Kreatyna jest bardzo ważnym suplementem diety w sportach sylwetkowych, a także wtedy gdy chce się budować masę mięśniową. Wiele osób szuka sposobów, by lepiej i szybciej zbudować mięśnie. Czy mogą one rosnąć od samej kreatyny? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, a ponadto poznać strategie stosowania kreatyny w treningu siłowym.
Rola kreatyny w budowaniu masy mięśniowej
Kreatyna to nic innego jak kwas betametyloguanidynooctowy, który występuje w organizmie. Synteza kreatyny ma miejsce w wątrobie, nerkach czy też trzustce, ale można ją przyjmować także w postaci suplementów. Naturalnymi źródłami kreatyny są ryby, a ponadto mięso drobiowe, wieprzowe czy wołowe. Kreatyna jest swoistym magazynem energii dla mięśni, dlatego jest stosowana podczas treningu wysiłkowego, ale i typowego treningu sylwetkowego. Choć mięśnie dzięki kreatynie nie rosną bezpośrednio i potrzebny jest tutaj wysiłek na siłowni czy inny trening siłowy czy aerobowy, to jednak faktem jest, że stymuluje ona syntezę białek i działa anabolicznie, a ponadto antykatabolicznie. Zatem przyspiesza budowę masy mięśniowej i zapobiega rozkładowi mięśni. Kreatyna może mieć różne formy i należy ją dostosować do swojego treningu. Umożliwia utrzymanie lepszego stosunku beztłuszczowej do tłuszczowej masy ciała. Jeżeli chcesz wybrać odpowiednią kreatynę, wejdź na stronę: https://swiatsupli.pl.
Jak stosować kreatynę przy treningu siłowym?
Warto wiedzieć, że większą dawkę kreatyny można stosować w okresie intensywnych ćwiczeń, natomiast po mniejszą należy sięgać w czasie regeneracji mięśni. Pojedyncza dawka dla mężczyzny nie powinna być większa niż 5 g. Można przyjmować od 2 do 5 g kreatyny. Przekraczanie tej ilości może negatywnie wpływać na funkcjonowanie nerek, odkładanie się w ciele toksycznego formaldehydu czy zatrzymywanie wody w organizmie. Warto przy tym podkreślić, że przyjmowanie zalecanej dawki w żaden sposób negatywnie nie wpływa na zdrowie, gdyż keratyna jest naturalnym składnikiem ludzkiego organizmu. Kreatynę przy treningu siłowym można przyjmować cyklicznie. Wtedy stosuje się ją w stałych dawkach dziennych przez okres 8-10 tygodni, po czym robi się 4 tygodnie przerwy. Można również podzielić stosowanie kreatyny na fazę nasycenia, podtrzymania i odpoczynku. W pierwszej fazie przez 2 tygodnie stosuje się 30 do 40 g przez 2 tygodnie intensywnych treningów. W fazie podtrzymania zażywa się 30 g w trzech lub nawet pięciu dawkach dawkach przez 5-7 tygodni. W fazie odpoczynku kreatyny w ogóle się nie stosuje przez 4-5 tygodni.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!