Zarejestruj spółkę z o.o. w Polsce z pomocą LFTAdvisor: od wyboru formy działalności i kapitału zakładowego po rejestrację w KRS i uzyskanie PESEL oraz NIP.
Polska jest krajem postsowieckim, ale osiągnęła naprawdę europejski poziom rozwoju i oferuje wysokie standardy dla prowadzenia biznesu. Znajduje się na 6. miejscu wśród krajów UE pod względem wyników gospodarczych.
W Polsce istnieje 16 Specjalnych Stref Ekonomicznych, dostęp do rynków międzynarodowych, a startupy i obiecujące firmy otrzymują wszelkiego rodzaju wsparcie ze strony rządu.
Rejestracja spółki z o.o. w Polsce to dobre rozwiązanie dla różnych branż:
- e-commerce
- logistyka
- transport towarowy
- działalność przemysłowa
- budownictwo
Oczywiście, jurysdykcja ta nadaje się do biznesu o dowolnej skali, ale trzeba zapoznać się z podstawowymi aspektami prawnymi zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce.
Etapy rejestracji spółki z o.o. w Polsce dla obywatela Ukrainy
Aby zarejestrować firmę na terytorium Polski, należy wykonać 10 kroków.
1. Wybór formy działalności gospodarczej Działalność gospodarczą na terytorium Polski mogą prowadzić:
- obywatele Unii Europejskiej, EFTA,
- osoby posiadające zezwolenie na pobyt stały,
- osoby ze statusem uchodźcy,
- osoby objęte czasową ochroną przez polskie organy państwowe.
Obywatele Ukrainy mogą wybierać spośród następujących form organizacji biznesu, w tym:
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.)
- Spółka komandytowa
- Spółka akcyjna
- Spółka komandytowo-akcyjna
Polskie prawo pozwala cudzoziemcom na założenie i samodzielne zarządzanie firmą. Zazwyczaj liczba właścicieli spółki nie jest ograniczona, a prawo nie wymaga, aby jeden z współzałożycieli był obywatelem Polski. Cudzoziemcy mogą legalnie tworzyć przedsiębiorstwa, zarządzać nimi i w pełni je posiadać.
Przy rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać, że firma taka nie może prowadzić działalności w następujących sektorach:
- sektor bankowy
- ubezpieczenia
- fundusze emerytalne
- zarządzanie rynkami finansowymi
2. Przygotowanie statutu
Kapitał zakładowy spółki nie może być niższy niż 5 000 zł, co odpowiada około 1 200 euro. Maksymalna kwota nie jest ograniczona przez żadne organy kontrolne. Wysokość kapitału zakładowego wpływa jednak na koszt rejestracji spółki w urzędach państwowych. Na każdego współwłaściciela powinno przypadać minimum 50 zł.
3. Złożenie wniosku o rejestrację w ewidencji działalności gospodarczej
Aby to zrobić, należy dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Od momentu rejestracji firma staje się pełnoprawnym podmiotem prawnym i uzyskuje status osoby prawnej.
4. Uzyskanie REGON (Regionalny Ewidencji Gospodarczej)
Przyszły przedsiębiorca musi uzyskać REGON, czyli dziewięciocyfrowy numer identyfikacyjny wykorzystywany w Polsce do rejestracji osób prawnych i fizycznych.
5. Otwarcie konta bankowego
Na nazwisko firmy należy otworzyć rachunek bieżący w wybranej instytucji bankowej.
6. Rejestracja w Państwowej Służbie
Skarbowej Przedsiębiorca zgłasza się do odpowiedniego urzędu skarbowego, informując o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Należy to zrobić przed pierwszą transakcją finansową.
7. Uzyskanie PESEL i NIP
PESEL to Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności — 11-cyfrowy numer identyfikacyjny. NIP to numer rejestracyjny dla podatków.
8. Rejestracja jako płatnik VAT
Każdy przedsiębiorca powinien wybrać sposób opodatkowania w zależności od wybranej formy organizacyjno-prawnej firmy. Należy również złożyć wniosek o rejestrację podatnika VAT w urzędzie skarbowym.
9. Ubezpieczenie
Składa się wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o rejestrację firmy i ustalenie stawek, jakie pracodawcy i osoby samozatrudnione wpłacają na różne formy ubezpieczeń społecznych.
10. Wykonanie pieczęci firmowej
Pieczęć firmowa powinna zawierać:
- pełną nazwę firmy
- dane kontaktowe
- numery rejestracyjne
Dla prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej konieczne są dodatkowe zezwolenia, np. na otwarcie aptek, agencji ochrony, sklepów sprzedających alkohol.
Jak otworzyć firmę z Kartą Polaka
Karta Polaka pozwala obywatelowi Ukrainy na prowadzenie działalności gospodarczej na takich samych prawach i przy takich samych gwarancjach jak obywatelowi Polski. Posiadacz Karty Polaka może także liczyć na przywileje, takie jak:
- prawo do zamieszkania z możliwością ubiegania się o obywatelstwo polskie,
- otrzymanie pomocy finansowej,
- wsparcie na otwarcie biznesu.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!