⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Zakończona
 Logo Turniej U24 o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego
17.10.2026 14:00
Zakończona
 Logo European 125cc Youth Track Racing Cup w Pardubicach
17.10.2026 14:00
Zakończona
 Logo 74. Turniej o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
11.10.2026 14:00
Zakończona
 Logo Finał MEP w Grudziądzu
10.10.2026 17:00
Zakończona
Betard Sparta Wrocław Logo
44:46
../../../wp-content/uploads/2022/04/apator-torun.png Logo
04.10.2026 19:30
Zakończona
Gezet Stal Gorzów Logo
49:41
../../../wp-content/uploads/2021/12/PSZ_logo_podstawowa_bez-tlo-1.png Logo
04.10.2026 17:00
po-10-latach-zawodnik-landshut-wraca-na-tron-mamy-nowego-mistrza-swiata
po-10-latach-zawodnik-landshut-wraca-na-tron-mamy-nowego-mistrza-swiata
Strona główna » Po 10 latach zawodnik Landshut wraca na tron. Mamy nowego Mistrza Świata!

Żużel - Po 10 latach zawodnik Landshut wraca na tron. Mamy nowego Mistrza Świata!

  • Inne odmiany żużla
  • SGP / DPŚ / SoN
29 września 2026 Ten artykuł przeczytasz w 20 minut

Przemek Krukowski

Po 10 latach zawodnik Landshut wraca na tron. Mamy nowego Mistrza Świata!

Wielki triumf zawodnika Landshut Devils. Wywalczył złoty medal i po dziesięciu latach wraca na tron Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Znamy już wszystkich tegorocznych medalistów Indywidualnych Mistrzostw Świata na długim torze. W minioną sobotę 26 września rozegrano ostatnią rundę cyklu, której gospodarzem było francuskie Marmande. Ostatni turniej sezonu dostarczył wielu emocji, a tych najwięcej dostarczyła między innymi walka o brązowy medal.

Podobnie jak podczas wcześniejszych dwóch turniejów, także tym razem nie zabrakło sporej liczby przetasowań w stawce uczestników. We Francji nie pojawili się Mathias Trésarrieu, Romano Hummel (zakończył karierę), Andrew Appleton, Daniel Spiller (obaj kontuzjowani) oraz Jordan Dubernard. Ich miejsce ponownie zajęli Darryl Ritchings, Anthony Chauffour oraz Jan Hlačina, a ponadto Niek Meijerink oraz Ashton Vale, których z kolei był to debiut w tegorocznym czempionacie.

Od początku turnieju bardzo dobrze prezentowali się Chris Harris, Dave Meijerink, Erik Riss, Lukas Fienhage oraz Jesse Mustonen. Bezpośredni awans do wyścigu finałowego wywalczyli Brytyjczyk, Holender i Fienhage. O dwa pozostałe miejsca w decydującym biegu trzeba było natomiast walczyć w półfinałach. Z tej rywalizacji zwycięsko wyszli Riss oraz wspomniany wyżej reprezentant Finlandii.

W najważniejszym wyścigu dnia najlepiej wystartował Chris Harris, który ostatecznie jako pierwszy minął linię mety i przypieczętował zwycięstwo w ostatniej rundzie sezonu. Drugie miejsce zajął Dave Meijerink, trzeci był Erik Riss, czwarty Lukas Fienhage, zaś piąty Jesse Mustonen. W całym turnieju Brytyjczyk zgromadził 18 punktów, Holender 16, obaj Niemcy odpowiednio 19 i 16 „oczek”, natomiast Fin 18.

Nowy Mistrz Świata

Triumf Harrisa miał również ogromne znaczenie w kontekście klasyfikacji generalnej. Mistrzem świata został Erik Riss, który zakończył sezon z dorobkiem 74 punktów i jednocześnie po wielu miesiącach walki z problemami zdrowotnymi, wreszcie dopiął swego, po dziesięciu latach inkasując trzeci tytuł w swojej historii. Srebrny medal przypadł Dave’owi Meijerinkowi, który zgromadził 66 „oczek”. O brąz z kolei emocje trwały do samego końca. Chris Harris i Lukas Fienhage zakończyli FIM Long Track World Championship z identycznym dorobkiem po 59 punktów.

W tej sytuacji nie rozegrano jednak dodatkowego wyścigu. Regulamin przewiduje bowiem bieg dodatkowy wyłącznie w przypadku konieczności rozstrzygnięcia kwestii złotego medalu. O wyższej pozycji popularnego „Bombera” zdecydował więc rezultat ostatniego finału. 43-latek wygrał zawody w Marmande, podczas gdy jego młodszy rywal z toru zajął czwarte miejsce. Tym samym Harris zdobył brązowy medal, a Niemiec musiał zadowolić się czwartą pozycją w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 3. finału Indywidualnych Mistrzostw Świata na długim torze w Marmande

1. Chris Harris [Wielka Brytania] (4,3,4,4,3) 18 + 1. miejsce w FINALE
2. Dave Meijerink [Holandia] (4,4,4,0,4) 16 + 2. miejsce w FINALE
3. Erik Riss [Niemcy] (4,4,3,4,D,4) 19 + 3. miejsce w FINALE
4. Lukas Fienhage [Niemcy] (3,4,2,3,4) 16 + 4. miejsce w FINALE
5. Jesse Mustonen [Finlandia] (2,2,4,2,4,4) 18 + 5. miejsce w FINALE
————————————-
6. Zach Wajtknecht [Wielka Brytania] (3,2,2,4,3,3) 17
7. Mika Meijer [Holandia] (3,2,4,3,2,3) 17
8. Kenneth Hansen [Dania] (3,4,3,3,W,W) 13
9. Tero Aarnio [Finlandia] (4,3,2,D,2,2) 13
10. Jake Mulford [Wielka Brytania] (2,1,3,1,4,2) 13
11. William Kruit [Holandia] (1,1,3,4,3,0) 12
12. Tino Bouin [Francja] (1,3,1,3,1,1) 10
13. Patrick Kruse [Dania] (2,1,2,2,2,1) 10
————————————-
14. Anthony Chaffour [Francja] (2,2,1,0,3) 8
15. Glenn Moi [Norwegia] (0,3,D,2,1) 6
16. Niek Meijerink [Holandia] (0,0,1,2,2) 5
17. Darryl Ritchings [Wielka Brytania] (1,1,1,1,0) 4
18. Ashton Vale [Wielka Brytania] (1,0,0,1,1) 3
19. Jan Hlačina [Czechy] (0,0,0,1,1) 2
20. Théo Ugoni [Francja] (0,0,0,D,0) 0
21 (R). Noah Urda [Francja] NS

Bieg po biegu:
1. Riss, Meijer, Mulford, Vale, Ugoni
2. Harris, Fienhage, Mustonen, Ritchings, N.Meijerink
3. D.Meijerink, Wajtknecht, Chauffour, Kruit, Moi
4. Aarnio, Hansen, Kruse, Bouin, Hlačina
5. D.Meijerink, Harris, Mustonen, Mulford, Vale
6. Riss, Aarnio, Wajtknecht, Kruse, N.Meijerink
7. Fienhage, Moi, Meijer, Kruit, Hlačina
8. Hansen, Bouin, Chauffour, Ritchings, Ugoni
9. D.Meijerink, Hansen, Fienhage, N.Meijerink, Vale
10. Mustonen, Kruit, Kruse, Chauffour, Ugoni
11. Meijer, Mulford, Aarnio, Ritchings, Moi (D)
12. Harris, Riss, Wajtknecht, Bouin, Hlačina
13. Riss, Fienhage, Mustonen, Mulford, Chauffour
14. Wajtknecht, Meijer, Kruse, Ritchings, D.Meijerink
15. Kruit, Bouin, N.Meijerink, Vale, Aarnio (D)
16. Harris, Hansen, Moi, Hlačina, Ugoni (D)
17. Mustonen, Kruit, Meijer, Vale, Hansen (W)
18. Mulford, Wajtknecht, N.Meijerink, Bouin, Ritchings
19. D.Meijerink, Chauffour, Kruse, Hlačina, Riss (D)
20. Fienhage, Harris, Aarnio, Moi, Ugoni
Półfinał 1. Riss, Meijer, Mulford, Bouin, Hansen (W)
Półfinał 2. Mustonen, Wajtknecht, Aarnio, Kruse, Kruit
FINAŁ. Harris, D.Meijerink, Riss, Fienhage, Mustonen

Klasyfikacja końcowa

#ZAWODNIKKRAJIIIIII∑
1Erik RissGER26262274
2Dave MeijerinkNED24182466
3Chris HarrisGBR22112659
4Lukas FienhageGER15242059
5Zach WajtknechtGBR20221658
6Jesse MustonenFIN16161850
7Mika MeijerNED11141540
8Tero AarnioFIN10151338
9William KruitNED13131137
10Patrick KruseDEN1412935
11Kenneth HansenDEN18–1432
12Glenn MoiNOR1210628
13Jake MulfordGBR941225
14Mathias TrésarrieuFRA–20–20
15Tino BouinFRA701017
16Anthony ChauffourFRA52714
17Romano HummelNED–9–9
18Darryl RitchingsGBR–549
19Theo UgoniFRA–718
20Noah UrdaFRA–6NS6
21Andrew AppletonGBR
AUT
6––6
22Niek MeijerinkNED––55
23Jordan DubernardFRA23–5
24Timo WachsGER4––4
25Ashton ValeGBR––33
26Keijo BuschGER3––3
27Jan HlačinaCZE–123
28Daniel SpillerGER1––1
29Fabian WachsGER0––0

Erik Riss (B), Chris Harris (CZ)
Dave Meijerink

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Andrew Appleton
  • Anthony Chauffour
  • Ashton Vale
  • Chris Harris
  • Daniel Spiller
  • Darryl Ritchings
  • Dave Meijerink
  • Erik Riss
  • Fabian Wachs
  • FIM
  • Glenn Moi
  • Jake Mulford
  • Jan Hlačina
  • Jesse Mustonen
  • Jordan Dubernard
  • Kenneth Hansen
  • Long Track
  • Long Track World Championship
  • Lukas Fienhage
  • Mathias Trésarrieu
  • Mika Meijer
  • Niek Meijerink
  • Noah Urda
  • Patrick Kruse
  • Romano Hummel
  • Tero Aarnio
  • Théo Ugoni
  • Timo Wachs
  • Tino Bouin
  • William Kruit
  • Zach Wajtknecht

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Huczne zakończenie sezonu. Doyle brał udział w nieprzyjemnym wypadku

Żużel - Huczne zakończenie sezonu. Doyle brał udział w nieprzyjemnym wypadku

Hubert Furmaniak

  • Anglia
18 października 2026

Jason Doyle wziął udział w Teesside Silver Helmet. Australijczyk wycofał się po upadku w swoim pierwszym występie. Zawody zakończyły się zwycięstwem Drew Kempa. Podium uzupełnili Richard Lawson oraz Leon Flint.

Rozmowa trwała zaledwie pięć minut! Kapitan podjął ostateczną decyzję

Żużel. Rozmowa trwała zaledwie pięć minut! Kapitan podjął ostateczną decyzję

Rafał Drabiniok

  • Szwecja
16 października 2026

Szybki telefon i błyskawiczne porozumienie! Jesse Mustonen podjął kluczową decyzję w sprawie swojej przyszłości. Kapitan mistrzów Allsvenskan zostaje w obecnym klubie na siódmy sezon i zawiesza poprzeczkę niezwykle wysoko.

Niski poziom krajowych seniorów. Klub znalazł rozwiązanie

Żużel: Niski poziom krajowych seniorów. Klub znalazł rozwiązanie

Hubert Furmaniak

  • Krajowa Liga Żużlowa
15 października 2026

Brak krajowych seniorów daje się we znaki. Działacze Trans MF Landshut Devils postawili wszystko na jedną kartę. Bawarski zespół wykorzysta zapis o możliwym krajowym zawodniku U24. Złote pokolenie ma zostać wykorzystane do cna.

Polski akcent w mistrzostwach Argentyny! Znamy pierwsze nazwiska

Żużel - Polski akcent w mistrzostwach Argentyny! Znamy pierwsze nazwiska

Rafał Drabiniok

  • Pozostałe turnieje
13 października 2026

Znamy pierwsze nazwiska zagranicznych zawodników, którzy powalczą o tytuł w Indywidualnych Mistrzostwach Argentyny na żużlu! Nie zabraknie zawodników znanych z polskich torów.

Szokujące wyznanie Mistrza Świata. Był krok od końca kariery!

Sport żużlowy. Szokujące wyznanie Mistrza Świata. Był krok od końca kariery!

Rafał Drabiniok

  • Inne odmiany żużla
12 października 2026

Wyznanie trzykrotnego mistrza świata! Erik Riss przechodził przez prawdziwe zdrowotne piekło i był o krok od zakończenia kariery!

Mamy kolejny kontrakt w polskiej lidze! Zatrzymali lidera

Żużel. Mamy kolejny kontrakt w polskiej lidze! Zatrzymali lidera

Rafał Drabiniok

  • Krajowa Liga Żużlowa
11 października 2026

Trans MF Landshut Devils odkrywa karty przed nowym sezonem! Świeżo upieczony mistrz świata Erik Riss zostaje w zespole na kolejny rok!

Udane zakończenie sezonu Roberta Chmiela. Polak bezkonkurencyjny w Olching

Żużel: Udane zakończenie sezonu Roberta Chmiela. Polak bezkonkurencyjny w Olching

Dawid Dukiewicz

  • Niemcy
11 października 2026

Robert Chmiel najlepszy w Olching. Polak zgubił tylko jedno "oczko" i pewnie wygrał w turnieju Goldene Band der Stadt.

Polscy juniorzy zgarnęli seniorski tytuł! Duńczycy poza podium

Żużel. Polscy juniorzy zgarnęli seniorski tytuł! Duńczycy poza podium

Konrad Klusak

  • Pozostałe turnieje
10 października 2026

Polska młodzież uratowała honor Reprezentacji Polski na Żużlu. Wiktor Przyjemski, Maksymilian Pawełczak oraz Kevin Małkiewicz zdobyli złoty medal Mistrzostw Europy Par. Srebrny medal dla Łotyszy, brąz dla Czechów. Duńczycy zakończyli zawody poza podium.

Gwiazdy pojadą na nietypowym torze. Obsada skompletowana

Żużel: Gwiazdy pojadą na nietypowym torze. Obsada skompletowana

Dawid Dukiewicz

  • Niemcy
8 października 2026

Czas na kolejną edycję corocznego turnieju międzynarodowego w Dohren. Jak w każdym sezonie, organizatorom udało się skompletować interesującą stawkę.

Zaraz finał, a oni dopiero kończą fazę zasadniczą. Koniec historycznego sezonu

Żużel. Zaraz finał, a oni dopiero kończą fazę zasadniczą. Koniec historycznego sezonu

Hubert Furmaniak

  • Anglia
6 października 2026

Northampton Foxes zwycięsko zakończyli debiutancki sezon w Rowe Motor Oil Premiership. Max Fricke ciągnął wózek z King's Lynn Stars w ostatnim meczu fazy zasadniczej.

Galeria

Wielka walka o puchar. Finał zakończony remisem (galeria)


13 października 2026, zdjęć: 0

Wielka walka o puchar. Finał zakończony remisem (galeria)

Pech obrońców tytułu. Ogromne emocje w finale


3 sierpnia 2026, zdjęć: 0

Pech obrońców tytułu. Ogromne emocje w finale

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)


13 lipca 2026, zdjęć: 0

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)


11 lipca 2026, zdjęć: 0

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Felix Górniak

    20.10.2012r. (14l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 12 20 4 80
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 12 0 0 -256
Betard Sparta Wrocław 12 23 5 94
Stelmet Falubaz Zielona Góra 12 7 1 -104
Bayersystem GKM Grudziądz 12 14 1 5
Gezet Stal Gorzów 12 13 2 1
Orlen Oil Motor Lublin 12 17 3 65
PRES Grupa Deweloperska Toruń 12 22 4 115

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 13 32 6 253
Cellfast Wilki Krosno 14 10 2 -36
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 14 17 3 -48
Polonia Piła 13 11 2 -149
Moonfin Magnus Ostrów Wielkopolski 14 11 3 -61
Hunters PSŻ Poznań 13 17 2 -11
INNPRO ROW Rybnik 14 19 5 47
Dakar Development Stal Rzeszów 13 17 3 5

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Speedway Kraków 12 8 1 -71
OK Kolejarz Opole 12 14 3 -11
Trans MF Landshut Devils 12 21 5 67
Śląsk Świętochłowice 12 6 0 -130
Ultrapur Omega Gniezno 12 18 4 18
LVBET Lokomotiv Daugavpils 12 13 2 -8
Wybrzeże Gdańsk 12 25 6 135

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT