⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Planowana relacja
ZKS Stal Rzeszów Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2022/04/wilki2.png Logo
21.04.2026 19:00
Planowana relacja
Stelmet Falubaz Zielona Góra Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2021/12/obraz_2025-02-04_080959581.png Logo
19.04.2026 19:30
Planowana relacja
PRES Grupa Deweloperska Toruń Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2022/04/unia-leszno.png Logo
19.04.2026 17:00
Planowana relacja
Abramczyk Polonia Bydgoszcz Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2021/12/PSZ_logo_podstawowa_bez-tlo-1.png Logo
19.04.2026 15:15
Planowana relacja
Lokomotiv Daugavpils Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2021/12/obraz_2024-05-30_104924741.png Logo
19.04.2026 15:15
Planowana relacja
OK Kolejarz Opole Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2021/12/gniezno.png Logo
19.04.2026 14:30
Planowana relacja
Trans MF Landshut Devils Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2025/11/obraz_2025-11-24_161035168.png Logo
19.04.2026 14:00
Planowana relacja
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2022/03/row-rybnik.png Logo
19.04.2026 13:00
Planowana relacja
Gezet Stal Gorzów Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2022/04/betard-sparta-wroclaw.png Logo
17.04.2026 20:30
Planowana relacja
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa Logo
0:0
../../../wp-content/uploads/2021/12/motor.webp Logo
17.04.2026 18:00
Zakończona
 Logo 2. runda eliminacyjna Srebrnego Kasku w Bydgoszczy
15.04.2026 17:30
Zakończona
 Logo 4. runda eliminacyjna Srebrnego Kasku w Ostrowie Wielkopolskim
15.04.2026 16:30
Zakończona
 Logo 3. ćwierćfinał IMP w Gnieźnie
14.04.2026 17:00
Zakończona
 Logo 4. ćwierćfinał IMP w Gdańsku
14.04.2026 16:30
Zakończona
 Logo 1. ćwierćfinał IMP w Opolu
14.04.2026 16:00
Zakończona
Orlen Oil Motor Lublin Logo
56:34
../../../wp-content/uploads/2022/04/apator-torun.png Logo
12.04.2026 19:30
Strona główna » Tak jechali w 2020: Beniaminek w szponach kontuzji i z przebojami kadrowymi

Żużel: Tak jechali w 2020: Beniaminek w szponach kontuzji i z przebojami kadrowymi

  • Metalkas 2. Ekstraliga
30 listopada 2020 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

Daria Jagodzka

Tak jechali w 2020: Beniaminek w szponach kontuzji i z przebojami kadrowymi

Każdego roku zespół awansujący z niższej do wyższej klasy rozgrywkowej ma ciężko. Nikt jednak nie przypuszczał, że beniaminek doświadczony zostanie tak licznymi kontuzjami u podstawowych zawodników. Jednak mimo to udało się wyjść z tych sytuacji obronną ręką.

W 2019 roku Abramczyk Polonia Bydgoszcz „rzutem na taśmę” dostała się do I ligi, deklasując przeciwników z Poznania w ostatnim meczu aż 61:29. Euforia jednak nie trwała długo, gdyż potrzebne było gruntowne „przemeblowanie” składu. Do podstawowego na 2020 rok nie załapał się Marcin Jędrzejewski (ostatni wychowanek poza juniorami), a przerwę od żużla z powodu pandemii zrobił sobie Josh Grajczonek (dobrze płatna praca w Australii). Prezes Jerzy Kanclerz jednak nie próżnował – udało się pozyskać Davida Bellego z Poznania czy Kaia Huckenbecka z Łodzi.

Już na pierwszej prezentacji zespołu studzono nadzieje na coś więcej niż utrzymanie – to był od początku cel nadrzędny „Gryfów”. Pierwszy mecz u siebie wyglądał obiecująco – zwycięstwo 47:43, w pięknym, walecznym stylu przeciwko ekipie Orła Łódź mogła się podobać kibicom. Mimo wykluczenia Łoktajewa od 9. wyścigu bydgoszczanie pokazali się z dobrej strony.

Niestety po wyżej wspomnianym meczu z 18 lipca kolejna wygrana przyszła dopiero niespełna dwa miesiące później w meczu z Lokomotivem Daugavpils na swoim stadionie. Wszystkie mecze, w tym również u siebie bydgoszczanie przegrali. Bardzo dobrze prezentował się David Bellego. Francuz zawsze zdobył w okolicy 10 „oczek” w meczu. Choć był przesadnie nazywany liderem, zawsze można było na niego liczyć. Ciosem była więc kontuzja spowodowana występem w TAURON Speedway Euro Championship, która wykluczyła go z jazdy na jakiś czas.

Zawsze brakowało kolejnych pewnych punktów podparcia, szczególnie po absencji Francuza. Bardzo w kratkę jeździła formacja polska. Jeżdżący w charakterze gościa Dawid Lampart raz przywoził zaskakująco dobre rezultaty (10 punktów na wyjeździe w mocnym Toruniu), a miesiąc wcześniej na „domowym” (o ile można pisać tak w przypadku gościa) owalu zdobywał jedynie 4 w meczu z Gnieznem. Niesamowitą sinusoidę zaliczał też wychowanek Stali Gorzów Kamil Brzozowski. Notował jeszcze większe różnice w postawie niż Lampart do takiego stopnia, że był zastępowany Andreasem Lyagerem, bądź nie znajdował się w ogóle w składzie. 

Wspomniany wcześniej Duńczyk to kolejna ciekawa postać, która nie miała okazji się należycie zaprezentować podczas sezonu 2020. Szczęściem w nieszczęściu okazał się fakt, że podczas rehabilitacji Bellego znalazło się dla Lyagera miejsce w podstawowym składzie. Robił fenomenalną pracę dla bydgoskiego klubu zdobywając np. kolejno na trudnych terenach w Daugavpils i Toruniu 13+1 oraz 15+1 punktów. Nic dziwnego, że po sezonie w kolejce ustawiły się do niego kluby z PGE Ekstraligi.

Bydgoska młodzież nie prezentowała się wyśmienicie, ale nie można jej też dyskredytować. Kończący wiek juniora Tomasz Orwat da się zapamiętać z kilku ciekawych akcji na dystansie np. z Fredrikiem Jakobsenem w Gnieźnie o 1. miejsce. Cała formacja miała swoje przejścia. 25 lipca w Tarnowie doszło do fatalnie wyglądającego upadku Błażykowskiego i Orwata. Z pewnością to również odcisnęło się na postawie w kolejnych meczach, mimo braku poważnych złamań.

Kiedy Bydgoszcz była skazywana już na powrót do 2. Ligi Żużlowej zespołowi z Łotwy również przestało się wieść. W drugiej połowie sezonu wszystko było więc w rękach zespołu znad Brdy, więc prezes Kanclerz postanowił działać i wypożyczył z PGG ROW-u Rybnik Troya Batchelora. Na dodatek na tor powrócił lider – David Bellego. Po tym jak Batchelor się do końca nie sprawdzał poszukiwania nie zakończyły się. Do Bydgoszczy udało się sprowadzić zawodnika, na którego powrót do ścigania czekała cała żużlowa Polska – Grzegorza Zengotę. To był strzał w dziesiątkę.

Drużyna łatana przez większość sezonu na sam koniec dostała mocnego „kopa”. Zwyciężyła u siebie mecze z Łotyszami i Tarnowem, a potem dokonała niemożliwego – zremisowała w Łodzi z tamtejszym Orłem zdobywając dodatkowo punkt bonusowy. Ten cały splot wydarzeń, przy słabej postawie Lokomotivu zadecydował, że to zawodnicy z grodu nad Brdą utrzymali 7. lokatę na osłodę wygrywając u siebie 58:31 z ekipą z Ostrowa.

Czy ten sezon mógł wyglądać lepiej w wykonaniu Polonii? Zdecydowanie tak. Los tak jednak pokierował losami drużyny, że całą siłę i pełen optymalny skład udało się skompletować dopiero w końcówce sezonu. Feralne upadki – lidera i młodzieżowców oraz bardzo nierówna postawa reszty zawodników przyczyniła się do ukończenia ligi dopiero na 7. miejscu. Nie można jednak odjąć drużynie potencjału i chęci do walki. Również obecność w klubie w charakterze dyrektora sportowego Tomasza Golloba jest magnesem i motywacją dla żużlowców, o czym świadczy przedłużenie kontraktu z większością potencjalnych liderów drużyny w sezonie 2021 jak Davida Bellego, Adreasa Lyagera i Grzegorza Zengoty.

Źródło: inf. własna

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Abramczyk Polonia Bydgoszcz
  • David Bellego
  • Dimitri Bergé
  • Grzegorz Zengota
  • Jerzy Kanclerz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Jadą na pożarcie? (SKŁADY)

Żużel. Jadą na pożarcie? (SKŁADY)

Dawid Dukiewicz

  • Metalkas 2. Ekstraliga
16 kwietnia 2026

W niedzielę w meczu 3. kolejki Metalkas 2. Ekstraligi zmierzą się Abramczyk Polonia Bydgoszcz oraz Hunters PSŻ Poznań. Właśnie poznaliśmy awizowane składy na to spotkanie.

Beniaminek jedzie do Mistrza. Są roszady w składzie Unii! (SKŁADY)

Żużel: Beniaminek jedzie do Mistrza. Są roszady w składzie Unii! (SKŁADY)

Krzysztof Choroszy

  • PGE Ekstraliga
16 kwietnia 2026

W niedzielę PRES Grupa Deweloperska Toruń zmierzy się z Fogo Unią Leszno. Goście zdecydowali się na spore roszady w swoim składzie.

Dla kogo bilet do Włoch? Wielu faworytów do awansu

Żużel. Dla kogo bilet do Włoch? Wielu faworytów do awansu

Hubert Furmaniak

  • SEC
15 kwietnia 2026

SEC Challenge zbliża się szybciej, niż komukolwiek się wydaje. 25 kwietnia odbędą się rundy eliminacyjne. Jedna z nich będzie mieć miejsce w Stralsund. Znamy obsadę tych zawodów.

Sensacja goniła sensację! Poznaliśmy składy na DPŚ. Junior skończył karierę. Tak minął wtorek

Żużel. Sensacja goniła sensację! Poznaliśmy składy na DPŚ. Junior skończył karierę. Tak minął wtorek

Dawid Dukiewicz

  • Metalkas 2. Ekstraliga
14 kwietnia 2026

Za nami kolejny dzień emocji na polskich torach. W czterech rozegranych turniejach poznaliśmy szesnastkę żużlowców, która powalczy o udział w cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zapraszamy na skrót wydarzeń.

Komplet lidera Polonii Bydgoszcz! Nie dał szans rywalom

Sport żużlowy. Komplet lidera Polonii Bydgoszcz! Nie dał szans rywalom

Krzysztof Choroszy

  • Pozostałe turnieje
14 kwietnia 2026

Szymon Woźniak w świetnym stylu wygrał ćwierćfinał Indywidualnych Mistrzostw Polski w Częstochowie. 32-latek był najlepszy w każdym ze swoich wyścigów.

Kontrakt „last minute”. To ich ostatni zawodnik

Żużel - Kontrakt „last minute”. To ich ostatni zawodnik

Dariusz Jagła

  • Inne
13 kwietnia 2026

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie sezonu Bauhaus-ligan. Indianerna Kumla pochwaliła się kolejnym zawodnikiem.

Abramczyk Polonia samodzielnym liderem! Sprawdź tabelę Metalkas 2. Ekstraligi

Żużel - Abramczyk Polonia samodzielnym liderem! Sprawdź tabelę Metalkas 2. Ekstraligi

Krzysztof Grzęda

  • Metalkas 2. Ekstraliga
13 kwietnia 2026

Za nami niepełne dwie rundy w Metalkas 2. Ekstralidze. Sprawdźmy, jak wygląda tabela rozgrywek.

Sensacja w Świętochłowicach! Śląsk z nieoczekiwanym zwycięstwem! Włoch bohaterem

Żużel: Sensacja w Świętochłowicach! Śląsk z nieoczekiwanym zwycięstwem! Włoch bohaterem

Dawid Dukiewicz

  • Krajowa Liga Żużlowa
12 kwietnia 2026

Sensacja w Świętochłowicach! Śląsk nieoczekiwanie odnosi zwycięstwo w pierwszym spotkaniu po powrocie do ligi, pewnie pokonując Lokomotiv Daugavpils.

Czerwona kartka i karetka na torze w Łodzi! Dwa rekordy toru w Rybniku. Tak minął dzień na zapleczu PGE Ekstraligi

Żużel: Czerwona kartka i karetka na torze w Łodzi! Dwa rekordy toru w Rybniku. Tak minął dzień na zapleczu PGE Ekstraligi

Kacper Sadurski

  • Metalkas 2. Ekstraliga
11 kwietnia 2026

Czerwona kartka. Karetka na torze. Trzy rekordy toru w jednym meczu. Za nami szalony dzień na zapleczu PGE Ekstraligi.

Wiktor Trofimow punktuje we Francji. Sensacyjny triumf debiutantów

Sport żużlowy. Wiktor Trofimow punktuje we Francji. Sensacyjny triumf debiutantów

Rafał Drabiniok

  • Francja
11 kwietnia 2026

Wiktor Trofimow udanie zainaugurował sezon we Francji! Niestety brak trzeciego zawodnika uniemożliwił jego drużynie walkę o podium.

Galeria

Fatalny wypadek w Ostrowie! Dramatyczne zdjęcia


4 kwietnia 2026, zdjęć: 0

Fatalny wypadek w Ostrowie! Dramatyczne zdjęcia

Koniec czekania w Ostrowie. Gość z PGE Ekstraligi na treningu (galeria)


15 marca 2026, zdjęć: 0

Koniec czekania w Ostrowie. Gość z PGE Ekstraligi na treningu (galeria)

Żużlowy maraton w marcu! Pełna lista sparingów. Gdzie i kiedy mecze?


1 marca 2026, zdjęć: 0

Żużlowy maraton w marcu! Pełna lista sparingów. Gdzie i kiedy mecze?

Miał być sukces, był bolesny upadek. Pech nie opuszcza młodej gwiazdy (galeria)


20 lutego 2026, zdjęć: 0

Miał być sukces, był bolesny upadek. Pech nie opuszcza młodej gwiazdy (galeria)

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Carlos Eber Ampugnani

    17.04.2001r. (25l.)
  • Declan Knowles

    Declan Knowles

    17.04.1998r. (28l.)
  • Fatalny wypadek w Ostrowie! Dramatyczne zdjęcia

    Jarosław Hampel

    17.04.1982r. (44l.)
  • Fatalny wypadek w Ostrowie! Dramatyczne zdjęcia

    Mateusz Gzyl

    17.04.2002r. (24l.)
  • Fatalny wypadek w Ostrowie! Dramatyczne zdjęcia

    Tero Aarnio

    17.04.1984r. (42l.)
  • Bartłomiej Kubica

    17.04.2010r. (16l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 1 2 0 28
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 1 0 0 -28
Betard Sparta Wrocław 1 2 0 38
Stelmet Falubaz Zielona Góra 1 0 0 -38
Bayersystem GKM Grudziądz 1 1 0 0
Gezet Stal Gorzów 1 1 0 0
Orlen Oil Motor Lublin 1 2 0 22
PRES Grupa Deweloperska Toruń 1 0 0 -22

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Moonfin Magnus Ostrów Wielkopolski 2 2 0 12
Hunters PSŻ Poznań 1 0 0 -22
ZKS Stal Rzeszów 1 1 0 0
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 2 3 0 2
Polonia Piła 2 2 0 2
INNPRO ROW Rybnik 2 0 0 -8
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 2 4 0 22
Cellfast Wilki Krosno 2 2 0 -8

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Speedway Kraków 1 1 0 0
OK Kolejarz Opole 1 1 0 0
Śląsk Świętochłowice 1 2 0 10
Lokomotiv Daugavpils 1 0 0 -10
Ultrapur Omega Gniezno 1 2 0 10
Trans MF Landshut Devils 1 0 0 -10

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT