zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa poprzedni sezon zakończył na trzecim miejscu. W tym roku ponownie zbudowali ciekawy skład. Na co stać tę drużynę w nadchodzących rozgrywkach?
Krajowi seniorzy (Kacper Woryna, Maksym Drabik, Jakub Miśkowiak): 4
Kacper Woryna, Maksym Drabik czy Jakub Miśkowiak to nazwiska w światowym speedway’u bardzo rozpoznawalne. Każdy z nich znajduje się jednak w zupełnie innym miejscu swojej kariery. Woryna ma za sobą znakomity, najlepszy w karierze sezon i znaczny wkład w brązowy medal Włókniarza Częstochowa w sezonie 2022. Sam zawodnik nie ukrywał, że bardzo dużo dała mu współpraca z Rafałem Lewickim. Ten jednak wraca do współpracy z Artiomem Łagutą. Sam zawodnik przyznał w Magazynie PGE Ekstraligi w Canal+ Sport 5, że ma on nadal wspierać żużlowca, lecz „zdalnie”. To jednak nie jest to samo co jego obecność w teamie.
Wracający po rocznej karencji Maksym Drabik ma za sobą naprawdę trudny sezon. Przeplatał spotkania lepsze oraz gorsze, lecz raczej nie przekonał do siebie fanów. Po znakomitym początku sezonu zdecydowanie obniżył loty, a w fazie play-off w domowym meczu z Toruniem w półfinale zdobył zaledwie jeden punkt, a Nie popisał się także w finałowej potyczce w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie przy swoim nazwisku zapisał trzy „oczka” i bonus. Finalnie lublinianie dopięli swego i wygrali rozgrywki, ale z pewnością nie pozostawił on po sobie dobrych wspomnień na Wschodzie.
Jakub Miśkowiak natomiast wkracza w żużlową dorosłość. Triumfator IMŚJ w 2021 roku oraz wicemistrz z tego roku imponował swoją skuteczną jazdą i ten rok zakończył jako numer jeden wśród juniorów w PGE Ekstralidze. Przejście z wieku juniora do seniora nie jest jednak łatwe i wielu ma obawy o jego dyspozycję. W dalszym ciągu wydaje się on jednak być jednym z lepszych zawodników na pozycję zawodnika do lat 24.
Zagraniczni seniorzy (Leon Madsen, Mikkel Michelsen): 6
W tej kategorii nie można mieć wątpliwości – najlepsi stranieri w Polsce są we Włókniarzu Częstochowa. Duński duet multimedalistów SEC to czwarta i szósta najlepsza średnia PGE Ekstraligi. Leon Madsen od pięciu lat nie zakończył sezonu ze średnią poniżej 2,200 pkt/bieg, a zeszłoroczny cykl Grand Prix zwieńczył kolejnym już tytułem wicemistrza świata. Na turniejowym podium stanął czterokrotnie, choć ani razu nie mógł cieszyć się ze zwycięstwa. Ponadto od wielu sezonów jest zdecydowanym liderem częstochowskiej drużyny, a tor przy ulicy Olsztyńskiej zna jak własną kieszeń. Dobitnie pokazuje to też domowa średnia Mistrza Europy. Zdobywał bowiem 2.519 punktu na bieg, co w PGE Ekstralidze jest drugim najlepszym wynikiem
Mikkel Michelsen także należy do ścisłej światowej czołówki. Od swojego powrotu do PGE Ekstraligi w 2019 roku jego średnia nie spadła poniżej 2,000 pkt/bieg, a sam notuje regularny progres. W poprzednim sezonie dał się poznać kibicom z Lublina jako „terminator”, gdy pomimo kontuzji pomógł swojej drużynie w walce o najwyższe cele. 2022 rok jest także szczególny dla Duńczyka z innego powodu. Po raz pierwszy w karierze nie tylko wszedł do finału zawodów Grand Prix, ale także stanął na podium. Udało mu się to już przy okazji pierwszego turnieju, który odbył się w chorwackim Goričan. Dalsza część sezonu była już dla niego mniej udana, lecz swoje pokłosie w tym miała także kontuzja.
Juniorzy (Franciszek Karczewski, Kajetan Kupiec, Kacper Halkiewicz, Szymon Wolski): 2.75
Wśród juniorów zdecydowanie wyróżnia się Franciszek Karczewski. Urodzony w Kaliszu wychowanek Włókniarza Częstochowa ma za sobą pełny sezon w eWinner 1. Lidze Żużlowej, który zakończył z naprawdę niezłą średnią 1,406 pkt/bieg i wydaje się liderem tej formacji. W sezonie 2022 zdobył także drugie miejsce w turnieju o Brązowy Kask. O medal otarł się też w Indywidualnych Mistrzostwach Europy do lat 19. Wówczas w trudnych warunkach zanotował upadek w pierwszym starcie, który jak się okazało, miał dużą wagę. Ostatecznie w Nagyhalász rywalizację zakończył na czwartym miejscu.
Uzupełnieniem częstochowskiego składu zdaje się Kajetan Kupiec, który był rezerwowym tej drużyny już w poprzednim sezonie, lecz nie doczekał się wyjazdu na tor. Bardzo dobrze jednak radził sobie w zawodach młodzieżowych, a teraz będzie mógł pokazać pełnię swoich możliwości w PGE Ekstralidze. Rezerwowym powinien być Kacper Halkiewicz, który miewał całkiem udane występy młodzieżowe. W kadrze znajduje się także Szymon Wolski, lecz nie zapowiada się, żeby miał on włączyć się w walkę o skład.
Średnia: 4.25
Niepewna forma krajowych seniorów, znakomity duet stranieri oraz dobrze zapowiadająca się formacja juniorska. Na co to wystarczy? Z pewnością Leon Madsen i Mikkel Michelsen to gwarancja sporych zdobyczy punktowych w każdym meczu. Jeśli Kacper Woryna będzie w dalszym ciągu prezentować wysoki poziom, stabilizację złapie Maksym Drabik, a Jakub Miśkowiak nie będzie mieć problemów w przejściu na wiek seniora to wydaje się, że ten zespół stać nawet na walkę o Drużynowe Mistrzostwo Polski. Na końcowy wynik wpłynie wiele złożonych, ale skład Włókniarza Częstochowa ponownie wyglądają bardzo dobrze.
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!