Portal speedwaynews.pl rusza z nowym projektem. Co tydzień będziemy przedstawiać Wam zbiór najważniejszych wydarzeń tygodnia. Zapraszamy na drugą część naszego „TPW”, w którym znajdziecie minione dni zebrane „w pigułce”.
1) Poznaliśmy reprezentantów na Mistrzostwa Europy w Gdańsku
5 czerwca na Stadionie im. Zbigniewa Podleckiego odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy do lat 19. O miano najlepszych młodych zawodników Starego Kontynentu powalczą Polacy, Czesi, Duńczycy, Niemcy, Szwedzi, Łotysze i Brytyjczycy. Pełne składy TUTAJ. Będzie to pierwszy taki turniej w historii. Biało-czerwonych w gdańskiej imprezie będą reprezentować Bartłomiej Kowalski, Michał Curzytek oraz Mateusz Cierniak. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, a start do pierwszego wyścigu zaplanowano na 15:00. Więcej o Mistrzostwach Europy U-19 pisaliśmy TUTAJ.
2) Koniec współpracy Ashley'a Holloway'a i Emila Sajfutdinowa
Na swoim facebookowym profilu Ashley Holloway poinformował o zakończeniu współpracy z Emilem Sajfutdinowem. Rosyjski żużlowiec od kilku sezonów korzystał z jednostek napędowych tego tunera, jednak obaj panowie nie będą już współpracować. Może to być pewien problem dla samego Sajfutdinowa oraz dla Fogo Unii Leszno, która liczy z pewnością na dobre występy byłego medalisty IMŚ. Więcej na temat relacji Sajfutdinow-Holloway pisaliśmy TUTAJ.
Emil Sajfutdinow oraz Tomasz Suskiewicz, fot. Arkadiusz Siwek
3) Ciąg dalszy tarnowskich problemów
Mało kto liczył na to, że zmiana menadżera uleczy wszystkie choroby, z jakimi zmaga się w tym sezonie Unia Tarnów. Podczas meczu z Cellfast Wilkami Krosno menadżerem zawodników z Małopolski nie był już Tomasz Proszowski lecz Jacek Rempała. Zmiana na stanowisku menadżera na nic się zdała, albowiem tarnowianie przegrali dwoma punktami i nadal nie mają na koncie choćby punktu meczowego. O zmianie trenera w ekipie „Jaskółek” pisaliśmy TUTAJ.
4) Poznaliśmy ostatnich półfinalistów IMP
Po zawirowaniach związanych z lokalizacją turnieju ćwierćfinałowego Indywidualnych Mistrzostw Polski zawody odbyły się ostatecznie w Opolu. Na dobrze znanym sobie stadionie zwyciężył Mateusz Tonder, który pokonał m.in. Janusza Kołodzieja oraz Wiktora Lamparta. Półfinały eliminacji do IMP odbędą się 9 czerwca w Krośnie oraz Gnieźnie. Mistrza Polski poznamy na Stadionie im. Alfreda Smoczyka. O ćwierćfinale IMP w Opolu pisaliśmy TUTAJ.
5) Smutne wieści z Wysp Brytyjskich
Chyba nic nie narobiło tyle szkód w środowisku żużlowym, co trwająca pandemia koronawirusa. Utrudnienie funkcjonowania klubu sprawiło, że ekipa Somerset Rebels zakończyła swoją działalność. Promotorka klubu, Debbie Hancock w specjalnym oświadczeniu poinformowała, że rodzina Hancocków nie będzie już działać w żużlowym światku. Ostatnim meczem w historii zespołu pozostanie półfinałowy pojedynek SGB Championship przeciwko Glasgow Tigers. W przeszłości w Somerset ścigał się chociażby Jason Doyle. Więcej o klubie z zachodniej Anglii pisaliśmy TUTAJ.
Oak Tree Arena w Somerset, fot. Tomasz Juskowiak
6) Z Bydgoszczy do Landshut. Duże wzmocnienie „Diabłów”
Po nie najlepszym wejściu w sezon władze Trans MF Landshut Devils nie czekały i szybko poszukały wzmocnienia. Dimitri Bergé nie mógł liczyć na stałe starty w barwach Abramczyk Polonii Bydgoszcz, z którą był związany umową, więc udał się na wypożyczenie do drugoligowej ekipy z Bawarii. „Diabły” z Landshut nie mają jednak na koncie nawet punktu. Już francuskim mistrzem świata z długiego toru w składzie podopieczni Sławomira Kryjoma przegrali w Rawiczu 41:48. O transferze Bergé pisaliśmy TUTAJ.
7) Sporo zmian w Rzeszowie
Zgodnie z zapowiedziami Zbigniewa Prawelskiego 7R Stolaro Stal Rzeszów zdołała osiągnąć porozumienie z krajowym seniorem. Adrian Cyfer dołączył do ekipy ze stolicy Podkarpacia w ramach wypożyczenia z Arged Malesy Ostrów Wielkopolski. Wiadomości na temat tego transferu TUTAJ. Dla fanów rzeszowian pojawiły się jednak również mniej optymistyczne wiadomości. Kontrakt z zespołem rozwiązał Kenneth Hansen. Michał Widera nie będzie mógł liczyć również na Kamila Nowackiego, który miał być „gościem” w biało-niebieskich barwach. Rzeszowianie poinformowali też o kilku innych postanowieniach, o których pisaliśmy TUTAJ.
8) Na czym pojedzie GKM?
Zamieszanie związane z Emilem Sajfutdinowem i silnikami Ashley'a Holloway'a to nie jedyna taka historia w ostatnim czasie. Głośno było o zakończeniu współpracy pomiędzy Ryszardem Kowalskim a ZOOLeszcz DPV Logistic GKM-em Grudziądz. Ekipa znad Wisły nie może już korzystać z jednostek napędowych ze stajni Kowalskiego, ale udało nam się dowiedzieć, że klub planuje zakupy silników od Flemminga Graversena oraz Petera Johnsa. Przed grudziądzanami kluczowe mecze w walce o utrzymanie. Więcej o zakupach GKM-u pisaliśmy TUTAJ.
Nicki Pedersen, fot. Łukasz Wilk
9) Okropna kolizja Nowackiego i Lewandowskiego
Sporo kontrowersji mieliśmy w piątek w Gorzowie Wielkopolskim. W czwartym wyścigu doszło do bardzo groźnie wyglądającej kolizji Kamila Nowackiego oraz Krzysztofa Lewandowskiego. Po upadku obaj zawodnicy byli niezdolni do udziału w powtórce… choć początkowo junior eWinner Apatora Toruń został dopuszczony do jazdy w powtórce. Całe spotkanie zakończyło się wygraną zawodników z Gorzowa, którzy pokonali rywali 50:40. O upadku Lewandowskiego i Nowackiego pisaliśmy TUTAJ.
10) Poważny uraz Kacpra Łobodzińskiego
Niedzielny mecz w Opolu zgodnie z oczekiwaniami zakończył dość pewnym zwycięstwem OK Bedmet Kolejarza. Opolanie wygrali z Lokomotivem Daugavpils, jednak dużo ważniejszą informacją po tym pojedynku były wieści dotyczącego stanu zdrowia Kacpra Łobodzińskiego. W ósmym biegu spotkania wypożyczony do Opola wychowanek GKM-u Grudziądz nie opanował motocykla i z impetem wpadł w bandę na prostej przeciwległej. Diagnoza lekarza jest poważna – u Łobodzińskiego stwierdzono skręcenie lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz złamanie łopatki. Kraksę Łobodzińskiego szerzej opisaliśmy TUTAJ.
11) Rafał Karczmarz zerwał taśmę na drugim okrążeniu
Żużel to dyscyplina, która chyba nigdy nie przestanie zaskakiwać. Podczas niedzielnego meczu na poznańskim Golęcinie startujący w barwach specHouse PSŻ-u Rafał Karczmarz wjechał w taśmę… podczas wyścigu. Taśma spadła, gdy prowadzący w wyścigu Karczmarz rozpoczynał drugie okrążenie. Na szczęście nikomu nic się nie stało i obyśmy nigdy więcej nie byli świadkami takich sytuacji, jednak trzeba przyznać, że było to coś wyjątkowego. O kuriozalnej sytuacji z Poznania pisaliśmy TUTAJ.
12) Falubaz zmieciony z powierzchni ziemi przy W69
Spotkanie w Zielonej Górze miało wyraźnego faworyta i bynajmniej nie byli nim gospodarze. Kibice spodziewali się trudnej przeprawy w pojedynku z Betard Spartą Wrocław, jednak to, co zgotowali zielonogórzanom przyjezdni, było gorsze niż najczarniejsze koszmary kibiców. Spartanie zupełnie zmiażdżyli podopiecznych Piotra Żyto i wygrali aż 63:27! To największa w historii porażka Falubazu przed własną publicznością. Relację z tego spotkania znajdziecie TUTAJ.
W69, fot. Wojta Zavřel
13) Kolejna wpadka Wybrzeża
Sezon 2021 świetnie rozpoczął się dla Zdunek Wybrzeża Gdańsk, jednak kiedy inne drużyny się docierają i nabierają rozpędu, gdańszczanie spisują się coraz słabiej i niespodziewanie tracą kolejne punkty. W poniedziałek podopieczni Eryka Jóźwiaka mieli świetną szansę na zgarnięcie bonusa i wygraną za trzy z Arged Malesą Ostrów Wielkopolski, jednak w wyścigach nominowanych wypuścili z rąk szanse nie tylko na bonus, ale i na zwycięstwo. Ostrowianie po dwóch podwójnych triumfach wyszarpali remis. Więcej o tym meczu pisaliśmy TUTAJ.
14) „Motor mocny!”, czyli twierdza Lublin cały czas niezdobyta
Motor Lublin był przed sezonem przedstawiany jako jeden z głównych faworytów do walki o medale i lublinianie ani trochę nie zawodzą. Za Motorem 7 meczów, a „Koziołki” mają na koncie 11 punktów i otwierają ligową tabelę. Wisienką na torcie pierwszej rundy spotkań PGE Ekstraligi było pokonanie mistrzów Polski, Fogo Unii Leszno 49:41. Po 14. wyścigu Grigorij Łaguta powiedział do kamery nSport+, że „Motor mocny!” i trudno się z nim nie zgodzić. Lublinianie u siebie są w zasadzie nie do złapania i bardzo trudno będzie zdobyć twierdzę przy Alejach Zygmuntowskich. Relację z meczu w Lublinie znajdziecie TUTAJ. Ponadto zespół z Lublina pozyskał nowego sponsora strategicznego, czyli Lubelski Węgiel Bogdanka. Tę decyzję ogłosił wicepremier Jacek Sasin, a informowaliśmy o tym TUTAJ.
Stadion przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie, fot. Rafał Włosek
15) Ruszyła BAUHAUS-ligan. Na start emocje w Målilli i dwa pogromy
We wtorek odbyły się trzy spotkania pierwszej kolejki szwedzkiej BAUHAUS-ligan. Dackarna na swoim torze była o krok od pokonania Västervik Speedway, lecz dzięki świetnej postawie Łaguty i Przedpełskiego goście uratowali remis. Relacja TUTAJ. W Kumli Lejonen Gislaved nie dało szans Indianernie (TUTAJ), natomiast Masarna Avesta przegrała z kretesem przed własną publicznością w pojedynku ze Smederną Eskilstuna. Relację z tego pojedynku znajdziecie TUTAJ.
16) Grand Prix w Lublinie? Prezes Grzyb uważa, że tak, ale nie wyklucza zawodów w Gorzowie
Wspomniana już wizyta Jacka Sasina w Lublinie to zdaniem Marka Grzyba dowód na to, że w tym sezonie cyklu Speedway Grand Prix zawita na Aleje Zygmuntowskie w Lublinie. Co zatem z rundą Gorzowie, o której również się mówiło? Podwójne zawody nad Wartą są mało prawdopodobne, jednak sternik Moje Bermudy Stali nie wyklucza organizacji pojedynczego zawodu. W tym sezonie po raz ostatni za cykl odpowiada BSI, które przez lata owocnie współpracowało z gorzowskim klubem, o czym dokładnie Marek Grzyb mówił TUTAJ.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!