Rodzajem aktywności fizycznej, który cieszy się ogromną popularnością i dostępny jest niemal dla wszystkich, jest jazda na rowerze. Świetnie sprawdza się ona w przypadku osób chcących pozbyć się nadprogramowych kilogramów, a także tych, którym zależy na poprawie wydolności. Alternatywą dla klasycznego roweru jest model stacjonarny, który powinien znaleźć się w każdej domowej siłowni. Jeśli lubisz ćwiczyć, chcesz robić to niezależnie od pogody, dobrze czujesz się we własnym domu, taki sprzęt sprawdzi się naprawdę dobrze.
Jakie są rodzaje rowerów treningowych?
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje rowerów treningowych. Są to rowery:
- Pionowe – to najbardziej klasyczne rowery stacjonarne. Decydując się na taki model, można trenować, przyjmując pozycję zbliżoną do tej, jaką ma się w czasie jazdy na zwykłym rowerze. Osoby szukające roweru stacjonarnego, który umożliwi trening kardio, mogą zdecydować się właśnie na ten pionowy.
- Poziome – te rowerki mają duże siedzisko, które wyposażone jest w oparcie. To właśnie dlatego sprawiają one, że trening jest wyjątkowo komfortowy. Pozycję, jaką przyjmuje osoba ćwicząca można porównać do półleżącej. Taki rower świetnie sprawdzi się w przypadku tych, którzy zmagają się z bólami kręgosłupa.
- Spinningowe – najczęściej wykorzystywane są one w klubach fitness. Każdy, kto w czasie treningu chce poczuć się jak osoba korzystająca z roweru szosowego, powinien zdecydować się właśnie na taki model. To świetny wybór dla tych, którzy uwielbiają intensywny trening.
Rowery mechaniczne magnetyczne a elektromagnetyczne
Wybór roweru stacjonarnego do domowej siłowni powinien uwzględniać również mechanizm działania. W sprzedaży dostępne są bowiem modele:
- mechaniczne,
- magnetyczne,
- elektromagnetyczne.
W przypadku tych pierwszych pojawia się opór, który wzrasta wraz z intensywnością pedałowania. Co to oznacza w praktyce? Im mocniej osoba trenująca będzie pedałować, tym większy opór w czasie aktywności będzie musiała pokonać. To dobry wybór dla wszystkich, którzy nie chcą wydawać zbyt dużo na rower treningowy, a jednocześnie zależy im na sprzęcie, które działanie zostało oparte na prostym mechanizmie.
W przypadku modeli magnetycznych za wystąpienie oporu odpowiadają magnesy, co sugeruje już sama nazwa. Ich atutem jest bardziej płynna praca, co przekłada się na komfort użytkowania. Opór użytkownik może regulować, wykorzystując do tego specjalne pokrętło.
W modelach elektromagnetycznych opór reguluje się, korzystając z wbudowanego komputera. Z jednej strony jest to zaleta – gwarantuje precyzyjne ustawienie parametru. Niestety, taki rower musi być podłączony do prądu. Oznacza to, że ci, którzy chcą mieć w domowej siłowni taki rower, muszą zadbać o to, aby znalazło się w niej gniazdko.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!