Zapraszamy Państwa na drugą część zawodników bez przynależności klubowej na sezon 2023. W tym gronie nie brakuje kilku bardzo ciekawych nazwisk.
Przyszłość niektórych zawodników nie jest jasna. Podpisane przez nich „kontrakty warszawskie” bez żadnych zobowiązań pozwolą im na wypożyczenie w dowolnym momencie.
Adrian Miedziński
Drugą część naszego zestawienia otwiera wychowanek toruńskiego Apatora. Miedziński w swoim dorobku ma liczne sukcesy w MIMP, DMPJ czy DMP. 37-latek także zwyciężył raz w Toruniu podczas jednej z rund Grand Prix organizowanej na MotoArenie. Wydarzenie to miało miejsce w 2013 roku. Z kolei 2009 i 2010 roku wraz z reprezentacją Polski zdobył dwa złote medale w Drużynowym Pucharze Świata.
W minionym sezonie Polak reprezentował Polonię Bydgoszcz w eWinner 1. Lidze Żużlowej. Sezon Miedzińskiemu brutalnie przerwał fatalny upadek na torze w Zielonej Górze, po którym przez kilka tygodni przebywał w stanie śpiączki farmakologicznej. Całe środowisko żużlowe wstrzymało wtedy oddech. Na szczęście „Miedziak” wygrał ten najważniejszy wyścig i teraz spokojnie wraca do pełni sił. Pięknym gestem wykazali się działacze bydgoszczan, którzy wyciągnęli do niego rękę, podpisując z zawodnikiem umowę warszawską. Sam zainteresowany wspominał jakiś czas temu, że nie chce w taki sposób kończyć kariery, a to by oznaczało, że w grę wchodzi powrót do speedway’a.
Paweł Miesiąc, Dawid Lampart, Karol Baran
Trzech muszkieterów wychowanych w Stali Rzeszów. Każdy z nich posmakował występów w Ekstralidze. W 2019 roku Miesiąc był jednym z objawień całej ligi i mocnym punktem tamtejszego beniaminka z Lublina. W tym samym czasie zawodnikiem Motoru był również Dawid Lampart. Jeśli chodzi o Karola Barana, 41-latek ostatni raz startował na ekstraligowym poziomie w 2017 roku. Reprezentował on wtedy barwy częstochowskiego Włókniarza.
W minionych rozgrywkach zarówno starszy z braci Lampartów jak i Miesiąc reprezentowali macierzysty zespół w 2. Lidze. Dawid sezon zakończył z średnią 1,692 pkt./bieg, zaś Paweł poradził sobie nieco lepiej i osiągnął 1,827 pkt./bieg. Obydwaj w przyszłym roku nie będą już jednak startować z „Żurawiem” na plastronie. W zaistniałej sytuacji wychowankowie zdecydowali się na podpisanie „kontraktów warszawskich”. Pomocną dłoń wyciągnął do nich Motor Lublin, w którym niegdyś startowali.
Karol Baran w minionym sezonie reprezentował Kolejarz Opole. Nie był to szczególnie wybitny sezon w jego wykonaniu. Średnia 1,458 na pewno nie była szczytem marzeń samego zawodnika. Po zakończonych rozgrywkach opuścił szeregi opolan i parafował umowę grzecznościową ze Śląskiem Świętochłowice.
Wiktor Trofimow
Dużo niejasności pojawiło się wokół ukraińskiego zawodnika z polskim paszportem. Początkowo 23-latek wstępnie dogadał się z działaczami Wybrzeża Gdańsk odnośnie przedłużenia umowy na kolejny sezon. Problem pojawił się podczas oficjalnej prezentacji zespołu, na której Trofimow się nie pojawił. W środowisku rozpoczęto szereg spekulacji na temat przyszłości zawodnika. Pojawiły się nawet plotki, że sam zainteresowany nosi się z zamiarem zakończenia kariery. Te rozwiał lubelski Motor, z którym były zawodnik gdańszczan podpisał umowę bez żadnych zobowiązań.
Dużo pracy zatem przed Wiktorem Trofimowem, z którym Gdańsk wiązał przecież spore nadzieje. Średnia niewiele ponad 1,2 z pewnością jest rozczarowująca. Teraz reprezentant Polski będzie mieć czas co najmniej do wiosny, by podjąć wiążące decyzje na temat swojej przyszłości.
Michał Curzytek, Bartosz Curzytek
Nasze zestawienie zamykają juniorzy, czyli jakby to powiedzieć produkt „must have” (z ang. niezbędny) w polskim żużlu. Bracia Curzytek nieprzerwanie od 2020 roku są zawodnikami Sparty Wrocław, z którymi klub wiązał spore nadzieje. O ile Michał dotychczas był podstawowym juniorem WTS-u to Bartosz rozwijał swoje umiejętności m.in. w Krośnie czy Rawiczu, do których był wypożyczany.
Można skromnie powiedzieć, że w tym okresie bracia nie wyróżniali niczym specjalnym pomimo regularnych startów czy to w zawodach młodzieżowych lub w rozgrywkach ligowych (Bartek poprzedni rok spędził w Krośnie, w którym odjechał 12 spotkań). Obecnie od działaczy wrocławskiej Sparty dostali wolną rękę w kwestii poszukiwania nowych klubów. Juniorzy oczywiście nie zostali na lodzie, bowiem parafowali z aktualnie byłym już pracodawcą umowę bez warunków finansowych.
Razem w jednej drużynie mogliby powalczyć z niejednym zespołem
Obecne zestawienie prezentuje się interesująco. Czy taki skład miałby szansę sprawić niejedną niespodziankę innym zespołom, np. w eWinner Pierwszej lub Drugiej lidze? Tę opinię pozostawiamy już Państwu do własnej oceny. Poniżej przedstawiamy „skład” zawodników z kontraktami warszawskimi:
1. Matej Žagar
2. Rune Holta
3. Norbert Kościuch
4. Adrian Miedziński
5. Paweł Miesiąc
6. Dawid Lampart
7. Karol Baran
8. Wiktor Trofimow (U24)
9. Michał Curzytek (U21)
10. Bartosz Curzytek (U21)
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!