Sporo perturbacji towarzyszy finałom Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. W końcu jednak najlepszą młodzieżową ekipę poznamy w czwartek 26 września w Ostrowie.
Zmagania o tytuł najlepszej młodzieżowej drużyny w kraju rangi Mistrzostw Polski rozgrywane są od 1978 roku, z przerwą na lata 1981-1982. Początkowo nosiły one nazwę Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. Od 2017 roku przemianowano je na Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Na przestrzeni lat zmieniała się liczba zawodników stanowiąca drużynę, a także system rozgrywek. Od kilku lat rozgrywki podzielone są na kilka stopni – rozpoczynają się od rund eliminacyjnych, potem odbywają się ćwierćfinałowe, półfinałowe, a na koniec finałowe.
Na przestrzeni lat żadna z drużyn nie uzyskała znaczącej przewagi nad rywalami w liczbie zdobytych tytułów. Najwięcej złotych medali (po 6) mają na swoim koncie zespoły z Torunia i Leszna, pięć triumfów zanotowali młodzi zielonogórzanie, cztery tytuły mistrzowskie mają na koncie kluby z Gorzowa, Częstochowy i Tarnowa, a trzy złote medale wywalczyli rzeszowianie. Żadnej z tych drużyn nie zobaczymy w tegorocznym finale. Co ciekawe, zabraknie również wszystkich finalistów z sezonu 2023.
Cztery stopnie rozgrywek
Do tegorocznych rozgrywek zgłosiły się 22 drużyny, które podzielono na pięć grup eliminacyjnych. 16 najlepszych walczyło później w czterech grupach ćwierćfinałowych, z których po dwie najlepsze awansowały do dwóch grup półfinałowych. Po dwie najskuteczniejsze ekipy z obu półfinałów zakwalifikowały się do finałów.
Początkowo planowano rozegranie czterech turniejów finałowych, po jednym na torze każdego z finalistów. Zmagania zostały jednak storpedowane przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Młodzi zawodnicy stawiali się zarówno we Wrocławiu, jak i Lublinie, jednak trudne po wcześniejszych opadach deszczu tory uniemożliwiły rozegranie obu turniejów. W tej sytuacji Główna Komisja Sportu Żużlowego zdecydowała, że o tegorocznych rozstrzygnięciach zadecyduje jeden finał, który odbędzie się w czwartek 26 września na torze w Ostrowie.
Jeden faworyt, pozostali z szansami
Na Stadionie Miejskim zmierzą się gospodarze, WTS Sparta Wrocław, Motor Lublin oraz Abramczyk Polonia Bydgoszcz. W pełnym składzie miejscowa ekipa byłaby jednym z głównych faworytów do zwycięstwa. Kontuzja lidera ostrowskiej formacji młodzieżowej – Sebastiana Szostaka, sprawia jednak, że odmłodzona drużyna Ostrovii wypada z grona faworytów. Na swoim torze gospodarze są jednak w stanie sprawić niespodziankę i powalczyć o jeden z medali.
Wydaje się, że głównym faworytem do wygranej będą w Ostrowie zawodnicy Motoru Lublin. Niedawni zwycięzcy finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych – Bartosz Bańbor, Wiktor Przyjemski i Bartosz Jaworski, uzupełnieni Dawidem Grzeszczykiem, są w stanie wywalczyć drugie juniorskie trofeum w tym sezonie.
Solidną ekipę wystawili do finału również wrocławianie. Wychowanek ostrowskiego klubu Jakub Krawczyk z walczącym skutecznie w PGE Ekstralidze Marcelem Kowolikiem, a także nieobliczalnymi Nikodemem Mikołajczykiem i Kacprem Andrzejewskim powinni skutecznie rywalizować z faworytami.
Nieco niedoceniana jest drużyna juniorów bydgoskiej Polonii. Jej liderzy Oliwier Buszkiewicz i Franciszek Karczewski notowali ostatnio nieco słabsze występy w lidze. Jednak pozostała trójka Polonistów – Emil Maroszek, Bartosz Nowak i Franciszek Majewski – jest w stanie rywalizować skutecznie z bardziej utytułowanymi przeciwnikami. To zapowiada spore emocje na ostrowskim torze.
Prezentacja zawodników przed czwartkowym finałem Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w Ostrowie rozpocznie się o godzinie 18, a pierwszy wyścig ruszy z kolei o 18:15. Portal speedwaynews.pl serdecznie zaprasza na relację LIVE z tych zawodów.
Awizowane składy:
TŻ Ostrovia Ostrów
1. Gracjan Szostak
2. Tobiasz Potasznik
3. Paweł Sitek
4. Franciszek Dymowski
WTS Sparta Wrocław
5. Jakub Krawczyk
6. Nikodem Mikołajczyk
7. Marcel Kowolik
8. Kacper Andrzejewski
Motor Lublin
9. Bartosz Bańbor
10. Wiktor Przyjemski
11. Dawid Grzeszczyk
12. Bartosz Jaworski
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
13. Emil Maroszek
14. Bartosz Nowak
15. Franciszek Majewski
16. Olivier Buszkiewicz
20. Franciszek Karczewski
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!