Ekstraliga U24 staje się faktem. Dzisiejszym popołudniem, Speedway Ekstraliga opublikowała szereg komunikatów, które przedstawiają nowy plan szkoleniowy, sprytnie schowany pod nazwą "Ekstraliga 3.0". Wiemy już, że od nowego sezonu, zostanie powiększony kalendarz żużlowych rozgrywek. Co więcej, całkowicie zmieniony został plan szkoleniowy.
Od wczorajszego wieczoru, wśród żużlowej społeczności, aurę tajemniczości zasiały dwa wpisy na platformie twitter. Pierwszy to ten od Speedway Ekstraligi, który zapowiadał projekt, a drugi autorstwa obecnego menadżera Trans MF Landshut Devils – Sławomira Kryjoma. Jak się okazuje, obie strony miały do tego duże podstawy. Dzisiejsze popołudnie przyniosło istotne sprawy w kwestii szkolenia młodych zawodników.
20 milionów złotych ma zostać wydane przez kluby z PGE Ekstraligi na rozwój juniorów. Każdy z uczestników rywalizacji o Drużynowe Mistrzostwo Polski, został zobligowany do wystawienia drużyny w nowym formacie rozrywek – Ekstralidze u24. Taka strategia została przyjęta na lata 2022-2025. Czymże jest Ekstraliga u24? Jak opowiada strona organizatora rozgrywek, będzie ona skierowana głównie do zawodników, którzy nie przekraczają "magicznej" bariery 24. roku życia. Mecze rozgrywane będą na torach ekstraligowych, ale co najważniejsze, rywalizacja będzie przebiegała pod ścisłym rygorem nowego regulaminu. Na ten moment wiadomo, że drużyna musi składać się z ośmiu zawodników, w tym czterech juniorów krajowych. Wartym odnotowania jest fakt o możliwości udziału żużlowca, który zdał licencję i ma piętnaście lat.
Jednym z główniejszych obciążeń jest stosowanie maksymalnej średniej, która umożliwia zawodnikowi startowanie w owych zawodach: "Aby zadbać o szkoleniowy aspekt rywalizacji i odpowiednią politykę startową dla zawodników prezentujących niższy poziom sportowy, wprowadzone będą ograniczenia. W U24 Ekstralidze nie będą mogli jeździć zawodnicy, którzy w poprzednim sezonie rozgrywkowym uzyskali w rozgrywkach PGE Ekstraligi średnią biegopunktową 1,500 lub wyższą. Zawodnicy będą mogli być zgłaszani równocześnie do pierwszej i drugiej drużyny, a w przypadku podpisania w trakcie sezonu kontraktów z nowymi zawodnikami, klub PGE Ekstraligi w terminie trzech dni od potwierdzenia zawodnika zobowiązany będzie przesłać do Komisji Licencyjnej aktualną listę pierwszej i drugiej drużyny. Kadra klubu PGE Ekstraligi po każdej zmianie (zawodnik przychodzący lub odchodzący) musi spełniać wymogi liczby zawodników w drugiej drużynie. U24 Ekstraliga będzie rozgrywana według stawek regulaminu finansowego PGE Ekstraligi. Nie ustalono jeszcze dnia tygodnia, który będzie dniem meczowym, ale wiadomo już, że zawodnicy nie będą mogli brać udziału tego samego dnia w zawodach ligowych pierwszej i drugiej drużyny."
Nie są to jedyne duże zmiany. Speedway Ekstraliga ma zamiar pójść tropem amerykańskiego stylu i stworzyć camp dla utalentowanych zawodników do 18. roku życia. Celem tego zabiegu jest otworzenie klubów na zagraniczny rynek oraz stworzenie pewnego rodzaju systemu, który umożliwi klubom kontraktowanie ciekawych nazwisk. Ma to się odbywać na podobnej zasadzie co słynny draft. Ekstraliga bardzo podkreśla, że camp miałby być organizowany we współpracy z innymi federacjami.
Została przedstawiona również piramida szkoleniowa. Rozrysowano przebieg kariery od pitbike'u do jazdy na 500cc. Organizacja została podzielona na następujące osoby: Stanisław Chomski zajmie się rozwojem klasy 500cc, Rafał Dobrucki 500cc i 250cc, Robert Kościecha 250cc i 500c, Jacek Woźniak 125cc i mini żużel oraz Michał Wójcik, który będzie szkolił na pitbike'ach. Co więcej, system zakłada odpowiedni przedział wiekowy na daną klasę: " Od 8 roku życia będzie prowadzony nabór do szkółek w klasie 125 cc, a udział w zawodach tej klasy zapewniony dla dzieci w wieku od 10 do 12 roku życia. Potem nastąpi płynne przejście do klas 250 cc (nabór od 11 roku życia, udział w zawodach 13 – 14 lat) i 500 cc (nabór 14 rok życia, zawody młodzieżowe od 15 lat oraz możliwość udziału w U24 Ekstralidze). Bez ograniczeń w zawodach na klasycznych „pięćsetkach” będzie można brać udział po ukończeniu 16 roku życia". Stworzona zostanie również akademia trenerska, która ma szkolić kompetentne osoby do opieki nad młodymi adeptami sportu żużlowego.
źródło: speedwayekstraliga.pl
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!