Żużel i hokej – niby dwie zupełnie inne dyscypliny, ale jednak mają ze sobą dużo wspólnego. Łączy je z pewnością fakt, że obie są sportami kontaktowymi, przeznaczonymi dla „twardzieli”. Nie każdy jednak wie, że żużlowcy przygotowując się do sezonu, najzwyczajniej w świecie grają w hokeja. Zamysł na rozpowszechnienie takiej inicjatywy pojawił się w Częstochowie. Los tego pomysłu leży w rękach mieszkańców miasta!
W Częstochowie trwa głosowanie na zadania w Budżecie Obywatelskim. Zostało już naprawdę niewiele czasu na wybranie projektu, który uzyska powodzenie. Jeden z nich jest naprawdę interesujący i mocno nawiązuje do kwestii żużlowych. Jego pomysłodawcą jest Błażej Kępka z KW Products. – Stworzyliśmy temat rozbudowy lodowiska w Częstochowie. Między innymi chodzi o postawienie band typowo hokejowych, gdyż takich tutaj nie mamy. Skąd w ogóle bierze się temat żużla połączonego z hokejem? W latach dziewięćdziesiątych – dokładnie 1996 roku – Włókniarz Częstochowa zdobył tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Finał wówczas jechali z Apatorem Toruń. W ramach „meczu rewanżowego”, te same drużyny w okresie zimowym rozegrały pojedynek hokejowy w naszym mieście. Chciałbym, aby odkopać te stare tradycje. Co prawda kilku zawodników w Toruniu i Grudziądzu cały czas grywa w hokeja, ale ideą jest żeby więcej żużlowców wróciło na lodową taflę. Aby to było bardziej rozpowszechnione – wyjaśnia nasz rozmówca. – Właśnie w zeszłym roku zespoły żużlowe z Torunia i Grudziądza grały mecz hokejowy. Te drużyny przygotowują się właśnie w taki sposób do sezonu – dodaje.
Materiały z archiwum Marka Formickiego
Błażej Kępka podkreśla, że w pod Jasną Górą inicjatywy żużlowo-hokejowe nie są wcale obce. – W Częstochowie mamy takich zawodników, jak Maksym Drabik – który grał i trenował z nami przed tą całą aferą, Artur Czaja, Sebastian Ułamek, Oskar Polis, wcześniej grywał też Sławomir Drabik. Jeszcze przedtem natomiast regularnie Marek Cieślak, czy Lech Kędziora.
Materiały dzięki uprzejmości M. Formickiego
Oprócz tego, całe zadanie 491, ma również być z korzyścią dla najmłodszego pokolenia. Autor projektu wyjaśnia, że z lodowiska korzystają bardzo często miniżużlowcy. – UKS Speedway Rędziny, czyli pobliski klub miniżużlowy, regularnie, raz w tygodniu pojawia się na lodowisku. Mają doskonałą świadomość, że dzięki takim treningom, kondycja i wydolność organizmu doskonale się zwiększa. Te aktywności hokejowe wykonują pod okiem samego trenera Józefa Kafla.
We wszystkim chodzi również o poprawę bezpieczeństwa. Zapewnienie profesjonalnych band sprawi, że łatwiej będzie zachęcić kibiców do przyjścia na zawody, którzy nie będą się wówczas obawiać że krążek poleci tam, gdzie nie powinien. O tym aspekcie wspomniał chociażby prezes Włókniarza – Michał Świącik, zachęcając mieszkańców miasta do głosowania na wspomniany projekt.
Do akcji promocji zadania nr 491 włączyły się inne znane osobistości, jak chociażby Jerzy Dudek, Sebastian Ułamek, czy Sławomir Peszko. Pełne informacje o inicjatywie można znaleźć TUTAJ. Jako speedwaynews.pl zachęcamy do głosowania, a czasu zostało już niewiele.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!