Już w lipcu tego roku powrócą długo wyczekiwana rywalizacja w Drużynowym Pucharze Świata. W regulaminie doszło jednak do zmian.
Wszelkie zmiany uchwalono podczas ostatniego kongresu FIM, który miał miejsce we francuskim Lille. Najważniejsza z nich dotyczy zawodnika rezerwowego. Dotychczas menadżerowie reprezentacji byli zmuszeni na to miejsce wybrać młodzieżowca. Od nadchodzącej edycji się to zmieni. Będzie panować pełna dowolność przy wyborze zawodnika na to miejsce.
Dotychczas by przyspieszyć odrabianie strat, reprezentacje mogły skorzystać z jokera. To właśnie ten ruch w 2011 roku dał sygnał do ataku biało-czerwonym i ostatecznie na ich szyi zawisły złote medale Drużynowego Pucharu Świata. Teraz natomiast nie będzie możliwe podwojenie wyniku w żadnym z biegów. Instytucja ta została zlikwidowana. W dalszym ciągu natomiast szkoleniowcy będą mogli stosować rezerwy taktyczne. Jednak i w tym przypadku nie obyło się bez zmian.
Nie będą one możliwe przez całe zawody, a jedynie w wyścigach 1-16. Ostatnie cztery są biegami nominowanymi, gdzie o obsadzie zadecydują menadżerowie. Nominacje będą odbywać się zgodnie ze zgromadzonymi dotychczas punktami, lecz w odwrotnej kolejności. By zastosować rezerwę taktyczną, dany zespół musi tracić co najmniej sześć punktów do prowadzącej ekipy.
Jeśli chodzi o dotychczas ostatnią rozegraną edycję Drużynowego Pucharu Świata, to miała ona miejsce w 2017 roku na stadionie im. Alfreda Smoczyka. Wówczas najlepsi okazali się biało-czerwoni, którzy zwyciężyli w dwunastu z 20 biegów! Na podium stanęli także reprezentacje Szwecji i Rosji, która w ostatnim momencie straciła z powodu zawieszenia Grigorija Łagutę. Mimo że dotychczas rozegrano 17 edycji żużlowego mundialu, to tylko sześć nacji mogło cieszyć się z jakiegokolwiek krążka. W tej klasyfikacji przewodzą Polacy, którzy mają aż osiem złotych medali. Ogółem najwięcej medali mają natomiast Szwedzi (13).
Znamy także uczestników tegorocznej edycji. Zostali oni wyłonieni na podstawie zeszłorocznego Speedway of Nations. O miano najlepszej ekipy świata będą rywalizować Duńczycy, Australijczycy, Finowie, Niemcy, Szwedzi, Czesi, Brytyjczycy oraz Francuzi.
Kalendarz Drużynowego Pucharu Świata we Wrocławiu:
25.07 – Półfinał 1
26.07 – Półfinał 2
28.07 – Baraż
29.07 – Finał
Zwycięzcy półfinałów awansują bezpośrednio do wielkiego finału, gdzie jako gospodarze turnieju czekają Polacy. Ekipy z drugich i trzech miejsc zmierzą się z kolei w barażu. Stamtąd najlepsi uzupełnią stawkę finału, który odbędzie się dzień później.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!