⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Zakończona
 Logo FINAŁ Indywidualnego Pucharu Polski 85-140cc w Wawrowie
19.10.2025 12:00
Zakończona
 Logo FINAŁ DMP 85-140cc w Wawrowie
18.10.2025 14:00
Zakończona
 Logo Puchar MACEC w Pardubicach
18.10.2025 12:00
Zakończona
Glasgow Tigers Logo
51:39
../../../wp-content/uploads/2022/11/Nowy-projekt-5.png Logo
17.10.2025 20:30
Zakończona
Poole Pirates Logo
51:39
../../../wp-content/uploads/2022/11/Nowy-projekt-6.png Logo
15.10.2025 20:30
Zakończona
 Logo 4. runda Extraligi w Žarnovicy
12.10.2025 14:00
Strona główna » Oficjalnie: W Gdańsku odkryli karty! Są powroty, ale i nowe twarze

Sport żużlowy. Oficjalnie: W Gdańsku odkryli karty! Są powroty, ale i nowe twarze

  • Metalkas 2. Ekstraliga
  • Składy
6 listopada 2018 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut

Dawid Gruntkowski

Oficjalnie: W Gdańsku odkryli karty! Są powroty, ale i nowe twarze

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ekipa Zdunek Wybrzeża Gdańsk zaproponowała dziś swój skład na sezon 2019. Działacze klubu z Pomorza zrobili wszystko, by w sezonie 2019 powalczyć o awans do PGE Ekstraligi.

Pierwszym nowym zawodnikiem w kadrze gdańskiego Wybrzeża jest Jacob Thorssell. Nie da się ukryć, że sezon 2018 nie był dla Szweda najbardziej udany. W dziewięciu spotkaniach w barwach Falubazu Zielona Góra wykręcił on średnią 1,184 punktu na bieg, która z pewnością nikogo nie satysfakcjonowała. Tym samym po dwóch latach spędzonych w województwie lubuskim przyjdzie mu wrócić do Nice 1. LŻ. Po raz ostatni 25-letni zawodnik startował na zapleczu najsilniejszej ligi świata w sezonie 2016 w barwach częstochowskiego Włókniarza.

Kolejne nowe nazwisko to rodak Thorssella – Joel Kling. Szwed, choć tej zimy kończy wiek juniora, dopiero w drugiej części sezonu zadebiutował w polskiej lidze. W najważniejszym momencie sezonu zaufać mu postanowiła ekipa Speed Car Motoru Lublin, dla której w 13 wyścigach wykręcił średnio 1,692 punktu. Teraz, po awansie dotychczasowego pracodawcy do PGE Ekstraligi, niespełna 22-letni zawodnik poszukuje nowych wyzwań. W sezonie 2019 jego celem będzie przebicie się do pierwszego składu Wybrzeża Gdańsk, które jak co roku będzie chciało wywalczyć awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Jak jednak wiadomo, młody żużlowiec z pewnością nie będzie mógł być pewny miejsca w składzie.

Następnym i zarazem ostatnim całkowicie nowym zawodnikiem w gdańskim zespole jest Adrian Cyfer, który ostatnie 2 lata spędził w zespole Euro Finannce Polonii Piła, przechodząc z nią przez wszystkie możliwe kłopoty. Choć na początku sezonu 2017 był on jednym z liderów zespołu, półtora roku później wielu kibiców wieszało na nim psy, choć on sam nie miał możliwości inwestowania w sprzęt. Po tym ciężkim okresie, 23-letni zawodnik postanowił zostać zawodnikiem Wybrzeża Gdańsk. Informację tę ogłosił klub… z Piły, który przed godziną 16:00 pożegnał się ze swoim byłym już żużlowcem. Teraz oficjalne potwierdzenie pojawiło się także z drugiej strony.

Starym-nowym reprezentantem Wybrzeża będzie natomiast Kacper Gomólski. Ostatni rok popularny „Ginger” spędził w zielonogórskim Falubazie, gdzie nie miał zbyt wielu szans na starty. W pięciu odjechanych meczach wychowanek Startu Gniezno wykręcił średnią 1,111 punktu na bieg, nie wygrywając ani jednej gonitwy. Tym samym można było się spodziewać, że Gomólski zmieni barwy. Zgodnie z wcześniejszymi plotkami, w sezonie 2019 rudowłosy zawodnik będzie startować w zespole Wybrzeża Gdańsk. 25-letni zawodnik był już żużlowcem klubu Tadeusza Zdunka w sezonie 2017 i radził sobie naprawdę dobrze. W Nice 1. LŻ udało mu się wówczas zdobywać średnio 2,190 punktu na bieg, co było dziewiątym wynikiem na tym poziomie rozgrywek. Gomólski w sezonie 2019 będzie musiał stawić bardzo trudnemu wyzwaniu. W jego osobie upatrywany jest bowiem nowy lider zespołu z północy.

Na kolejną informację czekali w Gdańsku chyba wszyscy kibice, a jeśli nie to zdecydowana większość. Krystian Pieszczek po czterech latach jazdy poza macierzystym klubem zdecydował się wrócić do Wybrzeża! „Krycha” w barwach gdańskiego Wybrzeża debiutował w 2010 roku, gdy uzyskał certyfikat żużlowy i jeszcze w tym samym sezonie zaliczył pierwsze oficjalne zawody jako pełnoprawny zawodnik. Większość swojej młodzieżowej przygody z „czarnym sportem” spędził w macierzystym klubie, który opuścił po sezonie 2014, kiedy to na dwa lata związał się z Falubazem Zielona Góra. Zmiana klubu miała mu dać pozytywnego „kopa”, który pchnie jego karierę na jeszcze wyższy poziom. I w imprezach poza ligowych radził sobie bardzo dobrze, bowiem zdobył m.in. tytuł Indywidualnego Wicemistrza Świata Juniorów czy też był członkiem kadry narodowej podczas Drużynowego Pucharu Świata. Starty ligowe przeplatał jednak słabsze z lepszymi, a im bardziej chciał osiągnąć lepszy rezultat, tym gorszy to przynosiło skutek. 

Po dwóch latach w Grodzie Bachusa przeniósł się do MRGARDEN GKM-u Grudziądz, gdzie rozpoczął przygodę z seniorskim speedwayem. W kujawsko-pomorskim również miewał lepsze i gorsze występy, a w minionym sezonie wystąpił w jedenastu spotkaniach, w których wyjechał na tor do 26 biegów. Zdobył w nich 20 punktów i 4 bonusy. To dało mu wynik 0,923 i miejsce szóste wśród niesklasyfikowanych żużlowców w PGE Ekstralidze. Brak regularnej jazdy w ostatnich miesiącach spowodował, że musiał podjąć decyzję, ważną dla jego dalszej kariery. – Nie ukrywam, że w ostatnich tygodniach musiałem mocno zastanowić się, co dalej. Moje pozostanie w Ekstralidze wiązałoby się z walką o skład i kolejny sezon niepewną sytuację. Postanowiłem, że jeśli GKM wyrazi zgodę na wypożyczenie, to spróbuję się odbudować w Nice 1. Lidze Żużlowej. Zarząd klubu z Grudziądza, za co im bardzo dziękuję, nie robił mi problemów i zacząłem szukać klubu w niższej lidze. Muszę odzyskać pewność siebie, a jazda na zapleczu najlepszej ligi świata będzie dla mnie optymalnym krokiem. Czasem lepiej zrobić krok w tył, by później zrobić dwa kroki w przód. Wybór padł na Gdańsk i wiem, że to będzie najwłaściwsze dla mnie rozwiązanie – mówi Krystian Pieszczek dla naszego portalu.

Od początku w kontekście jego przyszłości mówiło się o powrocie do Gdańska, co we wtorkowy wieczór zostało oficjalnie potwierdzone. Wiemy też, że żużlowiec odrzucił dwie oferty z PGE Ekstraligi oraz sześć z Nice 1. Ligi Żużlowej. Pojawiły się także telefony z 2. Ligi Żużlowej.

Ponadto klub z Gdańska potrzebuje dwóch juniorów z zewnątrz. Pierwszym z nich został Dominik Majchrzak, wypożyczony z Częstochowy. Ten 17-letni młodzieżowiec zdobył licencję w październiku 2017 roku, ale w minionym sezonie odjechał tylko kilka biegów w zawodach dla najmniej doświadczonych żużlowców. Nazwisko drugiego juniora zostanie podane później.

Przypomnijmy, że ważne kontrakty z gdańskim zespołem mają Mikkel Bech i Karol Żupiński.

źródło: inf. własna

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Adrian Cyfer
  • Jacob Thorssell
  • Joel Kling
  • Kacper Gomólski
  • Krystian Pieszczek
  • Wybrzeże Gdańsk

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Statystyki są po jego stronie. Będzie liderem?

Sport żużlowy. Statystyki są po jego stronie. Będzie liderem?

Wojciech Jagodziński

  • Krajowa Liga Żużlowa
4 grudnia 2025

Gdańszczanie po odejściu Nielsa Kristiana Iversena mieli spory orzech do zgryzienia. Musieli znaleźć nowego lidera. W tym celu nad morze po kilku latach wrócił Jacob Thorssell, ma przed sobą bardzo trudne zadanie.

Stal wypożycza kolejnego juniora. Trafi do Wybrzeża

Żużel. Stal wypożycza kolejnego juniora. Trafi do Wybrzeża

Przemek Krukowski

  • Krajowa Liga Żużlowa
3 grudnia 2025

Wybrzeże Gdańsk pozyskało nowego zawodnika. Do ich drużyny dołączy wychowanek Stali Gorzów.

Rzutem na taśmę uratował karierę

Żużel: Rzutem na taśmę uratował karierę

Dawid Dukiewicz

  • Krajowa Liga Żużlowa
2 grudnia 2025

Sezon ligowy dobiegł końca, co też oznacza czas na podsumowania. Oto nasz cykl w którym opiszemy dokonania każdego sklasyfikowanego zawodnika w polskich rozgrywkach ligowych, rozpoczynając od dołu KLŻ, a kończąc na czołówce PGE Ekstraligi.

Kibice Wybrzeża czekali na tę informację. Wszystko jest już jasne

Żużel - Kibice Wybrzeża czekali na tę informację. Wszystko jest już jasne

Rafał Drabiniok

  • Krajowa Liga Żużlowa
1 grudnia 2025

Wybrzeże Gdańsk zatrzymało ważnego juniora. Eryk Kamiński podpisał nowy, dwuletni kontrakt i zostaje w klubie co najmniej do końca sezonu 2027.

Miał niewiele jazdy. Zawodnik Unii mówi o przyczynach

Żużel - Miał niewiele jazdy. Zawodnik Unii mówi o przyczynach

Hubert Furmaniak

  • Krajowa Liga Żużlowa
29 listopada 2025

Kacper Grzelak przyznał, że początek sezonu go lekko podciął na duchu. Polak ma jednak zamiar dać z siebie wszystko w nowych barwach.

Zabrakło czasu. Nie będzie wielkiego powrotu?

Żużel - Zabrakło czasu. Nie będzie wielkiego powrotu?

Hubert Furmaniak

  • Krajowa Liga Żużlowa
29 listopada 2025

Timo Lahti nie wróci do Wybrzeża Gdańsk. Dyrektor Mariusz Kędzielski, w mediach społecznościowych, przyznał, że czasowo obie drogi się nieco rozbiegły. Co to zatem oznacza dla byłego zawodnika Autona Unii Tarnów?

Młody Duńczyk dołącza do Wybrzeża Gdańsk!

Żużel: Młody Duńczyk dołącza do Wybrzeża Gdańsk!

Hubert Czaja

  • Krajowa Liga Żużlowa
28 listopada 2025

Wybrzeże Gdańsk pochwaliło się zakontraktowaniem kolejnego zawodnika. Do drużyny dołączył młody Duńczyk, dla którego może to być pierwsza poważna szansa w polskiej lidze.

