⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Zakończona
 Logo 3. runda Indywidualnych Mistrzostw Australii
07.01.2026 10:30
Zakończona
 Logo 2. runda Indywiudalnych Mistrzostw Australii
04.01.2026 09:00
Zakończona
 Logo 1. runda Indywidualnych Mistrzostw Australii
03.01.2026 09:00
Zakończona
 Logo Phil Crump Solo Classic
27.12.2025 09:00
Zakończona
 Logo FINAŁ Indywidualnego Pucharu Polski 85-140cc w Wawrowie
19.10.2025 12:00
Zakończona
 Logo FINAŁ DMP 85-140cc w Wawrowie
18.10.2025 14:00
awans-to-dopiero-poczatek-przed-polonia-duzo-pracy
awans-to-dopiero-poczatek-przed-polonia-duzo-pracy
Strona główna » Awans to dopiero początek. Przed Polonią dużo pracy

Żużel. Awans to dopiero początek. Przed Polonią dużo pracy

  • Metalkas 2. Ekstraliga
25 września 2025 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut

Dawid Gruntkowski

Awans to dopiero początek. Przed Polonią dużo pracy

Wiemy już, że Pronergy Polonia Piła w sezonie 2026 będzie występować w Metalkas 2. Ekstralidze. Teraz władze klubu będą musiały wziąć się do ciężkiej pracy i odpowiednio zarządzić sukcesem.

Dobre kilka lat temu przyjęło się stwierdzenie, że żużlowa 2 Liga to styl życia, i coś zawsze w tym było. Nieduże, ale i klimatyczne stadiony, zawodnicy pojawiający się niemal znikąd, czy niespodziewane wyniki były codziennością. I choć z finansowego punktu widzenia jazda w najniższej klasie rozgrywkowej w kraju nigdy się nie opłacała, kibice niemal zawsze mogli cieszyć się wspaniałą rywalizacją sportową.

Zaatakowali z drugiego rzędu. I wygrali

Nie mogło być inaczej i w tym roku. Głównymi faworytami do wygrania ligi były drużyny Wybrzeża Gdańsk i Ultrapur Startu Gniezno. A tu znienacka wyskoczyła jak Filip z konopi Pronergy Polonia Piła, która nie tylko zbudowała ciekawy skład, ale i potrafiła w wielu meczach doskonale wykorzystać swoje atuty, psując też rywalom krew na wyjazdach. Po fazie zasadniczej Poloniści byli jednak na 3. miejscu – zgodnie z przewidywaniami.

Play-offy były jednak prawdziwym popisem Pilan. Najpierw zwycięstwo ze Startem Gniezno u siebie, by kilka dni później zremisować na wyjeździe. Później niewysokie zwycięstwo na domowym torze z Wybrzeżem Gdańsk, by nad morzem rozbić rywala w drobny mak. A pamiętajmy, że niewiele brakowało, by Pilanie do play-off zasadniczo nie przystąpili, bo walkower za pierwszy mecz z Gnieznem wisiał w powietrzu.

Ważny sukces dla całego polskiego żużla. Kibice zasłużyli

Nie jest wielkim zaskoczeniem, że wśród żużlowych kibiców znajdują się też tacy, którzy z awansu Polonii Piła zadowoleni nie są i nie mówimy tu o fanach drużyn, których Wielkopolanie pokonali. Dla całej dyscypliny w naszym kraju, awans Polonii jest jednak informacją bardzo dobrą. I to z kilku względów.

Przede wszystkim do Metalkas 2. Ekstraligi wchodzi zespół z olbrzymim zapleczem kibicowskim. Kiedy spojrzy się na historyczną czołówkę polskiego speedwaya, mówimy głównie o miastach, w których żużel jest religią. I w Pile jest niemal identycznie. Miasto żyje speedwayem, bez niego praktycznie nie oddycha. Sami fani pokazali to m.in. zapełniając zarówno własny stadion w fazie play-off, jak i w ogromnej liczbie pojawiając się na meczach wyjazdowych.

