Od kilku lat rozwija się klasa 250cc. Ma to też związek z piramidą szkoleniową i projektem Speedway Ekstraligi, który wymusza szkolenie w tej klasie.
W związku z tym liczba adeptów czarnego sportu z każdym rokiem wzrasta. W ubiegłorocznych rozgrywkach, jeśli chodzi o klasyczne motocykle, przez egzaminy przebrnęło 34 zawodników, zaś w tym roku było to 39 „nowych” i aż sześć odnowień licencji. Jeśli chodzi jednak o klasę 250cc, to tutaj mamy minimalny regres. Kolejne lata różnią się bowiem jednym zawodnikiem. Rok temu było to 28 zawodników, w tym zaś jest to 27. Podobnie jednak ma się sprawa jeśli spojrzymy na kluby. Zdecydowana większość pozytywnych wyników należy bowiem do klubów z PGE Ekstraligi.
Co ciekawe największą ilością wychowanków w klasie 250cc mogą pochwalić się Platinum Motor Lublin, Betard Sparta Wrocław, Fogo Unia Leszno i Enea Falubaz Zielona Góra. Szczególnie pierwsza dwójka może niektórych zdziwić, gdyż szeroko przyjętym sloganem stało się, że Motor i Sparta nie szkolą. Jeśli chodzi o ten pierwszy zespół, to języczkiem u wagi może być Szymon Wierzchowski. Jego osoba pojawiła się bowiem też wśród wykazu licencji na „pięćsetkach”. 15-latek mógł jednak przystąpić do obu egzaminów i tym samym wypełnił limity szkoleniowe. Karol Szmyd jest co prawda podobnie jak Bartosz Bańbor ze stowarzyszenia Lamba, lecz to właśnie w Motorze zdał licencję i w tym roku mógł się pochwalić już startem na Mistrzostwach Europy.
Spore grono znanych z mini żużla
Jeśli chodzi o młodych podopiecznych Wojciecha Kończyło, to całą trójką mogą kojarzyć ci, którzy śledzą rozgrywki miniżużlowe. Cała trójka rywalizowała na mniejszych owalach przed rokiem, zaś w nie mogliśmy śledzić Michał Obsta i Mateusza Starzaka. Grzędziński mógł cieszyć się jazdą na 250cc pod koniec maja i regularnie od tamtej pory pojawiał się w Indywidualnym i Drużynowym Pucharze Ekstraligi. Zawodników, którzy w tym roku przeszli z mini żużla jest jednak znacznie więcej. Kolejnym jest np. Wiktor Jasiński. Mimo wcześniejszych startów w Bydgoszczy zdecydował się na jazdę z „Aniołem” na kewlarze.
Innymi przykładami płynnego przejścia są Bartłomiej Posturzyński, Dawid Rozpędek, Oskar Kręglicki, Maksymilian Kostera i Nikodem Leśnik. Z ostatnią trójką wiążą się jednak ciekawe historie. Adept Wilków Krosno jeszcze w ubiegłym roku ścigał się dla UKS Speedway Rędziny, a pochodzi… z Lublina. Kostera z kolei bronił barw wówczas jeszcze GUKS Speedway Wawrów, lecz od tego sezonu broni barw Unii Leszno, zaś Nikodem Leśnik jeszcze w tym roku był jednym z czołowych miniżużlowców, lecz jeszcze podczas trwania sezonu przystąpił do licencji 250cc.
Na uwagę zasługuje też Falubaz Zielona Góra, który konsekwentnie buduje zaplecze pod względem wychowanków. W tym roku na torach w tej klasie rywalizowali Kacper Witrykus i Bartosz Rudolf, a w kolejnym dołączy do nich aż trójka następców Andrzeja Huszczy czy Patryka Dudka. Orzeł Łódź skorzystał z kolei na współpracy z Rawiczem podobnie jeśli chodzi o klasę 500cc. W przeciwieństwie jednak do tamtego wykazu tutaj aż osiem klubów nie wyszkoliło zawodnika na „dwieście pięćdziesiątki”.
Licencje w klasie 250cc:
Platinum Motor Lublin: 3 – Karol Szmyd, Szymon Wierzchowski, Dawid Cepielik
Betard Sparta Wrocław: 3 – Rafał Grzędziński, Michał Obst, Mateusz Starzak
For Nature Solutions KS Apator Toruń: 2 – Wiktor Jasiński, Bartosz Derek
Tauron Włókniarz Częstochowa: 2 – Bartłomiej Posturzyński, Dawid Rozpędek
ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski: 2 – Kewin Nycz, Igor Kordun
Fogo Unia Leszno: 3 – Filip Gano, Maksymilian Kostera, Nikodem Szefliński
ZOOleszcz GKM Grudziądz: 2 – Jonasz Żyta, Kevin Iwański-Jaura
Cellfast Wilki Krosno: 1 – Oskar Kręglicki
—-
Enea Falubaz Zielona Góra: 3 – Olaf Łabuś, Konrad Górski, Rafał Sękowski
ROW Rybnik: 1 – Nikodem Leśnik
Abramczyk Polonia Bydgoszcz: 0
Arged Malesa Ostrów: 1 – Nikodem Łuczak
Trans MF Landshut Devils: 0
Zdunek Wybrzeże Gdańsk: 0
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź: 1 – Kacper Zieliński
InvestHousePlus PSŻ Poznań: 0
—-
Texom Stal Rzeszów: 0
Ultrapur Start Gniezno: 0
OK Bedmet Kolejarz Opole: 0
Grupa Azoty Unia Tarnów: 0
Optibet Lokomotiv Daugavpils: 0
Enea Polonia Piła: 0
Metalika Recycling Kolejarz Rawicz: 2 – Jakub Malina, Filip Pawlak
—-
Śląsk Świętochłowice: 1 – Bartłomiej Kubica
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!