W czwartek, 2 grudnia Polska Federacja Klubów Speedrowerowych w swoim komunikacie ogłosiła kształt rozgrywek w sezonie 2022. Zmagania zostaną podzielone na CS Superligę i CS 1. Ligę. Na mapę powrócił też jeden klub.
Do walki o Drużynowe Mistrzostwo Polski zgłosiło się 11 drużyn. Zgodnie z ustaleniami z kwietnia oznacza to podział na dwie ligi – CS Superligę oraz CS 1. Ligę. W pierwszej z nich wystąpi sześć ekip: KS Orzeł Gniezno, MS Śląsk Świętochłowice, TSŻ Toruń, Drwęca Kaszczorek, Szarża Wrocław oraz ULKS Mustang Żołędowo.
Ze zmagań o DMP wycofały się Lwy Częstochowa. Klub spod Jasnej Góry w sezonie 2021 był czwarty, lecz odejścia zawodników sprawiły, iż zarząd postanowił skupić się na innych polach działalności m.in. szkoleniu. Miejsce częstochowian zgodnie z zasadą przyjętą przez Polską Federację Klubów Speedrowerowych zajęła Drwęca Kaszczorek. Drużyna z Grodu Kopernika była w ubiegłym sezonie wicemistrzem Dywizji “B” CS Superligi, która była traktowana jako niższa klasa rozgrywek. Wśród 6 najlepszych ekip w kraju znalazł się też mistrz owej grupy, czyli ULKS Mustang Żołędowo. Oznacza to, iż wszystkie drużyny z okręgu północnego startujące w rozgrywkach ligowych będą rywalizowały w CS Superlidze.
Cztery najlepsze zespoły wywalczą awans do fazy play-off. W niej triumfator zasadniczej części CS Superligi zmierzy się z czwartą ekipą, zaś druga z trzecią. Najlepsi w obu półfinałach znajdą się w finale, zaś przegrani pojadą o brąz. Piąta drużyna pojedzie baraż z wicemistrzem CS 1. Ligi, szósta zaś spada do niższej z lig.
Bardzo interesująco zapowiada się CS 1. Liga, w której ujrzeć będzie można: LKS Szawer Leszno, OS Omegę Ostrów, PKS Victorię Poczesna, Szarżę II Wrocław oraz ZKS Zielona Góra. Sensację stanowił powrót do rozgrywek ligowych zielonogórzan. Młodzi podopieczni Krzysztofa Zakrzewskiego będą wsparci dziesiątką reprezentantów Harpagana Zielona Góra, a więc legend i doświadczonych speedrowerzystów.
Z klubami z CS 1. Ligi związać się ma też wielu czołowych zawodników. W środowisku słychać o powrocie do Ostrowa Wielkopolskiego wychowanów PKS-u Wiraż: Bartosza Grabowskiego, Szymona Kowalczyka, Piotra Jamroszczyka i Marcina Kołaty. I to ta ekipa może być faworytem zaplecza CS Superligi. Nie mniej ciekawie wygląda sytuacja w Lesznie. Spadkowicz ma utrzymać trzon kadry z tego roku, a w kuluarach mówi się o powrocie do klubu z Wielkopolski Marcina Szymańskiego – aktualnego Indywidualnego Mistrza Polski. Pocześnianie mogą się wzbogacić o Sebastiana Paruzela, który po 14 latach opuścił częstochowskie Lwy.
Gdy do CS 1. Ligi zgłosi się dodatkowa ekipa, wówczas odbędzie się faza play-off z udziałem czterech najlepszych. Jednak, kiedy sytuacja nie ulegnie zmianie, to rozegrany zostanie dwumecz finałowy z udziałem dwóch najlepszych drużyn po rundzie zasadniczej.
CS Superliga:
– KS Orzeł Gniezno
– MS Śląsk Świętochłowice
– TSŻ Toruń
– Drwęca Kaszczorek
– Szarża Wrocław
– ULKS Mustang Żołędowo
CS 1. Liga:
– LKS Szawer Leszno
– OS Omega Ostrów
– PKS Victoria Poczesna
– Szarża II Wrocław
– ZKS Zielona Góra
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!