunters PSŻ Poznań 11 14 1 3
Dakar Development Stal Rzeszów 11 12 1 -1
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 11 14 2 -42
Polonia Piła 11 10 2 -109
INNPRO ROW Rybnik 11 13 3 31
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 11 26 4 203
Cellfast Wilki Krosno 11 7 1 -38

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Speedway Kraków 11 8 1 -57
OK Kolejarz Opole 10 11 2 -1
Śląsk Świętochłowice 11 6 0 -110
LVBET Lokomotiv Daugavpils 11 13 2 10
Ultrapur Omega Gniezno 11 15 3 -6
Trans MF Landshut Devils 11 18 4 47
Wybrzeże Gdańsk 11 22 5 117

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT