Tegoroczny sezon był dla niektórych ostatnim w gronie juniorów. Teraz każdy z nich otwiera nowy rozdział i z różnym bagażem doświadczeń przejdzie w wiek seniora.
Dziewięciu młodzieżowców od przyszłego sezonu wkroczy w dorosłość i będzie startować w gronie seniorów. Wśród takich zawodników są medaliści Mistrzostw Świata Juniorów oraz uczestnicy tego czempionatu, którzy jednocześnie stanowili o sile swoich reprezentacji narodowych.
Jakub Miśkowiak (Włókniarz Częstochowa)
Nasze zestawienie otwiera nie kto inny jak siostrzeniec Roberta Miśkowiaka. Jakub to Indywidualny Mistrz Świata Juniorów z 2021 roku, a także brązowy medalista tego czempionatu w 2022. To tylko część sukcesów Polaka. Nasz reprezentant może się pochwalić trzema złotymi krążkami w kadrze narodowej. Dwa zdobyte jeszcze za istnienia DMŚJ oraz jeden w minionej edycji SON 2. Sezon juniorski zwieńczył srebrnym medalem w Młodzieżowym Indywidualnych Mistrzostwach Polski.
Młody Miśkowiak w minionym sezonie wraz z Mateuszem Świdnickim stanowił o sile formacji młodzieżowej Włókniarza Częstochowa. O ile pierwsza część sezonu dla Jakuba była można powiedzieć „niemrawa” to już w drugiej jego części pokazał swój kunszt kończąc spotkania przeważnie z dwucyfrowymi wynikami. Jako jeden z nielicznych miał sposób jak w Gorzowie pokonać króla tego toru, Bartosza Zmarzlika. Od sezonu 2023 Jakub Miśkowiak będzie już seniorem, ale patrząc na jego predyspozycje z pewnością będzie mocnym punktem Włókniarza, z którym zresztą przedłużył umowę.
Wiktor Lampart (Apator Toruń)
Czterokrotny DMŚJ, brązowy medalista IMŚJ z 2021 roku i trzykrotny medalista MIMP (2 razy brązowy medal i jeden srebrny). To tylko część sukcesów reprezentanta Polski. Wychowanek Stali Rzeszów od 2018 roku reprezentował aktualnych DMP z Lublina. Wraz z Motorem w pierwszym roku startów dla tego zespołu wywalczył upragniony awans do Ekstraligi. Na przestrzeni kilku tych lat, Wiktor na ogół był regularnie punktującym zawodnikiem, aczkolwiek sezon 2020 wybitnie Polakowi nie wyszedł. Szybka poprawa nastąpiła w kolejnym roku, gdzie był trzecim najlepszym zawodnikiem „Koziołków”.
Miniony rok był dla Lamparta ostatnim, który spędził w gronie juniorów. Dobre spotkania przeplatał gorszymi, ale z pewnością waleczności odmówić mu nie można. Co prawda młodszy brat Dawida Lamparta ma jeszcze ważną umowę z Motorem Lublin na przyszły sezon, ale ostatecznie Wiktor zdecydował się opuścić szeregi lublinian. W zbliżających się rozgrywkach Ekstraligi będzie reprezentował Apator Toruń, do którego dołączył na zasadzie wypożyczenia. W barwach „Aniołów” będzie startować na pozycji U24. I można powiedzieć, że w „grodzie Kopernika” Wiktor Lampart będzie czuł się w pewnym sensie komfortowo, gdyż jest jedynym zawodnikiem w kadrze zespołu na tę pozycję.
Kevin Juhl Pedersen (Lokomotiv Daugavpils)
Duńczyk pierwotnie na sezon 2022 związał się umową z PSŻ-em Poznań. Tam jednak w związku z dużą konkurencją na pozycji juniorskiej nie przebił się do wyjściowego składu ekipy z Wielkopolski. Przypomnijmy, że począwszy od minionych rozgrywek, w 2. Lidze dopuszczalny jest występ jednego zagranicznego młodzieżowca w składzie meczowym. W Poznaniu akurat na tej pozycji znajdował się Francis Gusts, który koniec końców okazał się być najlepszym zawodnikiem ligi (średnia 2,317). Aby jednak nie blokować Juhla Pedersena, działacze „Skorpionów” wypożyczyli go do Lokomotivu Daugavpils.
Występy w łotewskim zespole rozpoczął od wyjazdowego starcia w Rawiczu, gdzie zdobył pięć punktów w czterech startach. Następnie zanotował dwa fantastyczne występy w Rzeszowie i na domowym obiekcie przeciwko byłym kolegom z Poznania. Na podkarpaciu młodzieżowy reprezentant Danii wywalczył aż 13 punktów, zaś u siebie 11 oczek.
Tom Brennan (Orzeł Łódź)
Brytyjczyk pojawił się w Polsce w sezonie 2021. Podpisał wtedy kontrakt z Orłem Łódź jednak nie przebił się do podstawowego składu zespołu. 2022 rok spędził na wypożyczeniu w Kolejarzu Rawicz, gdzie startując jako zagraniczny młodzieżowiec w ośmiu spotkaniach wykręcił średnią 1,818 pkt./bieg. Tym razem zawodnik podejmie jednak rękawice i spróbuje swych sił na zapleczu Ekstraligi w łódzkim zespole. Nie będzie mieć jednak łatwo, bo oprócz niego, na pozycji U24 Marek Cieślak ma do dyspozycji jeszcze Mateusza Tondera.
Do największych sukcesów Brytyjczyka można zaliczyć złoty medal w SoN, który wraz z reprezentacją zdobył w 2021 roku w Manchesterze. Ponadto wraz z młodzieżową kadrą trzykrotnie wywalczył brązowe medale w DMŚJ (od 2022 SoN 2). Indywidualnie w krajowych mistrzostwach zdobył srebrny medal (2022), a z Belle Vue Aces został złotym medalistą w SGB Premiership.
Jan Kvěch (ROW Rybnik)
Czech idealnie zwieńczył karierę juniorską zdobywając w minionym sezonie tytuł Wicemistrza Świata juniorów. Popularny „Honza” był równie skuteczny w kadrze Czech, w której wraz z Petrem Chlupáčem i Matoušem Kameníkiem wywalczył srebrny medal podczas finału SoN 2 rozgrywanego w Vojens. Z seniorską kadrą dość niespodziewanie awansował do finału SoN, w którym Czesi zajęli piąte miejsce plasując się m.in. przed Polską.
Pierwszy sezon w gronie seniorów Kvěch spędzi na wypożyczeniu w ROW-ie Rybnik. Co prawda przedłużył on umowę z Falubazem o dwa lata, ale mając na uwadze transfer Luke’a Beckera, który w zielonogórskim zespole będzie grał pierwsze skrzypce w meczowym zestawieniu, otrzymał zgodę na zmianę klubu, by nadal regularnie startować w 1. Lidze. I tutaj można powiedzieć, że nie będzie musiał się niczego obawiać, bowiem w Rybniku na pozycji U24 będzie w tej chwili jedynym zawodnikiem, a przynajmniej do czasu, gdy klub nie będzie potrzebował wzmocnień.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!