Dekadę temu Lechma Start Gniezno celebrował awans do Enea Ekstraligi. Obecnie zespół przygotowuje się do walki o powrót do eWinner 1. Ligi. Adam Skórnicki był jedną z osób, która jest odpowiedzialna za awans.
Aforti Start Gniezno wraca do 2. Ligi Żużlowej. Kibice, z pewnością, nie są zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Zarząd zapewnia, że ma zamiar zrobić wszystko, aby gnieźnianie znaleźli się w eWinner 1. Lidze Żużlowej. Poczyniono znaczne ruchy transferowe, ściągając Aussie Duo (Sam Masters i Josh Pickering), Kacpra Gomólskiego czy Jespera Knudsena. Wzmocniony został również sztab szkoleniowy Startu. Co ciekawe, dekadę temu, trener wprowadzał Start Gniezno do Enea Ekstraligi.
Start Gniezno i ciągłe trzecie miejsce
Wraz z powrotem do 1. Ligi w 2009 roku, Start meldował się w fazie play-off regularnie. Kibice mieli coraz większe oczekiwania, szczególnie po sezonie 2011. Wówczas gnieźnianie zdołali awansować do barażów (choć było bardzo blisko do tego, aby awansować bezpośrednio do wyższej ligi dod. red.) i zmierzyć się z Włókniarzem Częstochowa. Dwumecz przykuł uwagę. Pomimo porażki w pierwszym meczu, Start Gniezno postawił się rywalom spod Jasnej Góry. Dopiero piętnasty bieg sprawił, że pierwsza stolica musiała obejść się smakiem, a bracia Jabłońscy – Krzysztof i Mirosław stali się obiektem drwin oraz niezbyt zjadliwych komentarzy.
„Dream Team”
Antonio Lindbäck, Bjarne Pedersen, Magnus „Zorro” Zetterström oraz Adam Skórnicki zostali nowymi gwiazdami w Lechmie Starcie Gniezno. Działacze zdecydowali się pozostawić Scotta Nichollsa, który udowodnił swój potencjał w najważniejszych meczach gnieźnieńskiego zespołu. Główną parą młodzieżowców zostali bracia Fajfer – Maciej oraz Oskar.
Nie da się ukryć, ze zespół został czołowym faworytem do awansu. Jednakże faza zasadnicza to sześć zwycięstw, jeden remis oraz trzy porażki. Warto mieć na uwadze, że w lidze znajdowało się 6 drużyn. Polonia Piła oraz ROW Rybnik nie otrzymali licencji na starty w 1. Lidze, co zmniejszyło rozmiar ekstraligowego zaplecza.
Faza finałowa przyniosła oczekiwane rozstrzygnięcie. Pomimo sporego nacisku KMŻ-u Lublin oraz GTŻ-u Grudziądz, Lechma Start Gniezno awansował do Enea Ekstraligi. Co warte odnotowania, w końcowej fazie sezonu, Aleš Dryml zastąpił Zetterströma. Magnus był obecny w parku maszyn jako kapitan i wziął udział w wielkiej fecie. Najlepszym zawodnikiem został Antonio Lindbäck. Szwed zakończył sezon z średnią 2.153 pkt/bieg i zanotował znakomity rezultat w SGP. Bjarne Pedersen i Scott Nicholls również odegrali ważną rolę. Adam Skórnicki, obecny trener Aforti Startu, wziął udział w szesnastu meczach. Sezon zakończył z wynikiem na poziomie 1.653.
Dekada później
Historia zatoczyła koło, gdyż w sezonie 2022 Antonio Lindbäck znalazł się w kadrze zespołu. Jednakże Start zaliczył spory upadek, który zwieńczył fatalny okres w gnieźnieńskim żużlu. Skórnicki na żużlu rywalizował do 2017 roku. Obecnie zrezygnował nawet ze startu na długim torze, co jasno pokazuje, jak poważnie traktuje swoją pracę w Gnieźnie. Przed nim spore wyzwanie, aby wrócić z tym klubem do upragnionej 1. Ligi Żużlowej. Kibice oczekują powrotu, więc presja jest na wysokim poziomie.
źródło: speedway.com.pl + speedwayw.pl + inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!