Milowy krok Stali Gorzów w kierunku brązowego medalu DMP, półfinałowe turnieje Speedway of Nations, przełożony finał Ekstraligi i rozstrzygnięcia DMPJ w cieniu karambolu. Tak w dużym skrócie wyglądały ostatnie dni w żużlowym światku. No i oczywiście na dokładkę nowinki z rynku transferowego.
1) Polska, Australia, Szwecja, Łotwa, Dania i Francja
Co łączy wszystkie te drużyny? W ostatni weekend podczas półfinałów Speedway of Nations wymienione reprezentacje zapewniły sobie awans do turniejów finałowych w Manchesterze. Głośno było jednak o nawierzchni na torze w Daugavpils. Żużlowcy mieli problemy z płynną jazdą zwłaszcza w piątek, kiedy to kilka wyścigów przypominało raczej corridę. W arcytrudnych warunkach Polacy, Szwedzi, a po biegu dodatkowym również Duńczycy wjechali do finału SoN. W sobotę udział w październikowym turnieju zapewniły sobie kadry Australii, Łotwy oraz Francji. W półfinałach nie musieli rywalizować gospodarze finału, Brytyjczycy.
2) Gorzowianie jedną nogą na podium DMP
Moje Bermudy Stal Gorzów po raz drugi z rzędu wygrała w Lesznie. Podopieczni Stanisława Chomskiego znakomicie czuli się na Stadionie im. Alfreda Smoczyka i pewnie wygrali z Fogo Unią 49:41. Leszczynianie znów zupełnie nie radzili sobie przed własną publicznością, a tercet Lidsey, Sajfutdinow i Pawlicki zdobył łącznie oszałamiające osiem punktów. Damian Ratajczak i Krzysztof Sadurski wywalczyli 10 „oczek”. Po meczu głośno było o niecodziennych decyzjach arbitra. Rewelacją spotkania po stronie gorzowian był Rafał Karczmarz.
Rafał Karczmarz nieoczekiwanie był bohaterem meczu w Lesznie, fot. Piotr Kin
3) W Zielonej Górze pojechali, w Tarnowie się nie udało
Prognozy były bezlitosne. Memoriał Krystiana Rempały połączony z piknikiem rodzinnym musiał zostać przełożony z powodu złej aury, a żużlowcy upamiętnią zmarłego zawodnika 24 czerwca. Udało się za to odjechać turniej przy W69 w Zielonej Górze. W Memoriale Rycerzy Speedwaya triumfował Kacper Gomólski, a o zwycięstwie zdecydował rzut monetą. Stan nawierzchni nie pozwolił na odjechanie wyścigu dodatkowego.
4) Pogoda po stronie Motoru
Choć Grigorij Łaguta miał wystąpić w finale PGE Ekstraligi, to jego forma była bardzo dużą niewiadomą. Przypomnijmy, że Rosjanin uczestniczył w groźnie wyglądającej kraksie podczas pojedynku półfinałowego z Moje Bermudy Stalą Gorzów. Lider Motoru zyskał kilka dni na dojście do siebie po przełożeniu pierwszego spotkania z niedzieli na czwartek. Warto tutaj wspomnieć, że nowy termin oznaczał awizowanie nowych składów. Z możliwości poprawki skorzystał lubelski sztab szkoleniowy, który postanowił nieco zamieszać w zestawieniu.
5) Karambol w Częstochowie, Włókniarz ze złotem
Bocar Włókniarz Częstochowa w poniedziałek zapewnił sobie zwycięstwo w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Młode „Lwy” wygrały wszystkie cztery turnieje finałowe. Sporo emocji mieliśmy w walce o brąz, ponieważ sprawa najniższego stopnia podium DMPJ rozstrzygnęła się w ostatnim wyścigu poniedziałkowych zawodów. Trzecie miejsce zajęli ostrowianie, a bohaterem został Sebastian Szostak. Cień na wyniki końcowe rzucił paskudny upadek, w którym ucierpieli m.in. Wiktor Lampart i Mateusz Dul.
Wiktor Lampart był jednym z poszkodowanych karambolu podczas finału DMPJ, fot. Patrycja Knap
6) Pedersen bohaterem Holsted. Tygrysy mistrzem Danii!
W ubiegłą środę odbyły się finałowe zawody o Drużynowe Mistrzostwo Danii. Na torze we Fjelsted triumfowali żużlowcy Holsted Tigers, na czele z Nickim Pedersenem, który wywalczył 14 punktów. Zawody odbyły się w Vojens i to właśnie miejscowy klub Sønderjyllands Elite Speedway zajął drugą lokatę. Skład podium uzupełnili żużlowcy ze Slangerup.
7) Moc kontraktów w Łodzi
W ostatnich dniach łódzki Orzeł poinformował o porozumieniu z czteroma zawodnikami oraz trenerem. Na przedłużenie współpracy z klubem zdecydował się Adam Skórnicki. Oprócz menadżera klubu z centralnej Polski, w zespole pozostają młodzieżowcy: Jakub Sroka, Mateusz Dul oraz Aleksander Grygolec. Najważniejszą z informacji ostatnich dni była jednak wieść o pozostaniu w Orle Brady'ego Kurtza. Australijczyk był w kończącym się sezonie jednym z najlepszych zawodników eWinner 1. Ligi Żużlowej.
Fanów z Łodzi z pewnością ucieszyły wieści o pozostaniu w zespole Brady'ego Kurtza, fot. Mateusz Biskup
8) Nadal Abramczyk Polonia
Ważną informację spoza sfery sportowej przekazała Abramczyk Polonia Bydgoszcz. Sponsorem tytularnym klubu znad Brdy pozostanie firma Abramczyk, która wspierała Polonię jako jeden z głównych partnerów już w tym sezonie. Jest to dość istotna wiadomość, przekazana w momencie, gdy fanom „Gryfów” nie jest do śmiechu, ponieważ z klubem pożegnali się Wadim Tarasienko oraz David Bellego.
9) Słodko-gorzki tydzień w Gnieźnie
Najpierw radość związana z pozostaniem w zespole Oskara Fajfera, a potem smutek po informacji o odejściu ze Startu Frederika Jakobsena. Duńczyk był w 2021 roku pewnym punktem klubu z pierwszej stolicy Polski, jednak teraz prawdopodobnie spróbuje swoich sił w PGE Ekstralidze. W niedzielę Jakobsen pożegnał się z kibicami za pośrednictwem swojego profilu w mediach społecznościowych.
10) Nie chce mi się, czyli finał IM eWinner 1. LŻ
W niedzielę poznaliśmy Indywidualnego Mistrza eWinner 1. Ligi Żużlowej. Zawody na Stadionie im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku wygrał Oskar Fajfer. Obok żużlowca Aforti Startu Gniezno na podium stanęli Patrick Hansen oraz Jakub Jamróg. Show skradli jednak Rune Holta oraz Grzegorz Walasek. Obaj panowie postanowili podkreślić aspekt towarzyski zawodów – Walasek po wjechaniu w taśmę wycofał się z turnieju, natomiast Holta uzbierał cztery wykluczenia i defekt. Zastanawiająca była również postawa Davida Bellego.
Oficjalnym powodem wycofania się Grzegorza Walaska z IM eWinner 1. LŻ były problemy zdrowotne, fot. Mateusz Biskup
11) Świeży jad „Skorpionów”
Już nie będzie Arkadiusza Ładzińskiego w następnym sezonie 2. Ligi Żużlowej, pożegnanie prezesa z PSŻ-em… Dotychczasowy sternik specHouse PSŻ-u Poznań zrezygnował z funkcji, a stery od 1 listopada przejmie nowy zarząd złożony z trzech ważnych sponsorów poznańskiego żużla. Ładziński otrzymał jednak tytuł honorowego członka zarządu. Nieco bardziej szczegółowo informacje po zebraniu w Poznaniu opisywaliśmy TUTAJ.
12) Próba generalna Pawła Przedpełskiego
Wychowanek eWinner Apatora Toruń 1 i 2 października pojedzie z dziką kartą w dwóch turniejach cyklu Speedway Grand Prix, które odbędą się oczywiście na toruńskiej Motoarenie. Dla Przedpełskiego występy będą doskonałym przetarciem przed sezonem 2022, kiedy to 26-latek będzie stałym uczestnikiem rywalizacji o IMŚ. Przypomnijmy, że Paweł Przedpełski wywalczył prawo do startów w gronie najlepszych podczas sierpniowego turnieju SGP Challenge.
Paweł Przedpełski będzie miał okazję do sprawdzenia się w gronie najlepszych zawodników globu, fot. Piotr Kin
13) Wybrzeże zatrzymuje liderów
Wiktor Kułakow i Jakub Jamróg w przyszłym roku nadal będą zawodnikami Zdunek Wybrzeża Gdańsk. Nadmorski klub w niedzielę poinformował o przedłużeniu umów z dwójką najlepszych żużlowców zespołu w sezonie 2021. To pierwsze karty odsłonięte przez gdańszczan.
14) Mocne okienko Apatora
Adrian Miedziński był gościem magazynu Eleven Sports. Wychowanek Apatora przyznał, że nie zostanie w zespole na przyszły rok. Nie jest to jednak najważniejsza wiadomość. Miedziński zasugerował, że torunian zasili Patryk Dudek. Przypomnijmy, że niemal przesądzone jest dołączenie do klubu Emila Sajfutdinowa. Rosjanin już jakiś czas temu poinformował o odejściu z Fogo Unii Leszno. eWinner Apator Toruń może być w przyszłym roku solidnym kandydatem do walki o złote medale.
Jeśli Patryk Dudek dołączy do Apatora, to dla torunian będzie to ogromne wzmocnienie, fot. Arkadiusz Siwek
15) Wilki próbują łatać dziury przed finałem
Już w niedzielę odbędzie się pierwszy mecz finałowy eWinner 1. Ligi Żużlowej. Na stadionie w Ostrowie pojawią się wzmocnione Cellfast Wilki Krosno. Do klubu z Podkarpacia dołączył Kamil Marciniec. Młodzieżowiec ma być wsparciem słabej formacji juniorskiej krośnian. Rywalem Wilków będzie klub z najsilniejszymi młodzieżowcami na zapleczu PGE Ekstraligi.
16) Norick Blödorn nadal „Diabłem”
Na koniec świeżynka z Niemiec. Trans MF Landshut Devils ogłosili przedłużenie umowy z jednym z najbardziej utalentowanych nastolatków na świecie. Norick Blödorn będzie ścigał się dla zespołu z Bawarii jeszcze przynajmniej dwa lata. W trwającym sezonie 16-letni Niemiec uzyskał na torach 2. Ligi Żużlowej średnią na poziomie 1,695 i wygrywał niemal co trzeci wyścig.
Norick Blödorn (B) to w tym roku mocny punkt Trans MF Landshut Devils, fot. Tobias Karnatz
Aby nie przegapić najciekawszych artykułów kliknij obserwuj speedwaynews.pl na Google News
Obserwuj nas!