Tarnów jest drugim miastem, w którym kibice czarnego sportu mogą podziwiać wystawę „Żużel w sztuce” prezentującą historię żużla oraz dzieła współczesnych artystów poświęcone tej dyscyplinie.
Do udziału w projekcie zaproszono najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny sztuki współczesnej, którzy prezentują obrazy, rzeźby oraz prace dźwiękowe. W części historycznej wystawy organizatorzy pragną zarysować szerszy kontekst „czarnego sportu” i spojrzeć na jego historię nie tylko przez pryzmat wyników drużyn czy poszczególnych zawodników, ale m.in. polityki wypełniania wolnego czasu realizowanej przez władze PRL, zmian w okresie transformacji ustrojowej, współczesnej profesjonalizacji i pełnej komercjalizacji świata sportu. Zgromadzono pokaźną liczbę lokalnych pamiątek wypożyczonych od klubów i prywatnych kolekcjonerów, z czego znakomita większość nie była nigdy prezentowana w instytucjach kultury. Wiele spośród nich jest na bardzo wysokim poziomie plastycznym, stanowią znakomity przykład projektowania graficznego, medalierstwa czy małej formy rzeźbiarskiej.
Wystawa jest skierowana zarówno do fanów speedway’a, jak i miłośników sztuki. Gospodarze pragną wykazać pewne podobieństwa między żużlowcami i artystami, oczywiście na poziomie metaforycznym. Oba zawody wymagają absolutnego poświęcenia, oba niosą za sobą ryzyko porażki. Zarówno w sztuce, jak i żużlu nie ma hamulców – można wypaść za bandę.
Wystawę można podziwiać do 26 sierpnia. Trzy dni przed zakończeniem w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie odbędzie się spotkanie z Marianem Wardzałą – ikoną tarnowskiego żużla. Wstęp na pogadankę z byłym żużlowcem, a także szkoleniowcem będzie możliwy po zakupie biletu w cenie 1 złotego.
źródło: social media Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!