Znaczenie działu HR w dzisiejszym świecie biznesu. Dowiedz się, jak zasoby ludzkie wpływają na kulturę organizacji pracy i potencjalne osiągnięcie sukcesu.
Zasoby ludzkie są kluczowym czynnikiem każdego dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Czasy nieograniczonego dostępu do nowych pracowników już dawno minęły i dzisiaj to przedsiębiorca musi odpowiednio zatroszczyć się o swoje zasoby ludzkie. Jakość pracy nie jest już traktowana jak czynnik losowy w grze na mrbet, a raczej coś, co można wypracować, zapewniając sobie stabilne warunki realizacji zadań, a co za tym idzie – stabilność finansowa.
Zadowoleni i zaangażowani pracownicy są bardziej produktywni, co w dłuższej perspektywie czasu zwróci wszelkie poniesione w tym kierunku inwestycje. Według badań Gallupa, firmy, które zatrudniają pracowników, cechujących się wysokim zaangażowaniem i osiągają wyższą rentowność o nawet 21%.
Czym właściwie jest HR?
Dział HR wielu osobom kojarzy się przede wszystkim jako coś negatywnego, kojarzonego z korporacjami. Zespół analityków nieustannie analizuje wykonaną pracę i oblicza produktywność, a następnie przedstawia raporty, w których ludzie są jedynie cyferkami i statystykami.
Coś w tym jest, ale HR to coś znacznie obszerniejszego. To nie tylko dbanie o sferę efektywności pracy, ale też zadowolenia pracowników. Dział HR ma przede wszystkim za zadanie zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki pracy i rozwoju, aby umożliwić im rozwój i kolejne awanse w strukturze danej organizacji.
Najczęstsze programy wdrażane w przez firmy angażujące się w rozwój swoich pracowników to:
- Programy szkoleniowe i rozwojowe. Firmy oferują swoim pracownikom różnego rodzaju szkolenia, które podnoszą ich kwalifikacje, zwiększają doświadczenie i torują drogę do kolejnych awansów.
- Programy mentoringowe. Specjalne działania, przydzielające doświadczonych pracowników do osób wdrażających się, aby proces aklimatyzacji w nowym miejscu pracy przebiegł w optymalny sposób. Mentorzy mogą otrzymywać za takie działania specjalne premie.
- Elastyczne godziny pracy. Jeżeli funkcjonowanie firmy na to pozwala, pracownik może korzystać z elastycznych godzin pracy, lub nawet łączyć się w sposób zdalny. Dzięki takiej swobodzie pracownik jest bardziej usatysfakcjonowany warunkami pracy.
- Programy zdrowotne i wellness. Duże firmy inwestują pieniądze w zdrowie swoich pracowników. Mogą to być specjalne pakiety zdrowotne w prywatnych klinikach medycznych, dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, dostęp do siłowni lub regularne zajęcia wellness.
- Regularne oceny. Pracodawca nieustannie analizuje efektywność swoich pracowników i regularnie wystawia oceny z zaznaczeniem rzeczy, które można poprawić. Pozwala to zidentyfikować największe problemy funkcjonowania firmy i wdrożenie specjalnych programów, które mają je poprawić.
- Inicjatywy integracyjne i budowanie zgranych zespołów. Atmosfera pracy jest kluczowa. Dlatego pracodawca powinien zadbać o odpowiednią integrację. Wycieczki, wewnętrzne imprezy firmowe i różne inicjatywy pomogą zespołowi się ze sobą zbliżyć, co będzie miało przełożenie na ich późniejszą współpracę.
- Rozbudowane pakiety benefitów. Dodatkowe dni wolne od pracy, specjalne premie oraz inne formy wynagrodzenia skutecznie motywują pracowników.
Jak widać, w HR nie chodzi głównie o wykorzystywanie pracowników, a raczej o zapewnienie im jak najlepszych warunków pracy, aby sami chcieli wykonywać ją lepiej.
Przykłady dużych firm, które dużo inwestują w swoje działy HR
Czy prężnie działające działy zasobów ludzkich wpływają na wyniki osiągane przez firmę? Niech za przykład posłuży kilka z ogromnych globalnych przedsiębiorstw, które to robią i od dekad utrzymują się na szczycie.
- Google – firma uważana za wzór w dziedzinie praktyk zasobów ludzkich. Zapewnia swoim pracownikom wiele różnych dodatków – od posiłków i opieki zdrowotnej, po szkolenia, rozwój fizyczny i mentalny.
- Microsoft – intensywnie inwestuje w swoją kulturę korporacyjną i zaangażowanie pracowników. Oferuje programy zdrowotne, wsparcie psychologów oraz specjalne systemy rozwoju osobistego.
- Apple – zapewnia doskonałe warunki pracy oraz bardzo dobre zaplecze socjalne w postaci atrakcyjnych programów szkoleniowych, rozwoju kariery oraz inicjatywy rozwoju osobistego.
- IBM – inwestuje w szkolenia oraz rozwój pracowników poprzez organizację szkoleń, kursów i różnego rodzaju inicjatyw rozwojowych.
Można by tak wymieniać w nieskończoność. Co łączy te wszystkie firmy? Mają ogromne zasoby i potężne zespoły analityków, które jasno wskazują, że kluczem do osiągania lepszych wyników jest zapewnienie dobrych warunków pracy.
Kiedy warto inwestować w rozwój pracowników?
Przedsiębiorstwa mają różne budżety i nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zapewnienie dobrze działającego działu HR. W mniejszych firmach te funkcje kojarzą się przede wszystkim właśnie jako działy, gdzie wyłącznie ocenia się pracowników. Jednak, jeżeli ktoś już stara się wdrażać takie praktyki, powinien zadbać także o pozytywne czynniki, zapewniające wzrost zadowolenia członków załogi.
Wdrażanie takich praktyk może być kosztowne, dlatego najczęściej jest stosowane w większych firmach, które zatrudniają co najmniej kilkaset pracowników. Te mniejsze przedsiębiorstwa powinny po prostu słuchać swojej załogi i starać się wdrażać konkretne usprawnienia, które sprawią, że pracownikom będzie dobrze w danym miejscu pracy.
Ludzie są najważniejsze
Nie należy zapominać, że to właśnie pracownicy wykonują najważniejszą pracę i to oni odpowiadają za realny zysk każdego przedsiębiorstwa. Dlatego warto o nich dbać i regularnie wspierać ich rozwój, aby byli zadowoleni. Jeżeli atmosfera w pracy będzie dobra, to można mieć pewność, że efektywność wykonywania zadań znacząco wzrośnie. Czy zatem warto inwestować w rozwój swoich zasobów pracowniczych? Jak najbardziej. To klucz do osiągnięcia sukcesu w każdym biznesie.
Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą brać udziału w grach hazardowych. Pamiętaj, że hazard/kasyna stwarzają wysokie ryzyko straty finansowej, a nadmierna gra może powodować zagrożenie dla zdrowia.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!