W środę, 30 sierpnia o godzinie 18:00 na stadionie miejskim przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie odbędzie się Finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Przed taśmą staną tacy zawodnicy jak Wiktor Przyjemski, Bartłomiej Kowalski, czy liderujący w młodzieżowym Grand Prix Mateusz Cierniak. Czy ktoś powstrzyma tego ostatniego przed triumfem na domowym torze? Czy szyki organizatorom pokrzyżuje pogoda? Zapraszamy do lektury o środowym turnieju.
Ściganie pod Jasną Górą
W sezonie 2022 Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów odbył się w Częstochowie. Pod Jasną Górą rywalizacja była niezwykle zacięta. Dwadzieścia wyścigów nie wystarczyło, by wyłonić mistrza. Trzech zawodników po pięciu seriach miało po 13 punktów. Zgodnie z regulaminem, doszło do biegu dodatkowego o złoty medal. W ostatnim wyścigu dnia pod taśmą stanęli Wiktor Lampart, Kuba Miśkowiak oraz Mateusz Świdnicki. Pewnie wygrał ten ostatni, drugi stopień podium dla Miśka, a brązowy medal przypadł obecnemu reprezentantowi Apatora Toruń. Co ciekawe, na „pudle” turnieju sprzed dwóch lat stała dokładnie taka sama stawka, lecz w innej konfiguracji. W 2021 roku także pod Jasną Górą wygrał Miśkowiak, przed Lampartem i Świdnickim. Teraz nie ma już szans na powtórkę z rozrywki, gdyż żadnego z nich nie ma już w gronie juniorów.
Goście z 1. Ligi
Oprócz juniorów na co dzień rywalizujących w PGE Ekstralidze, w środę w Lublinie pod taśmą staną również goście z zaplecza elity. Najgłośniejszym nazwiskiem z tego grona jest oczywiście Wiktor Przyjemski, który mimo młodego wieku jest jednym z liderów bydgoskiej Polonii. Ba! Obecnie legitymuje się najwyższą średnią biegopunktową w całej lidze! Jego wynik to 2,408. W środowym turnieju stawia go to w roli faworyta w walce o złoty medal. W zeszłym roku w Częstochowie zdobył 9 punktów, co dało mu finalnie szóstą lokatę.
Pozostałymi zawodnikami z drugiej polskiej klasy rozgrywkowej są Michał Curzytek (1,355), Mateusz Dul (1,180) oraz Sebastian Szostak (1,150). Każdy z nich przez cały sezon potrafił dorzucać cenne punkty dla swojej drużyny, udanie rywalizując także z seniorami. Teoretycznie w stawce jest też zawodnik drugoligowy. Mowa o Szymonie Bańdurze, który w barwach Unii Tarnów po trzech meczach ma średnią 1,556. Należy jednak pamiętać, że na początku sezonu ścigał się w paru wyścigach w barwach ekstraligowych Wilków Krosno. Po ośmiu meczach jego wynik w elicie to osiem punktów i jeden bonus.
Żegnamy rocznik 02
Dla żużlowców wiek 21 lat to ostatnia szansa dla na zdobycie laurów w kategoriach juniorskich. Często to właśnie ci zawodnicy są faworytami rozgrywek młodzieżowych, gdyż stoi za nimi już paroletnie doświadczenie. Oprócz tego dodatkową motywację stanowi fakt, iż więcej szans na podobny triumf po prostu nie będzie. Świadczy o tym, chociażby zeszłoroczny turniej z Częstochowy. Całe podium Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski zajęli zawodnicy, dla których był to ostatni sezon w gronie juniorów.
W tegorocznej stawce po raz ostatni o tytuł najlepszego polskiego U21 powalczą Mateusz Cierniak, Bartłomiej Kowalski, Mateusz Dul, Michał Curzytek oraz rezerwowy Kacper Pludra. Tych zawodników od przyszłego roku czekają już „dorosłe” wyzwania. Czasem ściana pomiędzy kategoriami wiekowymi potrafi być gruba. Dobitnie przekonał się o tym zeszłoroczny mistrz Polski U21 Mateusz Świdnicki, którego w tym roku niektórzy kibice nazywają największym transferowym niewypałem. Jeżdżąc na pozycji U24 dla Wilków Krosno, wywalczył on mizerną średnią 0,593 punktu na bieg. Czy nad bramą wejścia w wiek seniorski zawodników powinien czekać napis jak w piekle Dantego: „porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie”?
Gospodarze
W zeszłym roku młodzieżowcy Motoru Lublin sięgnęli po tytuł Drużynowych Mistrzów Polski Juniorów, przez co tegoroczna edycja MIMP-u odbywa się nad Bystrzycą. Jak do tej pory turniej ten miał miejsce w Lublinie dwukrotnie. W 1969 roku, kiedy najszybszy był Zdzisław Dobrucki z Leszna, oraz w 1985 roku, gdy zwycięzcą okazał się Zbigniew Błażejczak z Zielonej Góry. Nigdy takiego turnieju nie wygrał zawodnik reprezentujący Motor Lublin. Medale srebrne i brązowe zdobywali dla tej drużyny Tadeusz Berej, Janusz Łukasik, Marek Kępa oraz przez ostatnie lata Wiktor Lampart.
Brak złota w środę postara się przełamać aż trójka zawodników. Mowa o Bartoszu Bańborze, Mateuszu Cierniaku oraz o wypożyczonym z Ostrovii Kacprze Grzelaku. Ten pierwszy i trzeci przez cały sezon starają się dorzucać dla Motoru cenne punkty w PGE Ekstralidze. Na torze w Lublinie osiągają oni odpowiednio 0,364 (chociaż z meczu na mecz jest coraz lepiej) oraz 0,700 punktu na bieg. Faworytami nie są, ale nie będzie to sensacja, jeśli włączą się do walki o medale.
Lubelskim faworytem do złota jest jednak niezaprzeczalnie Mateusz Cierniak. Na torze w Lublinie lider klasyfikacji juniorskiego Grand Prix osiąga średnią na poziomie 2,094. Co więcej, Cierniak w tym sezonie na swoim owalu nie przegrał w lidze z żadnym z przyjezdnych juniorów. Czy będzie on pierwszym lubelskim triumfatorem turnieju MIMP? Przekonamy się już w środę wieczorem.
Niekorzystne prognozy
Środowy turniej zapowiada się naprawdę ciekawie, czego nie należy stwierdzać o prognozach pogody. Można żartobliwie powiedzieć, że to właśnie opady atmosferyczne mają największe szanse, by pozbawić Mateusza Cierniaka tytułu w środę. Choć jak do tej pory w tym tygodniu pogoda w Lublinie jest słoneczna, a temperatura swoją wysokością daje się we znaki wszystkim mieszkańcom, to podczas turnieju ma to wyglądać niestety trochę inaczej. Według portalu yr.no, po południu w Lublinie będzie padał deszcz. Na to powinna pomóc plandeka, ale nawet ona nie zdziała cudów, jeśli opady nie ustaną przed samym meczem. Promykiem nadziei pozostaje prognoza, iż im bliżej wieczoru, tym bardziej powinno się rozpogadzać.
Pozostańmy jednak w dobrej myśli, iż wszystko potoczy się zgodnie z planem organizatorów. Portal speedwaynews.pl przeprowadzi relację LIVE z tego wydarzenia. Kliknij, by zobaczyć tabelę biegową.
Lista startowa Finału MIMP w Lublinie:
1. Kacper Grzelak (TŻ Ostrovia Ostrów)
2. Wiktor Przyjemski (Polonia Bydgoszcz)
3. Kacper Halkiewicz (Włókniarz Częstochowa)
4. Krzysztof Sadurski (Wilki Krosno)
5. Mateusz Dul (Orzeł Łódź)
6. Mateusz Cierniak (Motor Lublin)
7. Franciszek Karczewski (Włókniarz Częstochowa)
8. Bartosz Bańbor (Motor Lublin)
9. Michał Curzytek (Falubaz Zielona Góra)
10. Damian Ratajczak (Unia Leszno)
11. Kacper Andrzejewski (WTS Sparta Wrocław)
12. Szymon Bańdur (Wilki Krosno)
13. Kajetan Kupiec (Włókniarz Częstochowa)
14. Oskar Paluch (Stal Gorzów)
15. Bartłomiej Kowalski (WTS Sparta Wrocław)
16. Sebastian Szostak (TŻ Ostrovia Ostrów)
17. (R1) Kacper Pludra (GKM Grudziądz)
18. (R2) Jan Przanowski (GKM Grudziądz)
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!