Stało się – masz na koncie swój pierwszy mandat i zastanawiasz się, co dalej? Bez wątpienia naturalnym krokiem, który musisz zrobić, jest opłacenie go w przewidzianym terminie. Nie zwlekaj z tym, ponieważ konsekwencje unikania płatności mogą być przykre i dotkliwe. Co grozi za niezapłacenie mandatu?
Ile jest czasu na zapłacenie mandatu?
W Polsce wyróżnia się trzy rodzaje mandatów: kredytowany, gotówkowy i zaoczny. W zależności od tego, jaki mandat otrzymasz, termin jego opłacenia jest inny.
To mandat, który funkcjonariusz wydaje za potwierdzeniem odbioru i wiąże się z odroczonym terminem zapłaty. W tym przypadku na jego opłacenie jest 7 dni od daty przyjęcia mandatu. Aby go opłacić można udać się tradycyjnie na pocztę lub zrobić przelew. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://www.smartney.pl/blog/lifestyle/jak-zaplacic-mandat-i-w-jakim-terminie-nalezy-to-zrobic/1762. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu (gdy np. uznasz, że nie popełniłeś wykroczenia), funkcjonariusz sporządzi notatkę, zaś sprawa zostanie skierowana do sądu, który rozstrzygnie czy doszło do wykroczenia czy nie.
Taki mandat należy opłacić od razu, regulując go bezpośrednio u funkcjonariusza, który go nałożył. Mandaty tego typu dotyczą osób, które czasowo przebywają na terenie Polski lub osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Z reguły mandaty gotówkowe dotyczą więc zagranicznych turystów, którzy zostają złapani na gorącym uczynku, czyli w chwili popełniania wykroczenia.
Nakłada się go, gdy doszło do wykroczenia, ale jednocześnie nie zastano sprawcy na miejscu jego popełnienia. Aby można było wystawić taki mandat, funkcjonariusz nie może mieć wątpliwości co do tego, kto był faktycznym sprawcą wykroczenia. Przykład: uszkodzenie pojazdu i ucieczka sprawcy z miejsca zdarzenia lub parkowanie w niedozwolonym miejscu (w takiej sytuacji mandat zostanie włożony za wycieraczkę).Mandat zaoczny doręcza się bezpośrednio do sprawcy lub zostawia w miejscu, z którego będzie mógł go niezwłocznie odebrać. Na zapłacenie tego rodzaju mandatu jest 14 dni od dnia doręczenia lub wystawienia – o ile funkcjonariusz zostawił go tak, by mógł być niezwłocznie odebrany przez ukaranego.
Co grozi za niezapłacenie mandatu w terminie?
W sytuacji, kiedy osoba uporczywie uchyla się od płacenia mandatów, sąd może nakazać wykonanie kary zastępczej, jaką jest areszt. Od takiej decyzji można się odwołać (i należy udowodnić, że kara była nieadekwatna do wagi czynu) – wówczas sąd może zmienić wyrok na pracę społecznie użyteczną lub karę grzywny. Jeśli pomimo decyzji sądu, osoba ukarana odmówi wykonania prac społecznych, wówczas grozi jej areszt. Maksymalna możliwa kara zastępcza to w tym przypadku do 30 dni aresztu – przyjmuje się, że jeden dzień aresztu jest równoważny karze grzywny w wysokości od 20 do 150 zł.
Inne konsekwencje niezapłacenia mandatu
Zdarza się, że osoba ukarana mandatem nie opłaca go w przewidzianym terminie, a niekiedy nawet nie opłaca go wcale. W takiej sytuacji może dojść do tego, że mandat ulegnie przedawnieniu. Innym, możliwym skutkiem niezapłacenia mandatu jest egzekucja komornicza bądź potrącenie należnej kwoty z tytułu zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych przez Urząd Skarbowy.
Pamiętaj, że karalność wykroczenia mija po upływie roku od dnia, kiedy do niego doszło. Jeśli w tym czasie zostanie wszczęte postępowanie, karalność wydłuża się do 2 lat.
W przypadku mandatów kredytowanych, organy ścigania mają na ściągnięcie należności od sprawcy wykroczenia aż 3 lata od uprawomocnienia.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!