⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Planowana relacja
 Logo 6. runda Drużynowego Pucharu 2. Ekstraligi 500R w Ostrowie
15.07.2026 17:30
LIVE
 Logo 12. runda Drużynowego Pucharu 2. Ekstraligi 500R w Ostrowie
14.07.2026 17:15
Zakończona
Abramczyk Polonia Bydgoszcz Logo
58:32
../../../wp-content/uploads/2022/04/ostrovia-ostrow.png Logo
12.07.2026 16:30
Zakończona
Wybrzeże Gdańsk Logo
62:28
../../../wp-content/uploads/2021/12/gniezno.png Logo
12.07.2026 16:00
Zakończona
 Logo 4. runda Indywidualnego Pucharu Polski 85-140cc w Rybniku – grupa B
12.07.2026 14:00
Zakończona
Trans MF Landshut Devils Logo
52:38
../../../wp-content/uploads/2025/01/obraz_2025-01-30_223202172.png Logo
12.07.2026 14:00
Zakończona
Dakar Development Stal Rzeszów Logo
47:43
../../../wp-content/uploads/2022/03/row-rybnik.png Logo
12.07.2026 14:00
Zakończona
 Logo 4. runda DMP 85-140cc w Rybniku – grupa B
12.07.2026 10:00
Planowana relacja
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź Logo
51:39
../../../wp-content/uploads/2021/12/PSZ_logo_podstawowa_bez-tlo-1.png Logo
05.07.2026 12:45
w-zielonej-gorze-czekaja-na-nowych-wychowankow-trenerzy-maja-na-to-plan
w-zielonej-gorze-czekaja-na-nowych-wychowankow-trenerzy-maja-na-to-plan
Strona główna » W Zielonej Górze czekają na nowych wychowanków. Trenerzy mają na to plan!

Sport żużlowy. W Zielonej Górze czekają na nowych wychowanków. Trenerzy mają na to plan!

  • Juniorzy
  • Mini żużel/250cc
  • PGE Ekstraliga
22 listopada 2025 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

Krzysztof Grzęda

W Zielonej Górze czekają na nowych wychowanków. Trenerzy mają na to plan!

W ostatnich latach szkolenie w Zielonej Górze przechodzi spory kryzys. Czy Falubaz doczeka się kolejnych utalentowanych wychowanków?

Zielona Góra miała niegdyś wychowanków, którzy byli czołowymi polskimi zawodnikami. Teraz jednak sytuacja znacznie się zmieniła i w minionych sezonach z tego ośrodka nie wyszło wielu żużlowców. Wszak po zakończeniu kariery przez Grzegorza Walaska jedynymi aktywnymi seniorami, którzy wywodzą się ze Zielonej Góry są: Patryk Dudek, Grzegorz Zengota i Mateusz Tonder. Ten ostatni tak naprawdę wraca do poważnego ścigania, bowiem podpisał kontrakt w Śląsku Świętochłowice. W minionym sezonie zrezygnował z regularnej jazdy i był mechanikiem Nicolaia Klindta. W ostatnich latach w Zielonej Górze przewijali się tacy zawodnicy jak: Filip Frącewicz, Fabian Ragus, Nile Tufft, Jakub Osyczka, Kacper Rychliński, czy Damian Pawliczak. Karierę seniorską rozpoczął jedynie ten ostatni, lecz odjechał w niej zaledwie 25 wyścigów. Natomiast reszta w większości przypadków nie dotrwała do końca wieku juniora.

Czas na nowe pokolenia?

