INNPRO ROW Rybnik spadł z PGE Ekstraligi i wygląda na to, że nie wróci prędko do najlepszej żużlowej ligi świata. "Rekiny" mogą bić się o utrzymanie z Pronergry Polonią Piła oraz H.Skrzydlewska Orłem Łódź.
8. miejsce: Polonia Piła (typy redakcji: 1x 6. miejsce, 5x 7. miejsce 9x 8. miejsce)
Nasza redakcja nie zostawiła suchej nitki na zespole z Piły. Naszym zdaniem będzie to najsłabsza drużyna w Metalkas 2. Ekstralidze. Sensacyjny awans pokonując w fazie play off dwóch pretententów do mistrzostwa dał fanom sporo zrozumiałej radości. Skład na przyszły sezon zbudowano w oparciu o tegorocznych liderów. Na czele tej ekipy stanie niekwestionowany lider, Wiktor Jasiński. To nazwisko, które ściągnięto w maju do Piły to był początek fantastycznego sukcesu. Poza nim kontrakt przedłużył Adrian Cyfer oraz Norbert Kościuch. Ciekawa może być formacja juniorska pilan, którą utworzy dwójka z trójki Kacper Teska, Tobiasz Jakub Musielak i Emil Maroszek.
W zespole zabrakło jednak konkretnych wzmocnień, a ponadto Villads Nagel przeniósł się do bezpośredniego rywala w walce o utrzymanie. Ściągnięcie takich nazwisk jak Matias Nielsen, Benjamin Basso czy William Drejer to nie jest gwarancja punktów. Brak pewniaka i lidera z prawdziwego zdarzenia to główna przyczyna tego, że notowania zespołu z Wielkopolski są takie. Przewagą może być natomiast z pewnością pilski owal, po którym wielu zawodników dawno nie miało okazję się ścigać, a nawet jeśli miało – to w zdecydowanej większości przed jego zmianą. Tylko jedna osoba z naszej redakcji zdecydowała się obstawić pilan na szóstym miejscu – był to Kacper Sadurski, który twierdzi, że tę drużynę stać na utrzymanie już w pierwszej fazie play down.
7. miejsce: H. Skrzydlewska Orzeł Łódź (2x 6. miejsce, 9x 7. miejsce, 4x 8. miejsce)
Przed łodzianami kolejny trudny sezon. To właśnie oni w sezonie 2025 najpóźniej wywalczyli sobie utrzymanie w Metalkas 2. Ekstralidze, ale już wtedy było jasne, że skład znacząco się zmieni. Oliver Berntzon po roku wrócił do Łodzi, a obok niego pozycję zawodnika zagranicznego mają tworzyć Zach Cook, który błysnął formą w barwach Betard Sparty Wrocław zastępując Brady’ego Kurtza zdobywając sześć punktów i dwa bonusy oraz walczący o rolę zawodnika U24 Dan Thompson i Villads Nagel.
Krajową formację stworzyć mają solidni ligowcy – Marcin Nowak i Szymon Szlauderbach. Wydaje się, że i tutaj ciężko wskazać jakiegoś wyraźnego lidera. W teorii wydaje się, że wózek o nazwie H.Skrzydlewska Orzeł Łódź ciągnąć będzie Oliver Berntzon, który z pewnością będzie chciał zmazać plamę po fatalnym sezonie w barwach ostrowskiego zespołu. Para juniorska w postaci Kacpra Halkiewicza i Krzysztofa Lewandowskiego wygląda ciekawie. Na szóstym miejscu łodzian typuje Rafał Drabiniok oraz Krzysztof Grzęda. Cała reszta korespondentów przewiduje, że łodzianie co najwyżej powtórzą zeszłoroczny rezultat.
Oliver Berntzon ponownie ma być liderem Orła.6. miejsce: INNPRO ROW Rybnik (12x 6. miejsce, 1x 7. miejsce, 2x 8. miejsce)
Nie zapowiada się, żeby ROW po spadku miał szybko wrócić do elity. Przeformowanie niemal całego składu i utrata juniora, Pawła Trześniewskiego to dwa, dość bolące ciosy skierowane w fanów śląskiej ekipy. Rybniczanie postawili na kilka powrotów – najgłośniejszym z nich bez wątpienia jest Jan Kvech, który przez ostatnie lata ścigał się w Grand Prix. Ponadto z zielono-czarnymi ponownie kontraktem związał się Jakub Jamróg, który wprowadził zespół do PGE Ekstraligi w 2024 roku oraz Patryk Wojdyło. Pierwszy z nich po nieudanym sezonie ma szansę odżyć w Rybniku, zaś drugi jest bardzo solidnym ligowcem. Ponadto zakontraktowano Wiktora Lamparta, który ma się odbudować na zapleczu najlepszej żużlowej ligi świata. Tylko dwóch zawodników drugi rok z rzędu będzie startować w rybnickim klubie – Jesper Knudsen oraz Kacper Tkocz.
Problem jest z obsadzeniem drugiego młodzieżowca, ale pomimo wszystko wydaje się, że ekipa ta ma najwięcej argumentów na to, żeby szybciej wywalczyć utrzymanie. Z pewnością można tu wyróżnić postać wcześniej wspomnianego Kvecha, który w ostatnim sezonie startował w PGE Ekstralidze i wydaje się, że stać go na bycie czołowym zawodnikiem na zapleczu.
Szybki spadek czy sprawienie niespodzianki?
Spokojna przystań – tak można powiedzieć o rybniczanach po tym, jak wygląda typowanie Naszej redakcji. Aż dwanaście głosów jest na to, że „Rekiny” zakończą sezon na spokojnej szóstej lokacie. Inne zdanie ma tylko wcześniej wspomniana trójka, która na tym miejscu widzi łodzian lub pilan. W przypadku tych ekip cała redakcja była zgodna – Pronergy Polonia Piła, H.Skrzydlewska Orzeł Łódź i INNPRO ROW Rybnik nie otrzymały od naszej redakcji dużego uznania i zespoły te w każdym typowaniu znajdowały się na końcowych pozycjach.
| imię i nazwisko | Rybnik | Łódź | Piła |
|---|
| Konrad Klusak | 6 | 7 | 8 |
| Hubert Furmaniak | 6 | 8 | 7 |
| Dawid Dukiewicz | 6 | 7 | 8 |
| Michał Czubkowski | 6 | 8 | 7 |
| Łukasz Nogalski | 6 | 7 | 8 |
| Mikołaj Majorke | 6 | 8 | 7 |
| Hubert Czaja | 6 | 7 | 8 |
| Kacper Sadurski | 8 | 7 | 6 |
| Michał Kliszcz | 6 | 7 | 8 |
| Dawid Woźniak | 6 | 7 | 8 |
| Rafał Drabiniok | 7 | 6 | 8 |
| Krzysztof Grzęda | 8 | 6 | 7 |
| Antoni Lehmann | 6 | 7 | 8 |
| Kamil Szyszkowski | 6 | 7 | 8 |
| Krzysztof Choroszy | 6 | 8 | 7 |
Kolejna część redakcyjnego typera wkrótce.
Jakub Jamróg wraca na „stare śmieci”Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!