⨉
⨉
  • O serwisie
  • Współpraca i reklama
  • Autorzy
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Zaloguj się
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
F1 speedwaynews speedway
  • Reprezentacja
  • Juniorzy
  • PGE Ekstraliga
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Ekstraliga U24
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
  • Metalkas 2. Ekstraliga
    • Składy 
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • Krajowa Liga Żużlowa
    • Składy
    • Terminarz i wyniki
    • Statystyki
  • SGP / DPŚ / SON
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP
    • TERMINARZ/WYNIKI SON
  • SGP 2
    • TERMINARZ/WYNIKI SGP 2
  • TERMINARZ/WYNIKI SEC
    • SEC
  • Inne kraje
    • Anglia
    • Szwecja
    • Dania
    • Rosja
    • Czechy
    • Niemcy
    • Francja
    • Australia
    • Inne
  • Pozostałe turnieje
  • Mini żużel/250cc
  • Inne odmiany żużla
  • Speedrower
  • Detektor Krytyka
  • Formuła 1
  • Relacje LIVE
Planowana relacja
 Logo 9. runda Pucharu GKSŻ 500R w Gdańsku
16.07.2026 16:30
Zakończona
 Logo 4. ćwierćfinał DMPJ w Pile - grupa III im. Józefa Olejniczaka
15.07.2026 17:00
Zakończona
 Logo 12. runda Drużynowego Pucharu 2. Ekstraligi 500R w Ostrowie
14.07.2026 17:15
Zakończona
Abramczyk Polonia Bydgoszcz Logo
58:32
../../../wp-content/uploads/2022/04/ostrovia-ostrow.png Logo
12.07.2026 16:30
Zakończona
Wybrzeże Gdańsk Logo
62:28
../../../wp-content/uploads/2021/12/gniezno.png Logo
12.07.2026 16:00
Zakończona
 Logo 4. runda Indywidualnego Pucharu Polski 85-140cc w Rybniku – grupa B
12.07.2026 14:00
Zakończona
Trans MF Landshut Devils Logo
52:38
../../../wp-content/uploads/2025/01/obraz_2025-01-30_223202172.png Logo
12.07.2026 14:00
Planowana relacja
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź Logo
51:39
../../../wp-content/uploads/2021/12/PSZ_logo_podstawowa_bez-tlo-1.png Logo
05.07.2026 12:45
znany-klub-blisko-upadku-to-moze-byc-koniec
znany-klub-blisko-upadku-to-moze-byc-koniec
Strona główna » Znany klub blisko upadku! To może być koniec

Żużel. Znany klub blisko upadku! To może być koniec

  • Szwecja
10 czerwca 2025 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Rafał Drabiniok

Znany klub blisko upadku! To może być koniec

Piraterna Motala, jeden z tradycyjnych klubów szwedzkiego żużla, wydał dramatyczny komunikat wzywający o pomoc finansową. Klub potrzebuje dodatkowych 1,6 miliona koron szwedzkich (około 600 tysięcy złotych), aby dokończyć sezon w Bauhaus-Ligan. Jeśli pieniądze nie zostaną zebrane do 26 czerwca, Piraci będą zmuszeni wycofać się z rozgrywek!

Problemy zaczęły się od toru

Jak wyjaśnia zarząd klubu, sytuacja dramatycznie się pogorszyła po problemach z torem przed pierwszym meczem sezonu przeciwko Smederną Eskilstuna. Nawierzchnia nie nadawała się do jazdy, a doświadczeni pracownicy z 75-letnim stażem nie potrafili wyjaśnić, co się stało z zazwyczaj doskonałą nawierzchnią na stadionie.

– To było jak grom z jasnego nieba. Po tym incydencie wszystko się dla nas zmieniło – wyjaśnia zarząd w dramatycznym komunikacie.

Klub nie ma długów, ale brakuje przychodów

Ważne jest podkreślenie, że Piraterna Motala nie ma problemów z płynnością finansową i nie posiada niespłaconych długów. Pieniądze są w kasie, ale przewidywane przychody nie pokryją kosztów pozostałej części sezonu.

– Nie widzieliśmy tego nadchodzącego wcale, ponieważ na początku roku byliśmy w znacznie lepszej sytuacji niż w poprzednim sezonie pod względem sponsoringu i sprzedaży miejsc VIP – tłumaczą działacze.

Zarząd szczegółowo tłumaczy przyczyny obecnej sytuacji. Cała energia klubu poszła na naprawę toru, przez co nie ucierpiały zasoby na sprzedaż i marketing. Bardzo słaba organizacja została dodatkowo dotknięta chorobami kluczowych osób, a klub nie zdołał znaleźć zastępstw, co jeszcze bardziej obciążyło pozostałych działaczy.

Dramatyczny spadek zaangażowania

Grupa ochotników, którzy pracowali przy obiekcie, zmniejszyła się dramatycznie do zaledwie 2-3 osób, podczas gdy wcześniej liczyła znacznie więcej członków. Rekrutacja nowych wolontariuszy okazała się niezwykle trudna, a klub jest silnie uzależniony od tej bezpłatnej siły roboczej.

Równie bolesny jest spadek frekwencji o około 1300 widzów na mecz w porównaniu do poprzedniego sezonu. Klub zastanawia się, czy przyczyną jest strategia budowania zespołu z mniej znanych, ale głodnych sukcesu zawodników, czy może problemy z torem w pierwszych meczach domowych.

Desperacki apel o pomoc finansową

Klub uruchomił zbiórkę pieniędzy, przyjmując wpłaty przez Swish pod numerem 123 201 3092, Bankgiro 826-4350 oraz oferując możliwość wystawienia faktury po kontakcie z kancelarią pod adresem [email protected].

Wszystkie firmy i osoby prywatne, które wpłacą darowizny, zostaną upublicznione na stronie internetowej i w mediach społecznościowych klubu, chyba że zażyczą sobie anonimowości. Klub gwarantuje również zwrot pieniędzy w przypadku, gdy wymagana suma nie zostanie zebrana i Piraterna zdecydują się wycofać z ligi przed 1 lipca 2025 roku.

Marcin Nowak w kewlarze Piraterny Motala


Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News

Obserwuj nas!
  • Tagi
  • Bauhaus-Ligan
  • Hot News
  • Piraterna Motala

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Zawieszony Duńczyk wyrzucony ze składu. Zastąpi go Polak

Sport żużlowy. Zawieszony Duńczyk wyrzucony ze składu. Zastąpi go Polak

Hubert Furmaniak

  • Szwecja
15 lipca 2026

Grzegorz Zengota ma nowy klub. Polski żużlowiec podpisał umowę z Vastervik Speedway. Zastąpił on zawieszonego Rasmusa Jensena, który nie jest w stanie rywalizować dla obecnych mistrzów kraju.

Kapitalny Michelsen to za mało. Wysoka porażka na własnym torze

Żużel: Kapitalny Michelsen to za mało. Wysoka porażka na własnym torze

Krzysztof Grzęda

  • Szwecja
8 lipca 2026

W meczu 1. rundy Bauhaus-Ligan Rospiggarna Hallstavik podejmowała Dackarnę Malilla. Mecz pewnie wygrali goście.

Podjęli zaskakującą decyzję. Znamy dziką kartę na Grand Prix Challenge!

Sport żużlowy. Podjęli zaskakującą decyzję. Znamy dziką kartę na Grand Prix Challenge!

Rafał Drabiniok

  • Krajowa Liga Żużlowa
8 lipca 2026

Oficjalna decyzja FIM w sprawie ważnego turnieju! Michele Paco Castagna otrzymał stałą dziką kartę na prestiżowy turniej Grand Prix Challenge w Terenzano. Znany z polskich torów reprezentant Landshut Devils stanie przed życiową szansą na wywalczenie awansu do stałego cyklu Grand Prix na sezon 2027!

Znamy nowy termin ligowego meczu. Wszystko jasne

Sport żużlowy. Znamy nowy termin ligowego meczu. Wszystko jasne

Rafał Drabiniok

  • Szwecja
8 lipca 2026

Pogodowy kataklizm uderzył w ligę szwedzką! Starcie Bauhaus-Ligan w Västervik zostało oficjalnie odwołane z powodu fatalnych prognoz synoptyków. Szwedzka centrala działała jednak błyskawicznie i znamy już nowy termin tej potyczki!

Skandal po meczu w Lesznie. Sprawa zachowania Janowskiego, Łaguty i kibiców trafi do KOL

Żużel - Skandal po meczu w Lesznie. Sprawa zachowania Janowskiego, Łaguty i kibiców trafi do KOL

Rafał Drabiniok

  • PGE Ekstraliga
8 lipca 2026

Ogromny skandal po meczu w Lesznie! Hit PGE Ekstraligi zakończył się dantejskimi scenami pod trybuną Unii. Maciej Janowski i Artiom Łaguta zostali oficjalnie zgłoszeni do Komisji Orzekającej Ligi za prowokowanie kibiców gospodarzy, z kolei w stronę toru leciały butelki i niebezpieczne przedmioty!

Środa z żużlem! Poznamy kolejnych półfinalistów mistrzostw polski

Sport żużlowy. Środa z żużlem! Poznamy kolejnych półfinalistów mistrzostw polski

Krzysztof Grzęda

  • Dania
8 lipca 2026

W środę czekają nas zaległe wydarzenia żużlowe. Trzy turnieje ćwierćfinałów DMPJ oraz dwa mecze w ligach zagranicznych.

Zawodnik Motoru niełapalny. To jednak nie wystarczyło

Żużel: Zawodnik Motoru niełapalny. To jednak nie wystarczyło

Dawid Dukiewicz

  • Szwecja
7 lipca 2026

Genialny Martin Vaculik oraz Frederik Jakobsen nie wystarczyli! Vargarna Speedway nieznacznie przegrywa na własnym torze z Indianerną Kumla - 44-46.

Wtorek pełen żużla! Przed nami wiele turniejów

Żużel. Wtorek pełen żużla! Przed nami wiele turniejów

Krzysztof Grzęda

  • Ekstraliga U24
7 lipca 2026

Wtorek na żużlowych torach przyniesie młodzieżową rywalizację w naszym kraju oraz kolejne mecze w lidze szwedzkiej.