Ten stan rzeczy mają zmienić Aleksander Janas i Grzegorz Walasek. Były reprezentant Polski od dwóch lat jest trenerem najmłodszych w Falubazie od dwóch sezonów i wykonuje tam bardzo dobrą pracę. Po odejściu Piotra Protasiewicza, do Zielonej Góry wrócił Aleksander Janas. Można nazwać go człowiekiem orkiestrą w żużlu, bowiem pełnił najróżniejsze funkcje. Jest m.in. byłym zawodnikiem, w przeszłości był również trenerem Falubazu, czy sędzią żużlowym. Ostatnie lata spędził pracując dla Speedway Ekstraligi jako koordynator ds. szkolenia. W Grodzie Bachusa wierzą, że dzięki tej dwójce doczekają się kolejnych klasowych zawodników. W rozmowie z Radiem Index obaj opowiedzieli o kulisach swojej pracy.

– Grzegorz robił dobrą robotę. Bywałem na treningach u niego. Naprawdę tam praca była włożona Grzegorza spora. Zresztą są sukcesy w tych mniejszych kategoriach. A poza tym nowy system szkolenia Ekstraligi wymusza cztery kategorie szkolenia. Zaczynamy od pitbike’ów, od chłopaków, którzy mają 6 lat, później jest mini-żużel, później są kategoria 250/500R  i  klasyczne 500. Jesteśmy oboje trenerami, mamy uprawnienia, też pojedziemy na te szkolenia, które nadają nam ważność na bieżący sezon, czyli na przyszły sezon. Będziemy się też tym dzielić, starać się, żeby jak najbardziej skutecznie chłopaków wyszkolić. Chce nam się, zajmujemy się, zajmowaliśmy się obydwaj wcześniej szkoleniem. Mieliśmy sukcesy w szkoleniu młodzieży. Także to, co będziemy robić, oprócz pierwszej drużyny, to też to szkolenie. Chodzi nam też o to, żeby w Zielonej Górze byli wychowankowie, żebyśmy się mogli pochwalić medalami – mówił Aleksander Janas.

Mają na kogo zwrócić uwagę

W ostatnich latach wychowankowie Falubazu pokazywali się z coraz lepszej strony w miniżużlu. W tegorocznej edycji Indywidualnego Pucharu Ekstraligi podium wywalczył Marcel Czyżniejewski, który w trakcie sezonu zdał licencję w klasie 500Rcc i zaczął skupiać się na rywalizacji w tej klasie. Jego miejsce na miniżużlu „zajął” Kajetan Jarosiewicz. Poprowadził on swój klub do brązowego medalu MPPK, gdzie zdobył komplet punktów. Natomiast indywidualnie zajął czwarte miejsce w IMP, a finał w Rybniku zakończył ze zwycięstwem. W przyszłym sezonie również będzie jeździł w klasie 500Rcc. Już w tym roku na motocyklach o tej pojemności rywalizował Julian Wronecki, który potrafił pokazywać się z dobrej strony. Pokazuje to, że przed zielonogórzanami jeszcze sporo pracy, jednak efektów mogą spodziewać się już niedługo.

– Jeździmy też na mini żużel, czyli jeździmy do Lginia, do Wawrowa często. Ja zawsze gdzieś system mam taki w głowie, że jakaś ilość tych chłopców musi się przewinąć i jeżeli tam zakładając z dwudziestu, zostanie dwóch po sezonie, po pół roku, to uważam, że już jest dobrze. Tylko to musi być systematyczne, to nie może, że w jednym roku zrobimy nabór, a później dwa lata nie będziemy robić nic. I później z tych, jak już kilka lat będziemy szkolić i zostanie dziesięciu chłopaków i jeden się stoi z tego towarzystwa, czy dwóch, zda licencję, będzie taki rasowy zawodnik, to też będzie dobrze.

Ja mam tych chłopaczków, jest kilku, którzy dobrze wyglądają. To są chłopcy, którzy dopiero kończą czternaście lat i to jeszcze trochę czasu potrwa. Ci starsi muszą ciężko pracować, bo mają w tym potencjał, ale gdzieś tej ciężkiej pracy nie za dużo chyba przed sobą mieli. Teraz tak naprawdę sam doszedłem w związku po jednym roku, że w tym roku jest tak, że zima jest obowiązkowym treningiem, jeżeli oni przychodzą, to z automatu kończą kariery i na razie do tej pory wszystko idzie dobrze – tłumaczy Grzegorz Walasek w rozmowie z Maciejem Noskowiczem.

Grzegorz Walasek – trener Falubazu Zielona Góra

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Aleksander Janas
  • Grzegorz Walasek
  • Julian Wronecki
  • Kajetan Jarosiewicz
  • Marcel Czyżniejewski
  • Stelmet Falubaz Zielona Góra

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Sparta ma dwóch nowych zawodników! Stal wygrywa we Wrocławiu!

Sport żużlowy. Sparta ma dwóch nowych zawodników! Stal wygrywa we Wrocławiu!

Przemek Krukowski

  • Mini żużel/250cc
13 lipca 2026

WTS Sparta Wrocław pozyskała dwóch nowych zawodników. Obaj od razu wystartowali podczas poniedziałkowych zawodów. Te z kolei triumfem zwieńczyła Stal Gorzów.

Konflikt o Falubaz w Zielonej Górze! Biznesmen odpowiada na słowa prezydenta

Sport żużlowy. Konflikt o Falubaz w Zielonej Górze! Biznesmen odpowiada na słowa prezydenta

Krzysztof Choroszy

  • PGE Ekstraliga
13 lipca 2026

W Zielonej Górze zrobiło się gorąco w związku z Falubazem. Stanisław Bieńkowski w mocny sposób odpowiedział na słowa prezydenta miasta. Jasna reakcja ze strony biznesmena.

Gwiazdor Falubazu wskazał swój największy problem. „Musiałem zrozumieć”

Sport żużlowy. Gwiazdor Falubazu wskazał swój największy problem. „Musiałem zrozumieć”

Konrad Marzec

  • PGE Ekstraliga
12 lipca 2026

Dominik Kubera nie awansował w Malilli do finału, ale mógł być zadowolony z prędkości, którą pokazywał na szwedzkim torze. Zawodnik Stelmet Falubazu Zielona Góra widzi pozytywne zmiany w swojej jeździe. Naszemu dziennikarzowi wyznał, z jakim problemem się zmagał.

Debiut bez presji! „Nie mam na sobie żadnych oczekiwań”

Żużel: Debiut bez presji! „Nie mam na sobie żadnych oczekiwań”

Paweł Płóciniak

  • Juniorzy
10 lipca 2026

William Cairns w Malilli zadebiutuje w cyklu Speedway Grand Prix 2. Brytyjczyk nie nakłada na siebie żadnych oczekiwań na występ wśród najlepszych młodzieżowców.

Przemysław Pawlicki wydał oświadczenie w sprawie transferu. Stanowcze słowa

Żużel: Przemysław Pawlicki wydał oświadczenie w sprawie transferu. Stanowcze słowa

Rafał Drabiniok

  • PGE Ekstraliga
9 lipca 2026

Przemysław Pawlicki traci cierpliwość i przerywa milczenie! Doświadczony żużlowiec wydał oficjalne, twarde oświadczenie, w którym ostro reaguje na plotki o swoim rzekomym odejściu z Falubazu Zielona Góra.

Fatalne wieści dla kibiców z Grudziądza. Klub podjął decyzje

Żużel - Fatalne wieści dla kibiców z Grudziądza. Klub podjął decyzje

Rafał Drabiniok

  • Ekstraliga U24
7 lipca 2026

Pogoda znowu storpedowała plany żużlowych działaczy! Zaplanowana na wtorek zaległa runda U24 Ekstraligi w Grudziądzu została oficjalnie odwołana z powodu fatalnych prognoz i nadciągających opadów deszczu. GKM Grudziądz wydał pilny komunikat dla kibiców.

Pech Apatora Toruń. Minimalna wygrana Stali Gorzów

Żużel - Pech Apatora Toruń. Minimalna wygrana Stali Gorzów

Przemek Krukowski

  • Mini żużel/250cc
7 lipca 2026

O losach zwycięzców zadecydowała ostatnia seria startów. Stal Gorzów wygrała w Toruniu.

Motor Lublin wygrywa w Toruniu! Świetna forma

Żużel - Motor Lublin wygrywa w Toruniu! Świetna forma

Rafał Drabiniok

  • Mini żużel/250cc
5 lipca 2026

Zwrot akcji w Toruniu! 10. runda Drużynowego Pucharu Ekstraligi w miniżużlu przyniosła pełne przetasowanie. "Koziołki" z Motoru Lublin odpaliły zabójczą formę i rzutem na taśmę wygrały cały turniej! Show ponownie skradł jednak Marcel Gackowski z GKM-u Grudziądz, zdobywając kolejny komplet 18 punktów.

Ekipa z Torunia wygrywa na swoim torze. Przedpełski blisko kompletu

Żużel - Ekipa z Torunia wygrywa na swoim torze. Przedpełski blisko kompletu

Rafał Drabiniok

  • Mini żużel/250cc
5 lipca 2026

Dziewiąta runda Drużynowego Pucharu Ekstraligi na minitorze przyniosła mnóstwo zwrotów akcji. Gospodarze z KS Toruń obronili twierdzę, ale show skradł niesamowity Marcel Gackowski. Młody as GKM-u Grudziądz zniszczył system i zdobył potężny komplet punktów, jadąc zupełnie bez wsparcia kolegów.

Miał pękniętą czaszkę i krwawienie do mózgu. Lekarze właśnie przekazali niewiarygodną decyzję!

Sport żużlowy. Miał pękniętą czaszkę i krwawienie do mózgu. Lekarze właśnie przekazali niewiarygodną decyzję!

Rafał Drabiniok

  • Dania
4 lipca 2026

Ponad miesiąc temu Villads Pedersen upadł, co skończyło się dla niego pęknięciem czaszki. Lada moment jednak wraca na tor żużlowy! Nastolatek mający kontrakt z Falubazem Zielona Góra przeszedł piekło na intensywnej terapii, a teraz dostał zielone światło na powrót do treningów

Galeria

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)


13 lipca 2026, zdjęć: 0

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)


11 lipca 2026, zdjęć: 0

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)


23 czerwca 2026, zdjęć: 0

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)

Idealny powrót na domowy tor. Wychowanek Stali Gorzów wygrywa


15 czerwca 2026, zdjęć: 0

Idealny powrót na domowy tor. Wychowanek Stali Gorzów wygrywa

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Nikita Kaulin

    14.07.2004r. (22l.)
  • Mathias Thörnblom

    Mathias Thörnblom

    14.07.1992r. (34l.)
  • Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

    Thomas Jørgensen

    14.07.1992r. (34l.)
  • Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

    Max Dilger

    14.07.1989r. (37l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 11 17 3 68
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 11 0 0 -238
Betard Sparta Wrocław 11 20 4 66
Stelmet Falubaz Zielona Góra 11 7 1 -96
Bayersystem GKM Grudziądz 11 14 1 17
Gezet Stal Gorzów 11 10 1 -17
Orlen Oil Motor Lublin 11 17 3 93
PRES Grupa Deweloperska Toruń 11 19 3 107

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Moonfin Magnus Ostrów Wielkopolski 11 8 2 -47
Hunters PSŻ Poznań 9 14 1 27
Dakar Development Stal Rzeszów 11 12 1 -1
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 10 11 1 -54
Polonia Piła 11 10 2 -109
INNPRO ROW Rybnik 11 13 3 31
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 10 23 3 191
Cellfast Wilki Krosno 11 7 1 -38

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Speedway Kraków 10 8 1 -55
OK Kolejarz Opole 8 9 0 5
Śląsk Świętochłowice 9 4 0 -78
Lokomotiv Daugavpils 7 5 0 -28
Ultrapur Omega Gniezno 10 15 3 5
Trans MF Landshut Devils 9 12 2 34
Wybrzeże Gdańsk 11 22 5 117

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT