We wrześniu w Częstochowie odbywa się szósta edycja budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy tego miasta wybiorą najciekawsze pomysły, które zostaną zrealizowane w 2020 roku. Jednym z takich projektów jest budowa drugiego toru speedrowerowego.
Pierwszy tor przeznaczony do uprawiania sportu speedrowerowego mieścił się w dzielnicy „Stradom” i porównując go do obecnego obiektu to śmiało można powiedzieć, że wyglądał na prowizoryczny. To tam jednak rozegrano pierwszy w historii mecz Lwów z pionierem tej dyscypliny na tamte czasy – Eurexem Leszno. W „Świętym Mieście” rozegrano także pierwsze zawody o Indywidualne Mistrzostwo Polski. Areną zmagań było wówczas… lodowisko przy ul. Boya-Żeleńskiego, gdzie w kolejnych latach w przerwie zimowej rozgrywano przede wszystkim Gale Lodowe Sławomira Drabika. Nawieziono wówczas blisko 120 ton żużla i bentonitu z którego usypano prowizoryczny i jednorazowy tor. Całą rywalizację zdominowali zawody z Leszna. Triumfował wtedy Damian Woźny (aktualny selekcjoner reprezentacji Polski) przed Jackiem Wojciechowskim oraz Krzysztofem Dłużyńskim.
Po dwóch latach biało-zieloni przenieśli się na owal w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu żużlowego, lecz to nadal nie był stadion marzeń. Ostatecznie dynamiczny rozwój tej dyscypliny sprawił, że dzięki usilnym staraniom Janusza Danka spełniły się w 2000 roku marzenia o profesjonalnym torze, który powstał tam, gdzie obecnie Lwy Avia na co dzień uprawiają ten sport – przy ul. Starzyńskiego 10a w dzielnicy „Północ”.
Teraz jest szansa, że częstochowianie będą mieli drugi obiekt, bowiem działacze dzięki Budżetowi Obywatelskiemu chcą, by takowy powstał w dzielnicy Wrzosowiak (przy ul. Orkana). W planowanym miejscu znajduje się obecnie duże i zaniedbane boisko, wobec czego to właśnie tam miałoby powstać miejsce, gdzie młodzi (ale i nie tylko) częstochowianie z tamtych rejonów mogliby ścigać się w lewo i naśladować swoich żużlowych idoli. To jednak nie wszystko, bowiem to ma być pełen kompleks sportowy wraz z wyremontowaniem boiska do piłki nożnej, które znajduje się na terenie działki.
Sam owal ma liczyć około 75 metrów długości, a jego szerokość na prostych oraz łukach ma wynieść sześć metrów. Oprócz tego tor będzie posiadał promienie na łukach – ok. 5 metrów wewnątrz oraz ok. 11 metrów na zewnętrznej części. – W imieniu młodzieży pragnę prosić o głosy na projekt – „Budowa kompleksu sportowego w dzielnicy Wrzosowiak”. Uważam, że w każdej dzielnicy powinien znajdować się tego typu obiekt. Częstochowa kocha żużel, kocha ściganie w lewo. Dlatego uważam, że warto dać szansę młodym ludziom do uprawiania speedrowera, także w innych dzielnicach Częstochowy, niż Północ – powiedział Janusz Danek.
Głosowanie odbywa się od dziś (06.09) do 25 września. Odbywa się ono systemem skandynawskim – oddać można tylko pozytywny głos, nie da się być przeciwnym danej propozycji. Głos realizowany jest poprzez przyznanie punktów na dane zadanie. Każdy głosujący ma do rozdania dziesięć punktów na propozycje miejski oraz tyle samo punktów na propozycje dzielnicowe. Głosować można online (TUTAJ), w komisji do głosowania znajdującej się w Urzędzie Miasta Częstochowy, w Referacie Dialogu i Praw Człowieka przy ul. Focha 19/21, w pokoju 32 – w godzinach pracy urzędu, czyli od poniedziałku do piątku, od 7:30 do 15:30, w mobilnym punkcie do głosowania, zgodnie z harmonogramem, osoby o ograniczonej możliwości ruchowej potwierdzonej orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać z możliwości glosowania w swoim miejscu zamieszkania, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby do Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy (tel. 34 37 07 497).
Przypominamy, że udział w głosowaniu mogą wziąć wszystkie mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 13. rok życia. Zwycięskie zadania zostaną zrealizowane w przyszłym roku.
źródło: inf. własna
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!