Wrócił do domu po trzech latach. Najniższy szczebel nie był spacerkiem

Sport żużlowy. Wrócił do domu po trzech latach. Najniższy szczebel nie był spacerkiem

Dawid Dukiewicz

  • Krajowa Liga Żużlowa
27 listopada 2025

Sezon ligowy dobiegł końca, co też oznacza czas na podsumowania. Oto nasz cykl w którym opiszemy dokonania każdego sklasyfikowanego zawodnika w polskich rozgrywkach ligowych, rozpoczynając od dołu KLŻ, a kończąc na czołówce PGE Ekstraligi.

Ambitny plan szwedzkiego żużlowca. Chce być liderem zespołu

Żużel - Ambitny plan szwedzkiego żużlowca. Chce być liderem zespołu

Hubert Furmaniak

  • Krajowa Liga Żużlowa
27 listopada 2025

Wybrzeże Gdańsk pozyskało naprawdę ambitnego żużlowca. Casper Henriksson stawia sobie za cel zostanie liderem gdańskiego zespołu. Jest to naprawdę odważna deklaracja, szczególnie przy możliwej walce o skład.

Wybrzeże Gdańsk ma nowego lidera. Transfer potwierdzony

Żużel - Wybrzeże Gdańsk ma nowego lidera. Transfer potwierdzony

Rafał Drabiniok

  • Krajowa Liga Żużlowa
25 listopada 2025

Wybrzeże Gdańsk dopięło transfer, na który czekali kibice. Jacob Thorssell wraca nad morze i ma zostać nowym liderem drużyny. Klub kompletuje skład, ale to nie koniec ogłoszeń.

Galeria

Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)


9 listopada 2025, zdjęć: 0

Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)

Mazurek Dąbrowskiego na malutkim torze w Niemczech (galeria)


18 października 2025, zdjęć: 0

Mazurek Dąbrowskiego na malutkim torze w Niemczech (galeria)

Jechali w niepełnym składzie a i tak wygrali. Celina Liebmann liderką


5 października 2025, zdjęć: 0

Jechali w niepełnym składzie a i tak wygrali. Celina Liebmann liderką

Pech byłego zawodnika Stali. Szalone zawody z deszczem w tle


6 września 2025, zdjęć: 0

Pech byłego zawodnika Stali. Szalone zawody z deszczem w tle

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Andrij Rozaliuk

    Andrij Rozaliuk

    05.12.2000r. (25l.)
  • Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)

    Nicolai Heiselberg

    05.12.2005r. (20l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Orlen Oil Motor Lublin 14 33 7 260
Betard Sparta Wrocław 14 26 6 115
KS Apator Toruń 0 0 0 0
Gezet Stal Gorzów 14 10 1 -118
Bayersystem GKM Grudziądz 14 18 4 56
Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 15 3 -108
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 14 7 1 -111
INNPRO ROW Rybnik 14 4 0 -205
PRES Grupa Deweloperska Toruń 14 26 5 111

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 14 33 7 274
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 28 6 177
Moonfin Malesa Ostrów Wielkopolski 14 8 1 -91
Hunters PSŻ Poznań 14 17 4 -42
Cellfast Wilki Krosno 14 21 4 31
Orzeł Łódź 0 0 0 0
Texom Stal Rzeszów 14 18 3 -23
Autona Unia Tarnów 14 6 1 -197
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 14 9 2 -129

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Wybrzeże Gdańsk 12 28 6 134
Ultrapur Start Gniezno 12 23 5 119
PKS Polonia Piła 0 0 0 0
OK Kolejarz Opole 12 5 1 -74
Trans MF Landshut Devils 12 10 2 -30
Optibet Lokomotiv Daugavpils 0 0 0 0
Speedway Kraków 12 4 0 -192
Lokomotiv Daugavpils 12 15 3 -39
Pronergy Polonia Piła 12 20 4 82

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: kontakt@speedwaynews.pl

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT