⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Planowana relacja
 Logo 4. runda Pucharu GKSŻ 500R w Łodzi
24.08.2026 17:00
Zakończona
Fogo Unia Leszno Logo
44:46
../../../wp-content/uploads/2022/03/falubaz.png Logo
23.08.2026 19:30
Zakończona
Gezet Stal Gorzów Logo
52:38
../../../wp-content/uploads/2022/04/apator-torun.png Logo
23.08.2026 17:00
Zakończona
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź Logo
45:45
../../../wp-content/uploads/2021/12/ABRAMCZYK_POLONIA_BYDGOSZCZ.png Logo
23.08.2026 15:15
Zakończona
INNPRO ROW Rybnik Logo
48:42
../../../wp-content/uploads/2021/12/PSZ_logo_podstawowa_bez-tlo-1.png Logo
23.08.2026 13:00
Zakończona
Finał DME U24 w Grudziądzu
22.08.2026 20:15
Zakończona
 Logo 16. runda Drużynowego Pucharu Ekstraligi 85-140cc w Wawrowie
22.08.2026 15:30
niespodzianka-w-gillman-ellis-pogodzil-mistrzow-swiata
niespodzianka-w-gillman-ellis-pogodzil-mistrzow-swiata
Strona główna » Niespodzianka w Gillman. Ellis pogodził mistrzów świata!

Żużel: Niespodzianka w Gillman. Ellis pogodził mistrzów świata!

  • Australia
  • Inne
  • Inne kraje
  • Pozostałe turnieje
28 grudnia 2022 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut

Rafał Drabiniok

Niespodzianka w Gillman. Ellis pogodził mistrzów świata!

Za nami drugie w historii Indywidualne Mistrzostwa Oceanii. W zawodach rozgrywanych w Gillman najlepszy okazał się Adam Ellis, który w finale przeciął linię mety przed Jasonem Doylem i Taiem Woffindenem.

Nowość

Mimo, że żużel na tym kontynencie jest niemal od zawsze to pierwsza odsłona Mistrzostw Oceanii miała miejsce dopiero w 2019 roku. W niej najlepszy okazał się Jack Holder, który w biegu finałowym wyprzedził Jaimona Lidseya i Daniela Bewleya. Organizatorzy zadbali wówczas o międzynarodową obsadę a w Gillman pojawił się także reprezentant Polski – Szymon Szlauderbach. Wychowanek leszczyńskiej Unii z sześcioma punktami sklasyfikowany został na 10. lokacie. Na przeszkodzie rozegrania kolejnej odsłony stanęła z kolei pandemia koronawirusa.

Po rocznej przerwie w Gillman miejsce miały drugie w historii Mistrzostwa Oceanii. Na przedmieściach Adelajdy pojawili się mistrzowie świata – Jason Doyle i Tai Woffinden. Ponadto polscy kibice z pewnością znają takich zawodników jak Ellis, Sedgmen czy Bowes. Pierwotnie na liście startowej był także Rohan Tungate, lecz ostatecznie nie pojawił się na starcie zawodów. To samo dotyczy Josha MacDonalda. Wobec tego do startu uprawnieni zostali Liam May i Jackson Milner.

Kolejny groźny upadek

Do groźnego upadku doszło z kolei w biegu osiemnastym. Podczas ostatniego okrążenia przyczepności przy krawężniku dostał Jackson Milner przez co go pociągnęło wprost w Jacka Morrisona. Wpadł mu w tylnie koło i pojechał prosto w bandę, gdzie nie było już popularnego „dmuchawca”. Przy zawodniku momentalnie zjawiły się służby medyczne, ale także pozostali uczestnicy biegu by sprawdzić jak się czuje. Jednak szybko zostali odsunięci a do pracy wzięli się medycy. Z Milnerem nie było jednak dobrze. Po dziesięciu minutach został zasłonięty by kibice na trybunach nie widzieli co się z nim dzieje, a chwilę później zjawiły się dwa kolejne oddziały medyków. Ostatecznie przerwa w zawodach potrwała niemal godzinę.

17-latek nie jest także pierwszą ofiarą tegorocznego sezonu w Australii. Wcześniej bowiem kontuzjowani zostali zawodnicy związani z Fogo Unią Leszno – Jaimon Lidsey oraz Keynan Rew. Ten pierwszy złamał nadgarstek, zaś jego młodszy kolega mimo pierwszych, fatalnych diagnoz mówiących o złamanym kręgosłupie ma go „tylko” pęknięty w dwóch miejscach. Nie potrzebuje on jednak operacji a do sezonu powinien być w pełni wyleczony.

Jak z innej planety

W roli faworytów jeszcze przed zawodami upatrywani byli przede wszystkim uczestnicy Mistrzostw Świata i Europy. Tak też ostatecznie się stało a o tym kto zajął pierwsze miejsce po fazie zasadniczej zdecydował wyścig 14. To właśnie w nim zmierzyli się między sobą dotychczas niepokonani – Tai Woffinden, Jason Doyle i Adam Ellis. Pierwsza dwójka dość równo wyszła spod taśmy, lecz Brytyjczyk momentalnie wywiózł rywala z Australii. Atak był na tyle ostry, że ten musiał zamknąć gaz by w ogóle kontynuować jazdę. Z tego właśnie skorzystał Ellis, który bezpiecznie dojechał na drugiej lokacie.

Za czołową trójką w klasyfikacji generalnej na błąd czekał nowy zawodnik drugoligowego Optibet Lokomotivu Daugavpils – Justin Sedgmen. 30-latek także na torze w Gillman prezentował kapitalną dyspozycję i skrupulatnie wykorzystywał zdobyte w Wielkiej Brytanii umiejętności. Jednym z najlepszych biegów wieczoru okazała się gonitwa właśnie z jego udziałem. Przez dwa okrążenia nabierał prędkości po zewnętrznej części toru by atak przeprowadzić tuż przy samym krawężniku. Jego ofiarą wówczas padł Brayden McGuinness.

W półfinałach nie doszło do żadnych niespodzianek i czołowa czwórka po fazie zasadniczej spotkała się w wielkim finale. W nim jednak mistrzów świata pogodził.. Adam Ellis. Brytyjczyk zanotował kapitalny moment startowy a później musiał bronić się przed szaleńczymi atakami Jasona Doyle’a.

Już we wtorek z kolei rozpoczniemy cykl o miano najlepszego zawodnika Australii. Pierwsza runda będzie miała miejsce także w Gillman. Później z kolei zawodnicy udadzą się kolejno w Albury Wodonga, Kurri Kurri oraz Brisbane. Poznaliśmy także obsadę startową tego cyklu.

Wyniki Indywidualnych Mistrzostw Oceanii w Gillman:

1. Adam Ellis (3,3,3,2,3) 14+3+ 1. miejsce w finale
2. Jason Doyle (3,3,3,1,3) 13+3+ 2. miejsce w finale
3. Tai Woffinden (3,3,3,3,3) 15+2+ 3. miejsce w finale
4. Justin Sedgmen (3,2,2,3,2) 12+2+ 4. miejsce w finale
5. Zane Keleher (1,2,1,3,3) 10+0
6. Brayden McGuinness (2,2.1,2,2) 9+1
7. Fraser Bowes (D,D¸3,2,2) 7+1
8. Patrick Hamilton (W,3,0,1,2) 6+0
9. Jack Morrison (0,2,2,1,1) 6
10. Jake Turner (2,0,0,3,0) 5
11. Michael West (1,1,2,0,1) 5
12. Jackson Milner (2,0,2,T,U) 4
13. Cooper Riordan (2,1,1,0,D) 4
14. Liam May (0,1,1,1,1) 4
15. Declan Knowles (2) 2
16. Dayle Wood (1,1,D.0,W) 2
17. Steven Graetz (0,0,0,0,1) 1

Bieg po biegu:

1. Ellis, Riordan, Wood, Graetz
2. Woffinden, McGuinness, Hamilton (W), Bowes (D)
3. Doyle, Turner, Keleher, Morrison
4. Sedgmen, Milner, West, May
5. Hamilton, Morrison, West, Gratz
6. Ellis, McGuinness, May, Turner
7. Doyle, Sedgmen, Wood, Bowes (D)
8. Woffinden, Keleher, Riordan, Milner
9. Doyle, Milner, McGuinness, Graetz
10. Ellis, Sedgmen, Keleher, Hamilton
11. Woffinden, Morrison, May, Wood(D)
12. Bowes, West, Riordan, Turner
13. Keleher, Bowes, May, Graetz
14. Woffinden, Ellis, Doyle, West
15. Turner, Knowles (Milner T)¸ Hamilton, Wood
16. Sedgmen, McGuinness, Morrison, Riordan
17. Woffinden, Sedgmen, Graetz, Turner
18. Ellis, Bowes, Morrison, Milner (U)
19. Keleher, McGuinness, West, Wood (W)
20. Doyle, Hamilton, May, Riordan (D)
Półfinał 1. Doyle, Woffinden, Bowes, Keleher
Półfinał 2. Ellis, Sedgmen, McGuinness, Hamilton
Finał. Ellis, Doyle, Woffinden, Sedgmen

inf. własna

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Adam Ellis
  • Australia
  • Australia/Nowa Zelandia
  • Brayden McGuinness
  • Cooper Riordan
  • Dayle Wood
  • FIM Oceania Solo Speedway Championship
  • Fraser Bowes
  • Hot News
  • Jack Morrison
  • Jackson Milner
  • Jake Turner
  • Jason Doyle
  • Justin Sedgmen
  • Liam May
  • Michael West
  • Patrick Hamilton
  • Steve Graetz
  • Tai Woffinden
  • Zane Keleher

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Nie było mocnych na tego żużlowca. Nowy zawodnik Stali bez szans

Żużel - Nie było mocnych na tego żużlowca. Nowy zawodnik Stali bez szans

Hubert Furmaniak

  • Anglia
23 sierpnia 2026

Nick Morris bawił się świetnie podczas sobotniego meczu Berwick Bandits z Redcar Bears. Charles Wright nie miał jak odpowiedzieć na szybkiego lidera gospodarzy. Dwa punkty zostały w Berwick, ale bonus wrócił do Middlesborough.

Jest komunikat GKSŻ! Poznaliśmy zawodników zastępowanych w fazie play-off

Żużel: Jest komunikat GKSŻ! Poznaliśmy zawodników zastępowanych w fazie play-off

Krzysztof Choroszy

  • Krajowa Liga Żużlowa
21 sierpnia 2026

Krajowa Liga Żużlowa jest w trakcie najważniejszej części sezonu. GKSŻ wydał oficjalny komunikat potwierdzający ważne wiadomości dla klubów. Znamy listę zawodników, którzy będą mogli być zastępowani w fazie play-off.

Kolejna odsłona walki o tytuł! Znamy listę startową zawodów w Niemczech

Żużel. Kolejna odsłona walki o tytuł! Znamy listę startową zawodów w Niemczech

Krzysztof Choroszy

  • SEC
21 sierpnia 2026

Już niedługo czeka nas kolejna runda cyklu SEC. Pierwszy weekend września przyniesie turniej w legendarnej lokalizacji dla czempionatu. Poznaliśmy listę startową zmagań w Gustrow.

Świetny mecz zawodnika Startu Gniezno! Dobry Douglas to za mało

Żużel - Świetny mecz zawodnika Startu Gniezno! Dobry Douglas to za mało

Krzysztof Grzęda

  • Anglia
20 sierpnia 2026

Ipsiwch Witches podejmowało na własnym torze Leicester Lions. Mecz zakończył się pewnym zwycięstwem gospodarzy.

Kibice „Watahy” z powodami do radości. Świetny występ ich liderów!

Żużel: Kibice „Watahy” z powodami do radości. Świetny występ ich liderów!

Dawid Dukiewicz

  • Dania
19 sierpnia 2026

Dobre wieści z Danii dla kibiców Cellfast Wilków Krosno. Dobre występy bowiem zanotowali Jason Doyle oraz Luke Becker, prowadząc Esbjerg Vikings do pewnego triumfu nad aktualnymi mistrzami ze Slangerup.

Wiadomo, co z Janem Przanowskim! Są wyniki badań i jasny przekaz przed rewanżem

Sport żużlowy. Wiadomo, co z Janem Przanowskim! Są wyniki badań i jasny przekaz przed rewanżem

Rafał Drabiniok

  • Krajowa Liga Żużlowa
19 sierpnia 2026

Fatalny wypadek na MotoArenie! Jan Przanowski po twardym zderzeniu trafił do szpitala. GKM Grudziądz wydał oficjalny komunikat, a analizując przepisy wiemy już, co z jego występem w kluczowym meczu Wybrzeża Gdańsk.

Motocykl przeleciał ponad bandę. Paskudny wypadek (WIDEO)

Żużel. Motocykl przeleciał ponad bandę. Paskudny wypadek (WIDEO)

Hubert Furmaniak

  • Anglia
18 sierpnia 2026

Dan Thompson i Nick Morris pechowo zakończyli mecz w Northampton. Zawodnicy Leicester Lions brali udział w poważnym wypadku, gdzie motocykl Thompsona wyleciał na pas bezpieczeństwa. Foxes wygrali z osłabionymi Lions 47:43.

Półfinał w oparach absurdu. Diabły bliżej awansu

Żużel: Półfinał w oparach absurdu. Diabły bliżej awansu

Dawid Gruntkowski

  • Krajowa Liga Żużlowa
16 sierpnia 2026

Zwycięstwem gości zakończył się półfinałowy mecz KLŻ między Ultrapur Omegą Gniezno i TransMF Landshut Devils. Głównym aktorem widowiska był jednak tor.

Robert Lambert z tytułem! Sensacyjne rozstrzygnięcia za jego plecami

Sport żużlowy. Robert Lambert z tytułem! Sensacyjne rozstrzygnięcia za jego plecami

Rafał Drabiniok

  • Anglia
15 sierpnia 2026

Robert Lambert nie zostawił rywalom najmniejszych złudzeń i z kompletem punktów sięgnął po Indywidualne Mistrzostwo Wielkiej Brytanii w Manchesterze.

„Powinienem zrobić to lata temu”. Woffinden ogłasza!

Sport żużlowy. „Powinienem zrobić to lata temu”. Woffinden ogłasza!

Rafał Drabiniok

  • Anglia
15 sierpnia 2026

Tai Woffinden po ogłoszeniu zakończenia kariery przekazał kolejne ważne wieści! Trzykrotny mistrz świata odsłonił karty w sprawie swojego Turnieju Jubileuszowego w Northampton i rozdaje kibicom swój unikatowy kask.

Galeria

Pech obrońców tytułu. Ogromne emocje w finale


3 sierpnia 2026, zdjęć: 0

Pech obrońców tytułu. Ogromne emocje w finale

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)


13 lipca 2026, zdjęć: 0

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)


11 lipca 2026, zdjęć: 0

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)


23 czerwca 2026, zdjęć: 0

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 12 20 4 80
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 12 0 0 -256
Betard Sparta Wrocław 12 23 5 94
Stelmet Falubaz Zielona Góra 12 7 1 -104
Bayersystem GKM Grudziądz 12 14 1 5
Gezet Stal Gorzów 12 13 2 1
Orlen Oil Motor Lublin 12 17 3 65
PRES Grupa Deweloperska Toruń 12 22 4 115

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 13 32 6 253
Cellfast Wilki Krosno 14 10 2 -36
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 14 17 3 -48
Polonia Piła 13 11 2 -149
Moonfin Magnus Ostrów Wielkopolski 14 11 3 -61
Hunters PSŻ Poznań 13 17 2 -11
INNPRO ROW Rybnik 14 19 5 47
Dakar Development Stal Rzeszów 13 17 3 5

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Speedway Kraków 12 8 1 -71
OK Kolejarz Opole 12 14 3 -11
Trans MF Landshut Devils 12 21 5 67
Śląsk Świętochłowice 12 6 0 -130
Ultrapur Omega Gniezno 12 18 4 18
LVBET Lokomotiv Daugavpils 12 13 2 -8
Wybrzeże Gdańsk 12 25 6 135

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT