Kolejnym zespołem, którym bierzemy pod lupę w naszym cyklu pt. "Rzutem Oka" jest Apator Toruń. Torunianie przed nadchodzącym zbudowali drużynę, którą powinna walczyć o tytuł Drużynowego Mistrza Polski, lecz na szczegóły zapraszamy poniżej.
Polacy (Patryk Dudek, Paweł Przedpełski): 5
Zarząd Apatora Toruń po powrocie do PGE Ekstraligi zdecydował się na poważne kroki ku zdobyciu kolejnego tytułu DMP. Ostatni raz bowiem torunianie mogli się cieszyć z tytułu w 2008 roku kiedy to w finale pokonali Unię Leszno. Przejście Patryka Dudka do klubu z województwa Kujawsko-Pomorskiego można określić prawdziwą bombą. Odbyło się to pokłosiem spadku jego macierzystego Falubazu Zielona Góra z PGE Ekstraligi. Popularny „Duzers” już od długiego czasu był łączony z klubem z Torunia, jednakże pozostawał wierny „Myszce Miki”. Sezon 2021 miał dla byłego medalisty IMŚ słodko-gorzki smak. Mimo wysokiej średniej biegopunktowej często zawodził w kluczowych momentach co wypominali mu kibice z Winnego Grodu. Znacznie lepiej wyglądało to w zawodach indywidualnych. Dudek skończył zawody Grand Prix Challenge na trzecim miejscu co dało mu przepustkę do Grand Prix po roku przerwy. Ponadto zdobył brązowy medal w cyklu, który wyłonił najlepszego zawodnika Europy po dodatkowym biegu z Piotrem Pawlickim.
Towarzyszyć wśród krajowych seniorów mu będzie Paweł Przedpełski. Polak, który powrócił do macierzystego klubu ma za sobą bardzo udany sezon. Zakończył rozgrywki na 16. miejscu wśród najskuteczniejszych zawodników PGE Ekstraligi z wysoką średnią na poziomie 1.909 co było trzecim wynikiem wśród torunian. Z fantastycznej strony popisał się w słowackiej Žarnovicy gdzie wrócił świeżo po kontuzji. Okazało się, że na bardzo ciężkim owalu czuje się jak ryba w wodzie i zwyciężył w zawodach Grand Prix Challenge.
Obcokrajowcy (Emil Sajfutdinow, Jack Holder): 5.5
Przejście Emila Sajfutdinowa do Torunia również należy zaliczyć do najgłośniejszych transferów ostatniego okna. Został przedstawiony jako pierwszy zawodnik składu na nadchodzące rozgrywki. Rosjanin powraca do klubu z województwa Kujawsko-Pomorskiego po siedmioletnim rozstaniu. Za „Baszkirską strzałą” podobnie jak za Dudkiem sezon, w którym miał lepsze i gorsze chwile. Z Unią Leszno po raz pierwszy od 2016 roku zakończył bez żadnego medalu DMP. Niejednokrotnie kończył zawody z niskim jak na tej klasy zawodnika dorobkiem punktowym. Zgoła odmiennie wyglądała jego forma w cyklu Grand Prix. Po raz trzeci w karierze mógł cieszyć się z brązowego medalu na szyi. Na tym samym miejscu wcześniej kończył w swoim debiutanckim sezonie w 2009 roku oraz sezonie 2019.
Jack Holder podobnie jak Paweł Przedpełski przedłużył swoją umowę z klubem z Torunia. Jako jedyny z aktualnych zawodników walczył również z drużyną o ponowny awans po spadku do eWinner 1. Ligi Żużlowej. Tam zakończył jako najskuteczniejszy zawodnik a wysoką dyspozycję utrzymał także w ubiegłym sezonie. Gdy jedynym celem klubu było spokojne utrzymanie w PGE Ekstralidze on niejednokrotnie był ojcem sukcesu torunian. Australijczyk uzyskał średnią na poziomie 1.943 co było drugim wynikiem w drużynie.
U24 (Robert Lambert, Jewgenij Sajdulin, Bastian Pedersen, Petr Chlupáč, Zach Cook): 6
O pozostanie Roberta Lamberta w Toruniu wszyscy fanatycy klubu byli spokojni. Brytyjczyk już przed sezonem 2021 podpisał dwuletni kontrakt i był zobowiązany do startów z „Aniołem” na pierwsi również w roku 2022. Dla Lamberta ubiegły sezon był testem czy tak okazałe wyniki w słabym ROW-ie Rybnik brały się z takich a nie innych doparowych, na których tle wyglądał jak gwiazda czy też wszedł na tak wysoki poziom. Ostatecznie okazało się, że rodak Taia Woffindena prezentuje na tyle dobrą formę iż należy go traktować jako jednego z najlepszych zawodników globu. W debiutanckim sezonie w Grand Prix zakończył na 10. miejscu i otrzymał stałą dziką kartę na tegoroczny cykl. Ponadto poprowadził reprezentację Wielkiej Brytanii do sensacyjnego zwycięstwa w tej prestiżowej imprezie.
Ponadto z możliwością startu jako zawodnika U24 są Jewgenij Sajdulin, Bastian Pedersen, Petr Chlupáč oraz Zach Cook. Ten pierwszy został zakontraktowany na początku zeszłego sezonu kiedy to okazało się, że Paveł Łaguta nie będzie w stanie przylecieć do Polski. W trakcie sezonu został wypożyczony do Abramczyk Polonii Bydgoszcz gdzie otrzymał szansę pokazania się kibicom. Szczególnie dobrze wypadł w spotkaniu w Rybniku kiedy to wskakując dopiero w 9 wyścigu po feralnym upadku Bellego i Zengoty zdołał na swoim koncie zapisać 11 oczek będąc liderem drużyny.
Petr Chlupáč niejednokrotnie widniał w programie lecz nie miał jeszcze szansy do startu z „Aniołem” na piersi. Czech był wykorzystywany jako tzw. kewlar w podstawowym składzie, później zastępowanym przez Roberta Lamberta. Ponadto z powodu powstania rozgrywek U24 Ekstraligi do zespołu dołączył Duńczyk oraz Australijczyk. Bastian Pedersen to bratanek trzykrotnego indywidualnego mistrza świata Nickiego. Miniony sezon był dla niego pierwszym gdzie startował na klasycznym motocyklu. Rywalizował w klasie 250cc z Oskarem Paluchem o miano najlepszego zawodnika świata w tej kategorii. Duńczyk zakończył te zawody na najgorszym dla sportowca czwartym miejscu przegrywając w biegu dodatkowym z swoim rodakiem Villadsem Nagelem. Pod koniec sezonu mogliśmy go również zobaczyć w Lesznie podczas turnieju indywidualnego. Zdobył wówczas 6 oczek.
Zach Cook w zeszłym sezonie reprezentował Plymouth Gladiators gdzie jego klubowym kolegą był m.in. Jason Crump. Tam jednak nie błyszczał. Rozgrywki w Championship zakończył z średnią 1.222. Ponadto startował jako gość w klubie jego brata – Bena. Wraz z Poole Pirates zdobył mistrzostwo w KO Cup. W nadchodzących rozgrywkach będzie stałym reprezentantem „Piratów”.
Juniorzy (Karol Żupiński, Krzysztof Lewandowski, Denis Zieliński, Mateusz Affelt, Pascal Krajewski, Kacper Makowski): 3
Formacja juniorska w zeszłym sezonie nie zaprezentowała się z dobrej strony. O ile do debiutanta Krzysztofa Lewandowskiego nikt nie może mieć pretensji bo zaprezentował się z przyzwoitej strony wygrywając niekiedy z dużo bardziej doświadczonymi zawodnikami to na całej linii zawiódł Karol Żupiński. Gdańszczanin wystąpił w trzydziestu trzech wyścigach klubu z Torunia, w których zdobył zaledwie trzynaście punktów oraz pięć punktów bonusowych. Sezon zakończony z średnią na poziomie 0.546 oraz będąc najgorszym wśród sklasyfikowanych zawodników z pewnością nie przyniósł mu uśmiechu na ustach. Kibice mają nadzieję, że zawodnik, który kosztował klub blisko 300 tysięcy zacznie punktować na przyzwoitym poziomie. Jednakże gdyby i to się nie udało to do klubu powrócił Denis Zieliński. Wychowanek klubu z Torunia ostatnie sezony spędził w Grudziądzu i w kilku spotkaniach 2021 roku potrafił błysnąć swoimi umiejętnościami. Przede wszystkim jego atutem jest dobre wyście spod taśmy.
Mateusz Affelt mimo tego, że jeszcze nie zadebiutował w rozgrywkach ligowych został ogłoszony wielkim talentem. Wychowanek klubu jednak nie będzie mógł startować od początku w rozgrywkach ligowych. Zgodnie z regulaminem starty w PGE Ekstralidze będzie mógł rozpocząć 13. czerwca kiedy to skończy 16. rok życia. W tym roku startował zarówno w klasie 250cc jak i w klasycznym speedwayu. Błysnął już w debiucie w oficjalnych zawodach. W DMPJ na domowym owalu zdobył aż dwanaście punktów. Ponadto w kadrze klubu z województwa Kujawsko-Pomorskiego znajdują się Kacper Makowski oraz Pascal Krajewski. Ten pierwszy wystąpił w kilku rundach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów, lecz najważniejsze tam nie było ilość punktów lecz obycie z rozgrywkami. Krajewski natomiast nie miał jeszcze okazji do oficjalnego debiutu.
Średnia: 4.88
Drużyna z Torunia ma szansę wrócić na tron najlepszej drużyny w kraju po czternastu latach przerwy. Zarząd zadbał o gwiazdy oraz komfort jazdy co czyni ich jednymi z najważniejszych pretendentów do DMP w tegorocznych rozgrywkach. Jednakże i to ma swoją cenę. Każdą rundę cyklu Grand Prix zarówno działacze jak i kibice będą oglądać z zapartym tchem licząc, że żaden z czwórki zawodników (Dudek, Przedpełski, Sajfutdinow, Lambert) nie zakończy zawodów przedwcześnie z powodu upadku.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!