Znamy nowego prezydenta FIM Europe! Ogromne wyróżnienie dla Polaka

Sport żużlowy. Znamy nowego prezydenta FIM Europe! Ogromne wyróżnienie dla Polaka

Rafał Drabiniok

  • PGE Ekstraliga
4 lipca 2026

Potężny sukces polskiej dyplomacji sportowej! Szef PZM Michał Sikora został ponownie wybrany na prezydenta FIM Europe i pokieruje europejskim motocyklizmem w latach 2027–2030. To genialna wiadomość dla fanów czarnego sportu – Polak zachowuje twardą władzę nad cyklem Tauron SEC oraz Drużynowymi Mistrzostwami Europy.

Znaleźli zastępstwo za Woffindena. To zawodnik GKM-u

Żużel: Znaleźli zastępstwo za Woffindena. To zawodnik GKM-u

Dawid Dukiewicz

  • Szwecja
4 lipca 2026

Dackarna Malila znalazła zastępstwo za Taia Woffindena. To zawodnik Bayersystem GKM-u Grudziądz, Bastian Pedersen.

Galeria

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)


13 lipca 2026, zdjęć: 0

Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)


11 lipca 2026, zdjęć: 0

Przyjemski wygrywa! Kolejne problemy zawodnika Stali Gorzów (galeria)

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)


23 czerwca 2026, zdjęć: 0

Światowe gwiazdy musiały się ratować. Wielkie emocje (galeria)

Idealny powrót na domowy tor. Wychowanek Stali Gorzów wygrywa


15 czerwca 2026, zdjęć: 0

Idealny powrót na domowy tor. Wychowanek Stali Gorzów wygrywa

Zobacz wszystkie galerie

Patronat medialny - zawodnicy

  • Adam Bednář

  • Mateusz Bartkowiak

  • Wiktor Lampart

  • Krystian Pieszczek

  • Michał Knapp

  • Mateusz Cierniak

  • Tobiasz Musielak

Urodziny obchodzą dziś

  • Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

    Timo Lahti

    16.07.1992r. (34l.)
  • Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

    Bastian Borke

    16.07.2002r. (24l.)
  • Historyczne chwile i wielkie emocje. Australijczyk mistrzem świata (galeria)

    Oliwier Szymczak

    16.07.2013r. (13l.)

PGE EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Fogo Unia Leszno 11 17 3 68
Krono-Plast Włókniarz Częstochowa 11 0 0 -238
Betard Sparta Wrocław 11 20 4 66
Stelmet Falubaz Zielona Góra 11 7 1 -96
Bayersystem GKM Grudziądz 11 14 1 17
Gezet Stal Gorzów 11 10 1 -17
Orlen Oil Motor Lublin 11 17 3 93
PRES Grupa Deweloperska Toruń 11 19 3 107

METALKAS 2. EKSTRALIGA

Drużyny M PKT B +/-
Moonfin Magnus Ostrów Wielkopolski 11 8 2 -47
Hunters PSŻ Poznań 9 14 1 27
Dakar Development Stal Rzeszów 11 12 1 -1
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 10 11 1 -54
Polonia Piła 11 10 2 -109
INNPRO ROW Rybnik 11 13 3 31
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 10 23 3 191
Cellfast Wilki Krosno 11 7 1 -38

KRAJOWA LIGA ŻUŻLOWA

Drużyny M PKT B +/-
Speedway Kraków 10 8 1 -55
OK Kolejarz Opole 8 9 0 5
Śląsk Świętochłowice 9 4 0 -78
Lokomotiv Daugavpils 7 5 0 -28
Ultrapur Omega Gniezno 10 15 3 5
Trans MF Landshut Devils 9 12 2 34
Wybrzeże Gdańsk 11 22 5 117

PARTNERZY

PARTNERZY

PARTNERZY

SpeedwayNews Logo

Wydawca:
IBO Media Dagmara Starzec
32-015 Stanisławice 318
e-mail: [email protected]

  • Kontakt z redakcją
  • Dołącz do speedwaynews.pl
  • Pokaż się u nas
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Informacje o RODO
  • Zarejestruj się
  • O serwisie
  • Galerie zdjęć

2025 © speedwaynews.pl - Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie informacji i tekstów zabronione

Na portalu speedwaynews.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Ustawienia plików cookiesZgadzam się
Zarządzaj polityką cookies

Polityka prywatności

Serwis speedwaynews.pl zaktualizował swój Regulamin i Politykę prywatności w związku z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE (RODO).

W związku z powyższym chcielibyśmy poinformować Cię o kilku istotnych informacjach związanych z przetwarzaniem Twoich danych. Pod adresem Informacje o RODO dowiesz się więcej na temat sposobu gromadzenia, wykorzystywania i udostępniania danych przez nasz serwis. Prosimy zapoznaj się z opisanymi zasadami i zaakceptuj je poprzez zaznaczenie pola „zgadzam się”. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.
Wymagane
Always Enabled
Nie wymagane
SAVE & ACCEPT