Kontynuując projekt podsunięty przez jednego z naszych czytelników, przedstawiamy kolejną – drugą część tekstu o zagranicznych ligach żużlowych, w którym opisujemy ich ogólne zarysy i zasady funkcjonowania. Zapraszamy do lektury!
Celem tego projektu jest przede wszystkim pokazanie fanom czarnego sportu, że rozgrywki ligowe w Europie, to nie tylko PGE Ekstraliga, czy szwedzka Elitserien. Tekst jest również przeznaczony dla osób, które trochę szerzej interesują się speedwayem i chciałyby zapoznać się z ideą innych, zagranicznych rozgrywek ligowych. W pierwszej części, dostępnej TUTAJ, opisaliśmy pokrótce drużynowe zmagania na froncie fińskim, norweskim, rosyjskim i bałtyckim (BSL).
Dzisiejszym tematem będą ligi z ojczyzn takich zawodników, jak David Bellego, Martin Smolinski, Vaclav Milik, czy Matej Žagar. Na początek Francja, gdyż tam rozgrywki na sezon 2020 już wystartowały!
FRANCJA
Nazwa rozgrywek: Ligue Nationale de Speedway
Liczba drużyn: 4 (MC Marmande, Morizès Moto Club, Moto Club Réolais La Réole, Dynamic Moto Club Lamothe Landerron)
Format rywalizacji: dwumecz
Liczba biegów: 14 (w tym 2 nominowane)
Rozgrywki ligowe we Francji istnieją dopiero czwarty sezon. Powstały dzięki zaangażowaniu klubów, które postanowiły, że warto postawić na rozwój żużla klasycznego, będącego w tym kraju w cieniu wyścigów na torach trawiastych i długich. W pierwszym sezonie do rywalizacji przystąpiło pięć ekip. Obecnie ścigają się cztery zespoły, gdyż klub z Macon postanowił po inauguracyjnej edycji wycofać się z dalszej jazdy.
Mecze rozgrywane są na torach w Marmande, Lamothe Landerron, Morizes i La Reole. Jedynym typowo klasycznym torem z nich jest owal w Lamothe. W Marmande i La Reole żużlowcy ścigają się na małym torze znajdującym się wewnątrz długiego przeznaczonego do grass-tracku. Natomiast w Morizes, ligowe spotkania odbywają się na tym samym torze, co zawody długiego toru. Owal jest jedynie lekko pomniejszany poprzez wyznaczenie granicy chorągiewkami.
Ligue Nationale de Speedway otwiera ligowy sezon w Europie. Wszystko z uwagi na fakt, że w tym rejonie Francji warunki pogodowe pozwalają na rozpoczęcie ścigania już w lutym. Mecze rozgrywane są często po dwa jednego dnia, na jednym obiekcie. Punkty do tabeli wpisuje się odpowiednio: 4 – za zwycięstwo na wyjeździe, 3 – za zwycięstwo u siebie, 2 – za remis na wyjeździe, 1 – za remis u siebie. Porażka bez względu na to, na czyim terenie pozbawiona jest zdobyczy punktowej. Tabela biegowa ligi francuskiej dostępna jest poniżej.
Terminarz Ligue Nationale de Speedway dostępny jest TUTAJ.
Wyniki pierwszych pięciu meczów dostępne są TUTAJ.
Tabela biegowa ligi francuskiej
NIEMCY
1) Nazwa rozgrywek: Speedway Bundesliga
Liczba drużyn: 4 (MC Nordstern Stralsund, AC Landshut Devils, MC Güstrow, MSC Brokstedt Wikinger)
Format rywalizacji: dwumecz
Liczba biegów: 14 (w tym 2 nominowane)
W niemieckiej Bundeslidze w tym roku pojadą cztery teamy. Względem zeszłego sezonu zabraknie MSC Wolfe Wittstock, które wystartuje w polskiej 2. Lidze Żużlowej. Wycofała się też ekipa DMV White Tigers Diedenbergen. Sytuację uratował zespół z Güstrow, który po zwycięstwie w ubiegłorocznym zapleczu Bundesligi, zdecydował się zgłosić akces do najwyższej klasy.
Zmianom uległ jednak format rozgrywek. To właśnie w wyniku jego wycofał się zespół z Diedenbergen. Jak podali, to zbyt duże obciążenie finansowe, by organizować tyle meczów. Przy zaledwie czterech ekipach zdecydowano, że nie będzie fazy play-off. Każda drużyna odjedzie spotkania z wszystkimi trzema pozostałymi oraz rewanże. O mistrzostwie zadecyduje tym razem po prostu największa ilość punktów w końcowej tabeli. Rozpiska biegowa Bundesligi dostępna jest poniżej.
Terminarz Speedway Bundesligi dostępny jest TUTAJ.
Tabela biegowa Bundesligi
2) Nazwa rozgrywek: Speedway Team Cup
Liczba drużyn: 4 (MSC Cloppenburg Fighters, DMV Junior White Tigers, DMV Black Forest Eagles, MSC Olching)
Format rywalizacji: czwórmecz
Liczba biegów: 19 (w tym 3 finałowe)
Team Cup zwane jest inaczej 2. Bundesligą. Tam zmagania rozgrywane są w formie czwórmeczów. Podobnie, jak w najwyższej klasie rozgrywkowej, w Team Cup w sezonie 2020 wystartuje mniej ekip niż rok wcześniej. Z tym, że tutaj z jazdy zrezygnowały aż cztery zespoły. Tym samym ilość drużyn zmniejszyła się o połowę. Największym zaskoczeniem jest rezygnacja AC Landshut. Do rozgrywek nie przystąpi także klub z Wolfslake. Güstrow zaś powędrowało do Bundesligi, a Dohren postanowiło startować tylko i wyłącznie w Speedway Lidze Nord, o której za chwilę.
Start zaledwie czterech ekip poskutkował umieszczeniem w terminarzu tylko czterech rund. Ten dostępny jest TUTAJ.
Tabela biegowa 2. Bundesligi
3) Nazwa rozgrywek: Speedway Liga Nord
Liczba drużyn: 4 (MC Bergring Teterow, MSC Moorwinkelsdamm, MSC Nordhastedt-Nordseeküste, Emsland Speedway Team)
Format rywalizacji: czwórmecz
Liczba biegów: 22 (w tym 2 finałowe)
Speedway Liga Nord to dość świeży twór naszych zachodnich sąsiadów. Utworzony został w celu większych możliwości startów zawodników z tzw. "zaplecza". W rozgrywkach tych startują ekipy z północy Niemiec – jak mówi sama nazwa ligi. W większości przypadków drużyny Speedway Ligi Nord złożone są z zawodników młodych – do lat 21.
Terminarz i składy drużyn Speedway Ligi Nord dostępne są TUTAJ.
Tabela biegowa Speedway Ligi Nord
CZECHY
1) Nazwa rozgrywek: Extraliga
Liczba drużyn: 4 (AK Markéta Praha, AK 3ton Slaný, SC Interteam, AMK ZP Pardubice)
Format rywalizacji: czwórmecz
Liczba biegów: 20 (w tym 4 nominowane)
Czeska Extraliga od dłuższego czasu działa podobnie – dwudziestobiegowy czwórmecz z ostatnimi czterema gonitwami nominowanymi. System prawie jak w Drużynowym Pucharze Świata, którego dziś już nie oglądamy. Na sezon 2020 doszło do paru zmian. Pierwsza – wpływająca raczej na niekorzyść – zmniejszenie liczby rund do czterech plus finał (wcześniej było osiem). Druga zmiana, to nowy team w miejsce Žarnovicy. Słowacy od tej pory traktowani będą w Extralidze jako obcokrajowcy i m.in. z tego względu nie wystawili swojego zespołu. Ich miejsce zajął zespół stworzony przy współpracy Liberca z Pragą. Dzięki temu ligowe rozgrywki wracają na Stare Pawłowice po czterdziestu latach przerwy. W ekipie tej pojedzie aż czterech Polaków. Skład dostępny jest TUTAJ.
Tabela biegowa Extraligi
2) Nazwa rozgrywek: 1. Liga / Přebor ČR družstev
Liczba drużyn: 5 (AK Markéta Praha, Walbo Railway Kopřivnice, SC Žarnovica, AMK ZP Pardubice, Chabařovice/Meissen)
Format rywalizacji: pięciomecz
Liczba biegów: 20
Jeśli chodzi o rozgrywki 1. Ligi czeskiej, zwane również drużynowym pucharem Czech, to tam również nastąpi pewna zmiana względem sezonu poprzedniego. W 2019 roku startowano w formie czwórmeczu, ale na trochę innych zasadach niż w Extralidze. Teraz zawody rozgrywane będą na pięć drużyn, gdyż do ligi dołącza niemiecko-czeski zespół. Drużyna działać będzie na zasadach fuzji klubu z Miśni i z Chabarovic. Rundy ligowe odbędą się zarówno na niemieckim, jak i czeskim obiekcie.
Dwudziestobiegowy pięciomecz w ramach 1. Ligi odbędzie się sześć razy w sezonie 2020. Runda, której gospodarzami jest zespół z Pardubic będzie mieć miejsce na torze położonym nieopodal – w Svitavach. Punkty do tabeli wpisywane będą w zależności od zajętego miejsca w systemie 5-4-3-2-1.
Terminarz Extraligi oraz 1. Ligi czeskiej dostępny jest TUTAJ.
SŁOWENIA
Na zakończenie tej części tekstu chcemy przedstawić jeszcze ligowe zmagania w Słowenii. Co prawda kibice w zbliżającym się sezonie ich już nie obejrzą, ale nie jest powiedziane na 100%, czy rozgrywki te nie powrócą do życia za parę lat. Powodem tego, że w 2020 liga słoweńska nie dojdzie do skutku jest fakt, iż stadion w stolicy tego kraju – Ljubljanie przechodzi do historii – zostanie przebudowy na obiekt lekkoatletyczny. Tym samym zostają tylko dwa czynne tory (Krsko i Lendava), a liga z dwoma zespołami mija się kompletnie z celem. Zapowiedzi są jednak takie, że w Ljubljanie ma powstać nowy tor do speedwaya, a więc jeżeli to stanie się faktem, jest szansa na powrót ligowych potyczek.
Schemat rozgrywania spotkań był dość oryginalny, gdyż w jedna drużyna składała się z czterech zawodników. Mecz rozłożony był na trzynaście gonitw. Ostatnia była nominowana. Mistrza wyłaniano po rozegraniu spotkań każdy z każdym oraz pojedynkach rewanżowych. Istnienie ligi słoweńskiej pokazywało, że z niczego można zrobić coś. Nie jest bowiem tajemnicą, że liczba tamtejszych żużlowców nie jest zbyt duża.
Tabela biegowa ligi słoweńskiej
Źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!