Od kilkunastu tygodni głośno mówi się o karach związanych ze szkoleniem młodzieży. Jej nie uniknął także Ultrapur Start Gniezno, lecz znaleźli rozwiązanie tego problemu.
Zgodnie z piramidą szkoleniową kluby zobowiązane są do wyszkolenia danej liczby zawodników w danym roku. Ich ilość różni się w zależności od poziomu rozgrywkowego. W sezonie 2022 Start Gniezno rywalizował jeszcze na zapleczu PGE Ekstraligi, wobec czego obowiązywały ich tamtejsze wymogi tj. po dwóch zawodników w klasie 500cc i 250cc oraz jeden na mini żużlu. Klub z Pierwszej Stolicy Polski spełnił tylko wymagania z „pięćsetek”, zaś za pozostałe otrzymali karę. W Gnieźnie próbowali się odwołać od decyzji o karze, lecz nie przyniosła ona oczekiwanego skutku. Dlatego też znaleźli inne rozwiązanie problemu.
– Nasz klub również zobligowany został do uiszczenia opłaty szkoleniowej dotyczącej m.in. sezonu 2022. Dużo mówi się o tym w ostatnich tygodniach. Odwołanie od decyzji nie przyniosło efektów w związku z tym po otrzymaniu noty wystąpiliśmy do PZM z prośbą o rozłożenie płatności na raty. Zespół licencyjny wyraził na to zgodę – powiedział Radosław Majewski dla klubowych mediów.
Takie działanie poskutkowało przyznaniem licencji warunkowej z odstępstwem. Jest to zupełna nowość jeśli chodzi o komunikaty Zespołu ds. licencji. W przypadku gnieźnian chodzi o kryteria finansowe, które określone są w regulaminie i dotyczą wartości aktywów netto. Nie ma jednak żadnego zagrożenia, by „Orłów” zabrakło w kolejnym sezonie Krajowej Ligi Żużlowej.
– Przygotowaliśmy i złożyliśmy wszystkie wymagane przez zespół ds. licencji dokumenty. Kibice mogą być spokojni – zespół Startu przystąpi do rozgrywek Krajowej Ligi Żużlowej w sezonie 2024 – dodał.
Jeśli chodzi o ten szczebel rozgrywkowy, to na ten moment udział w niej weźmie tylko pięć drużyn. Odmowę przyznania licencji otrzymały bowiem zespoły z Opola i Rawicza. Jeśli chodzi o tych pierwszych, to już zapowiedzieli wysłanie odwołania i są też spokojni o start w kolejnym roku. Decyzję Trybunału PZM poznamy jeszcze przed świętami i kształt rozgrywek nieco się wykreuje. W związku poczekają bowiem aż do wiosny jeśli chodzi o końcową decyzję co do powrotu Krakowa.
– Faktycznie nie wygląda to ciekawie, do startu w uprawnione jest na ten moment pięć klubów. Czekamy na ruchy ze strony Opola oraz Rawicza, oba ośrodki zapewne odwołają się od podjętych decyzji. Mają na to siedem dni. W okolicach 20 grudnia powinniśmy poznać decyzje Zespołu licencyjnego, wtedy też będzie można powiedzieć więcej na temat kształtu rozgrywek Krajowej Ligi Żużlowej – zakończył Radosław Majewski.
W tegorocznym sezonie Ultrapur Start Gniezno zmagania zakończył na drugim miejscu w tabeli. Patrząc na ich problemy z początku sezonu, można to uznać za dobry wynik, lecz nastawiano się na szybki powrót na zaplecze PGE Ekstraligi. Ostatecznie w tym przeszkodziła im Texom Stal Rzeszów, która okazała się zdecydowanie lepsza w finale 2. Ligi Żużlowej (teraz Krajowa Liga Żużlowa). By ten cel zrealizować w kolejnym sezonie, do kadry Startu dołączyli Kevin Fajfer i Kevin Wölbert.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!