⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Zakończona
 Logo 3. runda Indywidualnych Mistrzostw Australii
07.01.2026 10:30
Zakończona
 Logo 2. runda Indywiudalnych Mistrzostw Australii
04.01.2026 09:00
Zakończona
 Logo 1. runda Indywidualnych Mistrzostw Australii
03.01.2026 09:00
Zakończona
 Logo Phil Crump Solo Classic
27.12.2025 09:00
Zakończona
 Logo FINAŁ Indywidualnego Pucharu Polski 85-140cc w Wawrowie
19.10.2025 12:00
Zakończona
 Logo FINAŁ DMP 85-140cc w Wawrowie
18.10.2025 14:00
mlodzi-i-gniewni-90-krystian-greda
mlodzi-i-gniewni-90-krystian-greda
Strona główna » Młodzi i gniewni (90): Krystian Gręda

Żużel. Młodzi i gniewni (90): Krystian Gręda

  • Mini żużel/250cc
  • PGE Ekstraliga
11 lutego 2020 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

Damian Kuczyński

Młodzi i gniewni (90): Krystian Gręda

Długa przerwa międzysezonowa to idealny czas, by przyjrzeć się młodym i perspektywicznym zawodnikom, którzy lada moment mogą zająć miejsce w światowej czołówce. „Młodzi i gniewni” to autorski projekt redakcji speedwaynews.pl. W dziewięćdziesiątym odcinku przedstawiamy Krystiana Gręda.

W poprzednich dwóch odcinkach naszego cyklu uwagę poświęciliśmy zawodnikom, którzy w ubiegłym roku zakończyli wiek juniora. Dziś przechodzimy w zupełnie inny wymiar – bo do mini żużla. Krystian Gręda to niespełna jedenastoletni wychowanek podgorzowskiego GUKS-u Speedway Wawrów, który został okrzyknięty sporym talentem. Z resztą widać to zarówno po sylwetce na motocyklu, ale także wynikach osiąganych w zawodach. Dziś jednak reprezentuje barwy Falubazu Zielona Góra i tam zamierza się dalej rozwijać. Poznajcie historię Krystiana!

Nasz dzisiejszy bohater urodził się dokładnie 10 kwietnia 2009 roku. Jak to się stało, że w ogóle zainteresował się żużlem? Sytuacja taka, jak u wielu innych żużlowców. Został zabrany przez rodziców na mecz i zakochał się w tym sporcie od pierwszego wejrzenia. Swoją przygodę z motocyklem zaczął w Wawrowie. Tam już od początku startów wśród najmłodszych (w kategorii 50cc), wyróżniał się znacznie. Pierwszymi zawodami, w jakich w ogóle Krystian wystartował był turniej na innym podgorzowskim torze – w Stanowicach. – Troszkę miałem tremę, ale wszystko poszło dobrze – mówił w rozmowie z naszym portalem. Największym sukcesem z etapu jazdy na motocyklu o pojemności 50 centymetrów sześciennych było zdobycie tytułu II Wicemistrza Polski w tej klasie. 

Ważnym momentem w karierze Krystiana Grędy był dzień 1 czerwca 2019 roku. Wtedy to nasz dzisiejszy bohater zdał licencję na starty w oficjalnych zawodach klasy 80-125cc (stał się jednocześnie jednym z dwóch pierwszych w historii zawodników mini żużla w zielonogórskim Falubazie).  W związku z tym, że było to już w trakcie sezonu, zawodnik przystąpił do cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski dopiero w rundzie czwartej. Mimo to, ostatecznie w końcowej klasyfikacji generalnej zajął aż ósme miejsce. Taki wynik odzwierciedla, jak dobrą postawę prezentował przez wszystkie poszczególne turnieje. 