Dodatkowo zawsze warto mieć choćby na zapleczu PGE Ekstraligi drużynę, która ma w swojej historii medale DMP i wielkie tradycje. W tej sytuacji aż szkoda, że Jarosław Hampel zakończył karierę, bo powrót do macierzystego klubu w tym momencie byłby piękną klamrą w jego karierze. A i uwielbiany w Pile zawodnik mógłby liczyć na specjalne traktowanie.

Praca się zaczyna. Czas zarządzić sukcesem

W sezonie 2025 dużą pracę ku chwale pilskiego żużla wykonali też działacze. Nie chodzi tu o samą organizację klubu czy znalezienie sponsora tytularnego, ale i kapitalne transfery w trakcie rozgrywek. Gdy na dobre wypadł z drużyny Tomasz Gapiński, sięgnięto po Wiktora Jasińskiego, który ma za sobą kapitalny sezon. Gdy problemem były punkty juniorów, wyciągnięto z Poznania Kamila Witkowskiego, który z kolei w fazie play-off był więcej niż znakomity.

Teraz jednak działacze wraz ze sztabem będą musieli zmierzyć się z czymś, z czym do tej pory nie mieli do czynienia – zarządzaniem sukcesem. A to zgubiło już niejeden sprawny umysł. W sezonie 2025 pokazała Unia Tarnów, jak tego nie robić. Z awansu do Metalkas 2. Ekstraligi po roku zostały już tylko łzy, problemy kadrowe, długi i dramatyczny wizerunek klubu. Na czym więc włodarze Polonii będą musieli się skupić?

Skład do gruntownej przebudowy

Mówi się, że sukces ma wielu ojców i pod względem sportowym w Pile jest to określenie niezwykle trafne. Oczywiście doskonale prezentował się na torze Wiktor Jasiński, ale poza nim drużyna Polonii była równa, choć rzadziej błyskotliwa. Jest niemal pewne, że wspomniany wychowanek Stali Gorzów w Pile zostanie, ale co dalej? Kluczowe dla pilan powinno być zatrzymanie znakomicie rozwijającego się Villadsa Nagela, odkrycia sezonu 2025. Dobrym ruchem byłoby także zatrzymanie dwójki młodzieżowców, którzy w play-offach jechali doskonale – Jakuba Żurka i Kamila Witkowskiego. Jazda w Metalkas 2. Ekstralidze powinna w tym pomóc, ale nie jest to wcale tak oczywiste.

Pozostałe miejsca w składzie pozostają otwarte. Jonas Seifert-Salk co prawda ma za sobą przyzwoity sezon, ale nic ponad to. Z taką jazdą, jak przez cały 2025 rok, Duńczyk nie ma czego szukać w wyższej klasie rozgrywkowej. Co gorsza dla pilan, zatrzymanie zżytego z klubem Adriana Cyfera także na ten moment nie wydaje się mieć większego sensu. Doświadczony już Polak nie przekroczył nawet średniej 2,0 punktu na bieg, co nie daje dużych szans na równie skuteczne występy przeciwko mocniejszym rywalom. Z całym szacunkiem do Krzysztofa Sadurskiego i jego kluczowej roli w kilku meczach wyjazdowych, przed nim nadal sporo nauki i jazdy w KLŻ. Najciekawiej może być w przypadku Norberta Kościucha, który jedynie na domowym torze był w stanie powalczyć, a to zdecydowanie za mało w zaistniałej sytuacji. Czy więc przyjdzie czas na zakończenie kariery i w pełni oddanie się pracy trenera? Być może.

Otwarcie na sponsorów

Wyższa liga to i znacznie większy budżet. A to łączy się z dodatkową pracą w celu ich pozyskania. Na pewno przyszedł czas, by spojrzeć na nich nieco szerzej. Póki co na meczach Polonii reklamowali się głównie lokalni przedsiębiorcy, mający z regionem dużo wspólnego. Teraz sytuacja się diametralnie zmienia. Metalkas 2. Ekstraliga to już rozgrywki ogólnopolskie w znaczeniu rozpoznawalności i potencjału reklamowego. Tym samym przyszedł moment, w którym być może w celu przekonania dużych darczyńców będzie trzeba ruszyć daleko poza region.

Stadion będzie problemem?

Wspomnieliśmy już o kibicach z Piły i ich oddaniu miejscowej Polonii. Niemal zawsze je widać w liczbie fanów pojawiających się na stadionie. w Sezonie 2025 nie było meczu, w którym nie doszłoby do sold-outu. Klub wielokrotnie korzystał z możliwości sprzedaży biletów na miejsca stojące, przyjmując nadkomplet sympatyków klubu na obiekt.

Problem w tym, że kłopoty ze zmieszczeniem wszystkich kibiców były już przez cały sezon Krajowej Ligi Żużlowej, a gdy ostatnio Polonia ścigała się na drugim poziomie rozgrywkowym, na stadion średnio przychodziło około 6000 widzów. A przypomnijmy, że oficjalna pojemność nowego stadionu to 4000 miejsc, biorąc pod uwagę także trybunę VIP i sektor przeznaczony dla dziennikarzy. Nie oszukujmy się więc – sytuacja z sobotniego finału, gdy dla części kibiców trzeba było stworzyć pod stadionem strefę kibica z telebimem, może się powtarzać. I to wielokrotnie. A to przecież niemałe straty finansowe dla klubu, licząc zarówno brak dochodu z biletów, jak i konieczność wydania dodatkowych pieniędzy na wspomnianą strefę kibica.

Sezon 2026 będzie dla Polonii wyjątkowy. Zanosi się na pierwszy awans nie przy zielonym stoliku od lat ’90 – złotych lat klubu. Czy Jasiński z Nagelem będą nowymi Dobruckim i Nielsenem? Szczerze tego pilanom życzę.

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Metalkas 2. Ekstraliga
  • Norbert Kościuch
  • Pronergy Polonia Piła
  • Villads Nagel
  • Wiktor Jasiński

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Pojechał tak jak oczekiwano. Nie miał sobie równych w lidze

Żużel: Pojechał tak jak oczekiwano. Nie miał sobie równych w lidze

Dawid Dukiewicz

  • Metalkas 2. Ekstraliga
22 lutego 2026

Wracamy jeszcze do wydarzeń ligowych. Oto nasz cykl w którym opiszemy dokonania każdego sklasyfikowanego zawodnika w polskich rozgrywkach, rozpoczynając od dołu KLŻ, a kończąc na czołówce PGE Ekstraligi.

Był jednym z najlepszych. Czy w końcu pokaże na co go stać?

Żużel. Był jednym z najlepszych. Czy w końcu pokaże na co go stać?

Kacper Sadurski

  • Metalkas 2. Ekstraliga
22 lutego 2026

Był jednym z lepszych zawodników w swojej kategorii. Teraz czeka go prawdziwy sprawdzian. Czy jest w stanie podołać?

Wielkie wzmocnienie zawodnika Wilków. Krosno zbroi się po zęby

Żużel - Wielkie wzmocnienie zawodnika Wilków. Krosno zbroi się po zęby

Kacper Sadurski

  • Metalkas 2. Ekstraliga
22 lutego 2026

Cellfast Wilki Krosno szykują się do arcytrudnego sezonu. Jeden z ich zawodników właśnie wyposażył się u ścisłej czołówki.

Dwunastokrotny mistrz Polski właśnie to ogłosił. Wszyscy w szoku

Żużel - Dwunastokrotny mistrz Polski właśnie to ogłosił. Wszyscy w szoku

Rafał Drabiniok

  • Metalkas 2. Ekstraliga
21 lutego 2026

Szokująca decyzja 12-krotnych mistrzów Polski! Właśnie ogłosili nazwisko gościa specjalnego marcowej prezentacji drużyny. Lukas Podolski czyli ikona piłkarskiego świata poprowadzi prezentację ROW-u Rybnik!

Za nimi najtrudniejsze. Teraz chcą, aby ten weekend zapamiętano na długo

Sport żużlowy. Za nimi najtrudniejsze. Teraz chcą, aby ten weekend zapamiętano na długo

Wojciech Jagodziński

  • Metalkas 2. Ekstraliga
21 lutego 2026

Motoarena Łódź po raz kolejny stanie się areną zmagań w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi. Łodzianie mają już doświadczenie w tej materii, jednak czeka ich zdecydowanie większe wyzwanie - organizacja Speedway Grand Prix.

Pojawił się znikąd i zaczął zachwycać. Bez niego nie byłoby awansu

Żużel. Pojawił się znikąd i zaczął zachwycać. Bez niego nie byłoby awansu

Dawid Dukiewicz

  • Metalkas 2. Ekstraliga
21 lutego 2026

Wracamy jeszcze do wydarzeń ligowych. Oto nasz cykl w którym opiszemy dokonania każdego sklasyfikowanego zawodnika w polskich rozgrywkach, rozpoczynając od dołu KLŻ, a kończąc na czołówce PGE Ekstraligi.

Awans był celem sportowym, teraz czas wygrać z chorobą

Żużel: Awans był celem sportowym, teraz czas wygrać z chorobą

Mikołaj Majorke

  • Metalkas 2. Ekstraliga
21 lutego 2026

W środowisku żużlowym są osoby, bez których trudno wyobrazić sobie dzień meczowy. Zawsze obecne, zaangażowane, oddane klubowi i jego kibicom. Jedną z takich osób jest Łukasz Napierała – od wielu lat związany z klubem Polonii Piła, pełniący funkcję osoby funkcyjnej podczas spotkań. Dziś jednak to nie sportowe emocje są najważniejsze. Dziś Łukasz jedzie najważniejszy wyścig w swoim życiu i toczy walkę z chorobą nowotworową.

To był absolutny hit transferowy. Nie dał jednak awansu

Żużel - To był absolutny hit transferowy. Nie dał jednak awansu

Dawid Dukiewicz

  • Metalkas 2. Ekstraliga
20 lutego 2026

Wracamy jeszcze do wydarzeń ligowych. Oto nasz cykl w którym opiszemy dokonania każdego sklasyfikowanego zawodnika w polskich rozgrywkach, rozpoczynając od dołu KLŻ, a kończąc na czołówce PGE Ekstraligi.

„Żużel w Polsce zdechnie”. Mocna prognoza prezesa

Żużel - „Żużel w Polsce zdechnie”. Mocna prognoza prezesa

Rafał Drabiniok

  • Metalkas 2. Ekstraliga
19 lutego 2026

"Żużel w Polsce zdechnie" – Witold Skrzydlewski stawia brutalną diagnozę! Właściciel Orła Łódź mówi o konieczności budowy dachów, zdradza, jak Łódź "ukradła" Grand Prix Gorzowowi i ostro odpowiada na zarzuty o zbyt drogie bilety.

Musielak jasno o swojej przyszłości. Nie zamierza się spieszyć

Żużel: Musielak jasno o swojej przyszłości. Nie zamierza się spieszyć

Krzysztof Choroszy

  • Metalkas 2. Ekstraliga
19 lutego 2026

Tobiasz Musielak dostał już propozycje na sezon 2027. 32-latek nie zamierza się jednak spieszyć, a jego priorytetem jest kampania w barwach Cellfast Wilków Krosno.

Galeria

Miał być sukces, był bolesny upadek. Pech nie opuszcza młodej gwiazdy (galeria)


20 lutego 2026, zdjęć: 0

Miał być sukces, był bolesny upadek. Pech nie opuszcza młodej gwiazdy (galeria)

Dominacja trwa! Gwiazdor Stali Gorzów deklasuje rywali (galeria)


9 stycznia 2026, zdjęć: 0

Dominacja trwa! Gwiazdor Stali Gorzów deklasuje rywali (galeria)

Nokaut w Australii! Faworyt nie zostawił złudzeń (galeria)


6 stycznia 2026, zdjęć: 0

Nokaut w Australii! Faworyt nie zostawił złudzeń (galeria)

Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)


9 listopada 2025, zdjęć: 0

Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Nathan Greaves

    Nathan Greaves

    24.02.1998r. (28l.)
  • Edwin Pohjantähti

    24.02.2004r. (22l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT