⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Terminarz i wyniki
    • Składy
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Terminarz i wyniki
    • Składy 
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Terminarz i wyniki
    • Składy
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Zakończona
 Logo FINAŁ Indywidualnego Pucharu Polski 85-140cc w Wawrowie
19.10.2025 12:00
Zakończona
 Logo FINAŁ DMP 85-140cc w Wawrowie
18.10.2025 14:00
Zakończona
 Logo Puchar MACEC w Pardubicach
18.10.2025 12:00
Zakończona
Glasgow Tigers Logo
51:39
../../../wp-content/uploads/2022/11/Nowy-projekt-5.png Logo
17.10.2025 20:30
Zakończona
Poole Pirates Logo
51:39
../../../wp-content/uploads/2022/11/Nowy-projekt-6.png Logo
15.10.2025 20:30
Zakończona
 Logo 4. runda Extraligi w Žarnovicy
12.10.2025 14:00
byl-mechanikiem-zostal-kierownikiem-jak-to-wyglada-za-granica-wywiad
byl-mechanikiem-zostal-kierownikiem-jak-to-wyglada-za-granica-wywiad
Strona główna » Był mechanikiem, został kierownikiem. Jak to wygląda za granicą? (WYWIAD)

Żużel: Był mechanikiem, został kierownikiem. Jak to wygląda za granicą? (WYWIAD)

  • Anglia
26 października 2025 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut

Hubert Furmaniak

Był mechanikiem, został kierownikiem. Jak to wygląda za granicą? (WYWIAD)

James Capes to kierownik startu w Wielkiej Brytanii. Pracował w Peterborough, a od zamknięcia ośrodka jest na stałe w King's Lynn. W rozmowie z naszym portalem, opowiada o swojej pracy, relacji z zawodnikami oraz powrocie żużla do Peterborough.

James Capes to jeden z przykładów, że rola wolontariusza może pomóc w rozwoju. Od blisko dziesięciu lat pomaga przy ukochanej dyscyplinie, ale zarazem dba o poziom zawodów na brytyjskich torach. Jego słynne różowe rękawiczki przykuwały uwagę wielu osób podczas transmisji z King’s Lynn, a on sam uwielbia pracować pod taśmą startową. Pomaga również przy powrocie żużla na East of England, a do tego żużlowcy mogli liczyć na pomocną rękę. Zapraszamy na wywiad z kierownikiem startu.

Hubert Furmaniak (speedwaynews.pl): Skąd wzięła się u ciebie pasja do żużla?

James Capes (kierownik startu w King’s Lynn oraz Peterborough, były mechanik): Mój dziadek poszedł na pierwszy mecz w Peterborough w 1970 roku. Później zabrał moją mamę, a potem pojawiłem się ja. Kiedy tylko mogli, od razu zabrali mnie na żużel.

Niewielu kibiców decyduje się na pomoc w klubie. Kiedy postanowiłeś, że chcesz się zaangażować w Peterborough?

Jeżeli dobrze pamiętam to z dziesięć lat temu. Klub dał ogłoszenie, że szuka wolontariuszy do ściągnięcia dmuchanej bandy. Potem dołączyłem do toromistrzów, pomagając przy układaniu toru podczas meczów.

I potem zostałeś kierownikiem startu? Jak wygląda proces zostania kierownikiem w Wielkiej Brytanii?

Zacząłem z osiem lat temu, kiedy jeden z promotorów zapytał się, czy pomogę. Był to jeden z meczów i powiedziałem, że chętnie. W tym momencie nie wyobrażałem sobie innej odpowiedzi. Nie mamy jakiś egzaminów, aby zostać kierownikiem. Sprawdzają nas, czy jesteśmy odpowiednią osobą do tej funkcji i co roku musisz się uczyć nowych zasad. Tyle.

James Capes podczas meczu Peterborough Panthers na Showground (fot. Chloe May)

Znam cię prywatnie i wiem, że pomagasz niektórym zawodnikom. Jak do tego dochodzi?

Po prostu znalazłem jednego przyjaciela i od tego się zaczyna. Zawsze miałem dobry kontakt z Ulrichiem Østergaardem, a nawet kilka razy byłem jego mechanikiem.

W Polsce nie mieliśmy okazji, aby bliżej poznać Ulrichia. Rzeczywiście jest tak pogodnym zawodnikiem, jak możemy przeczytać w wypowiedziach kibiców?

Ulrich był najpewniej najmilszą osobą w całym żużlu. Nigdy nie odmawiał fanom i każdemu poświęcał czas, jeżeli oczywiście mógł. Było mi naprawdę przykro, kiedy podjął decyzje o zakończeniu kariery, ale nadal mamy dobry kontakt.

Muszę zapytać o Bena Basso. To prawda, że ty i Ulrich pomagaliście mu podczas debiutanckiego sezonu w Peterborough?

Pomagałem na tyle, ile mogłem. Ulrich był trochę jak jego mentor i pomógł mu zaaklimatyzować się. Uważam, że to miłe, ponieważ większość zawodników przybywających do Wielkiej Brytanii, potrzebuje właśnie takiego mentora, który mu pomoże na samym początku.

James Capes (po prawej) gratulujący występu Benjaminowi Basso

Tak szczerze. Wolisz pracę jako mechanik czy kierownik startu?

To naprawdę podchwytliwe pytanie *śmiech*. Jako kierownik startu skupiasz na sobie większą uwagę i musisz mieć pewność, że wszystko jest w jak największym porządku. Mechanik natomiast musi mieć pewność, że motor jest gotowy i ma niewielkie pole do poprawek, czasem kilka biegów. Personalnie wolę rolę kierownika.

Po zamknięciu się Peterborough Panthers, przeniosłeś się do King’s Lynn. Jak do tego doszło? Widzisz jakieś różnice?

Utrata Peterborough to był dla mnie ogromny cios, ponieważ poświęciłem temu klubowi wiele swojego życia. Jednak już wtedy często pomagałem w King’s Lynn jako kierownik startu. Dlatego też Graham Watkinson i Paul Freeston byli dla mnie mili oraz przyjęli mnie z otwartymi rękoma. W 2024 roku przyszedłem na spotkanie wolontariuszy i przyznano mi rolę kierownika startu. Szczerze to naprawdę nie odczułem zmiany ośrodka. Nadal robię to co lubię, co wręcz płynie w moich żyłach.

James Capes (z przodu) podczas przygotowania do zawodów w King’s Lynn. W tle Graham Watkinson i Paul Freeston

Dobrze wiem, że pomagasz jak możesz przy powrocie Panthers. Myślisz, że jesteście w stanie wrócić na tor?

Zrobię wszystko co w mojej mocy, aby Peterborough Panthers znowu pojechali na Showground. Myślę, że wrócimy w przyszłości, ale do tego jeszcze długa droga. Wiem natomiast, że cała społeczność Peterborough, a nawet w kraju, będzie nas wspierać, aby znowu oglądać czerwono-czarnych na ligowych torach.

Na sam koniec zapytam o rolę kierownika. Jakie są plusy i minusy? Czy poleciłbyś kibicom zaangażować się w życie ośrodka?

Kiedy zacząłem pracę jako kierownik startu byłem strasznie poddenerwowany. Było to dla mnie coś nowego, a nawet do dzisiaj bywam nerwowy przed meczami. Kiedy jednak wszystko się zaczyna, jakoś daje radę i zachowuje zimną krew do końca. Myślę, że dla fanów to naprawdę może być świetna okazja. Kluby nie przetrwają bez wolontariuszy, niezależnie jak bardzo by chciały. Na pewno plusem bycia kierownikiem startu jest możliwość zbudowania więzi z innymi kolegami i zawodnikami. Czujesz, że odgrywasz ważną rolę w przebiegu spotkania. Minusów jest kilka, to na pewno. Kiedy zawodnicy są pod taśmą, a ona się zrywa, musisz jak najszybciej ją wymienić i przetestować. Niektórzy zawodnicy potrafią uprzykrzać ci życie, nie stojąc odpowiednio blisko od taśmy. Dużo czasu spędzasz również na tym, aby wszystko ustawić, a potem złożyć. Pomijając te aspekty, jest to naprawdę świetne przeżycie.

Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Benjamin Basso
  • James Capes
  • King’s Lynn Stars
  • Peterborough Panthers
  • Rowe Motor Oil Premiership
  • Ulrich Østergaard

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Dają sobie czas. Jeszcze bardziej okrojona liga?

Sport żużlowy. Dają sobie czas. Jeszcze bardziej okrojona liga?

Hubert Furmaniak

  • Anglia
15 listopada 2025

AGM zostało przesunięte na 6 stycznia. Zebranie promotorów miało potwierdzić wcześniejsze doniesienia o stanie lig i przyszłości żużla w Wielkiej Brytanii. Rob Godfrey nie chce podejmować pochopnych decyzji w tak ważnym okresie dla przyszłości dyscypliny.

Mają zdecydowany problem. Recepta jest tylko jedna

Sport żużlowy. Mają zdecydowany problem. Recepta jest tylko jedna

Hubert Furmaniak

  • Anglia
13 listopada 2025

Rowe Motor Oil Premiership i Cab Direct Championship cierpią na przypadek małej liczby zawodników w obu strukturach. Dosyć często dochodzi do sytuacji, gdzie jeden zawodnik posiada zatrudnienie w dwóch klubach. Zdaniem Marka Lemona, poprawić to może jedynie reforma systemu szkolenia.

Lider GKM-u wyróżniony. Zdeklasował konkurencje

Żużel - Lider GKM-u wyróżniony. Zdeklasował konkurencje

Hubert Furmaniak

  • Anglia
12 listopada 2025

Max Fricke otrzymał wyróżnienie z rąk kibiców brytyjskiego żużla. Australijski lider Leicester Lions został najlepszym zawodnikiem sezonu Rowe Motor Oil Premiership. Nagrody otrzymali również Tom Brennan, Dan Thompson i Leon Flint.

Lepsza końcówka sezonu. Postawił na innego tunera

Żużel - Lepsza końcówka sezonu. Postawił na innego tunera

Hubert Furmaniak

  • Anglia
11 listopada 2025

Nowy tuner rozwiązaniem problemów. Francis Gusts przejechał ostatni mecz w Polsce na silnikach Petera Johnsa. 22-latek jest zadowolony ze spędzonego czasu w Wielkiej Brytanii i ma zamiar wrócić w przyszłym roku.

Liga pod znakiem zapytania. Sądny dzień dla brytyjskiego żużla

Żużel - Liga pod znakiem zapytania. Sądny dzień dla brytyjskiego żużla

Hubert Furmaniak

  • Anglia
11 listopada 2025

Rowe Motor Oil Premiership nadal nie wie, w ilu przystąpi do rozgrywek. Dyrektor Belle Vue Aces - Mark Lemon szczerze przyznaje, że nie rozumie zachowania promotorów z niższej ligi. Bez odpowiedniego ekosystemu, drużyny z Cab Direct Championship odczują brak wyższej ligi.

Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)

Żużel - Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)

Przemek Krukowski

  • Anglia
9 listopada 2025

Po dwóch latach wrócili na swój domowy obiekt i rozegrali pierwsze zawody. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Nie dojdzie do zmian? Mistrzowie zatrzymają lidera

Żużel - Nie dojdzie do zmian? Mistrzowie zatrzymają lidera

Hubert Furmaniak

  • Anglia
5 listopada 2025

Tom Brennan potwierdził na łamach „The Sun”, że pozostanie zawodnikiem Ipswich Witches. 24-latek ze Swindon pozostanie liderem zespołu, szczególnie przy odejściu Emila Sajfutdinowa.

Korzysta póki może. Kolejny hitowy transfer ligowego outsidera

Żużel: Korzysta póki może. Kolejny hitowy transfer ligowego outsidera

Hubert Furmaniak

  • Dania
4 listopada 2025

Region Varde Elitesport prowadzi transferową ofensywę. Daniel Bewley dołączył do duńskiego zespołu, korzystając ze sposobności przepisów. Duński klub cieszy się, że może zakontraktować tak uznanego zawodnika.

Celebrowali mistrzostwo na rynku! Niezapomniane chwile

Żużel - Celebrowali mistrzostwo na rynku! Niezapomniane chwile

Hubert Furmaniak

  • Anglia
2 listopada 2025

Ipswich Witches po raz pierwszy od 1998 roku wygrali najwyższą klasę rozgrywkową w Wielkiej Brytanii. Z uwagi na tak duży wymiar sukcesu, zdecydowano się celebrować jak kilkanaście lat temu. Na zabytkowym rynku pojawili się kibice, którzy podziękowali zawodnikom za trud sezonu.

Sajfutdinow podjął ważną decyzje! To koniec jego przygody

Żużel: Sajfutdinow podjął ważną decyzje! To koniec jego przygody

Hubert Furmaniak

  • Anglia
31 października 2025

Emil Sajfutdinow podjął ważną decyzję dla brytyjskiego żużla. Lider Ipswich Witches odchodzi po dwóch latach i nie będzie się dłużej ścigał w Rowe Motor Oil Premiership. Żużlowiec jest wdzięczny za okazane wsparcie.

Galeria

Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)


9 listopada 2025, zdjęć:

Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)

Mazurek Dąbrowskiego na malutkim torze w Niemczech (galeria)


18 października 2025, zdjęć:

Mazurek Dąbrowskiego na malutkim torze w Niemczech (galeria)

Jechali w niepełnym składzie a i tak wygrali. Celina Liebmann liderką


5 października 2025, zdjęć:

Jechali w niepełnym składzie a i tak wygrali. Celina Liebmann liderką

Pech byłego zawodnika Stali. Szalone zawody z deszczem w tle


6 września 2025, zdjęć:

Pech byłego zawodnika Stali. Szalone zawody z deszczem w tle

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Po dwóch latach wrócili do ścigania. Wyjątkowe święto (galeria)

    Tomas Hjelm Jonasson

    17.11.1988r. (37l.)
  • Lee Complin

    17.11.1984r. (41l.)
  • Marcin Nowaczyk

    17.11.1984r. (41l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Orlen Oil Motor Lublin 14 33 7 260
Betard Sparta Wrocław 14 26 6 115
Gezet Stal Gorzów 14 10 1 -118
Bayersystem GKM Grudziądz 14 18 4 56
Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 15 3 -108
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 14 7 1 -111
INNPRO ROW Rybnik 14 4 0 -205
PRES Grupa Deweloperska Toruń 14 26 5 111

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 14 33 7 274
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 28 6 177
Moonfin Malesa Ostrów Wielkopolski 14 8 1 -91
Hunters PSŻ Poznań 14 17 4 -42
Cellfast Wilki Krosno 14 21 4 31
Texom Stal Rzeszów 14 18 3 -23
Autona Unia Tarnów 14 6 1 -197
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 14 9 2 -129

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Wybrzeże Gdańsk 12 28 6 134
Ultrapur Start Gniezno 12 23 5 119
OK Kolejarz Opole 12 5 1 -74
Trans MF Landshut Devils 12 10 2 -30
Speedway Kraków 12 4 0 -192
Lokomotiv Daugavpils 12 15 3 -39
Pronergy Polonia Piła 12 20 4 82

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: kontakt@speedwaynews.pl

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT