Kolejną drużyną, którą wzięliśmy pod lupę jest OK Bedmet Kolejarz Opole, czyli wicemistrz 2. Ligi Żużlowej. Jak wygląda ich kadra po przemeblowaniu?
Mimo, że na obecną chwilę OK Bedmet Kolejarz Opole nie otrzymał licencji na przyszłoroczne rozgrywki 2. Ligi Żużlowej to postanowiliśmy „rzucić okiem” na ich kadrę. Stało się to po kłosie zapewnienia, które wypłynęło od samych zainteresowanych dot. ich startów w przyszłym sezonie.
Polscy seniorzy (Oskar Polis, Robert Chmiel, Andriej Kudriaszow): 4.25
Formacja krajowa opolskiego Kolejarza podobnie jak i pozostałe składowe na drużynę przeszła sporę przemeblowanie. Z drugim zespołem 2. Ligi Żużlowej pożegnali się Adrian Cyfer i Karol Baran. Ten pierwszy zyskał sportowy awans i w przyszłym roku pojedzie szczebel wyżej. Drugi z kolei czeka na marcowe treningi by pokazać się potencjalnym pracodawcom.
Jedynym polskim zawodnikiem Kolejarza zatem, który pozostał w drużynie jest Oskar Polis. Dla wychowanka Włókniarza będzie to już szósty sezon w biało-granatowo-bordowych barwach. Jego zatrzymanie należy wpisywać w kategorii sukcesów, gdyż co rok znaleźć go możemy w ścisłej czołówce najskuteczniejszych zawodników 2. Ligi Żużlowej. W tym roku był najskuteczniejszym reprezentantem Polski a w klasyfikacji skończył jedynie za Francisem Gustsem i Nickiem Morrisem.
Po rocznej banicji spowodowanej sytuacją za naszą wschodnią granicę powróci Andriej Kudriaszow. Chociaż pierwszy sezon na Opolszczyźnie nie był dla niego udany to miał się poprawić. Nie dostał jednak szansy, lecz ważna umowa sprawiła, że zobaczymy go także w roku 2023. Dodatkowym atutem Kudriaszowa będzie fakt, że pojedzie jako Polak, a nie jak dotychczas Rosjanin. Jeszcze niedawno był silnym punktem na zapleczu PGE Ekstraligi i na powrót do wysokiej dyspozycji z pewnością liczą także kibice w Opolu.
Całkowicie nowym nabytkiem Kolejarza okazał się być Robert Chmiel. Wychowanek ROW-u Rybnik w przeszłości miał już okazję do startów jako miejscowy na stadionie przy ulicy Wschodniej 2. W sezonach 2016-2017 skorzystał z możliwości startu jako gość. Łącznie w czterech spotkaniach zdobył 31 punktów i trzy bonusy. Po awansie ze SpecHouse PSŻ Poznań działacze zdecydowali się nie przedłużać kontraktu z zawodnikiem, którego średni wyniosła 1.556 punktu na bieg. Wobec tego Chmiel postawił na bliskie jego miejsca zamieszkania Opole, gdzie spędzi najbliższe dwa sezony.
Zagraniczni seniorzy (Mathias Thörnblom, Adam Ellis, Filip Hjelmland): 4
Wśród zawodników spoza granic naszego kraju odeszło aż pięciu zawodników. W rozgrywkach 2. Ligi Żużlowej wystartowała z kolei trójka – Jacob Thorssell, Pontus Aspgren oraz Petr Chlupáč. Ponadto z zespołem pożegnali się Jan Macek oraz Theo Johansson. Nowymi pracodawcami pochwalili się jedynie najstarsi. Thorssell będzie bronić barw ligowego rywala Kolejarza – Stali Rzeszów, zaś Aspgren podpisał kontrakt warszawski w Łodzi.
Wobec tego jedynym zawodnikiem, który przedłużył dotychczasową umowę jest Mathias Thörnblom,.. który dołączył na najważniejsze spotkania. W fazie Play-Off 30-latek pokazał się jednak z na tyle znakomitej strony, że był pierwszym reprezentantem Kolejarza, który został ogłoszony podczas okna transferowego. Z miejsca stał się jednym z liderów drużyny i dzięki jego postawie opolanie do samego końca mogli liczyć na odrobienie strat z Poznania. To się nie udało, lecz jeśli Szwed utrzyma dyspozycję na takim poziomie to zespół ponownie może być nieobliczalny.
Pierwszym z nowych zawodników, który dołączył do drużyny prowadzonej przez Pawła Tomkowicza jest Adam Ellis. Brytyjczyk urodzony we francuskim Marmande ma za sobą dość udany sezon. W barwach łotewskiej „Lokomotywy” wystąpił trzynastokrotnie co przełożyło się na średnią równą 1.966 punktu na bieg. Ponadto zdołał awansować do cyklu SEC. W tegorocznym sezonie na Opolszczyźnie pojawił się przy okazji meczu w fazie zasadniczej. Zdobył wówczas 11 punktów co było najlepszym wynikiem w drużynie, w Play-Off nie wystąpił z powodu urazu.
Do drużyny dołączył także dość niespodziewanie Filip Hjelmland. Rodak Mathiasa Thörnbloma dotychczas korzystał z ulgi, którą niósł wiek poniżej 24 roku życia. Wraz z końcem 2022 roku jednak i ona się zakończyła a Szwed zmuszony został wrócić na najniższy szczebel rozgrywkowy w Polsce. Wraz z Ostrovią sięgnął po złoty medal w U24 Ekstralidze. Dostał także szansę w PGE Ekstralidze, lecz w pięciu spotkaniach zdołał zdobyć zaledwie cztery „oczka”. Co ciekawe to właśnie Hjelmland brał udział w kraksie z Aspgrenem, która przedwcześnie zakończyła sezon tego drugiego.
Juniorzy (Esben Hjerrild, Oskar Stępień, Jakub Fabisz, Kacper Linek-Rekus): 2.75
Dotychczas opolanie dość mocno eksploatowali funkcję gościa. To jednak już od przyszłego sezonu się zmieni i w ich barwach nie zobaczymy już Bartłomieja Kowalskiego, Jakuba Krawczyka, Jakuba Poczty czy Mateusza Dula, którzy tylko w tym roku przywdziewali plastron Kolejarza Opole. Jednak po zmianach zmianie uległo także nastawienie zarządu. Nie sprowadzili nowych nazwisk a w kadrze mają aż trójkę wychowanków.
W drużynie pozostał jednak Esben Hjerrild, który pozytywnie zaskoczył kibiców w swoim debiutanckim sezonie w Polsce. W dziewięciu spotkaniach zdobył 43 punkty i siedem bonusów co przełożyło się na średnią 1.389 punktu na bieg. Z bardzo dobrej strony pokazał się w ostatnim meczu sezonu, gdzie zdobył siedem punktów i był trzecim najskuteczniejszym zawodnikiem Kolejarza. W przyszłym roku będzie stanowić o sile formacji młodzieżowej wicemistrza 2. Ligi Żużlowej.
Towarzyszyć Duńczykowi w ligowych rozgrywkach powinien Oskar Stępień. Pierwszy z wychowanków zdołał zebrać już doświadczenie zarówno w zawodach młodzieżowych jak i dostał szansę w lidze. Podczas domowego pojedynku z Unią Tarnów pozostawił za sobą bardzo dobre wrażenie, gdyż po każdym z wyścigów kibice dopisywali jedynkę przy jego nazwisku. Jeśli nie pojawią się nieoczekiwane ruchy klubu to właśnie Stępień powinien zostać podstawowym młodzieżowcem drugoligowego zespołu.
Ponadto w kadrze klubu są Jakub Fabisz oraz Kacper Linek-Rekus. Trudno jednak powiedzieć cokolwiek o tej dwójce, gdyż przebrnęli przez jeden z ostatnich zaplanowanych na ten rok egzaminów i nie mieli okazji do pokazania się w rywalizacji z innymi zawodnikami. Przyszły sezon będzie zatem dla nich poligonem doświadczalnym i możliwością zebrania pierwszych szlifów.
Średnia: 3.67
W kadrze zespołu Kolejarza Opole znalazł się także Rune Holta. Podpisał on jednak jedynie kontrakt warszawski czyli niezobowiązujący dla każdej ze stron. Z tego powodu były uczestnik cyklu Speedway Grand Prix nie jest wliczany do naszego cyklu.
Chociaż kadra opolan przeszła sporą metamorfozę w oknie transferowym to wciąż nie jest kompletna. Brakuje bowiem zawodnika do lat 24, który by także dorzucił pokaźną ilość punktów. Co prawda pod numer seniorski może przejść Hjerrild, lecz ciężko sobie wyobrazić sytuację, że Kolejarz pozbawiłby się możliwości taktycznych z udziałem Duńczyka.
W drużynie jest trochę znaków zapytania przez co ich ocena była jedną z najtrudniejszych w 2. Lidze Żużlowej. Jeśli jednak każdy z zawodników pojedzie na poziomie, który pokazywał w bliskiej przeszłosci to opolanie ponownie powalczą o upragniony awans na zaplecze PGE Ekstraligi.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!