PZM opublikował regulaminy na sezon 2023. Poznaliśmy szczegóły odnośnie prekontraktów. Ponadto zobaczyliśmy zmiany w 2. Lidze Żużlowej.
Prekontrakt do sześciu sezonów
Prekontrakt to nowość w regulaminie na przyszłoroczne rozgrywki. Włodarze rozgrywek zdecydowali się, aby dać działaczom możliwość do wcześniejszego kontraktowania poszczególnych zawodników. Zawodnicy bez klubu mogą, od 15 czerwca, podpisywać poszczególne prekontrakty. Inaczej ma się sytuacja w kontekście żużlowców z ważnymi umowami do 31 października. Wówczas do podpisania może dojść na 135 dni przed upłynięciem kontraktu (18 czerwca). Zawierać je można do ostatniego dnia przed rozpoczęciem okienka transferowego. Klub zobowiązuje się do zapłacenia kary 500 tyś złotych za każdy rok prekontraktu, jeżeli nie zdecyduje się na ostateczne zatrudnienie żużlowca.
Maksymalnie można go zawrzeć na sześć sezonów, co jest dobrym zabezpieczeniem dla młodzieżowców. Przed nami fala wielu utalentowanych zawodników, którzy z powodzeniem startowali w klasie 250cc. Kluby będą mogły podpisać z nimi długoterminowe kontrakty.
Rezerwowi w 2. Lidze
Prekontrakt to jedno, gdyż w 2. Lidze Żużlowej dojdzie do zmiany w składach meczowych. Drużyny, po wielu sezonach, będą mogły skorzystać z roli zawodnika rezerwowego. Mowa tutaj o słynnych numerach 8/16 w składach meczowych. Jedyny warunek to żużlowiec do 23. roku życia. Do łask powraca U24. Nadal można korzystać z obcokrajowca na pozycji młodzieżowca. Natomiast zabraknie „gościa”, który powodował nie lada ból wśród kibiców.
Więcej lig dla zawodników
Każdy z zawodników może liczyć na dwa angaże w ligach zagranicznych. Okazuje się, że działacze osiągnęli ostateczne porozumienie, które powiększyło limit lig dla żużlowców. Zagraniczne kluby mogą na tym skorzystać, ze szczególnym naciskiem na ligę duńską bądź brytyjską. O zmianę mocno zabiegał m.in. Daniel Bewley.
Jedno zastępstwo!
Do ciekawych zmian doszło w eWinner 1. Lidze oraz 2. Lidze Żużlowej. Od przyszłego sezonu, zastępstwo zawodnika przysługuje jedynie za najlepszego zawodnika w zespole. Jest to spora zmiana, szczególnie dla klubów z niższej klasy rozgrywkowej. Lokomotiv Daugavpils czy Metalika Recycling Kolejarz Rawicz sporo na tym zyskali. Z innych zmian dla zawodników, wreszcie rozpisano przepis o zmianie żużlowca, który wjedzie w taśmę startową. Młodzieżowiec otrzymał prawo, aby zastąpić innego juniora.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!