Po informacjach dla PGE Ekstraligi i Metalkas 2. Ekstraligi, pora przedstawić dystanse wyjazdowe, jakie czekają kibiców na najniższym szczeblu rozgrywek żużlowych w Polsce.
Zestawienie to może być ciekawe, gdyż w Krajowej Lidze Żużlowej występują drużyny z innych krajów oraz w pewnym sensie niedokładne, gdyż wciąż nie znamy przyszłości dwóch ekip z Małopolski. Kibiców z jakiego ośrodka czekają największe, a których najmniejsze wydatki na paliwo? Po odpowiedź na to i wiele innych pytań zapraszamy do lektury tego artykułu.
Krajowa tylko z nazwy?
Na koniec 2023 roku poznaliśmy szyld, pod jakim będą ścigać się żużlowcy w niegdysiejszej 2. Lidze Żużlowej. Padło na nazwę „Krajowa Liga Żużlowa”. Jak na ironię, szczebel ten wydaje się być najmniej „krajowy”. Mamy w nim do czynienia z dwiema gościnnymi drużynami – z Łotwy i z Niemiec. To sprawia, że kibiców chcących obejrzeć wszystkie mecze swoich ulubieńców na żywo, czeka nie lada kilometrowe wyzwanie.
Kibice Landshut Devils
Najdalszy wyjazd: Daugavpils, 1581 km
Najbliższy wyjazd: Opole, 613 km
Suma wyjazdów (razem z powrotami): 10 974 km
Kibice Startu Gniezno
Najdalszy wyjazd: Daugavpils, 836 km (w Polsce najdalej do Tarnowa – 465 km)
Najbliższy wyjazd: Piła, 110 km
Suma wyjazdów (razem z powrotami): 5854 km
Kibice Kolejarza Opole
Najdalszy wyjazd: Daugavpils, 929 km (w Polsce najdalej do Piły – 378 km)
Najbliższy wyjazd: Kraków, 185 km
Suma wyjazdów (razem z powrotami): 5218 km (najmniej w Krajowej Lidze Żużlowej)
Kibice Unii Tarnów
Najdalszy wyjazd: Daugavpils, 915 km (w Polsce najdalej do Piły – 570 km)
Najbliższy wyjazd: Kraków, 75 km
Suma wyjazdów (razem z powrotami): 6288 km
Kibice Lokomotivu Daugavpils
Najdalszy wyjazd: Landshut, 1581 km
Najbliższy wyjazd: Gniezno, 836 km
Suma wyjazdów (razem z powrotami): 12 060 km (najwięcej w Krajowej Lidze Żużlowej)
Kibice Polonii Piła
Najdalszy wyjazd: Daugavpils, 858 km (w Polsce najdalej do Tarnowa – 570 km)
Najbliższy wyjazd: Gniezno, 110 km
Suma wyjazdów (razem z powrotami): 6582 km
Kibice Speedway Kraków
Najdalszy wyjazd: Daugavpils, 911 km (w Polsce najdalej do Piły – 553 km)
Najbliższy wyjazd: Tarnów, 75 km
Suma wyjazdów (razem z powrotami): 5928 km
źródło: najkrótsza trasa samochodem od stadionu do stadionu według Google Maps
Daugavpils – Landshut
Najdłuższym dystansem, który dzieli występujące w polskich ligach żużlowych kluby, jest trasa z łotewskiego Daugavpils do bawarskiego Landshut. Obie drużyny występują w Polsce gościnnie – „Loko” od 2005, a „Diabły” z Niemiec od 2020 roku. Jeśli kibice jednej z tych drużyn chcą się udać na mecz wyjazdowy do drugiego ośrodka, to muszą się liczyć z ponad półtora tysiącem kilometrów w jedną stronę oraz przejazdem przez pięć państw (najszybsza droga prowadzi oprócz Łotwy i Niemiec przez Czechy, Litwę oraz Polskę).
Oba ośrodki znajdują się na ligowych rubieżach i oprócz wzajemnego dystansu od polskich miast żużlowych, również dzieli je wiele kilometrów. Bardziej peryferyjne wydaje się być jednak Daugavpils. Z każdego ośrodka ligowego to właśnie tam wiedzie najdłuższa trasa, która nigdy nie jest krótsza niż 800 km. Dla Łotyszy suma wszystkich wyjazdów to ponad 12 tysięcy kilometrów, czyli ponad tysiąc więcej od drużyny z Bawarii. Oprócz tego „Diabły” mają też dwie wyjazdowe trasy krótsze niż 800 km – do Krakowa (790 km) i Opola (613 km).
Derby Małopolski?
Kraków i Tarnów to dwa ośrodki, które w KLŻ dzieli najkrótszy dystans. Wynosi on zaledwie 75 kilometrów. To mniej niż chociażby dystans dzielący Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Gdyby doszło do tej rywalizacji, przynajmniej sektory gości powinny się zapełnić. Właśnie, „gdyby doszło”, ponieważ wciąż nie możemy być pewni startów ani jednej, ani drugiej drużyny. Kraków walczy o powrót na żużlową mapę Polski i na razie jest wpisany w terminarzu Krajowej Ligi Żużlowej. O problemach drużyny Jaskółek dowiedzieliśmy się natomiast całkiem niedawno. Wszystko przez problemy finansowe ich głównego sponsora – Grupy Azoty. Ostateczna decyzja ma zapaść wkrótce, a tymczasem drużyna z Tarnowa pozostaje dobrej myśli, szykując już tor do nadchodzącego sezonu.
Podsumowanie
Średnia długość dystansu przemierzanego przez kibica drużyny z Krajowej Ligi Żużlowej na jeden mecz wyjazdowy w 2024 roku (w jedną stronę): 630 km
Średnia długość dystansu przemierzanego przez kibica drużyny z Krajowej Ligi Żużlowej na wszystkie mecze wyjazdowe w 2024 roku (razem z powrotami): 7558 km
Najdłuższa trasa: Daugavpils – Landshut, 1581 km
Najkrótsza trasa: Kraków – Tarnów, 75 km
Do zobaczenia na żużlowych arenach!
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!