Od soboty do poniedziałku, East Park w Wolverhampton stanie się europejską stolicą klubowego speedrowera. W tym czasie na obiekcie „Wilków” poznamy Mistrza Europy Drużyn Klubowych. Na starcie stanie 19 zespołów, w tym trzy polskie.
Tegorocznym organizatorem MEDK jest East Park Wolves, który legitymuje się najdłuższym torem speedrowerowym w Wielkiej Brytanii. Średnio tamtejsze owale mają od 72 do 85 metrów długości, ten „Wilków” liczy 95 metrów. Będzie to piąty brytyjski organizator i szósty, spoza Polski. Wcześniej o medale w MEDK rywalizowano m.in. w Great Blakenham, Leicester, Bury i Exeter. – Naszym skromnym zdaniem jest to też najładniej położony tor w samym sercu dużego parku, z całą masą zieleni dookoła. W związku z długością toru, równie ważna jak szybkość czy start, będzie także wytrzymałość i kondycja zawodników – mówi Grzegorz Gdowski, który dodał również, że na tym obiekcie nie są prowadzone oficjalne pomiary czasów, co powoduje brak możliwości przekazania, kto jest aktualnym rekordzistą tego obiektu.
Mistrzostwa Europy Drużyn Klubowych rozpoczną się rundami eliminacyjnymi, w których udział wezmą wszystkie zespoły. Tutaj warto zaznaczyć, że nikt nie pożegna się z mistrzostwami już w pierwszym dniu, ponieważ w komplecie zespoły pojadą w kolejnych eliminacjach, a najlepsze zespoły pod względem zdobyczy punktowych z dwóch dni, awansują do półfinałów. Reszta wystartuje w repasażach, które jeszcze mogą przedłużyć szansę na ostateczny triumf. Niedziela to dwa szesnastobiegowe półfinały (z udziałem ośmiu najlepszych drużyn) i wielki finał, również składający się z szesnastu wyścigów.
Łącznie zatem na obiekcie East Park Wolverhampton odjechanych zostanie około 285 wyścigów, nie wliczając w to ewentualne powtórki. Ogółem odbędzie się aż piętnaście turniejów, zatem przed organizatorami sporo pracy. – Organizacja jakiejkolwiek imprezy sportowej to zawsze wyzwanie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że to impreza rangi Mistrzostw Europy, to nietrudno sobie wyobrazić, że te wyzwania są jeszcze większe. Pocieszeniem jest to, że w zasadzie pod względem infrastruktury, nasz obiekt jest gotowy do przeprowadzenia zawodów takiej rangi. Tor jest wyposażony w nowoczesne, ledowe, sztuczne oświetlenie, zatem możemy przeprowadzać zawody o każdej porze. Nasz klub jest prowadzony i zarządzany przez wolontariuszy i oczywiście mamy pełną gotowość do obsługi, zaczynając od sędziów, spikera po kierownika startu i catering. Wielu z nich rozmawia, zarówno po polsku jak i po angielsku, co może ułatwiać. Organizowaliśmy już imprezy o randze Mistrzostw Świata, zatem mamy nadzieję, że MEDK będzie ponownie organizacyjnym sukcesem.
Na tym torze przez trzy dni, speedrowerzyści z całej Europy będą rywalizować o tytuł najlepszej klubowej drużyny
Przed dwoma laty w Mistrzostwach Europy Drużyn Klubowych najlepszy okazał się być PKS Wiraż Ostrów Wielkopolski, który w finale pokonał m.in. Lwy Unimot Częstochowa i TSŻ Toruń. Wszystkie te trzy drużyny mieliśmy ujrzeć także w tegorocznym czempionacie, a stawkę polskich klubów uzupełnić miał LKS Szawer Leszno (zwycięzca MEDK z 2005 i 2012 roku). Nieoficjalnie mówiło się jednak, że ostrowska ekipa wycofa się z mistrzostw i taką też informację potwierdzili organizatorzy we wtorkowy poranek. Zatem do Anglii udadzą się trzy polskie ekipy.
Co ciekawe, na dziesięć rozegranych finałów – dziewięć kończyło się triumfem „biało-czerwonych”. Tylko raz, w 2001 roku w Great Blakenham złote medale odbierali reprezentanci Leicester Cycle Speedway Club. Czy w East Park padnie dziesiąty triumf Polaków czy ktoś przerwie tę hegemonię naszych klubów? – Myślę, że w Polsce speedrower, a przede wszystkim „większy brat” – żużel, jest zdecydowanie bardziej po prostu bardziej popularny, co może przekładać się na zainteresowanie. Tutaj w Wielkiej Brytanii jest to sport zupełnie amatorski i w wielu klubach do uczestnictwa w zawodach podchodzi się bardziej hobbystycznie. Jakość sportowa klubu to wypadkowa wszystkich jego zawodników. W przypadku zawodów drużynowych, jeden czy dwóch wybitnych zawodników to za mało, by móc wygrywać duże klubowe turnieje. W zawodach indywidualnych pojedyncze osoby mogą śmiało walczyć o najwyższe trofea. Mogę tutaj oczywiście mówić tylko przez pryzmat East Park Wolves, gdzie aktualny cały nacisk szkoleniowy położyliśmy na juniorów, jako, że staramy się patrzeć długodystansowo. To co mogę obiecać, to, że tanio skóry nie sprzedamy i myślę, że każdy klub startujący w MEDK będzie chciał się pokazać z jak najlepszej strony. Zrobimy wszystko, by tym razem puchar został w Wielkiej Brytanii – dodaje nasz rozmówca i zarazem jeden z organizatorów zawodów.
