25 maja w Pile odbędzie się Finał Brązowego Kasku. Będzie to już 48. edycja tego turnieju. O trofeum powalczą najlepsi zawodnicy do lat 19.
Przypomnienie historii Brązowego Kasku
Pierwsza edycja Finału Brązowego Kasku odbyła się w roku 1976. Turniej rozegrano wtedy w Łodzi, a jego premierowym zwycięzcą został Alfred Siekierka, wychowanek Kolejarza Opole. Drugie miejsce zajął Andrzej Huszcza, a najniższym stopniu stanął również opolski wychowanek – Marian Witelus. Zawody były corocznie rozgrywane do 1981 roku. Wyjątkiem był 1982 kiedy to zrezygnowano z jego organizacji. Jednak po sezonie przerwy, turniej powrócił, a w latach 1985-89 i 1991 rozgrywano go nawet w postaci dwóch finałów.
Rafał Okoniewski jak dotąd może pochwalić się największą liczbą tytułów Brązowego Kasku. Wychowanek Polonii Piła ma ich na swoim koncie dokładnie trzy. Popularny „Okoń” zakończył już jednak swą karierę w 2020 roku i obecnie otrzymał wielką rolę głównego trenera Unii Leszno. Po dwa zdobyte trofea mają Patryk Dudek, Krystian Pieszczek, Piotr Świst, Mieczysław Kmieciak, Bartosz Smektała, Dominik Kubera i Mateusz Cierniak.
Piła po raz trzeci w historii
Dotychczas Asta Arena dwukrotnie gościła uczestników Finału Brązowego Kasku. W 1994 roku, gdy impreza ta rozegrała się tu pierwszy raz, triumfował Waldemar Walczak. Wychowanek Apatora Toruń pokazał wtedy swoją siłę, zdobywając czysty komplet 15 punktów. Podium uzupełnili Rafał Dobrucki (14) z Polonii Piła i Robert Mikołajczak (12) z Unii Leszno.
Do kolejnego turnieju pilanom przyszło zaczekać trzy lata, a więc do 1997 roku. Co ciekawe, tamtejsze zmagania można powiedzieć przebiegały pod dyktando miejscowych młodzieżowców Polonii. 21. edycja padła łupem Rafała Okoniewskiego, zaś trzecią pozycję zajął Mariusz Franków. Przedzielił ich jedynie Tomasz Cieślewicz ze Startu Gniezno.
Przypomnijmy, że Brązowy Kask stanowi również polską eliminację wyłaniającą zawodników, którzy wezmą udział w kwalifikacjach do finału IME U19. Ten zaplanowany został na 3 października w niemieckim Herxheim. Poprzedzą go eliminacje w czeskim Pilźnie i fińskim Varkaus. Polska na tę i otrzymała pięć nominacji. Trzy z nich zostaną wykorzystane właśnie przez medalistów tegorocznej, 48. edycji Brązowego Kasku.
Jeśli chodzi o obsadę to nie zabraknie czołowych juniorów z Wiktorem Przyjemskim oraz Oskarem Paluchem na czele. Nominację otrzymali również wychowankowie Włókniarza Częstochowa, Apatora Toruń czy GKM-u Grudziądz. Nie ma wątpliwości, że każdy z tej stawki jest perełką, którą trzeba oszlifować, a będą z nich ludzie. Spośród przedstawicieli miejscowych kibice szczególną uwagę zwrócą na Tobiasza Jakuba Musielaka.
Portal speedwaynews.pl przeprowadzi relację LIVE z sobotnich zawodów. Start do pierwszego wyścigu zaplanowany został na godzinę 16. Kliknij, by zobaczyć tabelę biegową.
Lista startowa finału Brązowego Kasku w Pile:
1. Antoni Mencel (Unia Leszno)
2. Jan Przanowski (GKM Grudziądz)
3. Oskar Hurysz (Falubaz Zielona Góra)
4. Paweł Trześniewski (ROW Rybnik)
5. Tobiasz Jakub Musielak (PKS Polonia Piła)
6. Szymon Bańdur (Wilki Krosno)
7. Filip Seniuk (Sparta Wrocław)
8. Kajetan Kupiec (Włókniarz Częstochowa)
9. Krzysztof Lewandowski (KS Apator Toruń)
10. Kevin Małkiewicz (GKM Grudziądz)
11. Marcel Kowolik (WTS Sparta Wrocław)
12. Wiktor Przyjemski (Motor Lublin)
13. Szymon Ludwiczak (Włókniarz Częstochowa)
14. Bartosz Bańbor (Motor Lublin)
15. Oskar Paluch (Stal Gorzów)
16. Kacper Halkiewicz (Włókniarz Częstochowa)
17 (R1). Franciszek Majewski (Polonia Bydgoszcz)
18 (R2). Mateusz Affelt (KS Apator Toruń)
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!