W ten weekend kibiców z Czech czeka prawdziwe święto speedwaya. Wszystko zacznie się w piątek od zmagań zawodników do lat 21 na praskiej Markecie w ramach SGP2. Kto jest faworytem tych zawodów?
Lokalni matadorzy
Cykl SGP2, czy też wcześniej IMŚJ, nigdy wcześniej nie gościł w stolicy Czech. Do tej pory młodzież zdecydowanie częściej o światowe laury za naszą południową granicą walczyła na Plochodrážní stadion Svítkov w Pardubicach. Miejscowi kibice z pewnością będą trzymać kciuki za czeski tercet: Petr Chlupáč, Daniel Klíma oraz Jan Kvěch W zeszłym sezonie dwójka Chlupáč-Kvěch była blisko zdobycia medalu w tym cyklu. Petr w klasyfikacji końcowej zajął piąte miejsce a Jan siódme. W polskich rozgrywkach to Kvěch najczęściej (spośród czeskich zawodników) pokazuje się z dobrej strony walcząc o ligowe punkty z Marwis.pl Falubazem Zielona Góra w 1. lidze żużlowej. Co prawda średnia 1.316 nie jest może niesamowicie wysoka, ale zważywszy na to, że Daniel Klíma uczestniczy w zmaganiach ligowych Ekstraligi U24, zaś Petr Chlupáč startujący w Kolejarzu Opole ma obecnie średnią na poziomie 0,727, jest to z pewnością średnia pozwalająca patrzeć w przyszłość z optymizmem.
Czy Jakub Miśkowiak zdoła obronić tytuł?
Ubiegłoroczne rozgrywki toczyły się pod znakiem rywalizacji na linii Jakub Miśkowiak-Mads Hansen. Ostatecznie z przewagą 4 punktów dzięki wygranej w Krośnie i w Pardubicach zwyciężył lider formacji młodzieżowej drużyny z Częstochowy. Jednakże Miśkowiak z sezonu 2021 a 2022 to można by rzec dwóch innych zawodników. Dopiero co zachwycał nas wszystkich swoją jazdą w ostatnich rozgrywkach PGE Ekstraligi kończąc je ze średnią 1.965. W tegorocznej batalii ligowej już tak wesoło nie jest i Jakub zalicza spory regres legitymując się na dzień dzisiejszy zaledwie 1.368 punktu na bieg. Wicemistrz świata juniorów z 2021 roku nie jest już uprawniony do jazdy w tym cyklu z uwagi na rok jego urodzenia więc teoretycznie jeden rywal odpada w przedbiegach.
Kto przejmie pałeczkę gonitwy za mistrzem?
Tylko, czy brak Madsa Hansena oznacza łatwiejszą przeprawę dla Jakuba Miśkowiaka? Otóż niekoniecznie. Na drugim biegunie w porównaniu do mistrza świata do lat 21 z roku 2021 w PGE Ekstralidze jest trójka Wiktor Lampart-Mateusz Cierniak-Mateusz Świdnicki. To oni w tych rozgrywkach wiodą prym jeśli chodzi o średnie biegopunktowe zawodników młodzieżowych. W formie są również Wiktor Przyjemski i Timi Salonen. Pierwszy walczy o powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej z Abramczyk Polonią Bydgoszcz a drugi właśnie tydzień temu zadebiutował na wypożyczeniu w Texom Stali Rzeszów przywożąc 10 punktów i 1 bonus w wyjazdowym starciu z drużyną z Piły. Wcześniej reprezentował barwy drużyny z Gorzowa w Ekstralidze U24.
Zaskakująca dzika karta
Kibice z całego świata z pewnością przecierali oczy ze zdumienia, kiedy to zobaczyli informację co do wyboru dzikiej karty na te zawody. Wybrana została kobieta, Celina Liebmann, co do tej pory nie zdarzało się na międzynarodowych zawodach. Trzy tygodnie temu w Daugavpils w rundzie eliminacyjnej do tychże zawodów Celina zdobyła 6 punktów w 5 biegach co nie pozwoliło jej zostać stałą uczestniczką cyklu. Kibice z Polski ostatni raz mieli okazję ujrzeć ją na zawodach na najniższym szczeblu rozgrywek, kiedy drużyna z Wittstocka rok temu pojechała na wyjazd do Rawicza. Wtedy Liebmann trzy razy przyjechała na ostatniej pozycji nie zostawiając za sobą dobrego ostatniego wrażenia.
Przed nami z pewnością wielkie emocje związane z walką tych ambitnych żużlowców o tytuł najlepszego zawodnika do lat 21. Kto wysunie się na prowadzenie na samym starcie dając sobie komfort psychiczny a kto zaliczy falstart? Tego dowiemy się 27 maja.
Początek zawodów w piątek o godzinie 19:00. Portal speedwaynews.pl przeprowadzi relacje LIVE z tych zawodów. Transmisję na żywo będzie można natomiast oglądać w telewizji w Eurosporcie 1 oraz na internecie w Eurosporcie Extra w Playerze.
Lista startowa
1. Mateusz Świdnicki (Polska)
2. Celina Liebmann (Niemcy)
3. Benjamin Basso (Dania)
4. Casper Henriksson (Szwecja)
5. Mateusz Cierniak (Polska)
6. Francis Gust (Łotwa)
7. Jakub Miśkowiak (Polska)
8. Wiktor Przyjemski (Polska)
9. Petr Chlupáč (Czechy)
10. Jan Kvěch (Czechy)
11. Wiktor Lampart (Polska)
12. Kevin Juhl Pedersen (Dania)
13. Gustav Grahn (Szwecja)
14. Timi Salonen (Finlandia)
15. Jonas Knudsen (Dania)
16. Daniel Klíma (Czechy)
17. Matouš Kameník (Czechy)
18. Bruno Belan (Czechy)
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!