Wcześniej Szpindlerowy Młyn, a ostatnio Teneryfa. Teraz kierunek wydaje się zgoła odmienny, zwłaszcza porównując go do ciepłej hiszpańskiej wyspy. Żużlowcy klubu znad Warty udadzą się w połowie lutego do Lahti, gdzie przygotują się do sezonu 2023. Dziś pokrótce pokażemy Wam, co oferuje to fińskie miasto.
Mroźna i śnieżna Finlandia nowym kierunkiem Stalowców
– Wybór padł na tę lokalizację, ponieważ w ramach spotkania integracyjnego będziemy mogli brać udział w różnego rodzaju sportach zimowych. Będzie również szereg innych ciekawych sportów motoryzacyjnych, bo zawodnicy mają to oczywiście we krwi – tak komentował wybór miejsca obozu, prezes Stali Waldemar Sadowski. Lahti, czyli miejscowość położona sto kilometrów na północ od Helsinek – stolicy „krainy Tysiąca Jezior”, to bez wątpienia miejsce kojarzące się ze sportami zimowymi. Jeśli celem były właśnie takie zajęcia, można śmiało stwierdzić, że lokalizacja będzie wręcz idealna.
Ponadto Stal ma dwie osoby, które będą mogły wprowadzić łatwiej drużynę w fiński klimat. Nowy nabytek – Timi Salonen, a także Cezary Owiżyc. Wychowanek „żółto-niebieskich” od lat mieszka w Finlandii i okazał się pomocną dłonią w zaplanowaniu zimowego obozu. – Nie ukrywam, że Cezary Owiżyc dużo nam pomógł w temacie organizacji tego zgrupowania. Jesteśmy w ciągłym kontakcie, jest mocno w to wszystko zaangażowany, więc na pewno z Cezarym planujemy się spotkać – dodał włodarz Stali.
Co można robić w Lahti? Możliwości jest wiele, ale przede wszystkim narty
Skoki narciarskie i żużel, to bez dwóch zdań dwie dyscypliny, które dysponują bardzo dużym wspólnym gronem odbiorców. Lahti to jedna z wizytówek tej zimowej rozrywki. Tamtejszy kompleks skoczni o nazwie Salpausselkä słynie z corocznej organizacji konkursów Pucharu Świata. To szczęśliwe miejsce również dla Polaków, bo tam właśnie nasza reprezentacja wywalczyła jedyne w historii złote medale na Mistrzostwach Świata. Krążek z najcenniejszego kruszcu w kategorii indywidualnej zawiesił tam na szyi również Adam Małysz. Było to co prawda w 2001 roku, ale szesnaście sezonów później, „dla odświeżenia” Piotr Żyła dołożył tam jeszcze brąz. Mimo, że konkursy Pucharu Świata zaplanowane są w Lahti dopiero w marcu, Stalowcy będą mogli z pewnością obejrzeć trochę skoków. Treningi, czy małe turnieje organizowane są tam praktycznie ciągle. Kondycyjnie mogą się natomiast sprawdzić w części przeznaczonej dla biegaczy, gdzie swobodnie zaplanują jazdę na nartach. Warunki dostaną najlepsze z możliwych. To właśnie ten kompleks jest absolutnym rekordzistą pod względem otrzymanych praw do organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Lahti dostało je aż siedem razy, dystansując tym samym Oslo i Falun.
Centrum Olimpijskie główną lokalizacją dla przygotowań „pod dachem”
W innej części miasta znajduje się zaś tzw. Pajulahti. Ośrodek Olimpijski z długimi tradycjami, ciągle się rozwijający, mający za zadanie wyszkolenie najlepszych sportowców na świecie i przywrócenie Finów do elitarnego grona. – Do dyspozycji będziemy mieć także ośrodek olimpijski, który da nam dużo możliwości do czynnego spędzania czasu pod dachem – potwierdzał Waldemar Sadowski. Pajulahti powstało już w 1929 roku, początkowo jako letni ośrodek dla gimnastyczek. Teraz funkcjonalność jest znacznie większa. Stalowcy będą mieli tam możliwość gry w tenisa, piłkę nożną, siatkówkę, czy nawet skosztowania sztuk walki. Do dyspozycji jest również pływalnia i lodowisko…
…, gdzie można pograć chociażby w hokeja
Pajulahti, a konkretnie jego część, jaką jest lodowa hala oddana do użytku pod koniec lat 90-tych, jest doskonale przystosowana do gry w hokeja. Nie jest żadną tajemnicą, że Finowie tym sportem po prostu żyją. Wywalczenie przez reprezentację tytułu mistrzów świata, jak i mistrzów Olimpijskich w sezonie 2022 podniosło jeszcze nastroje kibiców, a także młodych ludzi, którzy chcieliby spróbować na poważnie zająć się celowaniem krążkiem do bramki. W gronie żużlowców mamy bardzo dużą grupę, która w okresie zimowym przygotowuje się kondycyjnie, grając amatorsko w hokeja.
— > W 1996 roku rozegrano nawet rewanż za finał DMP – Włókniarz vs Apator w hokeja na lodzie
– więcej TUTAJ < —
Wizyta Stalowców w Finlandii, będzie więc świetną okazją, by doszkolić się jeszcze nieco w tej dziedzinie. Na „wyciągnięcie ręki” będą mieli również okazję do obejrzenia widowiska na najwyższym poziomie. W Lahti funkcjonuje klub Lahden Pelicans, który obecnie zajmuje 4. miejsce w rozgrywkach SM-Liigi, jednej z najlepszych lig hokejowych świata. Mecze odbywają się w tzw. Iskuu Areenie, mieszczącej się praktycznie u podnóża kompleksu skoczni narciarskich. Domowy obiekt „Pelikanów” nie jest tak okazały, jak chociażby Nokia Arena w oddalonym o niecałe sto kilometrów Tampere. Tam w maju zagoszczą nawet mistrzostwa świata. Tak czy inaczej, w każdej z tych hal, można poczuć się prawie, jak na najsłynniejszym NHL!
Sporty motoryzacyjne? Można nawet pojeździć w lewo na jeziorze!
Jak zaznaczał Waldemar Sadowski, żużlowców Stali czeka w Lahti to, co mają po prostu we krwi. Nie wiemy dokładnie, co na myśli mają działacze pod pojęciem szeregu sportów motoryzacyjnych, jednak jedno jest pewne. Gdyby zawodnicy mieli taką potrzebę lub stęsknili się za rywalizacją na torze, w Lahti można pojeździć w lewo na motocyklu i to nawet spod taśmy. Pokazali to chociażby organizatorzy półfinału mistrzostw Finlandii w ice speedwayu. Owal utworzono na jeziorze mieszczącym się w porcie Messilä. Nawierzchnią była naturalnie zmarznięta woda. Turniej okazał się niemałym sukcesem, gdyż jak finalnie zliczono, zawody obejrzało trzy tysiące widzów. Nie zabrakło nawet wówczas akcentów związanych z Gorzowem. Wśród uczestników zmagań startował Mika Helin, który miał na sobie żółto-niebieski kevlar Nielsa-Kristiana Iversena z czasów, gdy ten jeździł w Stali. Rozległe tereny jeziora, przy obecnej aurze pogodowej nadal oferować będą możliwości do wjechania na nie motocyklami. Kto wie, może ten, który okaże się najszybszy na lodowej tafli, zostanie wybrany nowym kapitanem drużyny. 😊
A jeśli ktoś by się tego bał, to Tommi Suolammi jest dowodem na to, że spróbować może każdy!
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!