⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Zakończona
 Logo 3. runda Indywidualnych Mistrzostw Australii
07.01.2026 10:30
Zakończona
 Logo 2. runda Indywiudalnych Mistrzostw Australii
04.01.2026 09:00
Zakończona
 Logo 1. runda Indywidualnych Mistrzostw Australii
03.01.2026 09:00
Zakończona
 Logo Phil Crump Solo Classic
27.12.2025 09:00
Zakończona
 Logo FINAŁ Indywidualnego Pucharu Polski 85-140cc w Wawrowie
19.10.2025 12:00
Zakończona
 Logo FINAŁ DMP 85-140cc w Wawrowie
18.10.2025 14:00
wyjatkowe-imprezy-daly-wiele-emocji-tu-bylo-naprawde-ciekawie
wyjatkowe-imprezy-daly-wiele-emocji-tu-bylo-naprawde-ciekawie
Strona główna » Wyjątkowe imprezy dały wiele emocji. Tu było naprawdę ciekawie!

Żużel: Wyjątkowe imprezy dały wiele emocji. Tu było naprawdę ciekawie!

  • Czechy
  • Niemcy
  • Pozostałe turnieje
29 grudnia 2025 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut

Hubert Czaja

Wyjątkowe imprezy dały wiele emocji. Tu było naprawdę ciekawie!

Kontynuujemy nasz cykl artykułów, w którym podsumowujemy żużlowy sezon 2025. Tym razem przyjrzymy się wydarzeniom w Czechach i Niemczech. Zawody w tych krajach mogły umknąć uwadze polskich kibiców, ale to nie oznacza, że było nudno.

Niemcy

Podsumowanie zaczniemy od Niemiec, gdzie w sezonie 2025 ścigano się na 21 torach do klasycznego żużla. Więcej czynnych ośrodków jest tylko w Polsce, ale jeśli weźmiemy pod uwagę również inne odmiany żużla, nasi zachodni sąsiedzi nie mają sobie równych. Choć znaczna część niemieckich klubów organizuje zawody tylko kilka razy w roku, to ciężko było znaleźć powody do narzekania, bo łączna liczba imprez w Niemczech znacząco się zwiększyła. Jak podaje autor bloga kibic-zuzla.pl, w sezonie 2025 w Niemczech odbyło się 66 imprez na „klasyku”. To wzrost aż o 20% względem poprzedniego roku. A mogło być jeszcze lepiej, bo planowano organizację zawodów także w Diedenbergen i Norden. Na przeszkodzie stanęła jednak pogoda.

Indywidualnym mistrzem Niemiec został Norick Blödorn, dla którego to drugi tytuł w karierze. 21-latek nie startował w juniorskim czempionacie, a pod jego nieobecność złoto zdobył 15-letni Janek Konzack. Turniej juniorów w Wolfslake został zakończony po trzech seriach, co wywołało olbrzymią falę kontrowersji. Uczestnicy rywalizacji nie szczędzili publicznej krytyki podjętych decyzji. Pojawiły się również zarzuty w stronę Bena Ikena i Aliny Sassenhagen, którzy na co dzień są parą, a w zawodach startowali przeciwko sobie. Jak twierdził Mario Häusl, Sassenhagen celowo wjechała w taśmę, by Iken mógł zdobyć medal. Więcej o całej tej sytuacji pisaliśmy TUTAJ.

Zamieszanie wokół mistrzostw U21 nie było jedynym dużym skandalem w Niemczech. Do wybitnie kuriozalnej sytuacji doszło przed sierpniową rundą Speedway Ligi Nord w Miśni, gdy na stadion nie wpuszczono jednego z uczestników rywalizacji, Patricka Hyjka. Powodem był zakaz stadionowy wynikający ze sporu sądowego. Co ciekawe, Speedway Liga Nord zakończyła się dopiero rundą rozegraną 1 listopada w Teterow. Były to ostatnie w 2025 roku oficjalne zawody na Starym Kontynencie. Ligę wygrał zespół z Miśni – Meißen Hornets. Z kolei w Bundeslidze ponownie najlepsi byli MC Güstrow Torros – to ich trzeci tytuł z rzędu. Odbyły także Mistrzostwa Niemiec Par, w których triumfowali Landshut Devils.

Znacznie większym zainteresowaniem kibiców cieszą się jednak tradycyjne turnieje indywidualne. Organizatorom wielu z nich udało się zaprosić naprawdę świetną obsadę, co potrafili docenić kibice. Tak było chociażby w Dohren, gdzie w październiku ścigali się Artiom Łaguta, Fredrik Lindgren, Kai Huckenbeck czy Andrzej Lebiediew. Zawody oglądało 4175 kibiców, co było rekordem klubu. Jeśli chodzi o inne popularne imprezy, to Pfingstpokal padł łupem Nickiego Pedersena, w Osterpokal zwyciężył Timo Lahti, a mocno obsadzony turniej Night of The Fights dość niespodziewanie wygrał David Bellego.

Pisząc o niemieckim sezonie 2025, nie sposób nie wspomnieć o Eriku Rissie. Doświadczony Niemiec przeżywał w tym roku bardzo trudne chwile. Latem zawiesił karierę z uwagi na problemy zdrowotne negatywnie wpływające na wzrok, ale w listopadzie ogłosił, że w 2026 roku wróci do żużla. W przyszłym sezonie na torach nie obejrzymy natomiast Sandro Wassermanna i Mariusa Hillebranda, którzy ogłosili, że kończą karierę. Starty zawiesiła także medalistka kobiecych IMŚ, Jenny Apfelbeck.

Czechy

Po sezonie 2025 powody do zadowolenia mają także Czesi. A to chociażby dlatego, że naszym południowym sąsiadom rośnie liczba żużlowców. Na przestrzeni całego roku w przynajmniej jednej imprezie wystąpiło 29 czeskich zawodników, a mowa tu tylko tych startujących w klasie 500cc. Jednym z nich był wracający do żużla Hynek Stichauer. Na stabilnym poziomie pozostaje częstotliwość rozgrywania zawodów oraz liczba działających ośrodków. Łącznie Czesi dysponują dziesięcioma klasycznymi i jednym długim torem. Oczywiście wiele ośrodków posiada także minitory. Tutaj warto wyróżnić Svitavy, gdzie tor dla najmłodszych powstał kilka tygodni temu. Trwa również budowa w Koprzywnicy. Ponadto po kilkuletniej przerwie do Czech ponownie zagościł ice speedway – otwarte mistrzostwa kraju odbyły się na zamarzniętym jeziorze w miejscowości Hamr na Jezeře. Można jedynie żałować, że udało się odjechać tylko 12 biegów.

Bardzo interesujący przebieg miała w tym roku czeska Extraliga. Do samego końca w walce o tytuł liczyły się SC Žarnovica, AMK ZP Pardubice i Marketa Praga. Ostatecznie (po biegu dodatkowym) tytuł drugi raz z rzędu powędrował do ekipy ze Słowacji. Poziom sportowy ligi znowu był naprawdę niezły. Brali w niej udział m. in. Martin Vaculík, Emil Sajfutdinow, Artiom Łaguta, Daniel Bewley czy Andrzej Lebiediew. Niestety poza Žarnovicą frekwencja nadal nie zachwycha.

1. Liga zakończyła się troumfem SPT Profil Team Koprzywnicy. W grudniu poinformowano o powiększeniu drugiego szczebla rozgrywkowego z czterech do siedmiu drużyn, co na pewno cieszy. Oczywiście będzie się to wiązało ze zmianą formatu z drużynowego na parowy.

Zmiany zaszły w Indywidualnych Mistrzostwach Czech, które tym razem postanowiono rozegrać w formie jednodniowego finału. Mistrzowski tytuł zgarnął główny faworyt, Jan Kvěch. Srebro zdobył Václav Milík, dla którego był to 12. medal IM Czech w karierze. Od czasu rozpadu Czechosłowacji nikt nie zdobył więcej. Z kolei juniorski czempionat zdominował Adam Bednář, a po zaciętej rywalizacji na podium stanęli też Jan Jeníček i Jaroslav Vaníček. Jeníček zapisał na swoim koncie także zwycięstwo w Indywidualnym Pucharze Czech.

Kapitalnych emocji dostarczył słynny pardubicki weekend. W Zlatej Stusze najlepszy okazał się Mario Häusl, którego przed turniejem mało kto wskazywał w roli faworyta. Niemiec całkowicie zdominował bieg finałowy, w którym udowodnił, że to on najbardziej zasłużył na triumf. Był to również międzynarodowy debiut Maksymiliana Pawełczaka w klasie 500cc. Młodziutki Polak skończył na drugim miejscu.

Dużo dramaturgii było też dzień później, podczas 77. Zlatej Přilby. Licznie zgromadzoną publiczność zachwycał Adam Bednář, który zaczynał od pierwszej fazy, a doszedł aż do finału – jednego dnia odjechał aż 10 biegów. Młody Czech nie wytrzymał jednak w finale i wjechał w taśmę. Po zwycięstwo pewnie gnał Andrzej Lebiediew, ale problem z oponą na ostatnim łuku sprawił, że wyprzedził go Dimitri Berge. 29-latek stał się pierwszym Francuzem, który sięgnął po triumf w tym prestiżowym turnieju.

Żużel w Niemczech i Czechach, choć mocno odmienny od tego w Polsce, z pewnością da się lubić. 2025 rok dostarczył wielu interesujących wydarzeń, a klimat tamtejszych imprez zachęca do regularnego ich odwiedzania. Wizyty na niemieckich i czeskich torach polecamy wszystkim spragnionym żużla bez komercji – zwłaszcza tym, dla których to tylko kilkugodzinna wyprawa.

Czescy uczestnicy zawodów w Svitavach (fot. Damian Kuczyński)

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • AK Markéta Praga
  • AK Slaný
  • AMK Zlatá Přilba Pardubice
  • Bundesliga
  • Czechy
  • Extraliga
  • Indywidualne Mistrzostwa Czech
  • Indywidualne Mistrzostwa Czech i Słowenii 250cc
  • Indywidualne Mistrzostwa Niemiec
  • Indywidualne Mistrzostwa Niemiec Juniorów
  • Indywidualny Puchar Czech
  • Mistrzostwa Czech Par
  • MSC Dohren
  • Niemcy
  • Reprezentacja Czech
  • Speedway Club Žarnovica
  • Speedway Liga Nord
  • TRANS MF Landshut Devils

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Nieoczywisty czołowy junior ligi? Końcówka sezonu rozpaliła oczekiwania

Sport żużlowy. Nieoczywisty czołowy junior ligi? Końcówka sezonu rozpaliła oczekiwania

Wojciech Jagodziński

  • Krajowa Liga Żużlowa
7 lutego 2026

Przed sezonem 2025 raczej nikt nie zakładał, że zanotuje tak solidne występy. Zwieńczeniem było zawieszenie na szyi złotego medalu SON2. To rozpaliło oczekiwania odnośnie zbliżających się rozgrywek. Stać go na bycie czołowym juniorem ligi?

Zauważa duży problem. Dojdzie do jakiś zmian?

Żużel - Zauważa duży problem. Dojdzie do jakiś zmian?

Hubert Furmaniak

  • Niemcy
6 lutego 2026

IM Niemiec to zawody odbywające się na przestrzeni czterech turniejów, ale jedynie trzy są zaliczane do klasyfikacji generalnej. Kai Huckenbeck uważa, że warto pomyśleć nad zmianą formy turnieju.

Młody żużlowiec uderza w federacje. Nie dbają o dyscyplinę!

Sport żużlowy. Młody żużlowiec uderza w federacje. Nie dbają o dyscyplinę!

Hubert Furmaniak

  • Niemcy
31 stycznia 2026

Niemiecki żużel sezon 2025 zakończył z uśmiechem na twarzy. Młodzieżowcy zostali najlepszym duetem na świecie, ale to nie wystarczyło do zmiany zdania odnośnie sportu. Norick Blodorn uważa, że największym problemem jest niemiecka federacja.

Ważna zmiana w zawodach. Poznaliśmy terminarz

Żużel - Ważna zmiana w zawodach. Poznaliśmy terminarz

Przemek Krukowski

  • Inne
25 stycznia 2026

Odkrywamy kolejne terminarzowe karty. Tym razem poznaliśmy dokładne daty i lokalizacje krajowych mistrzostw Niemiec.

Zawodnik Wybrzeża szuka jazdy. Znalazł nowy klub

Żużel - Zawodnik Wybrzeża szuka jazdy. Znalazł nowy klub

Hubert Furmaniak

  • Francja
25 stycznia 2026

Wybrzeże Gdańsk zdecydowało się powierzyć szansę na walkę o skład. Steven Goret chce udowodnić swoje ambitne podejście do żużlowej kariery. Podpisał już nawet umowę w innej lidze.

Nietypowy uraz czeskiego talentu. Konieczny był zabieg

Żużel - Nietypowy uraz czeskiego talentu. Konieczny był zabieg

Dariusz Jagła

  • Czechy
22 stycznia 2026

W 2025 roku Czech doznał niecodziennego uszczerbku na zdrowiu. Jednak już może z optymizmem patrzeć w kierunku wiosny.

Znowu chcą wygrać ligę! Dwóch mistrzów świata w jednym klubie

Żużel. Znowu chcą wygrać ligę! Dwóch mistrzów świata w jednym klubie

Hubert Czaja

  • Czechy
21 stycznia 2026

Speedway Club Žarnovica zamierza wygrać Extraligę trzeci raz z rzędu. Nie dość, że w słowackiej drużynie pozostały dwie największe gwiazdy, to dołączył do niej Jason Doyle.

Brytyjczycy znów to zrobili. Federacja podjęła szokującą decyzję

Żużel. Brytyjczycy znów to zrobili. Federacja podjęła szokującą decyzję

Rafał Drabiniok

  • Pozostałe turnieje
20 stycznia 2026

Szokująca decyzja brytyjskiej federacji żużlowej! Mimo wielkich gwiazd w składzie, Brytyjczycy rezygnują z walki o mistrzostwo Europy.

Dziennikarz szczery do bólu. Ekstraliga musi się otworzyć?

Sport żużlowy. Dziennikarz szczery do bólu. Ekstraliga musi się otworzyć?

Hubert Furmaniak

  • Anglia
15 stycznia 2026

Łukasz Chrzanowski nie gryzie się w język. Zdaniem dziennikarza to PGE Ekstraliga znajduje się pod złotą klatką, z której ciężko wyjść na zewnątrz. Działacze powinni otworzyć się na młodszych zawodników, aby dyscyplina mogła się dalej rozwijać.

„Więź, jakiej rzadko doświadczałem”. Bratanek legend ROW-u szczerze o nowym klubie

Żużel - „Więź, jakiej rzadko doświadczałem”. Bratanek legend ROW-u szczerze o nowym klubie

Rafał Drabiniok

  • Niemcy
13 stycznia 2026

Choć w kalendarzu mamy środek zimy i obecnie oczy kibiców zwrócone są głównie na tory lodowe, w świecie klasycznego speedwaya praca nie ustaje. Niemiecki zespół Inn Isar Racing Team ogłosił właśnie swoje pierwsze wielkie nazwisko na sezon 2026. Liderem drużyny w 2. Bundeslidze pozostanie Lars Skupień.

Galeria

Dominacja trwa! Gwiazdor Stali Gorzów deklasuje rywali (galeria)


9 stycznia 2026, zdjęć: 0

Dominacja trwa! Gwiazdor Stali Gorzów deklasuje rywali (galeria)

Nokaut w Australii! Faworyt nie zostawił złudzeń (galeria)


6 stycznia 2026, zdjęć: 0

Nokaut w Australii! Faworyt nie zostawił złudzeń (galeria)

Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)


9 listopada 2025, zdjęć: 0

Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)

Mazurek Dąbrowskiego na malutkim torze w Niemczech (galeria)


18 października 2025, zdjęć: 0

Mazurek Dąbrowskiego na malutkim torze w Niemczech (galeria)

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Dominik Tyman

    Dominik Tyman

    08.02.2003r. (23l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Orlen Oil Motor Lublin 14 33 7 260
Betard Sparta Wrocław 14 26 6 115
KS Apator Toruń 0 0 0 0
Gezet Stal Gorzów 14 10 1 -118
Bayersystem GKM Grudziądz 14 18 4 56
Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 15 3 -108
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 14 7 1 -111
INNPRO ROW Rybnik 14 4 0 -205
PRES Grupa Deweloperska Toruń 14 26 5 111

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 14 33 7 274
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 28 6 177
Moonfin Malesa Ostrów Wielkopolski 14 8 1 -91
Hunters PSŻ Poznań 14 17 4 -42
Cellfast Wilki Krosno 14 21 4 31
Orzeł Łódź 0 0 0 0
Texom Stal Rzeszów 14 18 3 -23
Autona Unia Tarnów 14 6 1 -197
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 14 9 2 -129

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Wybrzeże Gdańsk 12 28 6 134
Ultrapur Start Gniezno 12 23 5 119
PKS Polonia Piła 0 0 0 0
OK Kolejarz Opole 12 5 1 -74
Trans MF Landshut Devils 12 10 2 -30
Optibet Lokomotiv Daugavpils 0 0 0 0
Speedway Kraków 12 4 0 -192
Lokomotiv Daugavpils 12 15 3 -39
Pronergy Polonia Piła 12 20 4 82

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT