W piątek ukazała nam się pełna lista alokacji na eliminacje SGP, SGP 2, SGP 3 i imprez drużynowych, a także long trackowych. Intrygująco wygląda przydział reprezentacji na finał Speedway of Nations 2.
Nie tylko Polacy najliczniejsi
Przypomnijmy, że pierwszy etap walki o awans do cyklu Grand Prix 2025 rozpocznie się w Abensbergu, Debreczynie, Lonigo i Žarnovicy. Z każdej z eliminacji awans do Challenge’u uzyska po czterech zawodników. Ten zaplanowano na październik w Pardubicach, a zatem wśród wszystkich, którzy przebrną przez kwalifikacje będzie musiał znaleźć się reprezentant Czech.
Aż pięć miejsc od FIM otrzymali Polacy. Najwięcej, bo dwóch wystartuje na Węgrzech. Po jednym zawodniku otrzymało natomiast nominację do występu w Niemczech, we Włoszech i na Słowacji. Nie tylko biało-czerwoni będą stanowić najliczniejszą grupę w eliminacjach. Tyle też samo biletów otrzymali między innymi Australijczycy, Czesi, Niemcy, Duńczycy i Szwedzi. Nie brakuje też egzotycznych w dalszym ciągu federacji jak Austria, Argentyna, Rumunia, Węgry czy Słowacja.
Pod względem SGP 2 największą liczbą nominacji wyróżnia się federacja niemiecka. Tutaj aż pięć młodzieżowców z tego kraju powalczy o światowy czempionat do 21. roku życia. Jeśli chodzi o Polaków to oni otrzymali cztery miejsca. Tyle też samo przyznano Szwedom, Czechom, Brytyjczykom i Duńczykom. Nie zabraknie – co ważne – i zawodników spoza Europy. Kwalifikacje zaplanowane na 8 czerwca odbędą się w Ludwigslust, Terenzano i Mâcon.
Drugi rok z rzędu zmagania o tytuł najlepszego żużlowca do lat 16 w klasie 250cc rozegrają się w dwóch odrębnych lokalizacjach. W tym sezonie była to Szwecja (Västervik, Målilla), a w przyszłym FIM pójdzie krok dalej i zorganizuje SGP 3 w dwóch różnych krajach. Organizację półfinałów przydzielono Teterow, zaś finał zorganizuje Gorzów. Co ciekawe, w rozpisce zmniejszyła się liczba alokacji dla Polski – z czterech do trzech. Robert Kościecha będzie mieć zatem twardy orzech do zgryzienia przy ostatecznym wyborze, gdyż talentów jest obecnie całkiem spora liczba. Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego to w półfinałach powinniśmy obejrzeć Argentyńczyka, Rumuna, Norwegów i dwóch Francuzów. Tym razem pominięto Holendrów.
O jedną więcej nominację na SoN 2
Tradycyjnie w Speedway of Nations wystąpi 15 reprezentacji. Wielka Brytania jako gospodarz ma zagwarantowane bezpośrednie miejsce w finale. Pozostali powalczą w półfinałach, z których po trzy awansują do finału. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Rosjanie w dalszym ciągu nie mają prawa startu w imprezach międzynarodowych. W ich miejsce ponownie zaprezentuje się Norwegia.
Bardzo intrygująco wygląda przydział drużyn narodowych na Speedway of Nations 2. FIM wyznaczył na te zmagania… osiem reprezentacji. Nie wiemy jeszcze czy to oznacza jakieś zmiany w przyszłorocznej edycji i zwiększenie liczby uczestników. Być może po prostu też promotorzy zabezpieczyli się ósmym zespołem w przypadku, gdyby któraś zrezygnowała z udziału.
Jedna niewiadoma przy długim torze
Mistrzostwa Świata na długim torze wreszcie międzynarodowe! Po kilku latach o przepustkę do głównego cyklu powalczy reprezentant Australii. Do tej pory w czempionacie długiego toru startowali zawodnicy głównie z krajów europejskich. Nowością jest także akces Austriaka w FIM Long Track World Championship Challenge.
Niezmiennie do Long Track of Nations przystąpi siedem reprezentacji – dokładnie te same, które mogliśmy podczas tegorocznego finału w Roden. Przypomnijmy, że Francji tytułu bronić będą Holendrzy, a zawody te rozegrano w cieniu kontrowersji. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
Drugi raz w historii odbędą Indywidualne Mistrzostwa Świata w long tracku do lat 23. Wśród wszystkich poznanych nominacji na ten moment brakuje tylko Czech. Na ten moment nie wiadomo czy ktoś z tego kraju przystąpi do rywalizacji, a jeśli tak, to w jakiej liczbie.
PRZYDZIAŁ MIEJSC (należy kliknąć w grafikę):
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!