Krystian Gręda Speedway Team (fot. archiwum zawodnika)

Zapytaliśmy Krystiana, co najbardziej zapadło w jego pamięci z żużlowych przeżyć. – Zdecydowanie zawody w Toruniu, w których aby wziąć udział w turnieju głównym, musiałem przejść eliminacje. Na dwa wolne miejsca, chętnych było ośmiu zawodników. Ja wygrałem te eliminacje i udało mi się zwyciężyć też w całych zawodach z kompletem punktów. To było bardzo fajne uczucie – opowiadał mini żużlowiec Falubazu. – Bardzo mile wspominam też Gdańsk Speedway Camp, zorganizowany przez Krystiana i Zenona Plecha, gdzie po eliminacjach dostałem się do turnieju głównego. Ścigałem się tam z Mistrzami Świata na mini żużlu. Niesamowite emocje i satysfakcja, gdyż na torze miałem najlepszy czas z Polaków – dodał Krystian Gręda.

Jedenastolatek zdradził nam, na jakim torze najbardziej lubi się ścigać, a na którym najmniej. Ten drugi wybór jest trzeba przyznać – dość zaskakujący. – Najbardziej lubię jeździć w Gdańsku. Tam też stawałem na podium w rozgrywkach IMP. Nie przepadam natomiast za torem w  Wawrowie, który jest znakomicie przygotowany na treningi, zaś na zawody jest trudny i zupełnie inny – przyznał Krystian.

Do zbliżającego się startu żużlowych rozgrywek młodzieniec przygotowuje się intensywnie. Przechodzi treningi wraz z kolegami ze swojej drużyny, a aktualnie szlifuje swoje umiejętności w czeskim Szpindlerowym Młynie, m.in. jeżdżąc na nartach. W sezonie 2020 nasz dzisiejszy rozmówca reprezentować będzie oczywiście klub z Myszką Miki na plastronie. Jakie są powody tego, że rodzice Krystiana zdecydowali, żeby rozwijał się w tym zespole, a nie w swoim rodzimym? Na ten temat będą mogli przeczytać Państwo na łamach naszego portalu już niebawem.

W kolejnym odcinku przedstawimy kolejnego polskiego zawodnika, równie brylującego, ale już na motocyklach 250cc. O kogo chodzi? Dowiecie się w piątek, punktualnie o godzinie 20:00!

Od redakcji: Cykl „Młodzi i gniewni” jest publikowany w stałych terminach – we wtorki oraz piątki. Dodatkowe odcinki prezentowaliśmy na naszym portalu w dni świąteczne.

Źródło: inf. własna

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Krystian Gręda
  • Młodzi i gniewni
  • Stelmet Falubaz Zielona Góra
  • Wawrów Stal Gorzów

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Trener Falubazu komentuje pierwsze treningi

Sport żużlowy. Trener Falubazu komentuje pierwsze treningi

Paweł Płóciniak

  • PGE Ekstraliga
14 marca 2026

Trener Stelmet Falubazu Zielona Góra podsumował pierwsze treningi. Zdradził również, kiedy przy W69 pojawi się Leon Madsen.

Nowy nabytek zameldował się na zielonogórskim torze. Mówi o wrażeniach

Żużel - Nowy nabytek zameldował się na zielonogórskim torze. Mówi o wrażeniach

Krzysztof Choroszy

  • PGE Ekstraliga
13 marca 2026

Andrzej Lebiediew rozpoczął już treningi na zielonogórskim owalu. Nowy nabytek Stelmet Falubazu Zielona Góra opowiedział o swoich wrażeniach.

Nowy lider Falubazu już po pierwszych treningach na nowym domowym torze

Żużel - Nowy lider Falubazu już po pierwszych treningach na nowym domowym torze

Paweł Płóciniak

  • PGE Ekstraliga
13 marca 2026

Stelmet Falubaz Zielona Góra po pierwszych treningach na swoim torze. Na nowym domowym owalu jeździł Dominik Kubera.

Mistrzowie z ukłonem dla kibiców. Znamy ceny na sparingi

Żużel - Mistrzowie z ukłonem dla kibiców. Znamy ceny na sparingi

Hubert Furmaniak

  • PGE Ekstraliga
13 marca 2026

Pres Grupa Deweloperska Toruń z ukłonem dla kibiców. Mistrzowie przygotowali przyzwoity zestaw cen na mecze sparingowe z Stelmet Falubazem Zielona Góra i Bayersystem GKM-em Grudziądz.

Falubaz przekazał ważną informację! Są pierwsi w Polsce

Żużel. Falubaz przekazał ważną informację! Są pierwsi w Polsce

Krzysztof Choroszy

  • PGE Ekstraliga
12 marca 2026

Stelmet Falubaz Zielona Góra pochwalił się w mediach społecznościowych ważną wiadomością. Władze żużlowe po weryfikacji przyznały im licencję toru.

Falubaz podał godziny rozpoczęcia sparingów. Znamy też ceny biletów

Sport żużlowy. Falubaz podał godziny rozpoczęcia sparingów. Znamy też ceny biletów

Dawid Dukiewicz

  • PGE Ekstraliga
11 marca 2026

Stelmet Falubaz Zielona Góra opublikował najważniejsze informacje przed spotkaniami sparingowymi - znamy ceny biletów oraz godziny meczów.

Falubaz po pierwszym treningu! Tor sprawiał problemy

Sport żużlowy. Falubaz po pierwszym treningu! Tor sprawiał problemy

Paweł Płóciniak

  • PGE Ekstraliga
10 marca 2026

Stelmet Falubaz Zielona Góra kolejnym klubem, który wyjechał na swój tor. Podczas pierwszych jazd trudności sprawiała nawierzchnia.

Zawodnik Falubazu stracił mechanika. „Każdy wie, kto to jest”

Sport żużlowy. Zawodnik Falubazu stracił mechanika. „Każdy wie, kto to jest”

Hubert Furmaniak

  • PGE Ekstraliga
10 marca 2026

Oskar Hurysz dokonuje zmian wśród swoich mechaników. Jeden z nich otrzymał ofertę od wicemistrza świata. Brady Kurtz pozyskał zatem dobrego fachowca, a Hurysz nie chciał go blokowac.

Koniec kariery legendy. Słabł wraz z biegiem sezonu

Żużel: Koniec kariery legendy. Słabł wraz z biegiem sezonu

Dawid Dukiewicz

  • PGE Ekstraliga
9 marca 2026

Wracamy jeszcze do wydarzeń ligowych. Oto nasz cykl w którym opiszemy dokonania każdego sklasyfikowanego zawodnika w polskich rozgrywkach, rozpoczynając od dołu KLŻ, a kończąc na czołówce PGE Ekstraligi.

Świetne informacje! Fani będą zadowoleni

Żużel: Świetne informacje! Fani będą zadowoleni

Dariusz Jagła

  • PGE Ekstraliga
9 marca 2026

Stelmet Falubaz jest kolejnym klubem w Polsce, który wyjeżdża na tor po zimowej przerwie.

Galeria

Koniec czekania w Ostrowie. Gość z PGE Ekstraligi na treningu (galeria)


15 marca 2026, zdjęć: 0

Koniec czekania w Ostrowie. Gość z PGE Ekstraligi na treningu (galeria)

Żużlowy maraton w marcu! Pełna lista sparingów. Gdzie i kiedy mecze?


1 marca 2026, zdjęć: 0

Żużlowy maraton w marcu! Pełna lista sparingów. Gdzie i kiedy mecze?

Miał być sukces, był bolesny upadek. Pech nie opuszcza młodej gwiazdy (galeria)


20 lutego 2026, zdjęć: 0

Miał być sukces, był bolesny upadek. Pech nie opuszcza młodej gwiazdy (galeria)

Dominacja trwa! Gwiazdor Stali Gorzów deklasuje rywali (galeria)


9 stycznia 2026, zdjęć: 0

Dominacja trwa! Gwiazdor Stali Gorzów deklasuje rywali (galeria)

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Andreas Westlund

    15.03.1990r. (36l.)
  • Erik Gheorghe

    15.03.2005r. (21l.)
  • Koniec czekania w Ostrowie. Gość z PGE Ekstraligi na treningu (galeria)

    Patryk Wojdyło

    15.03.1999r. (27l.)
  • Max Ruml

    15.03.1997r. (29l.)
  • Koniec czekania w Ostrowie. Gość z PGE Ekstraligi na treningu (galeria)

    Pontus Aspgren

    15.03.1991r. (35l.)
  • Eddie Bock

    15.03.2006r. (20l.)
  • Paul Bowen

    15.03.1989r. (37l.)
  • Matt Marson

    Matt Marson

    15.03.2000r. (26l.)
  • Patricia Erhart

    15.03.2004r. (22l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT