⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Zakończona
 Logo 3. runda Indywidualnych Mistrzostw Australii
07.01.2026 10:30
Zakończona
 Logo 2. runda Indywiudalnych Mistrzostw Australii
04.01.2026 09:00
Zakończona
 Logo 1. runda Indywidualnych Mistrzostw Australii
03.01.2026 09:00
Zakończona
 Logo Phil Crump Solo Classic
27.12.2025 09:00
Zakończona
 Logo FINAŁ Indywidualnego Pucharu Polski 85-140cc w Wawrowie
19.10.2025 12:00
Zakończona
 Logo FINAŁ DMP 85-140cc w Wawrowie
18.10.2025 14:00
w-rybniku-maja-swoja-perelke-nie-ma-na-niego-mocnych
w-rybniku-maja-swoja-perelke-nie-ma-na-niego-mocnych
Strona główna » W Rybniku mają swoją „perełkę”. Nie ma na niego mocnych!

Sport żużlowy. W Rybniku mają swoją „perełkę”. Nie ma na niego mocnych!

  • Mini żużel/250cc
4 sierpnia 2023 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

Rafał Drabiniok

W Rybniku mają swoją „perełkę”. Nie ma na niego mocnych!

Pod koniec czerwca na naszym portalu opublikowaliśmy wykaz najlepszych zawodników w mini żużlu. Na szczycie mamy jednak zmianę, a na prowadzenie wysunął się przedstawiciel MKMŻ Rybek Rybnik.

Jest nim Franciszek Szczyrba, który zdobywa średnio aż 2.785 punktu na bieg! Jest to wręcz kosmiczny wynik, patrząc na to, że wystartował już w 65 biegach. Zdobył w nich 171 punktów i dziesięć bonusów. Co ciekawe, po trzech rundach zmagań w Drużynowych Mistrzostwach Polski nie zaznał jeszcze smaku porażki i legitymuje się tam średnią 3.000. Tym samym pochwalić się może Wiktor Klecha, czyli klubowy kolega „Franca”, lecz w ogólnym rozrachunku jego miejsce jest nieco niżej.

Zawodnicy z Rybnika są jednak istnymi dominatorami jeśli chodzi o ten sezon. W czołowej dziesiątce jest ich aż piątka, a oprócz wyżej wymienionej dwójki wśród najlepszych plasują się Krzysztof Harendarczyk (4), Piotr Reszka (5) oraz Nikodem Leśnik (9). Oprócz tego znajdziemy przedstawicieli klubów z Bydgoszczy, Częstochowy, Torunia oraz Leszna. To właśnie młody „Gryf” – Mieszko Mudło musiał ustąpić miejsca na fotelu lidera. W porównaniu do ostatniego wykazu jego średnia spadła o niemal 0.1 punktu, lecz przy tak wyśrubowanej średniej nawet przy pojedynczych stratach jest ona dość drastyczna.

Mimo tego, że Mudło stracił miano najskuteczniejszego zawodnika w mini żużlu, to pochwalić się może innymi sukcesami. Niedawno mógł bowiem świętować zdobyty tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Zawody w Gdańsku były udane nie tylko dla zawodnika BTŻ Polonii, a dla całej reprezentacji Polski. Biało-czerwoni zdominowali bowiem całe zawody i zajęli pierwsze cztery miejsca. Na najniższym stopniu podium zmagania wówczas zakończył Jakub Plutowski i to on też zajmuje to miejsce jeśli chodzi o średnie. Zanotował on jednak minimalny regres o 0,048 punktu.

Garść statystyk

Największy progres zanotował natomiast Krzysztof Harendarczyk. Zawodnik pochodzący ze Świętochłowic poprawił się względem poprzedniego wykazu o 0,083 punktu, co pozwoliło na awans o jedną pozycję w górę. O dwie lokaty przesunął się natomiast Piotr Reszka, czyli kolejny z klubu z Rybnika. Największy spadek z kolei zanotował Wiktor Klecha, którego średnia spadła o 0.151 punktu i aktualnie znajduje się na siódmej lokacie.

Najbardziej zapracowanym w tym sezonie zawodnikiem na tę chwilę jest Michał Głębocki. Podopieczny Pawła Parysa wystartował już w stu(!) biegach, po których jego średnia wynosi 1.68. O sześć startów mniej z kolei mają Jakub Plutowski i Bartosz Byszewski. Jeśli chodzi o kolejnych zawodników, to jest to przepaść. Torunianin nad czwartym Oscendą ma niemal dwadzieścia biegów różnicy! Stało się tak z uwagi, na fakt, że Unii Leszno nie oglądamy w rywalizacji o DMP.

Najwięcej biegów nie zawsze oznacza najwięcej punktów. Tak też jest i w tym przypadku, gdyż Głębocki pod tym względem zajmuje dopiero piąte miejsce. Zdecydowanym liderem w tej klasyfikacji jest Jakub Plutowski, który na swoim koncie ma 232 punkty. Zawodnika z Wawrowa wyprzedzają jeszcze Bartosz Byszewski, Mieszko Mudło oraz Franciszek Szczyrba.

W tegorocznym sezonie wystartowało już 49 zawodników. Najwięcej swoich zawodników ma ośrodek z Rybnika, gdyż jest to aż dziewiątka. Kolejne miejsca w klasyfikacji zajmują torunianie (sześciu zawodników) oraz leszczynianie (pięciu). Jeśli chodzi o ogół, to w zawodach różnej rangi obejrzeliśmy już trzynaście klubów oraz reprezentację Ukrainy, która startuje w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Wśród nich mamy też jedną dziewczynę – Maję Jonę z rybnickich Rybek.

Dziesiątka najskuteczniejszych zawodników w mini żużlu* (stan: 3.08):

1. Franciszek Szczyrba (MKMŻ Rybki Rybnik) – 2.785 punktu na bieg
2. Mieszko Mudło (BTŻ Polonia Bydgoszcz) – 2.735
3. Jakub Plutowski (Włókniarz Częstochowa) – 2.521
4. Krzysztof Harendarczyk (MKMŻ Rybki Rybnik) – 2.396
5. Piotr Reszka (MKMŻ Rybki Rybnik) – 2.260
6. Bartosz Byszewski (KS Toruń) – 2.213
7. Wiktor Klecha (MKMŻ Rybki Rybnik) – 2.192
8. Oskar Funtowicz (BTŻ Polonia Bygdoszcz) – 2.140
9. Nikodem Leśnik (MKMŻ Rybki Rybnik) – 2.125
10. Dawid Oscenda (Unia Leszno) – 2.040

inf. własna

* – pod uwagę wzięte zostały zawody z cyklu Indywidualnego i Drużynowego Pucharu Ekstraligi, Drużynowych Mistrzostw Polski i Indywidualnego Pucharu Polski

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Bartosz Byszewski
  • Dawid Oscenda
  • DMP (85-140cc)
  • Drużynowy Puchar Ekstraligi 85-140cc
  • Franciszek Szczyrba
  • Indywidualny Puchar Ekstraligi 85-140cc
  • Indywidualny Puchar Polski 85-140cc
  • Jakub Plutowski
  • Krzysztof Harendarczyk
  • Mieszko Mudło
  • miniżużel
  • Nikodem Leśnik
  • Oskar Funtowicz
  • Piotr Reszka
  • Wiktor Klecha

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Polski klub organizuje camp w Skandynawii. Znamy szczegóły

Żużel. Polski klub organizuje camp w Skandynawii. Znamy szczegóły

Rafał Drabiniok

  • Mini żużel/250cc
7 stycznia 2026

Akademia Sportu Wybrzeże Gdańsk organizuje międzynarodowy camp żużlowy w Szwecji i Danii. Sprawdź szczegóły wyjazdu zaplanowanego na lipiec 2026 roku

Polacy zawładnęli Europą! Emocjonujące rozstrzygnięcia na Starym Kontynencie

Żużel: Polacy zawładnęli Europą! Emocjonujące rozstrzygnięcia na Starym Kontynencie

Michal Kliszcz

    25 grudnia 2025

    Dziś obchodzimy Boże Narodzenie - czas Narodzenia Pańskiego, a w żużlu czas na podsumowanie zawodów w ramach ME w sezonie 2025.