Speedrowerzyści z Wolverhampton w tym roku z małym opóźnieniem rozpoczęli sezon, tak jak zresztą i polskie zespoły. „Wilkom” w jeździe przeszkodziły warunki pogodowe, o które organizatorzy Mistrzostw Europy Drużyn Klubowych obawiają się także na czas trwania mistrzostw. W Anglii pogoda lubi płatać figle, zatem tutaj może być sporo nerwów. – Jest to jedyna niewiadoma na ten moment. Mamy nadzieję, że dopisze. Aktualny sezon niestety rozpoczął się od mocnego poślizgu, właśnie ze względu na pogodę. Mało kto tutaj pamięta śnieg padający w połowie marca. Do maja zostało jeszcze jednak sporo czasu, więc pozostaje trzymać kciuki.
Gospodarze zapowiadają, że zrobią wszystko, aby po ponad piętnastu latach, MEDK wróciło do Wielkiej Brytanii
Korzystając z okazji, zapytaliśmy Grzegorza Gdowskiego, jak wygląda proces szkolenia w East Park i czy jest szansa, że wkrótce młodzi zawodnicy tego klubu dołączą do światowej czołówki. – Oczywiście w jeden rok nie da się wytrenować zdobywającego najwyższe sportowe laury zawodnika, ale mamy nadzieję, że niebawem, krok po kroku, nasi juniorzy zaczną zdobywać coraz więcej punktów. Koniec końców, wielkim sukcesem jest oderwanie dzieciaków od telefonów i komputerów, kładąc nacisk na sport.
Rozkład jazdy Mistrzostw Europy Drużyn Klubowych:
05.05 (sobota)
– 12:00 – I runda eliminacyjna „A” (Leszno, Hethersett, Birmingham, East Park, Stockport)
– 13:45 – II runda eliminacyjna „B” (Great Blakenham, Newport, Toruń, Kesgrave, Ipswich)
– 15:30 – III runda eliminacyjna „C” (Poole, Częstochowa, Wednesfield, Horspath, Hull)
– 17:15 – IV runda eliminacyjna „D” (Coventry, Astley&Tldesley, Ostrów Wlkp., Leicester, Sheffield)
06.05 (niedziela)
– 10:00 – I runda kwalifikacyjna „E” (1 msc z „A”, 2 msc z „B”, 3 msc z „C”, 4 msc z „D”, 5 msc z „A”)
– 11:45 – II runda kwalifikacyjna „F” (1 msc z „B”, 2 msc z „C”, 3 msc z „D”, 4 msc z „A”, 5 msc z „B”)
– 13:30 – III runda kwalifikacyjna „G” (1 msc z „C”, 2 msc z „D”, 3 msc z „A”, 4 msc z „B”, 5 msc z „C”)
– 15:15 – IV runda kwalifikacyjna „H” (1 msc z „D”, 2 msc z „A”, 3 msc z „B”, 4 msc z „C”, 5 msc z „D”)
Po ośmiu łącznie turniejach tworzona jest klasyfikacja generalna, z której pięć najlepszych zespołów awansuje bezpośrednio do półfinałów, z kolei zespoły sklasyfikowane na miejscach od szóstego do dwudziestego, o miejsce w 1/2 MEDK powalczą w repasażach).
– 17:00 – Repasaż „I” (8 miejsce, 9 miejsce, 14 miejsce, 15 miejsce, 18 miejsce)
– 18:30 – Repasaż „J” (7 miejsce, 10 miejsce, 13 miejsce, 16 miejsce, 19 miejsce)
– 20:00 – Repasaż „K” (6 miejsce, 11 miejsce, 12 miejsce, 17 miejsce, 20 miejsce)
07.05 (poniedziałek)
– 11:00 – Półfinał „L”
– 12:30 – Półfinał „M”
– 14:30 – Finał pocieszenia (dla drużyn z miejsca 3 i 4 w obu półfinałach)
– 16:30 – Wielki finał (dwie najlepsze drużyny z obu półfinałów)
* – podane godziny są czasu brytyjskiego!
Lista drużyn zgłoszonych do zawodów:
Astley & Tyldesley Cycling Club
Birmingham CSC
Coventry CSC
East Park Wolves CSC
Great Blakenham CSC
Hethersett Hawks CSC
Horspath CSC
Hull CSC
Ipswich CSC
Kesgrave Panthers CSC
Leicester CSC
Newport Track Cycling Club
Poole CSC
Sheffield Stars CSC
Stockport (2006) CSC
Wednesfield Aces CSC
Lwy Avia Częstochowa
LKS Szawer Leszno
PKS Wiraż Ostrów Wielkopolski
TSŻ Toruń
źródło: własne
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!