    Bydgoska perełka pójdzie śladami kolegi? „Chciałbym iść podobną drogą”

    Sport żużlowy. Bydgoska perełka pójdzie śladami kolegi? „Chciałbym iść podobną drogą”

    Dariusz Jagła

    • Mini żużel/250cc
    22 grudnia 2025

    W ostatnich latach nad Brdą mają szczęście do wynajdywania talentów. Po Przyjemskim i Pawełczaku przyszła pora na kolejną.

    Świetny sezon wychowanków Stali Gorzów. „Super dodatek”

    Żużel: Świetny sezon wychowanków Stali Gorzów. „Super dodatek”

    Przemek Krukowski

    • Mini żużel/250cc
    14 grudnia 2025

    To był wybitny sezon w wykonaniu wychowanków MX Plast Stali Wawrów. O wszystkim opowiedział nam trener podgorzowskiego ośrodka - Paweł Parys. Zapraszamy na pierwszą część naszej obszernej rozmowy.

    Tego się nie spodziewali. Ogrom ścigania w Stanowicach

    Żużel. Tego się nie spodziewali. Ogrom ścigania w Stanowicach

    Przemek Krukowski

    • Mini żużel/250cc
    8 grudnia 2025

    W sobotę 6 grudnia w Stanowicach ponownie zawarczały motocykle. Ścigano się tu bowiem w ramach XXX Międzynarodowego Mikołajkowego Pikniku Mini żużlowego.

    KS Toruń z „nowym” zawodnikiem. To powrót

    Żużel. KS Toruń z „nowym” zawodnikiem. To powrót

    Rafał Drabiniok

    • Mini żużel/250cc
    8 grudnia 2025

    KS Toruń wzmacnia formację miniżużlową. Po dwóch latach wraca Felix Górniak, który ma być jednym z liderów młodej drużyny. To kolejny efekt szerokiej pracy szkoleniowej prowadzonej w klubie przez Jana Ząbika.

    GKSŻ wydał istotny komunikat! Wiemy, co z oponami

    Sport żużlowy. GKSŻ wydał istotny komunikat! Wiemy, co z oponami

    Krzysztof Choroszy

    • Krajowa Liga Żużlowa
    6 grudnia 2025

    Poznaliśmy oficjalny komunikat GKSŻ dotyczący opon. Potwierdzone zostały duże zmiany, które będą obowiązywały w polskich rozgrywkach.

    ROW Rybnik ogłosił kolejnych dwóch zawodników. Mają spory problem?

    Żużel: ROW Rybnik ogłosił kolejnych dwóch zawodników. Mają spory problem?

    Rafał Drabiniok

    • Metalkas 2. Ekstraliga
    2 grudnia 2025

    ROW Rybnik ma poważny kłopot z formacją juniorską. W kadrze na sezon 2026 zostało tylko dwóch młodzieżowców, a los pozostałych stoi pod znakiem zapytania.

    Nowy nabytek GKM-u najlepszy w Cowrze. Ben Cook drugi

    Żużel: Nowy nabytek GKM-u najlepszy w Cowrze. Ben Cook drugi

    Rafał Drabiniok

    • Australia
    25 listopada 2025

    Beau Bailey zwyciężył w turnieju w Cowrze pod egidą Darcy'ego Warda, w mniejszych klasach bezkonkurencyjni byli Viv Muddle i Spencer Doyle.

    Wybudują nowy tor w Zielonej Górze? Czekają na tę inwestycję

    Żużel. Wybudują nowy tor w Zielonej Górze? Czekają na tę inwestycję

    Krzysztof Grzęda

    • Mini żużel/250cc
    20 listopada 2025

    Czy w Zielonej Górze powstanie tor do miniżużla? Głos zabrał dyrektor sportowy Stelmet Falubazu Aleksander Janas.

    Galeria

    Dominacja trwa! Gwiazdor Stali Gorzów deklasuje rywali (galeria)


    9 stycznia 2026, zdjęć: 0

    Dominacja trwa! Gwiazdor Stali Gorzów deklasuje rywali (galeria)

    Nokaut w Australii! Faworyt nie zostawił złudzeń (galeria)


    6 stycznia 2026, zdjęć: 0

    Nokaut w Australii! Faworyt nie zostawił złudzeń (galeria)

    Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)


    9 listopada 2025, zdjęć: 0

    Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)

    Mazurek Dąbrowskiego na malutkim torze w Niemczech (galeria)


    18 października 2025, zdjęć: 0

    Mazurek Dąbrowskiego na malutkim torze w Niemczech (galeria)

    Zobacz wszystkie galerie

    Patronat medialny - zawodnicy

    • Adam Bednář

    • Mateusz Bartkowiak

    • Wiktor Lampart

    • Krystian Pieszczek

    • Michał Knapp

    • Mateusz Cierniak

    • Tobiasz Musielak

    Urodziny obchodzą dziś

    • Jakub Oleksiak

      14.01.2007r. (19l.)
    • Dominacja trwa! Gwiazdor Stali Gorzów deklasuje rywali (galeria)

      Anton Jansson

      14.01.2007r. (19l.)
    • Liam Greens

      14.01.2009r. (17l.)

    PGE EKSTRALIGA

    Drużyny M PKT B +/-
    Orlen Oil Motor Lublin 14 33 7 260
    Betard Sparta Wrocław 14 26 6 115
    KS Apator Toruń 0 0 0 0
    Gezet Stal Gorzów 14 10 1 -118
    Bayersystem GKM Grudziądz 14 18 4 56
    Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 15 3 -108
    Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 14 7 1 -111
    INNPRO ROW Rybnik 14 4 0 -205
    PRES Grupa Deweloperska Toruń 14 26 5 111

    METALKAS 2. EKSTRALIGA

    Drużyny M PKT B +/-
    Fogo Unia Leszno 14 33 7 274
    Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 28 6 177
    Moonfin Malesa Ostrów Wielkopolski 14 8 1 -91
    Hunters PSŻ Poznań 14 17 4 -42
    Cellfast Wilki Krosno 14 21 4 31
    Orzeł Łódź 0 0 0 0
    Texom Stal Rzeszów 14 18 3 -23
    Autona Unia Tarnów 14 6 1 -197
    H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 14 9 2 -129

    KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

    Drużyny M PKT B +/-
    Wybrzeże Gdańsk 12 28 6 134
    Ultrapur Start Gniezno 12 23 5 119
    PKS Polonia Piła 0 0 0 0
    OK Kolejarz Opole 12 5 1 -74
    Trans MF Landshut Devils 12 10 2 -30
    Optibet Lokomotiv Daugavpils 0 0 0 0
    Speedway Kraków 12 4 0 -192
    Lokomotiv Daugavpils 12 15 3 -39
    Pronergy Polonia Piła 12 20 4 82

    PARTNERZY

    PARTNERZY

    PARTNERZY

    SpeedwayNews Logo

    Wydawca:
    IBO Media Dagmara Starzec
    32-015 Stanisławice 318
    e-mail: [email protected]

    • Kontakt z redakcją
    • Dołącz do speedwaynews.pl
    • Pokaż się u nas
    • Regulamin
    • Polityka Prywatności
    • Informacje o RODO
    • Zarejestruj się
    • O serwisie
    • Galerie zdjęć

    2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

    Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
    Ustawienia plików cookiesZgadzam się
    Zarządzaj polityką cookies

    Polityka prywatności

    Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

    W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
    Wymagane
    Always Enabled
    Nie wymagane
    SAVE & ACCEPT